روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
يكشنبه 02 مهر 1396 / 03 محرم 1439 / a 24 Sep 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه‌نامه نوروز 90
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
چهارشنبه 25 اسفند 1389 - ساعت 22:14
شماره خبر: 100837639954
بازي‌هاي کودکانه در خودرو
شما هم اگر فقط چند بهار از عمرتان گذشته بود و مجبورتان می‌کردند در طول سفری هفت هشت ساعته بی‌حرکت روی صندلی خودرو بنشینید لابد کلافه می‌شدید و به هر راهی برای رهایی از آن وضعیت متوسل می‌شدید. در این مواقع حتی آدم بزرگ‌ها هم اوقات‌شان تلخ می‌شود، چه برسد به کودکان. به همین دلیل ما در این بخش از یادداشت‌های سفریمان به شما یاد می‌دهیم با چه روش‌های ساده‌ای می‌توانید فرزندتان را در طول سفر سرگرم کنید تا بهانه نگیرند و بیتاب نشوند.

حدس بزن چه چیز را انتخاب کردم!

از پشت پنجره خودرو به درخت‌ها، مزارع، خودرو‌های عبوری و جاده نگاهی بیندازید. این تصاویر می‌توانند برای سرگرم کردن کودکان به یاری شما بیایند. به فرزندتان بگویید یکی از اشیای بیرون از خودرو را انتخاب کرده‌اید و او باید آنچه شما در نظر گرفته‌اید را حدس بزند.

شما باید درباره ویژگی‌های آن شئ مثل رنگ، شکل، اندازه و کاربرد آن برای فرزندتان توضیح بدهید؛ مثلا «چیزی که من انتخاب کرده‌ام، یک موجود زنده است، اما حرکت نمی‌کند. برای انسان‌ها سودمند است. خیلی از آنها را کنار جاده و در طول راه دیدی. آنها به ما میوه‌های خوشمزه می‌دهند، هوا را پاک می‌کنند و...» این بازی نه تنها باعث سرگرم شدن فرزندتان می‌شود بلکه به شکلی غیر مستقیم، او را با ویژگی‌های اشیای اطرافش آشنا می‌کند.

موسیقی، همیشه آرامش بخش

سی‌دی موسیقی مورد علاقه فرزندتان را با خود بیاورید. قرار نیست فقط شما در طول سفر موسیقی گوش کنید. سی‌دی او را وقتی بیقراری می‌کند، بگذارید و همراهش بخوانید و او را ترغیب کنید دست بزند و همراه موسیقی با صدایی آرام بخواند.

فقط 20 سوال بپرس

20 سوالی هم روش خوبی برای سرگرم کردن بچه‌هاست. لابد می‌دانید که نوع شیئی که در این بازی انتخاب می‌کنید، باید با سن فرزندتان هماهنگ باشد؛ مثلا انتخاب ترمز دستی خودرو برای کودکی 6 ساله در20 سوالی، به نظر شما عادلانه است ؟! درباره چگونگی این بازی برایتان توضیحی نمی‌دهیم چون به طور حتم با این بازی آشنا هستید.

اسباب بازی‌هایت اینجاست؟

اسباب بازی‌های محبوب کودک را با خود بیاورید و آنها را در طول سفر و به نوبت دستش بدهید. بهتر است برای بچه‌های کم سن و سال، اسباب بازی‌های رنگارنگی را که بیشتر سر و صدا می‌کنند با خود داشته باشید البته به شرطی که حواس راننده را پرت نکنند.

کجای حرفم غلط است؟

این بازی هم برای بچه‌های کوچک مناسب است. شما برای او یک داستان تعریف می‌کنید و می‌خواهید غلطش را به محض شنیدن بگوید؛ مثلا «روزی روزگاری در جنگلی بزرگ، یک فیل مهربان بود. یک روز که فیل پرواز می‌کرد تا غذایش را پیدا کند.....» وقتی بچه‌ها با هیجان، اشتباه داستان را می‌گویند به عنوان جایزه به آنها خوراکی‌های کم حجم و خوشمزه بدهید.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: