روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
سه شنبه 04 مهر 1396 / 05 محرم 1439 / a 26 Sep 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه‌نامه نوروز 90
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
چهارشنبه 25 اسفند 1389 - ساعت 22:14
شماره خبر: 100837640003
لطفا گم نشويد! اگر شديد...
گم شدن در کویر بیش از آن که هیجان داشته باشد، ترس دارد؛ اما چنانچه به این نتیجه رسیدید ره گم کرده‌ای بیش در کویر نیستید، خونسرد باشید.

به شما توصیه می‌شود پیش از سفر نقشه، قطب‌نما و GPS به همراه داشته باشید و روش کار آنها را بخوبی یاد بگیرید. چنانچه به هر دلیلی نتوانستید نشانی از دوستان و مسیر خود بیابید بدقت به این موارد توجه کنید. بکوشید جهت باد را مشخص کنید، همواره به سایه خود توجه کنید تا به این وسیله مطمئن شوید که دور خود نمی‌چرخید. مطمئن شوید در خواندن جهت توسط قطب‌نما اشتباه نکرده‌اید. مدت زمانی را که در راه هستید برآورد کنید و مسافت طی شده را تخمین بزنید. تخمین بزنید که فاصله‌های مشخص شده روی نقشه با فواصل واقعی منطقه تا چه اندازه مطابقت دارد.

شاید وقتی بفهمید گم شده‌اید، شوک‌ زده شوید. بکوشید بر خود مسلط شوید و با استفاده از دانش و تجربه‌ای که دارید، برنامه‌ریزی کنید. چنانچه به این نتیجه رسیدید که دوستانتان فهمیده‌اند شما کجا هستید، بهتر است همانجا بمانید و یک جای امن برای استراحت مهیا کنید. زیاد تحرک نداشته باشید تا انرژی شما ذخیره شود.

جیره‌بندی غذا و آب، یکی از موارد حیاتی در این‌گونه موارد است. روز اول چیزی نخورید. فکر کنید روزه هستید. اگر با کمبود آب هم مواجه هستید، وعده‌های غذایی خود را کاهش دهید.

چنان‌که خود راه می‌پیمایید، مطمئن باشید راه را پیدا خواهید کرد. اگر هم به انتظار ایستاده‌اید، یقیین داشته باشید دیگران بزودی شما را درخواهند یافت. لطفا گم نشوید!

کویر لوت

کویر لوت کویری در منطقه جنوب شرقی ایران است. این کویر در شمال شرقی شهرستان کرمان قرار دارد که هسته آن گرم‌ترین نقطه کره زمین است.

دشت لوت محدوده‌ای است بین استان‌های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و کرمان . این دشت بین دو گسل نهبندان در شرق و نای بند در غرب قرار دارد.

طول آن از شمال به جنوب حدود 900 کیلومتر و غرب به شرق حدود 300 کیلومتر است. پست‌ترین نقطه دشت لوت 190 متر از سطح دریا یا همان لوت مرکزی است. ‌دشت لوت جایگاه رخداد زمین لرزه‌های بزرگ و مهمی بوده است.

در پای کوه‌های مشرف به کویر بزرگ لوت آثاری از سکونت انسان از هزاره چهارم پیش از میلاد مسیح مشاهده شده است .

بزرگ‌ترین ناحیه جمعیتی دشت لوت «شهداد» است که در گذشته‌های دور به آن خبیص می‌گفتند.

دره سیرچ و ناحیه مسکونی آن به همین نام یکی از زیباترین چشم‌اندازهای سرسبز حاشیه این دشت اسرار آمیز است.

کمپ کویر شهداد

کمپ کویری شهداد در حاشیه غربی کویر لوت در موقعیت جغرافیایی 34/30 شمالی و 51/57 شرقی قرار دارد. از امکانات این کمپ می‌توان به کپرهای زیبا که با برگ درختان نخل بنا شده، برق، آب آشامیدنی، امکانات خرید وسایل ضرورری، سرویس بهداشتی و حمام اشاره‌کرد.

کمپ کویری توسط بیسیم با نیروی انتظامی در تماس است و گشت انتظامی در ساعات مختلف روز جهت بالا بردن ایمنی کمپ، در کمپ حاضر می‌شود.

راه‌های ورود به منطقه: برای رسیدن به کمپ کویری شهداد باید از 2 کیلومتری جاده شهداد به ماهان، وارد جاده شهداد ـ نهبندان شد و پس از طی مسافت 15 کیلومتر، وارد جاده کمپ کویری شد. (سمت شرق جاده) بعد از ورود به جاده کمپ پس از طی مسافتی در حدود 10 کیلومتر به کمپ کویری شهداد می رسید.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: