روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
يكشنبه 02 مهر 1396 / 03 محرم 1439 / a 24 Sep 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه‌نامه نوروز 90
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
چهارشنبه 25 اسفند 1389 - ساعت 22:14
شماره خبر: 100837640186
ارزان سفر کنيد
محدودیت‌های مالی به هیچ وجه دلیل مناسبی برای سفر نرفتن نیست. شما به هر اندازه‌ای که پول دارید حتی اگر کم باشد می‌توانید با برنامه‌ریزی مناسب و تعریف هزینه‌های خود پیش از سفر، نهایت لذت و استفاده را از نوروزتان ببرید. حالا چه اندازه پول دارید؟ این مساله می‌تواند در انتخاب مقصد، طول زمان و نحوه گردش شما موثر باشد، اما مانع رفتن شما نخواهد بود.

تعریف مقاصد، تقسیم هزینه‌ها

وسیله سفر، از کجا و چگونه می‌خواهید بازدید کنید، سوغات می‌خرید، مدت زمان مسافرت و... انتخاب و نوع هر کدام از اینها به میزان پول شما بستگی دارد. به همه پرسش‌های پیش رو با مطالعه پاسخ دهید و آنها را بنویسید. سپس پول خود را بین آنها تقسیم کنید. چیزهای غیرضروری را حذف کنید. این کار حتما باید با حضور سایر اعضای خانواده یا دوستان همسفر انجام شود تا مشکل و بهانه‌ای در طول سفر پیش نیاید. البته این بخش هیجان و چانه‌زدن‌های ویژه خود را دارد. با این کار انتظار و توقع خود را متناسب با بودجه تنظیم خواهید کرد.

وسیله شخصی یا عمومی

تا مقصد نمی‌خواهید که پیاده بروید. لازم نیست پر پرواز بگیرید و سوار هواپیما شوید. استفاده از قطار و اتوبوس نیز هیجان خاص خود را دارد؛ بنابراین با تعیین طول مسیر می‌توانید وسیله سفرتان را انتخاب کنید. قیمت‌ها را با توجه به زمان سفر ارزیابی کنید. نکته مهم دیگر در میزان کاهش هزینه و همچنین استفاده راحت‌تر از وسایل عمومی، انتخاب زمان سفر است. چنانچه شما در ایام نوروز 13 روز تعطیل هستید، لزومی ‌ندارد شب عید یا چند روز قبل از آن عزم رفتن کنید، بلکه می‌توان در روزهای دوم یا سوم عید از جاده‌های کم‌ترافیک‌تر، خدمات بهتر و همچنین قیمت‌های مناسب‌تر بهره ببرید. لطفا به این مورد خوب خوب توجه کنید.

تخفیف بگیرید

همیشه این چانه زدن نیست که تخفیف به همراه می‌آورد، بلکه می‌توان با استفاده از تکنولوژی‌های نوین از نرخ‌های پایین‌تری نیز بهره برد. به شما پیشنهاد استفاده از سفرکارت را می‌دهیم. سفرکارت چیست؟ سفر کارت، کارتی الکترونیکی و بانکی است که قابل استفاده ازطریق پایانه‌های فروش ویژه (POS) نصب ‌شده در مراکز گردشگری عضو شبکه پذیرندگان سفرکارت است. به ‌عبارتی، سفرکارت عضویت در بزرگ‌ترین شبکه گردشگری و تفریحی سراسر کشور محسوب می‌شود. کارت‌های مزبور با این هدف طراحی شدند که در مرحله نخست کارمندان دولت بتوانند با این کارت در مراکز اقامتی و سیاحتی طرف قرارداد با مجریان سفرکارت از تخفیف 25 تا 60 درصدی برخوردار شوند. قبل از برنامه‌ریزی و استفاده از سفرکارت، لطفا از شارژ کارت خود اطمینان حاصل کنید! شاید مسوولان شارژ آن را فراموش کرده باشند. پیش می‌آید.

چگونه هزینه‌های خود را کاهش دهیم

هر کسی با استفاده از تجربه‌های خود برخی از راهکارهای کاهش هزینه‌ها در سفر را آموخته است، پس می‌توان این تجارب را با دوستان و آشنایان به اشتراک گذاشت. اما غیر از این، اگر عاشق آشپزی هستید می‌توانید سفرتان پیک‌نیکی باشد و خود آستین آشپزی بالا بزنید. توصیه می‌شود از خوراکی‌های کنار جاده و رستوران‌های میان‌راهی به دلیل نظارت ناکافی و عدم استاندارد بودن بسیاری از آنها استفاده نکنید.

نیک می‌دانید خوش گذشتن در سفر، همیشه ربطی به خرج کردن پول ندارد. اگر شما کودکی به همراه دارید او مانند شما نمی‌تواند از آسمان آبی و ساحل آرام و نو شدن طبیعت لذت چندانی ببرد؛ اما با داشتن یک توپ بازی، خاطره خوشی از این سفر به یاد خواهد داشت. لطفا وسایل بازی را برای جلوگیری از هرگونه بهانه و نق‌زدن از پیش تهیه کنید.

همه پیش از سفر، برخی مواد اولیه خوراکی را همچون میوه، بیسکویت، غذاهای فاسد نشدنی را همراه خواهند داشت که در کاهش هزینه‌ها بسیار تاثیر دارد. بویژه آب خیلی مهم است. شما نمی‌توانید برای رفع تشنگی خود به مغازه‌ای کنار جاده بروید و تنها آب بخرید. دستان شما پر خواهد شد از لواشک و تخمه و کلی هله هوله! اصلا هم مفید و ضروری نیستند.

اما برخی به دلایل زیاد، سفر را با تور بر هر نوع دیگر ترجیح می‌دهند. تور همیشه ارزان‌تر از سفرهای شخصی است. این یک تبلیغ نیست، بلکه تجربه بسیاری از گردشگران حرفه‌ای است. سفر با همسفران ناشناخته بسیار لذت‌بخش است. شما در صورت انتخاب این روش می‌توانید با چند آژانس حمل و نقل تماس بگیرید و قیمت‌های آنها را همراه با نوع سرویس‌ها و خدمات ارائه‌دهنده مقایسه کنید. هرگز نباید به دلیل اندکی ارزانی، کیفیت سفر را فراموش کنید.

اگر به هر دلیلی با توجه به هزینه‌های بنزین، تصمیم به سفر با خودروی شخصی دارید، می‌توانید با به کارگیری برخی فنون، میزان مصرف و همچنین هزینه خود را تا اندازه قابل توجهی کاهش دهید. حالا این فنون را به شما می‌گوییم تا در غیر سفر نیز از آنها بهره گیرید

از جمله راهکارهایی که می‌تواند در کاهش هزینه‌ها موثر باشد، نزدیک بودن به مراکز خرید، دسترسی‌های محلی، نزدیکی به مراکز دیدنی و... است. با وجود این آنان که اهل سفرند، نیک می‌دانند که قیمت‌ها در مراکز گردشگاهی به دلیل حضور مسافران زیاد همیشه گران‌تر است. پس اگر زمان کافی در اختیار دارید می‌توانید در یکی از شهرهای مجاور سکنا گزینید و با نیم یا 45 دقیقه زمان، خود را به نقاط مورد نظر برسانید، اما هیچ چیز را فدای آرامش و آسایش خود نکنید.

پول به اندازه

حساب پولتان را به طور منظم داشته باشید. برای جلوگیری از کم نیاوردن پول هنگام سفر، بهتر است پیش از سفر، کارت‌های اعتباری و اسناد سفرتان را بدقت بررسی کنید. توصیه می‌شود چک‌های مسافرتی را به عنوان پشتیبان همراه خود ببرید. حتما به این فکر کرده‌اید که آن را کجا نگه دارید.

اما چنانچه در میانه راه و در طول سفر به هر دلیلی پولتان آب رفت بی‌حساب و کتاب! اوقاتتان را به کام خود و دیگران تلخ نکنید. پیش از سفر مقصدتان را به دوستان، آشنایان و البته آنها که حسابشان پر است، برسانید. جابه‌جایی پول به روش کارت به کارت راه مناسبی برای گذر از این مرحله است. می‌توانید سراغ دوستان و آشنایانی را در همان شهر بگیرید و مشکل خود را با آنها در میان بگذارید تا از توفیق اجباری ملاقات با شما، بی‌نصیب نمانند!

فراموش نکنید از پیش، هزینه رفت و برگشت و مقداری پول برای موارد پیش‌بینی نشده همچون بیماری، خرابی ماشین و... کنار بگذارید.

اما بهترین و مناسب‌ترین گزینه همان پیش‌بینی درست از میزان هزینه‌ها و کنار گذاشتن پول احتیاطی است.

چگونه بنزین بزنید؟

اگر به هر دلیلی با توجه به هزینه‌های بنزین، تصمیم به سفر با خودروی شخصی دارید، می‌توانید با به کارگیری برخی فنون، میزان مصرف و همچنین هزینه خود را تا اندازه قابل توجهی کاهش دهید. حالا این فنون را به شما می‌گوییم تا در غیر سفر نیز از آنها بهره گیرید.

نخست این که تنها در صبح زود بنزین بزنید. می‌دانید که همیشه مخزن سوخت پمپ‌بنزین‌ها در زیرزمین قرار دارد، پس هرچه زمین سردتر باشد، بنزین غلیظ‌‌تر و متراکم‌تر است. وقتی هوا گرم می‌شود، بنزین نیز منبسط خواهد شد.

دوم این که هنگام زدن بنزین دستگیره را تا آخر فشار ندهید.

یکی از مهم‌ترین نکات برای بنزین زدن این است که وقتی باک اتومبیل نصفه است بنزین بزنید، چون هرچه بنزین بیشتری داخل باک باشد، هوای کمتری فضای خالی آن را اشغال می‎کند.

مساله دیگر آن که چنان چه دیدید تانکر بنزین در حال تخلیه بنزین است و شما هم در جایگاه سوخت هستید، از زدن بنزین خودداری کنید، چون آنچه در مخزن ته‌نشین می‌شود، هنگام تخلیه، در بنزین مخلوط است و وارد باک خودروی شما خواهد شد.

روستاها را فراموش نکنید

تحرک نداشتن، کار کردن مداوم، زندگی پر ترافیک، سروصدای شهری و... انسان را بیمار می‌کند، پس به مسافرت بروید، حتی اگر بسیار کوتاه باشد. لطفا بهانه نیاورید. اگر زمان و هزینه مانع سفر رفتن طولانی‌مدت و دوردست شما خواهد شد باز هم می‌توانید سفر کنید، اگر بخواهید.

چنانچه زمان مانع است، سفر یکروزه با هواپیما پیشنهاد می‌شود. با هواپیما به یک جای خوش آب و هوا بروید و در یک هتل آرام اقامت کنید. از دیدنی‌های آنجا تا می‌توانید لذت ببرید. پیاده‌روی کنید. به بازار بروید و برای خود آنچه دوست دارید بخرید. شما ارزشمندترین انسان و بهترین شاهکار خالق هستید.

اما اگر محدودیت مالی بهانه شما برای سفر نرفتن است، به اطراف خود دقت کنید. جای دوری نروید. رفتن به یک روستای نزدیک شهر، شما را با دنیای جدیدی آشنا می‌کند. در هر شهری روستاهای زیبا، بکر و تفریحی زیادی وجود دارند. بروید و شب بازگردید حتی می‌توانید چادر هم بزنید.

رفتن به پیک‌نیک همراه با خانواده و دوستان یا اصلا سفر دورن‌شهری و لذت بردن از جاذبه‌های آن، به عنوان یک سفر کوتاه شما را از همه دغدغه‌های کاری، شهری و... دور می‌کند. لطفا مراقب طبیعت باشید!

سامان عابدی


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: