روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
يكشنبه 29 مرداد 1396 / 27 ذی القعدة 1438 / a 20 Aug 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه‌نامه نوروز 90
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
چهارشنبه 25 اسفند 1389 - ساعت 22:14
شماره خبر: 100837640312
مجهز برانيد
تعطیلات نوروز از بهترین فرصت‌های سالانه برای سفری چند روزه به نقاط دیدنی و لذت بردن از روزهای استراحت و تفریح است. اما خوب است دقت داشته باشیم که برای یک سفر خوب و خاطره‌انگیز، باید به نکات خاصی توجه کنیم. باید بدانیم سفر بدون برنامه‌ریزی و هماهنگی، نه تنها لذتی در پی ندارد که ممکن است خاطره‌ای تلخ برجای بگذارد؛ خاطره‌ای که سال‌ها موجب رنجش خاطر و دلگیری‌هایی میان اعضای خانواده شود.

شاید فکر کنید همه ما این نکات را می‌دانیم و اینها فقط تکرار مکررات است؛ اما اگر این طور بود، همه ساله در جاده‌ها ماشین‌هایی را نمی‌دیدیم که به دلیل نداشتن تجهیزات مناسب از رفتن باز مانده‌اند و افرادی را نمی‌دیدیم که در طول سفر دچار آسیب و صدمات جسمی شده‌اند و... . بنابراین حتی اگر از دید شما این مطالب تکراری هستند، ارزشش را دارد که چند دقیقه‌ای وقت خود را به خواندن آن اختصاص دهید. شاید بعضی از این نکات از خاطرتان رفته باشد و برخی از آنها به کارتان بیاید.

باک خودرو را پر کنید

اگر با ماشین شخصی خود به سفر می‌روید، حتما چند روزی قبل از شروع سفر، ماشین را به یک تعمیرکار حرفه‌ای نشان دهید و از سالم بودن موتور، سیستم ترمز، چراغ‌ها و چرخ‌ها مطمئن شوید. بنزین را هم فراموش نکنید؛ با تصور بنزین زدن در پمپ‌هایی که در طول مسیر هستند، بدون بنزین راهی نشوید. شاید به هر دلیلی قبل از رسیدن به پمپ بنزین مورد نظر سوخت ماشین تمام شود یا حتی شاید پمپی که شما در نظر دارید، تعطیل یا در حال تعمیر باشد. بنابراین ریسک نکرده و باک ماشین را شب قبل از حرکت پر کنید.

تجهیزات زمستانی

همچنین با توجه به شهر مقصد و مسیری که باید تا آنجا طی شود، تجهیزات مناسب را همراه داشته باشید. به عنوان مثال اگر مقصد شما یکی از شهرهای کوهستانی و سردسیر ایران است، باید زنجیر چرخ همراهتان باشد و از سالم بودن و کار کردن بخاری ماشین نیز مطمئن باشید. علاوه بر این، برف‌پاک‌کن‌ها هم باید بخوبی کار کنند تا بتوانند در طول مسیر دید مناسب و خوبی برای شما فراهم کنند.

لاستیک زاپاس

همراه داشتن لوازم مورد نیاز ماشین مانند لاستیک زاپاس، آچارها و... را هم در نظر داشته باشید. بهتر است قبل از سفر با پلیس راه تماس بگیرید و از وضعیت مسیر و جاده مورد نظرتان مطلع شوید.

غذا و آب کافی

همراه داشتن مقدار کافی آب و غذا برای طول راه نیز ضروری است. همیشه در ایام نوروز این احتمال وجود دارد که شما در ترافیکی سنگین گیر بیفتید؛ در چنین حالتی حتما به مواد خوراکی احتیاج پیدا می‌کنید. تصورش را بکنید اگر ساعت‌ها گرسنه و تشنه در مسیر بمانید، چه خاطره‌ای برای شما از یک سفر نوروزی به جا خواهد ماند؟

لباس گرم و پتو

البته همیشه هم فقط گرسنگی و تشنگی آزاردهنده نیستند و گاهی سرمای جاده هم می‌تواند باعث اذیت و آزار مسافران و بخصوص کودکان شود. بنابراین علاوه بر همراه داشتن یک‌ دست لباس اضافه، پتو را نیز فراموش نکنید. شاید لازم باشد برای گرم شدن از پتوی سبک و مسافرتی استفاده کنید.

هوای شهر مقصد را رصد کنید

حتما قبل از سفر اطلاعاتی در مورد آب و هوای شهر مقصد به دست بیاورید و بدانید با چه هوایی مواجه خواهید شد. با این پیش‌بینی می‌توانید کفش و لباس مناسب همراه خود ببرید.

پوشاک مناسب

اگر به شهری سردسیر سفر می‌کنید که درجه حرارت هوا با شهر شما تفاوتی اساسی دارد، حتما لازم است لباس‌های گرم، جوراب‌های ضخیم و چکمه‌هایی مناسب همراه خودتان داشته باشید. پالتو و بارانی را هم فراموش نکنید. اگر هم قرار است در چنین مناطقی چادر بزنید، کیسه خواب مناسب و به تعداد مورد نیاز همراه داشته باشید.

خوشبختانه امروز پتوهای سفری که وزن بسیار کمی هم دارند، در دسترس بوده و می‌توانید از آنها برای گرم نگه داشتن خود و بچه‌ها استفاده کنید.

اما اگر برعکس، به شهری با هوایی گرم سفر می‌کنید، دیگر نیازی به همراه داشتن لباس گرم نیست. البته همیشه همراه داشتن یک دست لباس گرم یا یک ژاکت، ضرری ندارد و شاید گاهی مورد استفاده قرار گیرد. بخصوص بچه‌های کوچک ممکن است در هر شرایطی به لباس‌های گرم نیاز پیدا کنند.

فهرستی از اقلام را تهیه کنید

برای رفتن به هرگونه سفری ـ کوتاه مدت یا طولانی، به مقصدی دور یا نزدیک ـ باید فهرستی از اقلام و لوازم مورد نیاز را تهیه کنید تا چیزی فراموش نشود. همیشه فقط همراه داشتن کفش و لباس مناسب کافی نیست و باید لوازم دیگری مانند چتر را هم در فهرست خود بگنجانید.

چراغ قوه فراموش نشود

حتما یک چراغ قوه که با باتری کار می‌کند و روشنایی خوبی هم دارد، همراه داشته باشید. شاید در مکانی به استفاده از آن نیاز پیدا کنید. علاوه بر این موارد، بد نیست چند لیوان، بشقاب و قاشق هم با خود ببرید.

اینها همه نکاتی ساده و شاید به نظر پیش پا افتاده باشند؛ اما همین‌ها می‌توانند سفری خوش و خاطره‌انگیز برایتان به ارمغان آورند.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: