روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
چهارشنبه 01 شهريور 1396 / 30 ذی القعدة 1438 / a 23 Aug 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه‌نامه نوروز 90
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
چهارشنبه 25 اسفند 1389 - ساعت 22:16
شماره خبر: 100837868070
اگر‌ مي‌خواهيد سفري‌ مطمئن داشته باشيد، ‌نکات ‌ايمني اين ‌گزارش را بخوانيد
رعايت کنيد و در امان باشيد
سفر همیشه دلپذیر است، اما آن هنگام لحظه‌هایش به یادماندنی‌تر خواهد بود که رخداد ناخوشایندی خاطر شما و همسفران عزیزتان را آزرده نکند. البته برای پیشگیری و جلوگیری، کلی راهکار و توصیه‌‌هایی وجود دارد که هرکس بنا بر تجربه‌های خود از آن بهره می‌گیرد. به عبارتی دیگر، حفظ برخی از موارد امنیتی پیش از سفر، هنگام سفر و در وقت بازگشت، شما را از بروز هرگونه حوادثی ایمن می‌کند. برخی از این موارد را به صورت کوتاه مرور خواهیم کرد.

پیش از سفر

لابد چمدانتان را بسته‌اید و با برنامه‌ریزی و تدارکی که از پیش دیده‌اید، به همین زودی حرکت خواهید کرد. لطفا کمی تامل کنید؛ برای امنیت خانه چه کاری انجام داده‌اید؟ آیا تنها به بستن شیرفلکه‌ها و قفل کردن در خانه بسنده کرده‌اید؟ شاید هم یک لامپ را روشن گذاشته‌اید، تا به زعم شما، آقایان محترم دزد، از بودن فرضی شما در خانه مطمئن شوند. این مورد آخری اصلا راهکار خوبی نیست. پیشنهاد می‌شود پس از آن که از بسته بودن شیرهای اصلی گاز و آب مطمئن شدید، درها و پنجره‌ها را به حفاظ و قفل‌های مناسب و همه این ورودی‌ها را به محافظ توپی زنی هم مجهز کنید.

دقت کنید این تنها دزد و آتش‌سوزی نیست که در کمین یک لحظه غفلت شماست؛ امکان بارندگی شدید، رعد وبرق و... هم وجود دارد. پس بهتر است تمام منفذهای خانه را مسدود کنید. ورودی کانال کولر هرچند کوچک باشد، آن را با حفاظ فلزی ببندید.

فکرش را بکنید با ورود یک دزد به منزل ـ که از نقشه خود کلی هم اطمینان دارد ـ به یکباره صدای آژیر بر سرش آوار ‌شود! چقدر دیدنی است این تصویر! البته دقت کنید محل نصب آژیر به‌گونه‌ای انتخاب شود که سارقان بسادگی آن را تشخیص ندهند.

اما انگار شما با این همه تدابیر باز کمی برای نگهداری اشیای گران‌قیمت خود نگرانید! این که نگرانی ندارد! دارد؟ نخستین پیشنهاد برای محافظت از اشیای گران‌قیمت، نگهداری آنها در صندوق امانات بانک‌هاست. علاوه بر اینها هیچ‌گاه محل نگهداری جواهرات و اشیای ارزشمند را به مهمانان یا فامیلی که اطمینان کافی به آنها ندارید، نشان ندهید. البته می‌توانید از ابتکار خود نیز استفاده کنید و آنها را در جایی نگه دارید که عقل جن هم به آنها نرسد!

عجله نکنید، بالاخره راهی خواهید شد! هنوز چند کار دیگر مانده که باید انجام دهید. برای همه لازم است که پیش از سفر با کمک‌های اولیه آشنا شوند. شاید دیگران و سایر مسافران به کمک شما نیاز پیدا کردند. از دیگر موارد ضروری، سرویس خودرویتان است، اگر عزم سفر با آن را دارید. سرویس کار مجرب و استفاده از لوازم یدکی با کیفیت فراموش نشود. زاپاس هم همین‌طور.

هنگام سفر

بالاخره بخش هیجان انگیز داستان فرا رسید. جاده است و راهی طولانی، آسمان است و بیکرانگی‌اش. اگر در هواپیما هستید خدمه پرواز مراقب شما هستند. اما چنانچه از زیبایی‌های مسیر و جاده لذت می‌برید، این بخش مهمی از سفر پرماجرای شما خواهد بود. باز هم باید مراقب بود و مراقب. هر جای زیبایی که نباید اتراق کرد. اکیدا از زدن چادر در کنار جاده و محل‌هایی که احتمال ریزش کوه وجود دارد، خودداری کنید. از نگه داشتن سیلندرهای گاز پیک نیکی در خودرو، قطار و اتوبوس نیز حذر کنید. این موارد همه به خاطر سلامت و آسایش خود شما پیشنهاد می‌شود.

اگر جای خوب و مناسبی برای چادر زدن پیدا کردید، نباید درون آن آتش روشن کنید و اصلا از هیچ وسیله حرارتی گازسوز استفاده نکنید. این یک دستور نیست، یک خواهش است. شما می‌توانید برای گرم کردن خود در چادر، از کیسه خواب و پتوی مناسب استفاده کنید

اگر جای خوب و مناسبی برای چادر زدن پیدا کردید، نباید درون آن آتش روشن کنید و اصلا از هیچ وسیله حرارتی گازسوز استفاده نکنید. این یک دستور نیست، یک خواهش است. شما می‌توانید برای گرم کردن خود در چادر، از کیسه خواب و پتوی مناسب استفاده کنید. البته چنانچه آتشی در بیرون از چادر برافروختید حتما دور آن را سنگ چین کنید تا خاکسترش دامن طبیعت را نگیرد. پیش از ترک مکان‌، آتش با آب فراوان خاموش کنید و بعد از این‌که از خاموش شدن آن اطمینان حاصل کردید، به راه خود ادامه دهید.

با وجود این روی هوای بهار نمی‌شود حساب زیادی باز کرد؛ ناگهان باران می‌گیرد. اگر باران با رعد و برق همراه است خودرو را به کنار جاده هدایت کنید و در خودرو بمانید. اصلا هم به قسمت‌های فلزی آن دست نزنید. این بابا برقی از آن بابا برقی‌ها نیست! خطرناک است.... اگر درفضای باز قرار دارید به جای امن بروید؛ البته غیر از زیر درختان.

هر چیز زیبا و وسوسه‌انگیزی بویژه در سفر را باید با دانش و تجهیزات لازم تجربه کرد. چنانچه کوهی شما را وسوسه به رفتن می‌کند بدون تجهیزات دعوت او را لبیک نگویید و اگر آب شما را فرا می‌خواند بدون اطمینان از حضور نجات غریق، خود را به دستش نسپارید. به حیوان‌های وحشی نزدیک نشوید، یا شما آنها را خواهید ترساند یا حضرتش رنگ از رخسار شما خواهد برد.

مراقبت از وسایل خود

گم شدن وسیله یا مدرکی از شما هم می‌تواند بنا بر اهمیتش لذت سفر را در کامتان اندکی ترش و شور کند! برای این مساله هم باید تدابیری به کار گیرید تا از پیامدش در امان بمانید. چنانچه مدارک مهمی مانند شناسنامه، گذرنامه، کارت‌های اعتباری و بانکی و... به همراه دارید، از قبل رونوشت و کپی آن را بگیرید و در جای دیگری نگهداری کنید. البته پیشنهاد می‌شود تنها مدارک ضروری به همراه داشته باشید. بهتر است برای حمل مدارک مهم، آنها را در کیف کوچکی که زیر بلوز یا تی‌شرت جای می‌گیرد، نگه دارید. این کیف باید مخفی نگاه داشته شود و به آقایان دزد نشانی‌اش را ندهیم.

اگر وسایل و مدارکتان خیلی خیلی مهم است، توصیه می‌شود هتل‌هایی را برای ماندن و اقامت برگزینید که دارای صندوق امنیتی باشند. برای اطمینان بیشتر یک کارت بانکی دیگر را که اصلا روی آن حساب باز نکرده‌اید و در جای دیگری هم نگه داشته‌اید با خود ببرید. این کارت در برخی موارد می‌تواند کمک بسیار بزرگی به شما بکند.

پرده آخر، بازگشت به خانه اول

حالا که سفر به خیر و خوشی سپری شد و در خانه به روی شما گشوده شد، اجازه دهید اول بزرگ‌تر پای به اندرونی گذارد و خوب خوب همه چیز را بررسی کند. در ورود اولیه لازم است با اطمینان از بسته بودن همه شیرهای لوازم گازسوز، به باز کردن شیر اصلی آن اقدام کرد.

هر چیز زیبا و وسوسه‌انگیزی بویژه در سفر را باید با دانش و تجهیزات لازم تجربه کرد. چنانچه کوهی شما را وسوسه به رفتن می‌کند بدون تجهیزات دعوت او را لبیک نگویید و اگر آب شما را فرا می‌خواند بدون اطمینان از حضور نجات غریق، خود را به دستش نسپارید‌

اینک که تازه از سفر بازگشته‌اید و گرد سفر به همراه دارید، همین گرد می‌تواند ناقل بسیاری از بیماری‌ها باشد؛ بنابراین به سرو وضع صفایی بدهید و لباس‌هایتان را عوض کنید و دوش بگیرید. همچنین به دلیل نبودن شما در خانه بسیاری از وسایل غبارآلود شده‌اند که می‌تواند کودک دلبندتان را بیازارد. به این نکته مهم و کوچک نیز دقت کنید. حالا با فراغ بال به دیدن عکس‌ و فیلم سفرتان بنشینید.

کمک کردن به دیگران

امیدواریم هیچ مشکلی در جاده پیش نیاید، بویژه تصادف؛ اما اگر شما با سانحه‌ای روبه‌رو شدید، این دانش و توانایی شماست که زندگی را برای دیگران به ارمغان خواهد آورد. اگر شما در صحنه‌ای شاهد محبوس شدن برخی مصدومان در یک خودرو بودید، تلاش نکنید آنها را با فشار و کشش خارج کنید، چون ممکن است آسیب دیدگی مصدوم افزایش یابد. درخصوص حادثه‌دیدگان، تنفس آنها را کنترل کنید و اگر چیزی مانع نفس کشیدن‌شان است، آن را برطرف کنید. اگر هم لازم بود به او تنفس مصنوعی بدهید.

در بیشتر موارد، افراد مصدوم خونریزی دارند. در این هنگام باید با گذاشتن پارچه تمیز روی محل خونریزی و فشار برآن از ادامه خونریزی جلوگیری کنید. در صورت قطع نشدن خونریزی، عضو را بالا آورید تا خونریزی کمتر شود.

یکی از موارد بسیار مهم، نوع حرکت دادن مصدومان است که گاهی براساس ناآگاهی از موضوع، عواقب ناگوارتری همچون قطع نخاع به دنبال دارد. اگر در این خصوص آموزش ندیده‌اید، بهتر است تا رسیدن نیروهای امداد آنها را حرکت ندهید، جز در موارد ضروری مثل خطر آتش‌سوزی.

هستند در مواردی که تعداد مصدومان زیاد است و اولویت با کسانی خواهد بود که دچار مشکل تنفسی هستند. پس از آن، افرادی که خونریزی شدید دارند و در نهایت آنها که دچار شکستگی شده‌اند. برای شکستگی‌ها باید عضو را ثابت نگه دارید و سپس با استفاده از آتل، تخته یا اجسام مشابه، آن را بانداژ کنید.

توصیه‌های ایمنی را جدی بگیریم

هر لحظه امکان بارش باران و حتی برف در بهار وجود دارد. شما که کلی استاد هستید در رانندگی! ما دوباره به خودمان برخی از موارد را یادآوری می‌کنیم تا ملکه ذهنمان باشد و حافظ جانمان.

آهسته برانیم با توجه به تابلوهای راهنمایی و رانندگی. فاصله را با خودروی جلو رعایت کنیم. همیشه شیشه‌ها، آینه‌ها و چراغ خطر را از باران و گل ولای پاک کنیم. اگر برف می‌آید در این بهار، با چراغ جلوی روشن و نور پایین حرکت کنیم. شب‌ها اصلا برای رانندگی خوب نیست بوی‍ژه اگر دل آسمان هوای گریه داشته باشد. فکر کنیم اندکی از زمستان باقی است پس لباس گرم، زنجیر چرخ، وسایل اضطراری مثل جعبه کمک‌های اولیه، نقشه مسیر و یک عدد تابلوی خطر در صندوق عقب بگذاریم. بهتر است سردمان شود تا آن که به دلیل حرارت زیاد ماشین خواب رویم.اینها را هم به موارد بالا اضافه کنیم: از نقاط کور و حادثه خیز مسیر مطلع شویم. پیش از سفر، اتومبیل را برای معاینه فنی ببریم. یک نکته مهم دیگر این که به رانندگی دیگران هم نیم نگاهی داشته باشیم تا در صورت بروز مشکل برای برخی، بموقع واکنش نشان دهیم. درست رانندگی کردن، لذت بردن از سفر است.

با وجود این به اذعان کارشناسان، امن‌ترین وسیله برای سفر قطار است. اگر شما در زمان مورد نظر بلیت‌گیرتان آمد، آن را از دست ندهید.

سامان عابری


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: