روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
سه شنبه 04 مهر 1396 / 05 محرم 1439 / a 26 Sep 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه‌نامه نوروز 90
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
چهارشنبه 25 اسفند 1389 - ساعت 22:16
شماره خبر: 100837868235
خانه‌ ‌هاي موقتي سفر
نمی‌دانم شما تا چه حد تجربه سفر کردن و طبیعت‌گردی دارید، به کجا می‌روید و چگونه و چطور روزهای سفر را می‌گذرانید؟ اما اگر همیشه به شهرهای بزرگ رفته‌اید و در هتل اقامت کرده‌اید، بد نیست برای تعطیلات نوروز 90 به نوع دیگری از سفر هم بیندیشید.

سفر در خانه‌های موقت یا همان چادرهای مسافرتی، سفری لذت‌بخش و خاطره‌انگیز است؛ سفری در دل طبیعت و به دور از هیاهوی روزها و شب‌های تعطیلات نوروزی، در شهرهای کوچک و بزرگ.

اما این نوع سفر در کنار محسنات و تجربه‌های شیرینش باید با دقت و تدارک لازم انجام شود، هر چند گذراندن اوقات در چادر می‌تواند چند روز یا تنها چند ساعت به طول انجامد که این هم به شما و شرایط سفرتان بستگی دارد، آب و هوا، نظر افراد خانواده، منطقه سفر و....

اما هر چه باشد و هر طور که بخواهید از چادر استفاده کنید، باید نوع مناسبی از آن را انتخاب کنید. البته شاید از نظر افرادی که بار اول است سفر با چادر را تجربه می‌کنند، انتخاب چادر اهمیت زیادی نداشته باشد، ولی اگر در گذشته با چادری نامناسب سفر کرده باشید، بخوبی می‌دانید چقدر مهم است که تمام تجهیزات و شاید بیش از همه چادر سفری‌تان مناسب باشد.

پس خوب است کمی بیشتر با انواع چادرها و کاربردشان آشنا شویم تا بتوانیم بیشتر از سفر کردن و استراحت در چادری مناسب لذت ببریم.

چادر مناسب با توجه به آب و هوا

در تعطیلات نوروز شاید هوا هنوز آنقدر گرم نشده باشد که بتوان براحتی در چادر، شب را به صبح رساند. شاید هم گاهی برف و باران شما را غافلگیر کند؛ بنابراین بهتر است با توجه به منطقه سفر، چادری مناسب انتخاب کنید.

برخی چادرها می‌توانند گرمای داخلی را حفظ کنند و برخی دیگر این قابلیت را ندارند، بنابراین اگر به مکان‌های سردسیر سفر می‌کنید یا اگر کودکی همراه شماست، بهتر است بکوشید چنین چادرهایی تهیه کنید؛ چادرهایی که روکش‌های آنها معمولا از جنسی تهیه شده که می‌تواند افراد درون چادر را از سرما در امان نگه ‌دارد. در ضمن توجه داشته باشید در آب و هوای خیلی سرد، چادر به تنهایی نمی‌تواند شما را گرم کند. همراه داشتن یک کیسه خواب مناسب را هم به فهرست وسایل سفرتان اضافه کنید.

نکاتی در مورد چادرهای سفری

شاید در اولین مرحله بد نباشد به جنس رویه و کف چادر دقت کنید. محل دوخت و نوع دوخت آن هم مورد مهم دیگری است که نباید از آن غافل شد. در حقیقت وقتی چادر بسته می‌شود نباید هیچ جایی برای ورود حشرات و حتی سوز و باد وجود داشته باشد تا بتوانید راحت و بی‌دردسر در آن استراحت کنید.

البته تصورش را بکنید چادری که هیچ مکانی برای تهویه هوا نداشته باشد چه وضعیتی را برای افراد داخل آن ایجاد خواهد کرد، بنابراین بهتر است چادر دارای امکانی برای تهویه هوا هم باشد.

علاوه بر این موارد، چادر هنگام بسته بودن باید حجم کمی داشته و براحتی نیز برپا شود؛ همچنین چادر نباید پس از باز شدن فضای غیرمتعارفی را اشغال کند. در ضمن به یاد داشته باشید که اگر تا به حال تجربه چادر زدن در طبیعت را ندارید، حتما پیش از سفر، چندین بار این کار را تجربه کنید تا در حین سفر با مشکلی مواجه نشوید. اگر برای رسیدن به مقصد باید پیاده‌روی کنید، چادری سبک انتخاب کنید تا در طول راه شما را اذیت نکند.

یکی دیگر از نکات مهم، مبلغ چادر است. شما باید بتوانید هزینه چادری مناسب را بپردازید تا با آن به سفر بروید. در نتیجه این نکته مهم را هم فراموش نکنید و چادری متناسب با جیبتان تهیه کنید.

چادر در سفرهای کوهستانی

چادر یکی از لوازم مهم و ضروری هنگام سفر به کوهستان است، اما لازم است برای چنین سفرهایی از چادری سبک، کم‌حجم و قابل حمل استفاده کرد که البته براحتی هم برپا شود. مهم‌ترین نکته در مورد انتخاب چادر برای سفرهای کوهستانی این است این چادرها باید در برابر باد و رطوبت هم مقاوم باشند.

محل برپاکردن چادر

علاوه بر انتخاب چادری مناسب باید به محلی که قرار است چادر برپا شود نیز دقت داشت، چون در هر جایی نمی‌توان چادر زد. باید از چادر زدن و اقامت در حاشیه رودخانه‌ها خودداری کرد، اما متاسفانه اغلب مردم آن را جدی نمی‌گیرند. خیلی از افراد برای دسترسی راحت و سریع به آب یا اقامت در جایی به ظاهر خوش آب و هوا، ترجیح می‌دهند کنار رودها چادر بزنند و شب را همان‌جا بگذرانند. در حالی که با شروع بارندگی (بویژه اوایل فصل بهار که امکان بارش‌های تند و گاه سیل‌آسا بیشتر است) ممکن است سفر آنها به فاجعه‌ای وحشتناک تبدیل شود، بنابراین همیشه این نکته مهم را مورد توجه قرار دهید و در مکانی مناسب چادر بزنید. مطمئن باشید اگر در جایی مرتفع چادر بزنید و مجبور باشید تا رسیدن به آب، کمی پیاده‌روی کنید، آسوده‌تر خواهید بود و بی‌دلیل جان اعضای خانواده خود را به خطر نمی‌اندازید.

رعایت نکات ایمنی در چادرهای سفری

هیچ وقت در چادر از وسایلی که شعله دارند برای پخت‌و‌پز یا روشن کردن فضا استفاده نکنید. وجود کوچک‌ترین شعله‌ای در چادر خطرآفرین است و می‌تواند منجر به آتش سوزی و از بین رفتن وسایل و چادر شود؛ پس برای این‌گونه کارها که به آتش نیاز دارند، به محلی دورتر از چادر رفته و در فضای باز آتش روشن کنید. برای روشن شدن فضای چادر هم بهتر است از چراغ‌هایی که با باتری کار می‌کنند، استفاده کنید. مطمئن باشید این چراغ‌ها نور کافی را برای شما فراهم خواهند کرد.

نکته دیگر ظرفیت چادرهاست که محدود و برابر استانداردهایی تعریف شده‌اند. هیچ‌گاه بیش از ظرفیت چادر از آن استفاده نکنید، چرا که هم خودتان اذیت می‌شوید و هم ممکن است چادر آسیب ببیند. در نهایت به خاطر بسپارید که برای هر نوع سفر و هر نوع آب و هوا باید چادر مناسبی تهیه کرد. بهتر است این کار را در شهر خود انجام دهید و خرید چادر را به شهر مقصد موکول نکنید، چرا که شاید به دلیل خستگی یا نزدیک شدن شب و هنگام استراحت، مجبور شوید چادری نامرغوب را به قیمتی گزاف بخرید.

امیدواریم با رعایت این نکات ساده از زندگی در خانه‌های موقت (یا همان چادرها) لذت ببرید.

زهره شعاع


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: