روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
سه شنبه 04 مهر 1396 / 05 محرم 1439 / a 26 Sep 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه‌نامه نوروز 90
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
چهارشنبه 25 اسفند 1389 - ساعت 22:16
شماره خبر: 100837868335
از سفر ماندگان را دريابيد
... ياد، حتي با هل پوک
دلم سفر می‌خواهد. دوست دارم دست در دست مادربزرگ بر شن‌های خلیج‌فارس یا دریای خزر قدم بزنم.

دلم سفر می‌خواهد. دوست دارم پدربزرگ عطر بهارنارنج را یک‌بار دیگر تجربه کند، اما آنها می‌گویند پیر شوی مادر. ما نمی‌توانیم بیاییم. شما بروید.

مادر دلش لک زده است که دانه بپاشید برای کبوترهای حرم امام رضا. خواهر کوچک نیز ماه‌هاست که بهانه تماشای شکوفه‌های زودهنگام بادام را می‌گیرد، اما امسال مادربزرگ حالش خوب نیست.

دلم سفر می‌خواهد. از ماه‌ها پیش همه پیش‌بینی‌ها انجام شده است. سفر نوروزی بناست برویم جواهر ده. خانه نیز گرفته‌ایم.

اما درست یک هفته پیش از سفر، عمه‌جان ناراحتی قلبی‌اش عود کرده است و من مانده‌ام بر دو راهی تردید بین رفتن یا نرفتن.

این داستان زندگیست. چرخه زندگی می‌چرخد. یک روز سالمی و پر از انرژی و شاید هم یک روز بیمار شوی. ان‌شاءالله که بیماری جدی نباشد، اما در هر صورت رسم زندگی این است. یک روز جوانی و سرشار از انرژی و هیچ جا بند نیستی. سفر کمترین معبری است که برای این حجم از انرژی می‌توانی بیابی. بعد می‌روی به سمت میانسالی و آن‌گاه پیر می‌شوی. مادربزرگم می‌گوید: مادر پیرشوی. پیری هم دنیای خاص خودش را دارد. متفاوت است، ولی از آن همه توان و انرژی دیگر خبری نیست. تنهایی اذیتت می‌کند، اما نمی‌توانی دیگر پا به پای جوان‌ها سفر کنی.

خانواده ایرانی سنت‌های زیبایی دارد. مادر بزرگ‌ها عطر یاس خانه‌اند. پدربزرگ‌ها مثل بید مجنونند. از یک سو استوار و قابل‌اعتماد و از سوی دیگر عاشق خانواده؛ اما امان از پیری.

پیری هر روز یک بازی دارد. یک روز بیمارستان است، یک روز استراحت مطلق. رژیم غذایی هم که دنیای خاص خودش را دارد که در سفر نمی‌توان آن را رعایت کرد.

خانواده سنتی ایرانی با حفظ احترام بزرگ‌تر هویت گرفته است. فرزند ایرانی آموخته است که بر چین‌ و چروک‌های دست پدر و مادر پیرش بوسه بزند و سال نو را با آنها تحویل کند. در این شرایط چه باید کرد، تناقضی است دیگر.

نوبتی سفر کنید

خیلی وقت‌ها بسادگی این تناقض قابل حل کردن است، مثلا گاهی اوقات هماهنگی با سایر اعضای خانواده مشکل را حل می‌کند. کافی‌است که مشکل خیلی بحرانی نباشد. در این شرایط می‌توانید با هماهنگی سایر خواهرها و برادرها سفر رفتن خود را نوبتی کنید. بس است دیگر. اصلا به ذهن خود راه ندهید که دلم نمی‌خواهد به فلان خواهر یا فلان برادرم بگویم یا مثلا فکر کنی که آنها کمک نمی‌کنند.

در دنیای مدرن آنقدر بین خواهرها و برادرها فاصله افتاده است که حتی از بیان حداقل‌ها به یکدیگر ابا دارند؛ اما نه. راه درست این نیست. پدر و مادر نقطه اتصالی هستند که می‌توانند شما را به هم پیوند دهند و مطمئن باشید حتی اگر از خواهر یا برادر خود ناراحت هستید، موضوع والدین فرصت خوبی است تا فصل نوینی از روابط را با خواهر و برادر خود بگشایید.

بسیار اتفاق می‌افتد که در یک سفر تا 3 نسل گردهم می‌آیند، پدربزرگ و مادربزرگ، نماینده نسل پیشین هستند، پدر و مادر نماد نسل جاری‌اند و فرزندان نماد نسل فردا و بگذریم از این‌که گاهی به 4 نسل نیز می‌رسد

البته گاهی اوقات هم وضعیت اعضای خانواده که نمی‌توانند شما را در سفر همراهی کنند، به شکلی است که خودشان می‌توانند مسائل روزمره خود را رتق و فتق کنند و فقط می‌ماند دلتنگی شما. حتی بسیاری اوقات مادر یا پدر پیر رضایت دارند که شما به سفر بروید و آنها خودشان بمانند. در این‌گونه موارد شما دقیقا باید ببینید که شرایط به چه صورت است؛ مثلا اگر شرایط فردی که نمی‌تواند شما را برای سفر همراهی کند خیلی بحرانی نباشد، بتوانید کمی مدت زمان سفر خود را کاهش دهید یا این‌که از یکی از دوستان خانوادگی بخواهید به صورت مرتب به او سر بزند.

مادرم بزرگم همیشه به من می‌گوید: مادر الهی پیر شوی، آدم وقتی پیر می‌شود انتظاراتش زیاد می‌شود، گویی که تنهایی برایش سخت‌تر می‌شود. دائم دوست دارد با کسی حرف بزند و از خاطراتش بگوید. مثل این می‌ماند که کوله‌بار خاطرات بر قلبت می‌نشیند و دوست داری دائم آنها را به کسی بگویی و البته مادرجان باور کن اینها تجاربی است که برای شما هم می‌تواند مفید باشد.

ان‌شاءالله موضوعی که گاهی برای سفر رفتن در دل شما تردید ایجاد می‌کند، بیماری سخت نباشد، مثلا عزیزتان در نوروز روی تخت بیمارستان نباشد که آشوبی است در دل. گاهی اوقات اگر چنین شد شاید مجبور شوید زمان سفر خود را کمی به تعویق بیندازید، مثلا شاید نیاز باشد برنامه زمانی سفرتان را جابه‌جا کنید. ابتدا از وضعیت بیمارتان مطمئن شوید، گاهی پیش می‌آید که تمام تمهیدات سفر را فراهم کرده‌اید اما مجبور می‌شوید آن را به تعویق بیندازید، حتی اگر مکانی رزرو کرده یا بلیت خریده باشید.

سفر‌های یکروزه را از دست ندهید

به فال بد نگیرید! سفر همیشه هست. آغوش بهار گشوده است و می‌توان فرصتی بهتر را انتخاب کرد. در این‌گونه موارد می‌توانید مثلا سفرهای کوتاه‌مدت یکروزه برای خانواده خود تمهید کنید. هر کدام از ما هر در هر جایی از ایران چهارفصل که زندگی می‌کنیم، دیدنی کم نیست. بسیاری اوقات نیاز نیست که راه دوری برویم. در این شرایط می‌توانید از اماکن دیدنی و ییلاقی که نزدیک محل زندگی شما قرار دارند به عنوان مقصد سفر یکروزه استفاده کنید.

یکی از مهم‌ترین مزایای سفر کردن، صمیمیت هر چه بیشتر خانواده است، فرصتی که آسوده‌خاطر می‌تواند ما را گردهم بیاورد. بسیار اتفاق می‌افتد که در یک سفر تا 3 نسل گردهم می‌آیند، پدربزرگ و مادربزرگ، نماینده نسل پیشین هستند، پدر و مادر نماد نسل جاری‌اند و فرزندان نماد نسل فردا و بگذریم از این‌که گاهی به 4 نسل نیز می‌رسد.

از دیگران کمک بخواهید

فراموش نکنیم ارزش سفر کردن این است که گردهم بیاییم بدون دغدغه. خیلی اوقات با یک تدبیر حداقلی مانند همان‌چه که در بالا توضیح دادیم می‌توان دغدغه‌ها را رفع کرد، مثل بهره گرفتن از کمک دیگران. حال این کمک دیگران می‌تواند کمک خواهر و برادر باشد یا دوستان خانوادگی و صمیمی. از این‌که از دیگران کمک بخواهید ابایی نداشته باشید. تعامل جامعه انسانی با یکدیگر وجوه زیبایی دارد، هم برای شما می‌تواند آرامش به ارمغان بیاورد و هم می‌تواند آرامش خاطر افراد مسن و از سفر ماندگان را فراهم کند. موضوع این است که بتوانید مهربانی را بین اطرافیان خود تقسیم کنید.

البته راه‌حل‌های خلاقانه‌تری نیز می‌توانید جستجو کنید تا در سفرهای خانوادگی همه گردهم بیایید؛ مثلا شاید بتوانید فردی را که در این سفر نمی‌تواند با شما همراه باشد، به سفری متناسب با شرایط او بفرستید. خیلی وقت‌ها پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها علاقه‌مندند با تور سفر کنند، چون احساس می‌کنند در تور امنیت بیشتری دارند، بنابراین می‌توانید این شرایط را برای آنها فراهم آورید.

مریم چهاربالش


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: