روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
يكشنبه 29 مرداد 1396 / 27 ذی القعدة 1438 / a 20 Aug 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه‌نامه نوروز 90
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
چهارشنبه 25 اسفند 1389 - ساعت 22:16
شماره خبر: 100837868937
چطور خاطرات سفر را ثبت کنيم؟
امروز همان ديروز است
شما خاطره نوشتن را دوست دارید؟ چرا که نه! چه اشکالی دارد علاوه بر فیلم و عکس، خاطره‌های سفرهای نوروزتان را در دفترچه‌ای ثبت کنید. می‌دانید فرقش چیست ؟ فرقش این است که در فیلم و عکس‌های یادگاری، احساسات درونی را نمی‌شود به شکل کاملی ثبت کرد، اما در یک دفترچه خاطرات می‌توانید هر احساسی را با زبان خودتان توصیف کنید. اگر نمی‌دانید چطور خاطره بنویسید، قبل از شروع به این نکات دقت کنید.

برای این که یک خاطره نویس موفق باشید باید همیشه قلم و کاغذی در چمدان سفرتان داشته باشید.

نگذارید فاصله زمانی میان حادثه‌ای که رخ داده است و زمان نوشتن خاطره‌اش زیاد شود. وقتی این فاصله زمانی زیاد می‌شود بسیاری از جزئیات را به خاطر نمی‌آورید.

در شروع از خود بپرسید چرا می‌خواهم این حادثه را در دفترم ثبت کنم؟ پاسخ این چرایی به شما کمک می‌کند محور اصلی خاطره را پیدا کنید.

برای شروع خاطره روش‌های مختلفی وجود دارد. بهتر است آن را با روشی خلاقانه آغاز کنید؛ اما اگر روش خلاقانه‌ای به ذهن‌تان نرسید می‌توانید از روش‌های کلیشه‌ای مثل ذکر تصویری ساکن، توصیف محیط، یادآوری زمان و مکان و... استفاده کنید. نگران نباشید. در مورد هر یک از این روش‌ها مثالی می‌زنیم تا بهتر آنها را درک کنید. ذکر تصویر ساکن مثل «کنار باغچه ویلا، روی صندلی‌های فرفوژه نشسته بودیم که....»، توصیف منظره مثل «برف ناگهان شروع به باریدن کرد و فرود آمدن دانه‌های درشتش، دید ما را نسبت به جاده کاملا مختل کرد»، یادآوری زمان مثل «ساعت 6 صبح نخستین روز فروردین، من و خواهرم تصمیم گرفتیم برای زیارت از هتل محل اقامت مان بیرون برویم»، یادآوری مکان مثل «در رستوران «قوهای سپید» که کنار دریاچه.... قرار دارد یکدیگر را دیدیم و...» البته روش‌های شروع کردن خاطره بسیار متنوع هستند اما برای شروع می‌توانید از این روش‌ها که رایج‌تر هستند، استفاده کنید.

جزئیات را نقل کنید. برای مثال اگر بخواهیم مختصر درباره یک حادثه تصادف بنویسیم می‌گوییم «وسط جاده تصادف کردیم!» اما ذکر با جزئیات یعنی «غروب آن روز تصمیم گرفتیم با تاکسی از ویلای محل اقامت‌مان به بازار محلی نوشهر برویم. حوالی ساعت 6 بود و ما هنوز به بازار نرسیده بودیم که ناگهان از آیینه بغل تاکسی دیدم خودروی پژویی نقره‌ای رنگ که ظاهرا ترمز بریده بود با سرعت به طرف ما می‌آید تا خواستم به راننده خبر بدهم...».

راوی اول شخص بهترین نوع راوی در خاطره‌نویسی است. برای مثال «آن روز برای نخستین بار بود که سوار اسب می‌شدیم. از صاحب اسب خواستم حیوان را آرام کند تا فرصت سوار شدن پیدا کنم» یا «هر 3 نفرمان با هم پا به فرار گذاشتیم اما سگ‌ها همچنان تعقیب مان می‌کردند».

طوری خاطره را بنویسید که گذشت زمان در آن مشخص باشد؛«صبح قبل از طلوع آفتاب، کنار ساحل چای خوردیم و بعد در پیاده‌روی به سمت کوه که حدود 2 ساعت طول کشید به روستای زیبای جواهرده رسیدیم. تقریبا ظهر شده بود که تصمیم گرفتیم به سمت آبشار روستا راه بیفتیم».

از زبانی خودمانی استفاده کنید.

یادتان هست که گفتیم می‌توانید خاطره را با ذکر زمان و مکان آغاز کنید؟ حتی اگر خاطره را با این عناصر شروع نکنید به یاد داشته باشید که اشاره به زمان و مکان در آن الزامی است و معمولا ذکر وضعیت آب و هوا هم اهمیت دارد.

بعد از سال‌ها که به این دفتر خاطرات خود سری بزنید، خواهید دید چقدر برایتان شعف‌انگیز است. خاطره‌نویسی را در سفر از دست ندهید.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: