روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
يكشنبه 29 مرداد 1396 / 27 ذی القعدة 1438 / a 20 Aug 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه‌نامه نوروز 90
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
چهارشنبه 25 اسفند 1389 - ساعت 22:17
شماره خبر: 100837872986
گفت‌وگو با حامد بهداد، بازيگر و خواننده
خودم از‌خودم تعريف مي‌کنم
متولد 1352 مشهد است. برای اولین بار با ایفای نقش اصلی در «آخر بازی» سینما را تجربه کرد و برای بازی در همین فیلم هم کاندیدای سیمرغ بلورین از نوزدهمین جشنواره فیلم فجر شد.

بعدها نیز توانست بازی‌های در خور توجهی از خود در فیلم‌های مختلف به جا بگذارد که از آن جمله می‌توان به فیلم‌های بوتیک، این زن حرف نمی‌زند، کافه ستاره و آدم و روز سوم اشاره کرد که برای این یکی نیز بار دیگر نامزد دریافت سیمرغ بلورین نقش مکمل از فیلم فجرشد.اما امسال بود که برای فیلم جرم ساخته مسعود کیمیایی برنده سیمرغ بلورین نقش مکمل مرد شد و نگاه‌ها را به سوی خود جلب کرد.

جنس بازی شما بسیار شخصی است. چطور به این سبک رسیدید؟

بازیگر مثل هر انسان دیگری از کودکی در معرض مجموعه‌ای از عوامل محیطی قرار می‌گیرد و همه آنها بویژه عناصر فرهنگی بر شکل‌گیری شخصیت هنری‌اش تاثیر می‌گذارد. با این حال زمانی که کار خودت را شروع می‌کنی باید به سمتی بروی که شبیه خودت ‌شوی. بخشی از بازی من اگر چه برآمده از مطالعه و تجربه است، اما بیشتر برآمده از خود من است و غیر از آن نیست.

یک بازی غریزی؟

اگر دوست دارید، اسمش را این بگذارید، اما یک بازیگر باید با وجودش بازی کند و این کار را دوست داشته باشد. این علاقه همیشه در من بود و دوست دارم همیشه بازی کنم و شاید همین به من کمک می‌کند که اینقدر جلوی دوربین باورپذیر باشم.

در بازی‌هایت بی‌تابی، انفجارهای عصبی و انرژی فوق‌العاده‌ای موج می‌زند. جالب آن که در کنسرت گروه دارکوب نیز چنین بودی. چرا؟

همیشه همین‌جور است. این بی‌تابی و این ریتم تند در من هست و نمی‌دانم از کجا می‌آید.

با توجه به همین گفت‌وگو به نظر می‌رسد در زندگی واقعی هم پرانرژی هستی؟

وقتی می‌خواهم 4 تا کلمه حرف بزنم، خب باید انرژی بگذارم. ولی در مواقع عادی آرام‌‌ترم. من با رفقا باشم مدام می‌خندم.

تا به حال شده با کارگردانی کار کنی که سلیقه‌اش با تو جور نباشد؟

بله. در این موارد به کارگردان اطمینان خاطر داده‌ام و سپس سلیقه‌ام را به کار تزریق کرده‌ام.

در فیلمی اگر طرف مقابلت بازیگر خوبی نباشد، تو چه کار می‌کنی؟

از نعمت بازی خودم محرومش می‌کنم.

بازیگر و خواننده پرطرفداری هستی و البته طبیعی است فروتنی در تو کمتر دیده شود و نقد‌های منفی را بر نتابی. در جریان فیلمبرداری آیا به کارگردان اجازه می‌‌دهی به تو بگوید بد بازی کردی؟

معلوم است... باید بگوید. من اصولا برای کارگردان بازی می‌‌کنم. باید تو خودت را بسپری دست کارگردان.

این اعتماد به نفس از کجا ناشی می‌شود؟ خیلی‌ها به بازی خوب بهداد باور دارند. ولی لزوم این تکرار و تایید از طرف خودت چه معنایی دارد؟

معتقدم این تعریف را خودم باید کنم نه دیگران. همه جا برعکس است. می‌گویند بگذارید دیگران از شما تعریف کنند، خودت تعریف نکن. اما من می‌گویم نه! لطف کنید، دیگران از من تعریف نکنند، بگذارید خودم از خودم تعریف کنم. چرا؟! چون من وکیل کار خودم هستم، چون خودم بهتر بلدم از کار خودم دفاع کنم.

مدتی است بازیگران سرشناس به سراغ هنرهای دیگر مثل عکاسی و نقاشی می‌روند. تو چرا به خوانندگی روی آوردی؟

خوانندگی در گروه دارکوب، هیچ ربطی به بازیگری من ندارد و به طور مستقل باید آن را ارزیابی کرد.

موافقم و بسیار خوب از پس آن برآمدی، بویژه آن که به سراغ تلفیق موسیقی نواحی و پاپ رفته‌ای.

ممنون. کار با گروه دارکوب لذت‌بخش است. موسیقی نواحی و محلی را هم بسیار دوست دارم و فکر می‌کنم می‌تواند به دیگر شاخه‌های این هنر در ایران کمک کند. باید در این زمینه بسیار کار کرد و من آن را بسیار جدی می‌گیرم و به هیچ وجه تفنن و تفریح من نیست.

عاقبت سیمرغ بلورین جشنواره فجر را از آن خود کردی؟ علاقه‌مندانت سال‌های گذشته منتظر این اتفاق بودند که رخ نداد؟نظرت چیست؟

کارکردن با مسعود کیمیایی به عنوان یک پیشکسوت سینما برایم یک تجربه متفاوتی بود و شاید از نظر کسانی که کار را دیده‌اند به دلیل همخوانی جنس بازی من با صحنه‌های عاطفی و احساسی فیلم‌های کیمیایی موفق از کار درآمده است و البته باید قبول کنیم که کارگردانی کیمیایی در این موفقیت نقش خاص خود را داشته است، البته همواره کارگردانان صاحب نام و مولف در سینمای ایران توانسته‌اند از بازیگرانشان به خوبی در نقش بازی لازم را بگیرند.

رضا محبی‌نیا


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: