روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
چهارشنبه 30 مرداد 1398 / 19 ذی الحجة 1440 / a 21 Aug 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
فرهنگي
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
شنبه 21 اسفند 1389 - ساعت 00:06
شماره خبر: 100837981141
آواي حماسي شاهنامه با صداي شهرام ناظري
آوای حماسی شاهنامه فردوسی با صدای شهرام ناظری و همراهی گروه موسیقی فردوسی در تالار میلاد نمایشگاه بین‌المللی تهران طنین‌انداز شد.

به گزارش ایسنا، این تالار شامگاه ‌پنجشنبه آکنده از جمعیت علاقه‌مندانی بود که شاید برای نخستین‌بار شاهنامه حکیم توس را با همراهی یک گروه موسیقی می‌شنیدند.

شهرام ناظری در ابتدای این کنسرت گفت: متاسفانه در این سال‌ها به دلیل مشکلات تاریخی، شاهنامه فردوسی، اسطوره‌ها و فضاهای حماسی از کالبد موسیقی سنتی رخت بربسته است و بررسی آثار به جا مانده یکصد سال اخیر نشان می‌دهد که کمتر خواننده‌ مطرحی به اجرای شاهنامه رغبت نشان داده باشد و اصولا نگاه موسیقی سنتی صرفا نوعی نگاه تغزلی بوده است.

البته او با اشاره به این که ممکن است شاهنامه‌خوانی به گوش مخاطب چندان مانوس نباشد، این برنامه را در 2 بخش ارائه کرد که ابتدا شامل اجرا و مرور کارهای قدیمی او شد و در بخش دوم به شاهنامه‌خوانی پرداخت.

این موسیقیدان در ابتدای بخش دوم کنسرت خود نیز توضیح داد: پیش از این شاهنامه را به اشکال مختلفی همچون اجرا با ارکستر بزرگ کار کرده بودم، اما اجرای امشب یک اجرای کاملا مقامی است که در آن از موسیقی اقوام ایران مدد گرفته‌ایم، چه‌بسا که اگر می‌خواستیم صددرصد با فضای سنتی کار کنیم، اجرای اثر با روح شاهنامه همخوانی پیدا نمی‌کرد.

داستان ضحاک و تولد فریدون، مهم‌ترین بخش این کنسرت بود که مورد توجه حاضران در سالن نیز قرار گرفت.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: