روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
يكشنبه 29 مرداد 1396 / 27 ذی القعدة 1438 / a 20 Aug 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه‌نامه نوروز 90
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
چهارشنبه 25 اسفند 1389 - ساعت 22:17
شماره خبر: 100838147280
خانواده‌هاي پولدار در ‌تيررس سودجويان مدارس فوتبال
اول بگو بابات چه کاره س!
ناصر فریادشیران، مربی سازنده تهرانی و برادر کوچک‌تر نادر فریادشیران دروازه‌بان اسبق تیم ملی و دستیار فعلی محمد مایلی‌کهن است. او که طی این سال‌ها در زمینه مدارس فوتبال فعال بوده و اطلاعات خوبی در این زمینه دارد، در حال حاضر دستیار حسین فرکی در تیم نفت تهران است و از جمله کسانی است که تلاش کرده با ناپاکی‌ها در فوتبال مبارزه کند. دست‌های ناپاکی که البته در فوتبال ریشه دوانده‌اند و بسادگی نیز بساط‌شان در عرصه این فوتبال جمع‌شدنی نیست، مگر این ‌که جامعه ورزش و فوتبال یک‌صدا علیه این ناپاکی خروش برآورند.

این مربی پرتلاش و موفق تهرانی راجع به دلالی در فوتبال، دیدگاه هایش را این‌گونه با «جام‌جم» در میان گذاشته است.

طی سال‌های گذشته بحث دلالی در فوتبال همیشه مورد توجه بوده و دیدگاه‌های مختلفی راجع به آن مطرح شده است. نظر شما در این ارتباط چیست؟

صددرصد دلالی در فوتبال ایران هست، البته ریشه این قضیه نیز به امروز مربوط نیست که فکر کنید طی یکی دو سال اخیر سر از فوتبال ایران درآورده است. پیش از انقلاب اسلامی نیز دلالی در فوتبال وجود داشته است، اما آن موقع رسانه‌های زیادی وجود نداشتند که این موضوع را انعکاس دهند. معتقدم رسانه‌ها می‌توانند خیلی به حل این معضل کمک کنند؛ گرچه بعضی مطبوعات ورزشی امروز در این زمینه فعال هستند و رد پای آنها نیز بر کسی پوشیده نیست.

البته تمام کسانی را نیز که در این عرصه فعالیت دارند، نمی‌توان خلافکار دانست، چون به هر حال نمایندگی‌‌های نقل و انتقال بازیکنان از سوی فیفا هم پذیرفته شده‌اند و هستند بنگاه‌هایی که در ایران با مجوز رسمی فدراسیون فعالند.

به یقین در تمام دنیا و طبق قوانین فیفا و AFC نمایندگی‌های رسمی فعالند که مدرک دارند و تمام فعالیت‌هایشان نیز تعریف شده است؛ یعنی براساس هر نقل و انتقال 10 درصد از کل مبلغ قرارداد را دریافت می‌کنند، اما در ایران در کنار بنگاه‌های قانونی، شبکه‌های غیرقانونی شکل گرفته‌اند که همه کاری نیز انجام می‌دهند. فدراسیون فوتبال ایران نیز هر دو سال یا براساس درخواست متقاضیان هر سال از واجدان شرایط برای اعطای مدرک نمایندگی، آزمون می‌گیرد، اما مشکل، نمایندگی‌های رسمی نیستند، هر چند معمولا آدم‌های غیررسمی نیز در آنها فعالند. یعنی کسانی که دارای ارتباطات خاص هستند و معمولا نیز به صورت شبکه‌ای عمل می‌کنند، بساط سودجویی را در این زمینه پهن کرده‌اند فوتبال کثیف از همین ‌جا شکل می‌گیرد. معتقدم 70 درصد کسانی که در زمینه نقل و انتقال بازیکنان فعالند، در زمره این فوتبال کثیف قرار می‌گیرند.

یعنی اینها تا این حد قدرت دارند؟

آنها به صورت شبکه‌ای عمل می‌کنند، یعنی در بعضی رسانه‌ها نیز عوامل خود را دارند تا با تبلیغات لازم درباره بازیکن و مربی موردنظرشان، طرف را مرعوب نظرات خویش کنند.

حالا چرا می‌گویید فوتبال کثیف؟

برای این ‌که اینها بازیکن 50 میلیون تومانی را دویست، سیصد میلیون می‌فروشند تا این وسط کلی پول به جیب بزنند. زد و بندهایی که فعالان آن تلاش بسیاری می‌کنند ردی از خود برجای نگذارند، اما خب برای ما که در فوتبال دستی بر آتش داریم چنین مسائلی مشخص است. 2 سال پیش هم دیدید که با گسترده شدن دامنه این شبکه‌های مافیایی، پای نهادهای امنیتی به قضیه باز شد تا با دستگیری چندین نفر، مبارزه با این دلال‌بازی‌ها که به قیمت جابه‌جایی غیرقانونی پول‌های کلان در فوتبال تمام می‌شود، وارد فاز تازه‌ای شود.

حسن روشن اعلام کرده فوتبال در مدارس چون نظارتی نیست، گاهی خانواده‌های پولدار سرکیسه می‌شوند.

ناصر فریادشیران: صددرصد دلالی در فوتبال ایران هست، البته ریشه این قضیه نیز به امروز مربوط نیست که فکر کنید طی یکی دو سال اخیر سر از فوتبال ایران درآورده است

صددرصد درست گفته؛ هر چند معتقدم اوضاع فجیع‌تر از آن چیزی است که حسن آقا گفته. متاسفانه پدر و مادرها در این زمینه برای ثبت‌نام فرزندان خود در مدارس بدون توجه به استانداردهای فوتبالی و تحقیقات لازم، تنها به نام‌ها توجه می‌کنند. امروز امتیاز داشتن هر تیم در رده‌های نونهالان، نوجوانان، جوانان و امید، چهار، پنج میلیون تومان است. در این میان کسانی هستند که امتیاز تمام رده‌ها را دارند و می‌آیند و در صفحات 2 و 3 نشریات ورزشی با رنگ و لعابی خاص آگهی می‌زنند برای جذب بازیکن از طریق شرکت در تست‌های مربوط. وقتی هم که خانواده‌ها برای ثبت‌نام فرزندانشان مراجعه می‌کنند، سریع شغل پدر خانواده مورد پرسش قرار می‌گیرد تا براساس بازاری بودن یا نبودن، مبلغ شهریه تعیین شود. این وسط اگر شور و ذوقی از سوی خانواده‌ها دیده شود، اعلام می‌کنند فرزند شما برای رشد به انجام کارهای تخصصی نیاز دارد تا در این زمینه نیز پول‌های دیگری گرفته شود. به طور میانگین نیز برای نیم ساعت کار 10 تا 20 هزار تومان می‌گیرند و همه اینها منهای پول‌هایی است که به صورت پنهان از پدر و مادرهای پولدار می‌گیرند.

طی این مدت با نمونه‌های عینی از این بده بستان‌ها هم مواجه شده‌‌اید؟

تا دلتان بخواهد نمونه عینی هست. سال پیش یکی از کارمندان صداوسیما برای انتقال پسر 11 ساله‌اش از فوتبال کرج به تهران، با پیشنهاد یکی از دلال‌ها برای گرفتن 8 میلیون تومان در مقابل انجام این کار روبه‌رو شد. وقتی این مساله از سوی یکی از همکاران شما در صداوسیما به من منعکس شد، با دوربین خبرساز هماهنگ کردیم و با دعوت از این خانم از وی خواستیم حقیقت ماجرا را جلوی دوربین توضیح دهد که مشخص شد این دلال از 15 میلیون تومان شروع کرده و در نهایت به 8 میلیون تومان راضی شده است.

به نظر می‌رسد مربیان سرشناس هم در کار دلالی فعالند. این‌طور نیست؟

مطمئن باشید که هستند. چندی پیش مازیار ناظمی (از گویندگان و کارشناسان ورزش صداوسیما ) در وبلاگ خود نوشت یکی از مربیان که بعضا تریبون هم در اختیارش قرار می‌گیرد، در ازای دریافت مبلغی خواسته بود نام بازیکنی را در فهرست نونهالان فلان تیم بزرگ رد کند. بعد که تحقیق کردیم دیدیم وی بیخود نگفته است. از این موارد زیاد است، اما دلال‌ها زرنگ‌تر از آنند که ردی به جا بگذارند.

قضیه پول زیرمیزی در فوتبال چیست؟

فقط به شما می‌گویم که وقتی محمد مایلی‌کهن در این زمینه چوب را بلند کرد، یکی از همین مربیان نزد او رفت و دستش را بوسید تا مبادا حاجی اسمش را ببرد.

گویا در دوره‌ای، یکی از همین نشریات ورزشی نیز به سراغ خود شما آمده است؟

همین‌طور است. سال 81 که با تیم آذربایجان به لیگ دسته 3 کشور صعود کردیم، سردبیر یکی از روزنامه‌های ورزشی به من زنگ زد و طی دعوت کادر فنی به افطاری، از ما خواست برای همکاری‌های بیشتر حتما به این افطاری برویم. من هم به اتفاق کمک مربی تیم (کمپانی) به این مراسم رفتم. در پایان، سردبیر روزنامه ما را به اتاقی دعوت کرد و گفت ما تصمیم داریم همه‌جوره تیم شما را مورد حمایت قرار دهیم . من که شستم از موضوع خبردار شده بود، گفتم در مقابلش چه کاری باید انجام دهیم که وی پاسخ داد کار خاصی نداریم فقط ما یک‌سری بازیکن می‌فرستیم نزد شما برای عقد قرارداد. شما لطف کنید هوای آنها را داشته باشید.

حجت‌اله اکبرآبادی


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: