روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
يكشنبه 02 مهر 1396 / 03 محرم 1439 / a 24 Sep 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه‌نامه نوروز 90
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
چهارشنبه 25 اسفند 1389 - ساعت 22:17
شماره خبر: 100838235641
ورود به باشگاه پولدارها از دروازه علم
ثروتمندان ديجيتالي
تلاش بزرگانی همچون تیم برنزلی (مخترع وب)، وینت سرف (پدر اینترنت)، بیل گیتس (رهبر مایکروسافت) و بسیاری دیگر باعث شد تا در 2 دهه پایانی قرن بیستم میلادی، جهان مجازی گسترده‌ای خلق شود که در نتیجه آن میلیاردرهای کاربر به دنیای دیجیتال قدم بگذارند. این انقلاب اطلاعات که به موج سوم تافلر معروف شده است، توانسته در طول این مدت تاثیرات شگرفی در شیوه زندگی، اطلاع‌رسانی و ارتباطات انسان‌های امروزی به وجود بیاورد. به طوری که با ورود به هزاره سوم، تجارت جهانی به شیوه قرن بیست‌ویکم آنچنان رونق گرفته که تمام مقوله‌های زندگی انسان با پیشوند e (الکترونیکی) همراه شده و تجارت الکترونیک، آموزش الکترونیک، سلامت الکترونیک، شهرالکترونیک و... به عنوان مفاهیمی‌ شناخته شده و کاربردی در جوامع مختلف جهان مطرح می‌شوند.

یکی از تاثیرات این تغییرات شگرف، خلق پی‌درپی ثروتمندان افسانه‌‌ای در عرصه کسب و کارهای دیجیتالی است. بسیاری از این ثروتمندان حالا دیگر آنقدر مشهور شده‌اند که بیشتر مردم دنیا آنها را می‌شناسند.

بیل گیتس شاید نمونه خوبی از این ثروتمندان باشد که اگرچه این روزها طلسم 16 ساله صدرنشینی او بر اریکه ثروتمندان جهان شکسته شده، اما دارایی‌های خالصش تا پایان سال 2010 به 54 میلیارد دلار رسیده و این رقم در مقایسه با سال 2009 تا  4 میلیارد دلار رشد پیدا کرده است. در حالی که گیتس این روزها تمام وقت خودش را صرف فعالیت‌های بشردوستانه در بنیاد بیل و ملیندا می‌کند و دیگر وقت چندانی را در شرکتی که او را به چنین ثروت هنگفتی رسانده است، نمی‌گذراند، اما همچنان شرکت مایکروسافت ـ که غول نرم‌افزاری دنیاست ـ چنان فروش خوبی دارد که از تصور اغلب ما خارج است. طی 2 سال اخیر سیستم‌عامل 7 Windows به عنوان آخرین خروجی این شرکت، فروش 7 نسخه‌ای در هر ثانیه را تجربه کرد تا به این ترتیب قیمت سهام این شرکت را تا حد قابل توجهی افزایش دهد. این اتفاقی است که مشابه آن برای بیشتر شرکت‌های بزرگ این عرصه می‌افتد تا مدیران آنها را به ثروت‌های میلیارد دلاری برساند.

مایکل دل، یکی از این افراد است که به عنوان مدیرعامل و رئیس شرکت دل (یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های کامپیوتری دنیا) سال گذشته در رده سی و هفتادمین ثروتمند جهان و پنجمین ثروتمند جهان تکنولوژی قرار گرفت و با آن‌که کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند فروش شرکت دل تا سال 2011 با سقوط سالانه 17‌درصد تا 4‌ میلیارد دلار کاهش پیدا می‌کند، گویا مایکل دل با سرمایه خالصی برابر 3/12‌میلیارد دلار هم مانند بیل گیتس به امور خیریه علاقه‌مند شده و همراه همسرش بنیادی خیریه تاسیس کرده است.

در این میان نباید لری الیسون، مدیرعامل و یکی از موسسان شرکت اوراکل (Oracle) را فراموش کرد؛ چراکه او به عنوان پردرآمدترین مدیرعامل جهان در سال 2007 و رئیس شرکت اوراکل حالا با دارایی خالص 28‌ میلیارد دلاری در جایگاه ششم فهرست ثروتمندترین افراد دنیا و ‌نفر دوم فهرست ثروتمندان تکنولوژی قرار گرفته است. الیسون که سال 2009 هم از طرف مجله CNNMoney به عنوان دومین مدیرعامل پردرآمد دنیا انتخاب شده، مدت‌هاست در فهرست ثروتمندترین‌های دنیا قرار دارد و براساس بررسی‌های آسوشیتدپرس، وی هم‌اکنون در جایگاه نخست فهرست مدیران اجرایی که بیشترین حقوق را در آمریکا دریافت می‌کنند، قرار گرفته است. در واقع طبق این بررسی، الیسونی که میزان ثروتش 28 میلیارد دلار تخمین‌زده می‌شود، بدون این‌که هرگز ثروتش را به رخ کشیده باشد، توانسته است با دریافت مجموع حقوق و مزایایی معادل 6/84 میلیون دلار در سال، میان مدیران شرکت‌های بزرگ آمریکایی عنوان گران‌ترین مدیر اجرایی را از آن خود کند.

آمازون، نامی‌ آشنا برای کاربران اینترنت در اقصی نقاط جهان است. این پایگاه، اواسط دهه 90، تقریبا همان سال‌هایی که گوگل و یاهو در اتاق‌های دانشجویی بنیانگذارانشان در حال طراحی و پیاده‌سازی بودند، توسط جفری پرستون بزوس راه‌اندازی شد. نکته جالب اینجاست که بزوس هم مانند امپراتوران گوگل از کودکی علاقه شدیدی به علوم مختلف نشان می‌داد و گاراژ والدین خود را به آزمایشگاهی برای پروژه‌های علمی ‌تبدیل کرده بود. او پس از فارغ‌التحصیل شدن از دانشگاه پرینستون همراه همسرش کسب‌وکار را در گاراژ و خانه 2 خوابه خود شروع و در نهایت سال 1994 شرکت آمازون را راه‌اندازی کرد. بزوس را ‌باید یکی دیگر از اعضای باشگاه میلیاردرهای جهان به حساب آورد که با خلق سایت آمازون، در کمتر از یک دهه به باشگاه میلیاردرهای جهان پیوست و نام یکی دیگر از شرکت‌های دیجیتالی را بر فهرست عریض و طویل میلیاردرهای جهان قرار داد.

تجارت جهانی به شیوه قرن بیست‌ویکم آنچنان رونق گرفته که تمام مقوله‌های زندگی انسان با پیشوند e (الکترونیکی) همراه شده و تجارت الکترونیک، آموزش الکترونیک، سلامت الکترونیک، شهرالکترونیک و... به عنوان مفاهیمی‌ شناخته شده است

بنیانگذار و رئیس شرکت آمازون که خرده فروشی اعجاب‌انگیز amazon.com را راه‌اندازی کرده است، در حالی که مجله مشهور فوربس در سال 2005 وی را با 5 میلیارد دلار در ردیف چهل‌و یکمین عضو باشگاه میلیاردرهای جهان معرفی کرد، امسال هم با 2/5 میلیارد دلار رتبه چهل و سوم را به دست آورد. به این ترتیب به نظر می‌رسد در شرایط رکود اقتصادی کنونی، شانس همچنان با تکنولوژی و طرفدارانش همراه است. به این ترتیب ثروتمندترین افراد جهان، موضوع علم بهتر است یا ثروت را به روشی جدید تفسیر و با تلفیق این دو واژه ثابت کرده‌اند دیگر بیشترین درآمد، حاصل بیشترین نفر / ساعت کار فیزیکی و حضوری نیست و در واقع آنها که دنبال علم رفته‌اند در فهرست ثروتمندترین افراد دنیا قرار گرفته‌اند.

امپراتوری به شیوه گوگل

گوگل به عنوان غول جستجوگر دنیای وب، تکنولوژی بی نظیر در اینترنت است که تلفیقی از خلاقیت و نوآوری به شمار می‌رود. 2جوان به نام‌های لری پیج و سرگئی برین با راه‌اندازی این پایگاه به دنیا نشان دادند چگونه اندیشه خلاق و تفکر سیستماتیک 2 فارغ‌التحصیل از دانشگاه استنفورد که کار خود را از یک گاراژ کوچک آغاز کرده بودند به تکنولوژی بزرگ تبدیل شده است. هنرمندی این دو جوان به عنوان ثروتمندانی که ثروت و رفاه آنان فقط مدیون تلفیق علوم کاربردی با فناوری اطلاعات و ارتباطات امروزی است، آنقدر سریع، اثر بخش و با ارزنده‌ترین شاخص‌های کسب و کار در بازار همراه بود که نمونه‌های آن را کمتر در دنیا شاهد هستیم. درواقع آنها را همراه بنیانگذاران شرکت‌های بزرگی همچون اچ پی، آمازون و حتی جنرال الکتریک ‌باید اعجوبه‌ای دانست که راه کسب و کار در دنیای فیزیکی و دیجیتالی را باخلاقیت منسجم و تعهد به اصل نوآوری‌مداری و مشتری‌مداری هدفمند حفظ کرده‌اند. تمام این موفقیت‌ها باعث شده تا سال 2010 هر دو با دارایی‌ خالص 5/17 میلیارد دلار در رتبه 24 ثروتمندان جهان قرار گیرند.اما تلاش لری پیج و سرگئی برین در تاسیس این غول اینترنتی با وجود مدیران کارآمدی که پس از تاسیس به جمع گوگل پیوستند، تداوم پیدا کرد. به عنوان نمونه امید کردستانی، سالار کمانگر، ترانه رضوی، رضا بهفروز، مایک جزایری، شیرین اسکویی، شمیم صمدی و مریم کامور 8 مدیر بلندپایه ایرانی‌تبار شرکت گوگل را باید از جمله عوامل اصلی موفقیت این شرکت محسوب کرد.

حقیقت این است که ایرانیان را در سراسر جهان به عنوان افرادی باهوش و زیرک می‌شناسند و بسیاری از هموطنان ما در اقصی نقاط جهان‌ در صدر بزرگ ترین پروژه‌های تحقیقاتی و اجرایی قرار دارند. در بین موفق‌ترین ایرانیان آن سوی آب‌ها‌ باید از امید کردستانی نام برد.

امید کردستانی، مسوول بخش ارائه خدمات درآمدزای شرکت گوگل و رهبر خستگی‌ناپذیر بخش فروش جهانی آن است. او با سابقه‌ 12 ساله‌اش در زمینه فناوری سطح بالا در شرکت‌های پیشرو اینترنتی در نهایت به عنوان دوازدهمین کارمند وارد گوگل شد. کردستانی درباره نخستین ملاقاتش با بنیانگذاران گوگل می‌گوید: احساس کردم که این دو آدم اعتماد به‌نفس، اراده بالا و ایده‌های بلندپروازانه بسیاری دارند و حتی اگر به‌جای اینترنت می‌خواستند لحاف‌فروشی هم راه بیندازند، موفق می‌شدند! به همین خاطر بود که به آنها ملحق شدم.

نتیجه این همکاری باعث شد تا مجله تایم در سال 2006 او را به عنوان یکی از 100 نفری که دنیای ما را شکل داده‌اند، انتخاب کند. کردستانی اکنون در 42 سالگی یکی از ثروتمندترین ساکنان کالیفرنیای شمالی است که ارزش دارایی‌های او حدود 9‌/‌1 میلیارد دلار برآورد شده و به عنوان دومین ایرانی ثروتمند در رتبه 189 ثروتمندان جهان قرار دارد.

تولید ثروت در مایکروسافت

اگرچه بیل گیتس به عنوان اسطوره دنیای دیجیتال شناخته می‌شود، اما نباید او را تنها ثروتمندی دانست که از مایکروسافت متولد شده است. پل آلن از جمله افرادی است که به کمک بیل گیتس مایکروسافت را تاسیس کردند.

آلن که درحال حاضر 57 ساله است وقتی 14 ساله بود با پسری آشنا شد به نام بیل که آن زمان 12 سال داشت. هر دو عاشق کامپیوتر بودند و با هم در دوران نوجوانی وسایل الکترونیکی طراحی می‌کردند.

وقتی پل وارد دانشگاه واشنگتن شد، چندان علاقه‌ای به دروس تکراری و یکنواخت دانشگاهی نشان نمی‌داد تا این که درس و دانشگاه را پس از 2 سال رها کرد و همراه دوستش به سراغ رویای دیرینه خود، یعنی طراحی یک نرم‌افزار تجاری برای کامپیوترهای خانگی رفت. پل آلن هم‌اکنون یکی از مدیران شرکت مایکروسافت است و در سال 2010 با سرمایه‌ای معادل 5/13 میلیارد دلار در رتبه 37 جدول میلیاردرهای جهان قرار گرفت.

در این میان، استیو بالمر به عنوان مدیرعامل شرکت مایکروسافت هم با سرمایه خالص 5/14‌میلیارد دلار، عنوان سی‌‌و دومین مرد ثروتمند دنیا و ششم جهان تکنولوژی را به خودش اختصاص داده است. سال 1980 بالمر تحصیل در دانشگاه استنفورد را برای پیوستن به شرکت مایکروسافت رها کرد و به عنوان بیست و چهارمین کارمند و اولین مدیر بازرگانی که بیل گیتس استخدام می‌کرد در این شرکت مشغول به کار شد. استیو سال 1998 به مقام ریاست شرکت رسید که باعث شد قدرتش در شرکت به طور روز افزون زیاد شود، در سال 2000 هم رسما مدیرعامل شرکت شد و از آن زمان مدیریت کامل شرکت را به عهده گرفته است و هم‌اکنون در حالی که بیل گیتس بخش فنی را زیر نظر دارد، بالمر امور مالی را هدایت می‌کند.

اما در مایکروسافت هم می‌توان ایرانی‌های موفق را دید. یکی از این ایرانیان مهندس امیر مجیدمهر، معاون ارشد بخش رسانه‌های دیجیتال نرم‌افزار ویندوز در شرکت مایکروسافت است. تیمی‌ که سرپرستی آن به عهده مجید مهر است، مسوول توسعه و پیاده‌سازی فناوری رسانه‌های دیجیتالی صدا و تصویر در نرم‌افزارهای مختلف تحت ویندوز است که Movie Maker2، power point 2003 از جمله محصولات کاربردی این بخش به شمار می‌آیند.

خالق سیب جادویی

مدیرعامل سیب پر طرفدار دنیای تکنولوژی، استیو جابز (استیون پل جابز)، هم از جمله افراد شاخصی به حساب می‌آید که به نظر می‌رسد همچون بسیاری از انسان‌های موفق در این حوزه اولین جرقه‌های درخشنده موفقیتش را در فضایی متفاوت یعنی پارکینگ ‌خانه همسایه‌شان که در شرکت الکترونیک هیولت پکارد (HP) کار می‌کرد تجربه کرده است. استیو که از نوجوانی به کار با قطعات الکترونیکی علاقه داشت، در حال حاضر ثروتی برابر 5‌/‌14میلیارد دلار دارد که البته انتظار می‌رود این ثروت در سال‌های آینده رشد زیادی داشته باشد.

دلیل این پیش‌بینی هم به معرفی و عرضه محصولات جنجالی و پرطرفدار این شرکت مانند iPad و iPhone مربوط می‌شود که بیشترین میزان درآمد و سود این شرکت را به خودشان اختصاص داده‌اند. در حال حاضر شرکت Aazpple ارزشمندترین شرکت در تمام آمریکا به حساب می‌آید و همین موضوع برای تضمین افزایش ثروت مدیرعاملش کافی به نظر می‌رسد.در سال 1976 جابز به همراه یکی از دوستانش به نام استیو وزنیاک، شرکت اپل را راه‌اندازی کردند.

اما از آن زمان تاکنون اپل زمان‌هایی را بدون حضور استیو جابز تجربه کرده است. او سال 1985 از مدیرعاملی شرکت اپل استعفا کرد و همراه تعدادی از کارمندان پیشین خود شرکت کامپیوتری دیگر به نام NeXT را راه‌اندازی کرد. دسامبر 1996 اپل شرکت NeXT را به قیمت 400 میلیون دلار خریداری کرد و جابز به عنوان مشاور مدیرعامل دوباره به اپل بازگشت.

ثروتمندترین میلیاردر ایرانی، پیر امیدیار است که در حال حاضر و در 42 سالگی در رتبه 148 ثروتمندان جهان قرار دارد. شاید برایتان جالب باشد که این جوان ایرانی مقیم آمریکا ثروت خود را از محل بنیانگذار خرده‌فروشی خود یعنی eBay کسب کرده و در کار خود آنچنان موفق بوده که بسیارى معتقدند آنچه امیدیار انجام مى‌دهد نمونه مشابهى است با عملکرد غول نرم‌افزارسازى دنیا، یعنى بیل گیتس و شرکت وى ـ مایکروسافت

اما اپل باز هم دوری از این مدیر موفق را تجربه کرد. سال 2004 جابز اعلام کرد به سرطان پانکراس دچار شده‌ و در نهایت در سال 2009 هم برای چند ماه استراحت، اپل را ترک کرد. او در ژانویه 2011 دوباره اعلام کرد به علت مشکلات پزشکی قصد دارد به مرخصی برود. جابز 50 ساله در حال حاضر با ثروت 5/5 میلیارد دلاری خود در رتبه صد و سی و ششم ثروتمندان جهان قرار دارد. او که در سال 2007 به عنوان موفق‌ترین فرد دهه‌ اول قرن بیست و یکم در اینترنت و بویژه در زمینه تجارت از طرف مجله فورچون معرفی شد، در اوایل امسال هم به عنوان چهره برتر سال 2010 روزنامه انگلیسی فایننشیال تایمز انتخاب شد. اما این اسطوره دنیای فناوری خصوصیات بارزی دارد که او را از دیگران متمایز کرده‌اند. از جمله شاخص‌ترین این نکات در مورد استیو جابز که همکارانش همواره به آن اشاره می‌کنند، نحوه مدیریت اوست.

بسیاری از کارمندان و همکارانش می‌گویند روحیه چالشگر و رقابتی جابز، او را از دیگر رقبایش جدا می‌سازد. جابز از جمله افرادی است که اعتقاد دارد نوآوری هیچ‌گونه مرزی ندارد. تنها مرز فقط تخیل شماست. زمان در اختیار شماست که چه چیز را می‌خواهید از این جعبه بیرون بیاورید. بنابراین اگر شما جزئی از یک صنعت رو به رشد هستید، کافی است به راه‌هایی فکر کنید که بیشتر موثر باشید؛ چگونه مشتری پسندتر باشید و این‌که چگونه بسهولت تجارت کنید. اما اگر جزئی از یک صنعت راکد هستید، هر چه سریع‌تر از آن بیرون آیید قبل از این که خودتان فرسوده شوید، غیر موثر شوید و از تجارت خارج شوید. به یاد داشته باشید طفره رفتن اینجا یک گزینه برای شما محسوب نمی‌شود. هم اکنون شروع به نوآوری کنید.

ثروتمندترین ایرانی در جهان

ثروتمندترین میلیاردر ایرانی، پیر امیدیار است که در حال حاضر و در 42 سالگی در رتبه 148 ثروتمندان جهان قرار دارد. شاید برایتان جالب باشد که این جوان ایرانی مقیم آمریکا ثروت خود را از محل بنیانگذار خرده‌فروشی خود یعنی eBay کسب کرده و در کار خود آنچنان موفق بوده که بسیارى معتقدند آنچه امیدیار انجام مى‌دهد نمونه مشابهى است با عملکرد غول نرم‌افزارسازى دنیا، یعنى بیل گیتس و شرکت وى ـ مایکروسافت.موفقیت‌های امیدیار به زمانی حدود 10 سال یعنی زمانی برمی‌گردد که او به کمک همسرش، با ایجاد یک سایت خرید و فروش آنلاین اجناس دست دوم در اتاقی کوچک، فعالیت خود را شروع کرد.

در مدتى کوتاه فروشندگان و خریداران زیادی براى اقلام فهرست شده در سایت او پیدا شدند، بتدریج تعداد کاربران آن زیاد شدند و معاملات بسیارى از طریق آن صورت گرفت. سپس امیدیار جوان با مشاهده این موضوع تصمیم گرفت سایتى مجزا براى این کار ایجاد کند. او با دریافت مبلغى بین 25 سنت تا 2 دلار به فروشندگان اجازه داد اجناس خود را براى شرکت در حراج در سایت eBay معرفى کنند. همچنین درصدى از خرید و فروش‌ها به او می‌رسید و به این ترتیب eBay موجب شد فروشندگان و خریداران با هم براحتى به خرید و فروش بپردازند.

بهاره صفوی


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: