روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
چهارشنبه 01 خرداد 1398 / 17 رمضان 1440 / a 22 May 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
نسل سوم
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
سه شنبه 30 فروردين 1390 - ساعت 19:03
شماره خبر: 100841342668
جوان ديروز به وقت امروز
شما که غريبه نيستيد!
هوشنگ مرادی کرمانی راوی داستان‌های ساده، صمیمی و دلنشین است؛ ویژگی‌هایی که داستانش را به دنیای کودکانه نزدیک می‌کند.

 بیشتر از آن که ژست نویسندگی بگیرد، نویسنده است و بیشتر از آن که ادعا کند، افتخار دارد؛ جایزه ویژه هانس کریستین اندرسن، جایزه کتاب سال کودکان و نوجوانان اتریش، سیمرغ بلورین از جشنواره فجر، جایزه خوزه مارتینی و جوایز دیگری که هر کدام کافی است تا نویسنده‌ای را از کار حرفه‌ای‌اش راضی کند. کتاب‌های او تا به حال به زبان‌های مختلف چاپ شده است.

هوشنگ مرادی کرمانی علاوه بر جایگاه ادبی و افتخارات رسمی جای ویژه‌ای میان مخاطبان ایرانی و بخصوص کودکان و نوجوانان دارد. در برهوت ادبیات کودک و نوجوان او هنوز حرف برای گفتن دارد. شاید برای مخاطبانش مرادی کرمانی تصویر نوجوانی بازیگوش و سمج است با لهجه شیرین اصفهانی که هر بار دسته گلی به آب می‌دهد و ماجرایی می‌آفریند، اما او در واقع متولد روستایی در کرمان است. داستان‌های او با الهام از زندگی‌اش ساده و صمیمی و جذابند و جهان داستان‌هایش انسانی و بی‌تکلف است. تاکنون اقتباس‌های سینمایی زیادی از داستان‌های مرادی شده مثل داستان صنوبر، قصه‌های مجید، خمره، چکمه و مهمان مامان. مرادی کرمانی در سال 84 خاطراتش را در کتابی با عنوان «شما که غریبه نیستید» منتشر کرد و حالا هم قرار است این بار به جای آثارش، زندگی‌اش دستمایه ساخت یک فیلم مستند شود. این فیلم با عنوان «قصه‌ها» و به کارگردانی مهدی جعفری ساخته شده است. زندگی مرادی کرمانی شاید پشت پرده داستان‌های او باشد، زندگی نویسنده‌ای که با هیچ کس غریبگی نمی‌کند.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: