روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
سه شنبه 30 بهمن 1397 / 13 جمادي الثاني 1440 / a 19 Feb 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
نسل سوم
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
سه شنبه 30 فروردين 1390 - ساعت 19:04
شماره خبر: 100841344845
موفقيت، حاصل جمع پس‌انداز مالي و اجتماعي
محمدصادق کرمی ـ اقتصاددان: پس‌انداز به عنوان یکی از مقولات اقتصاد کلان از یک سو با شرایط حاکم بر جامعه سروکار دارد و از سوی دیگر با سایر مفاهیم کلان اجتماعی از قبیل تولید، ارزش افزوده، مصرف و... در ارتباط است.

با توجه به شرایط اقتصادی کشور و روند رو به رشد تورم اقتصادی، بسیاری از افراد تمایلی به پس‌انداز از خود نشان نمی‌دهند و برنامه منظمی برای این مقوله اقتصادی ندارند. افزایش نرخ تورم باعث می‌شود که نگهداری راکد پول گزینه‌ای نامطلوب و پس‌انداز به این شیوه تنها در کوتاه‌مدت معقول‌ باشد. از سوی دیگر ثبات شغلی و افزایش بهره بانکی نیز از فاکتورهای موثر در افزایش میزان تمایل نسبت به پس‌انداز محسوب می‌شوند. نکته آنجاست که پس‌انداز بیش از آن که به شرایط مالی افراد وابسته باشد به ویژگی‌های ذهنی، روانی و نوع محیط پرورش آنان بستگی دارد و انگیزه اصلی، ساختن آینده مالی مطمئن در ازای چشم‌پوشی از منافع مصرفی فعلی است که به یقین در بالا بردن انگیزه زندگی سهم بسزایی دارد.

در فرهنگ ایرانی پس‌انداز برای روز مبادا پیش‌بینی می‌شود، اما حتی اگر این روز پیش نیاید، می‌‌تواند سرمایه‌ای هر چند ناچیز برای فعالیت‌های اقتصادی سودآور در اختیار آنهایی که پس‌انداز کرده‌اند، قرار دهد و موجب امنیت خاطر ‌شود. جا دارد در این مقوله به نوع دیگری از پس‌انداز به نام پس‌انداز غیرپولی نیز اشاره شود. پس‌اندازهای اجتماعی حاصل روابط اجتماعی هستند؛ هرچند صرفا به پول تبدیل نمی‌شوند، اما ممکن است مبنای دریافت پول هم باشند. اعتماد اجتماعی یکی از مصادیق این پس‌انداز است.

به عنوان مثال کسی که در بازار یا محیط کار آن قدر اعتبار دارد که می‌تواند میلیون‌ها تومان پول از دیگران قرض بگیرد و برای شروع یک تجارت جدید سرمایه جمع کند از پشتوانه قدرتمند پس‌انداز اجتماعی برخوردار است که نتیجه رفتار و شأن اجتماعی اوست. اغلب افرادی که در زندگی اقتصادی و حرفه‌ای موفق هستند از حاصل جمع پس‌انداز مالی و پس انداز اجتماعــی بهره‌مند هستند.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: