روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
شنبه 04 خرداد 1398 / 20 رمضان 1440 / a 25 May 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
نسل سوم
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
سه شنبه 30 فروردين 1390 - ساعت 19:04
شماره خبر: 100841344920
صبر،کليد رفع مشکلات
اگر پای حرف بزرگ‌ترها خصوصا مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها نشسته باشید حتما از آنها عبارت‌هایی مثل «گر صبر کنی ز غوره حلوا سازم» و «عجله کار شیطونه» را زیاد شنیده‌اید. صبر یکی از آن مقوله‌های مهم در زندگی است که برای پیشرفت در کارها لازم است.

صبر به معنای تحمل و بردباری تحت شرایط سخت و دشوار است که می‌تواند به مفهوم تحمل در رویارویی با فشارها‌ خصوصا مشکلات طولانی‌مدت باشد. صبر سطح تحمل یک فرد قبل از عکس‌العمل منفی نسبت به یک قضیه را نشان می‌دهد.

در اسلام هم از صبر به عنوان یکی از بهترین و باارزش‌ترین خصایص اخلاقی یاد شده و یک مسلمان معتقداست که با صبر به خدا نزدیک‌تر شده و به آرامش واقعی دست می‌یابد.

صبور بودن هرگز کار ساده‌ای نبوده، اما شاید در این برهه از زمان از هر زمان دیگری در تاریخ سخت‌تر باشد. در دنیای امروز که پیام‌های مختلف در دنیا به سرعت منتشر می‌شوند و با چند کلیک ساده موس می‌توان به آنها دست یافت، انتظار این که همیشه راضی باشیم، کار سختی است.

اما به هر حال صبر یک وسیله باارزش در زندگی است. شما همیشه از همه چیز راضی نخواهید بود و برای دستیابی به برخی چیزها در زندگی باید تلاش زیادی انجام داده و صبر کنید، اما خوشبختانه صبر، جنبه‌ای است که می‌تواند در شخص‌ رشد کند.

شاید برای شما جوان‌ها، صبور بودن کار مشکلی به نظر برسد. جوانی سن فعالیت است و جوان آرزو دارد که در دم به هر‌آنچه می‌خواهد دست یابد. ولی واقعیت این است که در بسیاری از موارد، بدون صبر و حوصله نمی‌توان به نتیجه دلخواه رسید.

برای افزایش صبر در خودتان در سنین جوانی، اول از همه باید آنچه را که باعث از بین رفتن صبر شما می‌شود، شناسایی کنید. بی‌حوصلگی و لبریز شدن کاسه صبر، گاهی چنان آرام آرام پیش می‌آید که وقتی احساس عصبانیت، نگرانی یا غم می‌کنیم متوجه نمی‌شویم که دلیل اصلی احساسات منفی ما همین احساس بی‌طاقتی است.

برای کاهش این حس‌ باید از آن آگاه بود. کدام اتفاقات، افراد یا شرایط و موقعیت‌ها باعث می‌شود که شما صبرتان را از دست بدهید؟

سعی کنید بفهمید که چرا اینقدر عجله دارید. اغلب وقتی چندین کار برای انجام داریم یا وقتی زمان اندکی برای انجام کارهایمان وجود دارد، خیلی زود صبر خود را از دست می‌دهیم. قبل از این که کاری را شروع کنید باید فهرست‌ آنچه باید انجام دهید را در نظر داشته باشید تا در شرایط خسته‌کننده بتوانید صبوری خود را حفظ کنید. سعی کنید در آن واحد، تنها یک کار انجام دهید. یکسری از کارهای خود را در صورت امکان‌ به دیگران محول کنید. این کار، خود می‌تواند آزمایش صبر شما باشد، اما شما باید یاد بگیرید که کارها را با دیگران شریک شوید.

حالا وقت آن رسیده که بر بی‌طاقتی خود غلبه کنید. در طولانی مدت، بهبود صبر نیازمند تغییر در هدف زندگی است، اما شما می‌توانید به فوریت صبر خود را با یادگیری نحوه به آرامش رسیدن‌ بهبود دهید. چند نفس عمیق بکشید و سعی کنید مغز و ذهن خود را پاک کنید. روی تنفس خود تمرکز کنید و در این حالت قادر خواهید بود که تحمل خود را افزایش دهید.

اما اگر واقعا هیچ کاری راجع به موضوعی که شما را بی‌طاقت کــــــرده نمی‌توانید انجام دهید، آن را رها کنید. درست است که گفتن این مطلب، راحت‌تر از انجام آن است، اما کاری شدنی است و تنها راه مفید است. در ابتدا شاید رها کردن موضوعی که برایتان مهم هم هست، کار مشکلی باشد مثلا انتظار گرفتن جواب یک مصاحبه شغلی و آگاهی از قبولی در آن، اما شما باید قادر باشید که خود را با چیزهای دیگری مثل انتظار در صف نانوایی‌ که نتایج مهمی هم در بر ندارد، سرگرم کنید.

اگر شما تلاش لازم برای صبور بودن در مــــــوقعیت‌های کوچک و بی‌اهمیت را تمرین کنید، کم‌کم توانایی صبور بودن شما در موقعیت‌های مهم‌تر افزایش می‌یابد.

سعی کنید همواره به خود خاطرنشان کنید که در نهایت، به هر آنچه آرزو دارید، خواهید رسید و به قول معروف، پایان شب سیه، سپید است. پس صبور باشید و با تلاش و امید‌ در مسیر موفقیت‌ گام بردارید.

منابع: wikopedia

wikihow

الهه عیوض‌زاده


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: