روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
شنبه 04 خرداد 1398 / 20 رمضان 1440 / a 25 May 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
نسل سوم
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
سه شنبه 30 فروردين 1390 - ساعت 19:04
شماره خبر: 100841347403
پيشنهاد هفته
حرف زدن درگوشي ممنوع
فکر کنید با چند نفر از دوستانتان نشسته‌اید و دارید درباره دوستی حرف می‌زنید که چند دقیقه قبل با شما خداحافظی کرد و رفت. دو‌قدم بیشتر برنداشته بود که شما شروع به حرف زدن از بدی‌هایش کردید و همه چیز طرف را از قیافه و ظاهرش گرفته تا خانواده، گذشته و آینده‌اش زیر سوال بردید.

حالا تصور کنید که خود شما فردا بروید دانشگاه و از همان دوستتان بشنوید که بقیه پشت سرتان حرف‌هایی می‌زنند. کاش درباره حالتان می‌توانستید با یکی حرف بزنید، اما به کی دیگر می‌شود اعتماد کرد؟ همیشه شنیده‌ایم که غیبت کردن بد است و نباید به خودمان اجازه بدهیم که پشت‌سر بقیه حرف بزنیم و بدی‌هایشان را با گفتن پیش دیگران بزرگ کنیم، اما خیلی از ماها شاید تا به حال به این فکر نکرده‌ایم که چرا واقعا غیبت کردن این همه بد است. درست است که خیلی وقت‌ها حرفی برای گفتن با دیگران پیدا نمی‌کنید و تا حرف بقیه وسط می‌آید حرف‌هایتان تمامی ندارد و کلی هم لذت می‌برید، اما کاش یک ذره خودتان را جای آدمی که دارید پشت سرش حرف می‌زنید بگذارید تا ناراحتی، همه وجودتان را بگیرد.

در حقیقت وقتی پشت‌سر دیگران و درباره بدی‌هایشان حرف می‌زنیم حق را از آنها می‌گیریم، نمی‌گذاریم که طرفمان حرف‌ها را بشنود و تصورات غلطی را که در ذهنمان از او به وجود آمده را پاک کند. شاید بیشتر حرف‌هایی که درباره یکی می‌زنیم اشتباه باشد و خودش هم در خواب نبیند که این حرف‌ها را درباره‌اش می‌زنیم، اما شاید در آن لحظه به تنها چیزی که فکر نمی‌کنیم همین باشد. یکی از بهترین راه‌هایی که البته آسان هم نیست گفتن بدی‌های آدم‌ها به خودشان است. شما که پشت‌سر دوستتان حرف می‌زنید پس باید جرات این را هم داشته باشید که رودررو و بدون تعارف حرفتان را بزنید. مثلا اگر درباره ظاهرش انتقاد دارید با ادبیاتی که ناراحت نشود بگویید یا اگر سوالی دارید با خودش مطرح کنید. مطمئن باشید گفتن بدی‌ها و حرف‌ها به طور مستقیم و مؤدبانه لذتبخش‌تر از غیبت کردن است. یک‌بار امتحان کنید.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: