روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
سه شنبه 23 مهر 1398 / 15 صفر 1441 / a 15 Oct 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
چارديواري
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
دوشنبه 26 ارديبهشت 1390 - ساعت 19:00
شماره خبر: 100843676446
مراقب باورهاي نادرست باشيد!
بسیاری از باورهای ما، ریشه در عرف داشته و حتی می‌توان گفت قدمت برخی از آنها به تاریخ ایجاد گفتار در بشر برمی‌گردد. قبل از این که کتاب‌ها و فیلم‌ها یا حتی قلم و کاغذ وجود داشته باشند، بسیاری از باورهای ما در مورد تغذیه و سلامت ، حتی در این دوره از تاریخ که علم پزشکی پیشرفت‌های زیادی دارد، هنوز به قوت خود باقی است.

برخی از این باورها به دلیل این که نصایح بسیار مفیدی بوده‌اند، تاکنون نسل به نسل و سینه به سینه منتقل شده و برخی از آنها به آن دلیل که ازجمله نگرانی‌های بشر بوده و مسائلی مثل بیماری یا تولد فرزند را شامل می‌شوند، همچنان در بین مردم، شایع است. بسیاری از این اعتقادات، امروزه مغایر با یافته‌های علم پزشکی و تازه‌های تکنولوژی، تشخیص داده شده‌اند، اما هنوز هم افراد زیادی به آنها اعتقاد دارند و براساس افکار و باورهای قدیمی زندگی می‌کنند. اگرچه برخی از این تفکرات، ریشه در واقعیت دارند و یافته‌های علمی هم آنها را تایید می‌کنند، اما باید از باورهای نادرستی که در بسیاری از ما وجود دارد، دوری کرد. به این جهت در این مقوله به برخی از آنها که نادرست بوده و حتی در برخی موارد می‌توانند خطرناک باشند اشاره می‌کنیم.

باورهای غذایی

خیلی از ما باور داریم که شکلات و شیرینی‌جات موجب ایجاد جوش در پوست می‌شوند. جالب است بدانید که این باوری غلط است زیراکه اگرچه خوردن غذاهای شیرین و چرب از نظر سلامت‌ توصیه نمی‌شود، اما تاکنون ثابت نشده که غذای خاصی بتواند ایجاد آکنه و جوش کند.

باور دیگر این است که خیلی‌ها معتقدند غذاهای تند می‌تواند باعث زخم معده شود. اگرچه غذاهای تند می‌توانند باعث بدتر شدن نشانه‌های زخم معده در برخی افراد شوند، اما نمی‌توانند به خودی خود باعث ایجاد این بیمای بشوند!

حتما همه شما در دوران کودکی شنید‌ه‌اید که اگر هویج بخورید، قدرت بینایی‌تان افزایش پیدا می‌کند. خب بهتر است بدانید که این عقیده هم غلط است! این باور طی جنگ جهانی دوم رواج پیدا کرد، موقعی که انگلیسی‌ها این شایعه را رواج دادند که خلبان‌هایشان در شب دید فوق‌العاده‌ای دارند زیرا مقدار زیادی هویج می‌خورند. در واقع آنها فقط می‌خواستند کاری کنند تا آلمان‌ها متوجه نشوند که آنها از رادار استفاده می‌کنند. البته هویج و بسیاری از سبزیجات دیگر به دلیل ویتامین «آ» زیادی که دارند، به سلامت قدرت بینایی کمک می‌کنند، اما مصرف بیش از اندازه آنها در افزایش قدرت بینایی اثری ندارد.

باورها در مورد سلامت‌ و مسائل پزشکی

خیلی وقت‌ها مادر و پدرها به بچه‌هایشان می‌گویند که با موی خیس، بیرون نروید چون سرما می‌خورید، اما این باور هم اشتباه است! هوای سرد و موی خیس نمی‌توانند باعث سرماخوردگی بشوند بلکه ویروس‌ها عامل این بیماری‌ هستند. دلیل این که در زمستان، افراد بیشتر دچار این عارضه می‌شوند، این است که این ویروس‌ها، در چنین فصلی راحت‌تر داخل منزل گسترش پیدا می‌کنند. چون داخل منزل هوای خشک بیشتری وجود دارد و همین هوای خشک چه داخل منزل و چه خارج از آن می‌تواند مقاومت در برابر عفونت را کاهش دهد.

اغلب به ما گفته شده در نور کم مطالعه نکنیم چون چشم‌هایمان آسیب می‌بینند. اگر چه مطالعه در نور کم به دلایل زیادی توصیه نمی‌شود، اما باید بدانید که این کار موجب آسیب‌های چشمی نمی‌شود! البته مطالعه در نور مناسب می‌تواند از خستگی چشم جلوگیری کرده و این کار را راحت‌تر کند.

همیشه بزرگ‌ترها به بچه‌ها توصیه می‌کنند که زیاد تلویزیون تماشا نکنند چون برای چشم‌هایشان خوب نیست، اما باید بدانید که تماشای تلویزیون و حتی نزدیکی به صفحه آن موجب آسیب به چشم نمی‌شوند اگرچه این عمل، کار درستی به‌ویژه در مورد کودکان نیست چرا که مطالعات، حاکی از آن است که اگر کودکی بیشتر از 10 ساعت در روز تلویزیون تماشا کند، احتمال چاقی، عصبانیت و کاهش سطح یادگیری در مدرسه در او افزایش می‌یابد.

خیلی از بچه‌ها عادت دارند که گاهی چشم‌هایشان را چپ کنند و والدین هم مرتب به آنها می‌گویند که اگر این کار زیاد انجام شود، چشم‌هایشان لوچ خواهد شد! اما خوب است بدانید که تنها درصد بسیار کمی از کودکان هستند که به دلیل نارسایی خاصی که دارند، دچار لوچی چشم می‌شوند و این موضوع اصلا ربطی به چپ کردن چشم‌ها ندارد!

بسیاری از والدین براین باوراند که اگر کودکی انگشت خود را بمکد، دندان‌هایش جلو می‌آیند. این نظر، هم درست است و هم غلط. مکیدن انگشت اغلب قبل از تولد آغاز می‌شود و تا 5 سالگی ادامه می‌یابد. اگر کودکی در‌‌4 یا 5 سالگی این عادت را ترک کند، در فک و دندان‌هایش اشکالی ایجاد نمی‌شود، اما اگر این عمل تا بعد از این سنین ادامه یابد می‌تواند باعث مشکلاتی در کودک شود.

حتما پیش آمده که وقتی صدای ضبط‌صوت یا تلویزیون را بلند کرده‌اید، به شما گفته شده که این صدای بلند باعث کاهش شنوایی‌‌تان خواهد شد. این بار به شما درست گفته شده است! چون تنها 15 دقیقه گوش کردن به صدای بلند، می‌‌تواند باعث کاهش شنوایی به طور موقت شود و حتی زنگ زدن در گوش‌ها را به همراه آورد. صداهای بلند می‌توانند باعث آسیب در بخش‌های داخلی گوش شوند. اگرچه کاهش موقت شنوایی، اغلب طی یکی، دو روز ناپدید می‌شود اما اگر مداوم در معرض صداهای بلند قرار بگیرید، این کاهش شنوایی به صورت یک عارضه دائم درخواهد آمد. خوب است بدانید که وقتی هدفون در گوش خود قرار می‌دهید به طوری که صدای موسیقی از بیرون هم شنیده می‌شود، نشان‌دهنده آن است که این صدا خیلی بلند است و می‌تواند موجب اختلال در شنوایی شود.

باورها در مورد مراقبت از فرزندان

پوشاندن کفش به نوزاد، می‌تواند در یادگیری سریع‌تر راه رفتن کمک کند! این هم باور غلطی است و حتی برعکس آن صحیح است. اگر پای نوزاد را بدون کفش نگه دارید، عضلات پای او محکم‌تر شده و کودک راحت‌تر و سریع‌تر راه رفتن را می‌آموزد. کودک نوپایی که راه می‌رود هم نیازمند کفش‌های راحت است و باید از استفاده کفش‌های سخت و انعطاف‌ناپذیر پرهیز کرد. کفش‌ها باید مطابق با شکل پای کودک بوده و اندک فضایی نیز برای رشد پا داشته باشند.

برخی والدین معتقدند‌ با استفاده از روروک می‌توان به کودک کمک کرد تا سریع‌تر راه رفتن را یاد بگیرد، اما کودکانی که زمان زیادی را در این وسیله سپری می‌کنند، ممکن است نشستن، خزیدن و راه رفتن را در مقایسه با کودکانی که این مهارت‌ها را خود به تنهایی و بدون استفاده از روروک آموخته‌اند، دیرتر یاد بگیرند. ضمنا روروک‌ها خیلی هم خطرناک هستند و بسیاری از آسیب‌ها و جراحات در کودکان، ناشی از استفاده از این وسیله است. افتادن از پله‌ها به دلیل استفاده کودک از این وسیله، می‌تواند بسیار خطرناک و جراحات ناشی از آن بسیار جدی باشد.

عقاید در مورد بارداری

گفته می‌شود که اگر ضربان قلب جنین زیر 140 عدد در دقیقه باشد، نوزاد پسر است. این تصور، نادرست است. ضربان قلب یک نوزاد دختر معمولا سریع‌تر از پسرهاست، اما تنها در لحظه بدو تولد! بین تعداد ضربان جنین دختر و پسر تفاوتی وجود ندارد، اما تعداد این ضربان با سن جنین، تغییر می‌کند. در 5 هفته اول بارداری، ضربان قلب جنین نزدیک به ضربان قلب مادر و حدود 80 تا 85 بار در دقیقه است که این میزان در هفته نهم به 170 تا 200 می‌رسد و سپس به 120 تا 160 کاهش می‌یابد. ضربان قلب معمولی یک نوزاد در بدو تولید بین 120 تا 160 است.

قدیمی‌ها می‌گفتند که اگر مجددا باردار شده‌اید، از شیر دادن به نوزاد قبلی خود بپرهیزید زیرا این موضوع موجب می‌شود که مواد غذایی کافی به جنینی که در شکم مادر است، نرسد، اما این باور هم غلط است و اگر زنی سالم باشد، شیردهی در دوران بارداری مجدد، برای او و جنین و حتی نوزاد اول، خطری ندارد، اما اگر مادر دچار سوءتغذیه، کاهش وزن و برخی مشکلات دیگر باشد، آن موقع است که به تشخیص پزشک از شیردهی منع می‌شود.

مواردی که به آنها اشاره شد، تنها بخشی از باورهای رایج میان مردم است و از آنجا که برخی از آنها می‌توانند نتایج نامطلوبی به بار آورند، باید حسابی حواسمان را جمع کرده و از آنها دوری کنیم. البته پایبندی به باورهای درست، همیشه می‌تواند مفید باشد.

الهه عیوض‌زاده

منبع: kidshealth


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: