روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
چهارشنبه 24 مهر 1398 / 16 صفر 1441 / a 16 Oct 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ايران زمين
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
سه شنبه 25 مرداد 1390 - ساعت 00:09
شماره خبر: 100851544950
فاطمه عزيزپوريان / جام‌جم خرم‌آباد
کاروانسراي شهنشاه
یکی از جاذبه‌های تاریخی استان لرستان، کاروانسرای گوشه شهنشاه است که در 20 کیلومتری شهر خرم‌آباد در روستای گوشه شهنشاه بر سینه کوه هشتادپهلو واقع شده و به همین دلیل دارای چشم‌اندازی زیبا از دشت کرگاه و دره خرم‌آباد و رودخانه‌های منطقه است.

این بنای تاریخی در کنار مقبره شجاع‌الدین خورشید، سرسلسله اتابکان لر کوچک واقع شده و به همین علت نام شهنشاه (یا به زبان لری شینشاه) بر آن نهاده شده است.

این کاروانسرا، قلعه‌ای قدیمی است که بلندای دیوار آن 5 متر و در گوشه جنوب غربی آن پله‌های سنگی برای دسترسی به پشت‌بام تعبیه شده است، کاروانسرای شهنشاه اولین منزل به سوی دزفول و آخرین منزل به جانب خرم‌آباد بوده است.

صحن این بنای تاریخی 25 متر در 12 متر است و با 15 رواق و اتاق نشیمن، منطقه وسیعی برای استراحت و اطراق کاروانیان محسوب می‌شده که هر اتاق به وسیله دیواری به دو قسمت تقسیم شده، بخش عقب کاروانسرا مخصوص نگهداری چهارپایان و قسمت جلوی آن نیز به صورت اتاق‌های 9 مترمربعی مکان استراحت مسافران و کاروانیان بوده است.معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان با اشاره به ساخت این بنا در دوره صفویه می‌گوید: کاروانسرای شهنشاه یکی از 999 کاروانسرایی است که توسط شاه عباس صفوی ساخته شده و به شماره 1921 در مورخ 16/6/1376 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

محمدرضا اسدی، علت ثبت کاروانسرای شهنشاه در آثار ملی را مجاورت با مقبره شجاع‌الدین خورشید ـ که دارای ویژگی‌های تاریخی و معماری است ـ برمی‌شمرد و می‌افزاید: قرار گرفتن این بنا در مسیر راه شاهی قدیم لرستان به خوزستان و همچنین مجاورت با قبرستان قدیمی منطقه از دیگر عوامل ثبت این بنا هستند.

وی خاطرنشان می‌کند: این بنا با مساحت 1265 مترمربع دارای یک حیاط مرکزی و اتاق‌های پیرامونی است که بخش اصطبل و نگهداری احشام در ضلع شمالی آن قرار دارد. پوشش سقف بنا از نوع طاق‌های آهنگ و همچنین طاق‌های چهار بخشی و فیل پوشی است که عمده مصالح به کار رفته درآن آجر، سنگ، گچ، ملات گل و شفته آهک در پی و قطاربندی است . اسدی می‌گوید: در سنوات گذشته پس از ثبت ملی و برحسب اعتبارات تخصیص یافته اولین اقدام صورت گرفته، سبک‌سازی پشت‌بام کاروانسرا بود که این سبک‌سازی شامل برداشتن لایه‌های کاهگل و خاک کوبیده شده تا رسیدن به طاق اصلی و اجرای صندوقه‌سازی، غوره گل، پوکه‌ریزی و دوغاب عسلی، گچ، عایق‌کاری و آجر فرش پشت‌بام است.

اسدی می‌افزاید: ترمیم و تثبیت، استحکام‌بخشی و مقاوم‌سازی دیوارها و طاق‌های فروریخته، ترمیم و تعویض سنگ‌ها و آجرهای فرسوده، بندکشی دیواره‌ها و آواربرداری داخل بنا از دیگر اقدامات میراث فرهنگی درخصوص این بنای تاریخی است.

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان خاطرنشان می‌کند: سبک‌سازی و آجرفرش پشت‌بام و بندکشی دیوارهای کاروانسرا با اعتباری بالغ بر 439 میلیون و 450 هزار ریال در سال 89 از آخرین اقدامات صورت گرفته در این بناست.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: