روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
دوشنبه 28 آبان 1397 / 10 ربيع الأول 1440 / a 19 Nov 2018
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه مطبوعات
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 08 آبان 1390 - ساعت 19:31
شماره خبر: 100858109618
پُرتيراژترين‌هاي جهان
روزنامه، روزنامه‌خوانی و شمارگان روزنامه‌ها و جراید هر کشور، نمادی از رشد و توسعه‌یافتگی فرهنگی است و کشوری که صاحب این نمادهاست، استعداد بیشتری برای جهش‌ها و پیشرفت‌های فرهنگی دارد.

هر چند از انتشار اولین روزنامه‌های دست‌نویس بیش از 400 سال می‌گذرد و قدیمی ترین روزنامه در استراسبورگ فرانسه با عنوان (Relation) بتازگی چهارصد و ششمین سالروز تولدش را جشن گرفت، اما شکل روزنامه‌ها و مسوولیت آنان از نخستین روز انتشار فاصله چندانی نگرفته است.

نگاهی به تیتراژ روزنامه‌های بزرگ دنیا نشان می‌دهد که در سال‌های اخیر کشورها برای داشتن پرتیراژترین روزنامه‌ها و نشریات به رقابت پرداخته‌اند، با این حال دیده می‌شود که تیراژ روزنامه‌ها و نشریات عامل مهمی برای تبلیغات و کسب درآمد بیشتر است. هر چه روزنامه‌ای تیراژ بیشتری داشته باشد، صاحبان بنگاه‌های اقتصادی رغبت بیشتری در استفاده از ظرفیت آن روزنامه دارند. انجمن جهانی روزنامه‌ها در سال‌های اخیر به معرفی روزنامه‌خوان‌ترین ملت‌ها پرداخته‌اند که براساس این گزارش چین، هند، ژاپن، آمریکا و آلمان صاحب بیشترین جمعیت روزنامه‌خوان هستند.

پرتیراژترین روزنامه‌های جهان

پرتیراژترین روزنامه جهان با نزدیک به 15میلیون نسخه در روز در ژاپن منتشر می‌شود. «یومیوری شیمبون» در سال 1874 میلادی آغاز به کار کرد و در دو نوبت صبح و عصر چاپ می‌شود. این روزنامه سراسری متعلق به قشر شاغلان و فعالان اقتصادی ژاپن است و بیشتر خوانندگان خود را از نسل دوم ژاپن دارد.

یومیوری شیمبون هر روز مطالب گوناگون خبری، ورزشی، سیاسی، علم و تکنولوژی، هنر و سینما و بین‌الملل را عرضه می‌کند. این روزنامه توجه ویژه‌ای به مسائل شهری و طرح مشکلات روز مردم دارد. جالب این است که با گذشت سال‌ها از حفظ موفقیت و شمارگان این روزنامه‌ها، همچنان در قطع متوسط و به صورت تک‌تک منتشر می‌شود.

طی سال‌های اخیر چین شانه‌به‌شانه ژاپن حرکت کرده و از نظر شمارگان روزانه نشریات در برخی سال‌ها از آن پیشی گرفته است.

 

 

 

 

 

 

 

 

رتبه دوم هم از آن ژاپن است

آساهی شیمبون هم سال‌هاست بر پله دوم شمارگان روزنامه‌های جهان ایستاده است. این روزنامه ژاپنی در فوریه 1871 منتشر شد و همواره به عنوان طرفدار آزادی بیان و دموکراسی شناخته می‌شود.

لوگوی آساهی شیمبون، خورشیدی در حال طلوع است که سرمایه خالصی بالغ بر 650میلیون دلار دارد. آساهی آبونه بیش از 20 خبرگزاری مختلف جهان است و در عین حال 51 روزنامه‌نگار در ادارات خارجی خود دارد. تیراژ روزانه آساهی را 12 میلیون و 120 هزار نسخه برآورد می‌کنند.

کتایون مصری


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: