روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
دوشنبه 28 آبان 1397 / 10 ربيع الأول 1440 / a 19 Nov 2018
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه مطبوعات
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 08 آبان 1390 - ساعت 20:02
شماره خبر: 100858114343
گزارشي از سراي روزنامه‌نگاران ايران در هجدهمين نمايشگاه مطبوعات
اينجا سراي من است
اتاقکی ‌است با دیوارهای شیشه‌ای رنگی، اتاقکی کوچک برای آرمان‌هایی بزرگ، هرچند ظاهرش کوچک و جمع و جور است اما جمعیتی چند هزار نفری مخاطبانش هستند.

بعضی وقت‌ها اتاقک شیشه‌ای ما آنقدر مملو از جمعیت می‌شود که خیلی از مخاطبانش حتی حاضرند ایستاده وقایع داخل اتاقک شیشه‌ای را دنبال کنند.

اینجا یک پاتوق است، یک خانه شیشه‌ای رنگی، خانه‌ای برای اهالی مطبوعات و آنها که در رسانه‌ها فعالیت می‌کنند.

مکانی برای همدلی و تبادل افکار میان فعالان عرصه مطبوعات و رسانه.

سرای روزنامه‌نگاران ایران در نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها یکی از پرمخاطب‌ترین غرفه‌هاست. همان جایی که به دلیل برگزاری نشست‌های تخصصی آن در حوزه‌های مختلف اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و هنری و ... هر روز پذیرای صدها نفر از اهالی مطبوعات و رسانه، کارشناسان، صاحبنظران، هنرمندان، طنزپردازان، منتقدان، نویسندگان، بازیگران، خبرنگاران، گزارشگران و در یک کلام اهالی رسانه است که گرد هم جمع می‌شوند تا در مصاحبت با یکدیگر نظرات و دیدگاه‌های خود درباره موضوعات مختلف را به تبادل نظر بگذارند.

سرای روزنامه‌نگاران ایران در نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها این روزها از پرطرفدارترین غرفه‌های این نمایشگاه است.

*یک ابتکار خلاقانه

مدیر اجرایی غرفه‌سرای روزنامه‌نگاران ایران که همزمان ریاست اداره حمایت معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد را نیز برعهده دارد، حضور غرفه‌سرای روزنامه‌نگاران ایران در هجدهمین نمایشگاه مطبوعات آن هم در شرایطی را که هنوز چندماهی از تولد این نهال نوپا نگذشته است به فال نیک گرفته و می‌گوید: این حضور برای آشنایی بیشتر اصحاب رسانه و مطبوعات با فعالیت‌ها و برنامه‌های سرای روزنامه‌نگاران ایرانی بوده است، جایی برای همدلی و همفکری بیشتر میان اهالی مطبوعات و صاحبان قلم. محمد کالاجوی رنجبر وجود سرایی برای روزنامه‌نگاران ایرانی را ضرورتی می‌داند که از سال‌ها پیش جای خالی آن در عرصه مطبوعات احساس می‌شد به طوری‌که این موضوع همواره از دغدغه‌های همیشگی اهالی مطبوعات بوده است و حالا پس از چند ماهی که از تولد رسمی سرای روزنامه‌نگاران ایران می‌گذرد، هجدهمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها، زمینه را فراهم آورده تا این مجموعه نیز در کنار فعالان عرصه مطبوعات کشور و پا به پای آنها حضوری پررنگ از خود نشان دهد.

* خانه‌ای برای روزنامه‌نگاران

7 اردیبهشت ماه امسال یعنی همان روزی که سرای روزنامه‌نگاران ایران به طور رسمی و با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افتتاح شد، روز خاطره‌انگیزی برای اهالی مطبوعات بود.

روزی که سرانجام پس از سال‌ها کمبودی که در این زمینه احساس می‌شود، تلاش‌های فعالان عرصه روزنامه‌نگاری و مطبوعات برای ایجاد سرایی برای خبرنگاران، گزارشگران، عکاسان و در یک کلام تمام فعالان عرصه مطبوعات چه آنها که به طور دائمی در نشریات و روزنامه‌های کشور قلم می‌زنند و چه آنهایی که از دور دستی بر آتش دارند و گهگاه با مطبوعات همکاری می‌کنند، نتیجه داد تا سرای روزنامه‌نگاران ایرانی پا بگیرد.

* رفع دغدغه اهالی مطبوعات

کاظم معتمدنژاد، استاد برجسته رشته علوم ارتباطات اجتماعی و از فعالان عرصه حقوقی مطبوعات از جمله کسانی بود که در حالی که در روز تولد سرای روزنامه‌نگاران ایران از شدت مسرت و خوشحالی دیدگانش تر شده بود، این اتفاق را یکی از دغدغه‌های همیشگی اهالی مطبوعات عنوان کرده بود.

روزنامه‌نگاران، خبرنگاران گزارشگران و همه فعالان عرصه مطبوعات می‌توانند با حضور در دفتر حقوقی سرای روزنامه‌نگاران ایران، مشکلات حقوقی خود را با کارشناسان خبره این سرا درمیان بگذارند

سخنانی که از سر شوق این استاد پیشکسوت عرصه مطبوعات کشور در روز افتتاح سرای روزنامه‌نگاران ایران بر زبان آورده بود، شنیدنی است: «این سرا، سرای همدلی و همفکری اهالی مطبوعات خواهد بود. من بسیار خوشحالم، آنقدر که نمی‌دانم چه بگویم! در سفرهایی که به خارج داشتیم ما را برای بازدید از خانه مطبوعات‌شان به آنجا می‌بردند و وقتی از ما می‌پرسیدند خانه مطبوعات شما در ایران چگونه است؟ نمی‌دانستیم چه باید بگوییم.»

سیدمحمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز سرای روزنامه‌نگاران ایرانی را جایی برای همدلی و مهد همفکری میان اهالی مطبوعات و محلی برای تبادل افکار و تجربیات آنها دانسته و ابراز امیدواری کرده بود راه‌اندازی این سرا نقطه عطفی در فعالیت مطبوعاتی کشور باشد.

* حمایت‌های حقوقی از اصحاب رسانه

یکی از بخش‌های مهم که می‌تواند کارکردی تاثیرگذار در عرصه مطبوعات داشته باشد دفتر حقوقی رسانه است.

روزنامه‌نگاری و گزارشگری مطبوعات برای اهالی قلم و اصحاب رسانه خالی از خطر و بی‌دغدغه نیست. گهگاه خبرنگاران و گزارشگران در حین انجام وظایف و ماموریت‌های خود بناچار در رودررویی با مسوولان سازمان‌ها و دستگاه‌های دولتی و غیردولتی قرار می‌گیرند، حتی گاه از آنها شکایت می‌شود و تمام این‌ها باعث می‌شود همواره این شغل برایشان خالی از استرس و بی‌دردسر نباشد.

حالا سرای روزنامه‌نگاران ایران به این نیاز و ضرورت پاسخ داده است.

دفتر حقوقی رسانه از بخش‌های این مرکز است که تاحدی دغدغه‌های اهالی مطبوعات از بابت مسائل حقوقی را برطرف نموده است.

روزنامه‌نگاران، خبرنگاران، گزارشگران و همه فعالان عرصه مطبوعات می‌توانند با حضور در دفتر حقوقی سرای روزنامه‌نگاران ایران مشکلات حقوقی خود را با کارشناسان خبره این مرکز درمیان بگذارند. در این بخش کارشناسان خبره حقوق قضایی میزبان خبرنگاران و روزنامه‌نگاران هستند که به هر دلیل مشکلات حقوقی و صنفی در زمینه شغل و حرفه خود را دارند.

* سرای روزنامه‌نگاران در نمایشگاه هجدهم

غرفه سرای روزنامه‌نگاران ایران در هجدهمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها به دلیل طراحی خاص و هنرمندانه آن از یک سو و بهره‌گیری از ایده‌های نو در طول ایام برگزاری نمایشگاه و در ساعات مختلف روز تقریبا از پرازدحام‌ترین غرفه‌هاست.

بازدیدکنندگان از غرفه سرای روزنامه‌نگاران ایران با گشت و گذار هرچند کوتاه در میان بخش‌های مختلف این سرا در واقع به نوعی تاریخ روزنامه‌نگاری را ورق می‌زنند.

پوران محمدی


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: