روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
شنبه 04 خرداد 1398 / 20 رمضان 1440 / a 25 May 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه مطبوعات
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 08 آبان 1390 - ساعت 20:18
شماره خبر: 100858115316
سهم پر و پيمان کودکان و نوجوانان
این متن مرسوم اکثر کارت‌های دعوت جشن‌ها و مهمانی‌هاست: «لطفا کودکان را به همراه نیاورید» جمله به ظاهر کم‌اهمیتی که همیشه باعث رنجش کودکانمان می‌شود، اما این بار ما می‌خواهیم خلاف این را بگوییم. می‌خواهیم بگوییم اگر قرار است سری به هجدهمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها بزنید، حتما فرزندانتان را هم به همراه بیاورید! زیرا آنها هم سهمی از این نمایشگاه دارند، یک سهم اختصاصی و ویژه به اندازه یک سالن 1000متری با بیش از ده‌ها غرفه مجزا و با حضور اکثر نشریات و مجلات تخصصی کودک و نوجوان.

از آنهایی که قدیمی و باسابقه‌اند مانند کیهان‌بچه‌ها که پدرها و مادرهایمان هم با آن خاطره دارند تا جدیدترها مثل سروش کودکان و... که حالا محبوبیتی برای خود در میان کودکان و نوجوانان ایرانی پیدا کرده‌اند.

تا همین سال گذشته نشریات کودک و نوجوان در داخل غرفه‌های مطبوعات و نشریات بزرگسالان در معرض دید علاقه‌مندان قرار می‌گرفت و همین موضوع باعث شده بود نشریات کودک و نوجوان نتوانند آنچنان که باید ماهیت خود را به اثبات برسانند و پاسخگوی قشر کودک و نوجوان که مخاطب ویژه این نشریات هستند، باشند.

شاید همین موضوع زمینه‌ای شد برای این‌که در هجدهمین نمایشگاه مطبوعات، اولین گام برای هویت‌بخشی و استقلال به نشریات کودک و نوجوان برداشته شود.

سالن نشریات کودک و نوجوان

در ضلع غربی هجدهمین نمایشگاه مطبوعات، در زمینی به مساحت بیش از 1000 متر سالن نشریات کودک و نوجوان راه‌اندازی شده است. نشریات کودک و نوجوان با اختصاص این سالن مجزا و مستقل انگار تولدی دوباره یافته‌اند.

حالا دیگر لازم نیست کودکان و نوجوانان برای بازدید از نشریاتی که به طور تخصصی در حوزه کودک و نوجوان فعالیت می‌کنند در شلوغی و ازدحام جمعیت بازدیدکننده از نمایشگاه در داخل غرفه مطبوعات بزرگسالان، به دنبال نشریات ویژه خود بگردند.

فقط کافی است از در ضلع غربی نمایشگاه وارد شوند تا سالن نشریات کودک و نوجوان را به راحتی پیدا کنند.

«سیامک سرمدی» دبیر سالن نشریات کودک و نوجوان که خود از فعالان نشریات کودک و نوجوان است، اختصاص سالن مجزا به نشریات کودک و نوجوان برای نخستین بار در هجدهمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها را به فال نیک گرفته و می‌گوید: تا همین سال‌های پیش در نمایشگاه‌های مطبوعات بخش نشریات کودک و نوجوان همراه با بزرگسالان عرضه می‌شد اما امسال برای نخستین بار قرار شد بخش نشریات کودک و نوجوان بطور مستقل در یک سالن مجزا در معرض بازدید علاقه‌مندان قرار گیرد تا به این ترتیب توان نشریات کودک و نوجوان به شکل و شیوه بهتری مورد ارزیابی قرار گیرد.

به گفته سرمدی، در حال حاضر حدود 30 نشریه در کشور در حوزه کودک و نوجوان فعالیت می‌کنند که از میان آنها بیش از 20 نشریه فعال در سالن نشریات کودک و نوجوان با اختصاص غرفه‌هایی مجزا در هجدهمین نمایشگاه مطبوعات حضور پیدا کرده‌اند، این غرفه‌ها در 4 بخش نشریات ویژه خردسال، کودک، نوجوان و کودک و نوجوان پذیرای علاقه‌مندان هستند.

نشریاتی مانند کیهان بچه‌ها، سروش کودکان، نشریه کودک مسلمان، بلوچ، ماهنامه قرآنی، ادبی، هنری باران «ویژه نوجوانان»، نشریه شهرزاد و ... از جمله نشریات تخصصی با سابقه کودک و نوجوان هستند که در این سالن به طور مستقیم و رودررو امکان گفت‌وگوی کودکان و نوجوانانی که از خوانندگان همیشگی این نشریات هستند، فراهم شده است.

کارگاهی برای آموزش روزنامه‌نگاری

در میان کودکان و نوجوانانی که از خوانندگان پر و پا قرص نشریات کودکان و نوجوانان هستند، کم نیستند آنهایی که با هر بار خواندن خبر یا گزارشی در دلشان آرزو می‌کنند که ای کاش آنها هم می‌توانستند جای یکی از خبرنگاران یا گزارشگران این نشریات باشند.

تازه وقتی یادشان می‌افتد که برای این کار باید تا اتمام درسشان و رفتن به دانشگاه صبر کنند، می‌دانند که باید این واقعیت را بپذیرند که برای رسیدن به هدفشان راه درازی در پیش دارند. اما یک راه ساده‌تر هم برای این کار وجود دارد. کودکان و نوجوانان علاقه‌مند برای این کار باید سری به سالن نشریات کودک و نوجوان در هجدهمین نمایشگاه مطبوعات بزنند. کارگاه آموزش روزنامه‌نگاری که در ضلع غربی سالن واقع شده، همان راه میان‌بری است که می‌تواند راه کودکان و نوجوانان علاقه‌مند به خبرنویسی و گزارشگری را برای رسیدن به هدفشان هموار کند.

کارگاه آموزشی روزنامه‌نگاری در ضلع غربی سالن نشریات تخصصی کودک و نوجوان هرروز پذیرای کودکان و نوجوانانی است که علاقه‌مند به فراگیری اصول ابتدایی گزارشگری و خبرنگاری هستند. کودکان و نوجوانانی که برای بازدید از این کارگاه می‌آیند، وقتی تعدادشان به حد نصاب برسد، کلاس آموزشی روزنامه‌نگاری‌شان هم تشکیل می‌شود.

روزنامه‌جات عهد بوق

نام اولین روزنامه‌ای که در ایران منتشر شد، چه بود؟ اصلا اولین روزنامه در چه تاریخی منتشر شد؟ چه کسی به فکر افتاد که اولین روزنامه را منتشر کند؟

فن روزنامه‌نگاری از چه زمانی پا گرفت؟

همه اینها پرسش‌هایی است که ممکن است برای کودکان و نوجوانانی که از علاقه‌مندان و خوانندگان پر و پا قرص نشریات و مجلات هستند، پیش آمده باشد اما ندانند که برای یافتن جواب این پرسش‌ها از چه کسی باید کمک بگیرند؟

شاید هم بدانند که می‌توانند جواب تمام این پرسش‌ها را در کتاب‌هایی که درباره روزنامه‌نگاری نوشته شده، پیدا کنند، اما این کتاب‌ها برای شرایط سنی آنها شاید کمی سنگین باشد.

پس چه کار باید کرد؟

اما در سالن نشریات کودک و نوجوان برای پاسخ دادن به این نیاز هم راهی پیدا شده است.

کودکان و نوجوانانی که علاقه‌مندند جواب این پرسش‌ها را پیدا کنند و بیشتر درباره تاریخچه روزنامه‌نگاری بدانند، می‌‌توانند با مراجعه به کلبه چوبی کوچکی که در گوشه سالن نشریات کودک و نوجوان قرار دارد، «کتاب قصه روزنامه‌جات عصر بوق» را بگیرند و مطالعه کنند.در این کتاب تاریخچه روزنامه‌نگاری و مطبوعات به زبان ساده و شیرین که برای کودکان و نوجوانان به راحتی قابل فهم است توضیح داده شده است.

طولانی‌ترین روزنامه دیواری دانش‌آموزی جهان

کاملا درست شنیدید، «طولانی‌ترین روزنامه دیواری دانش‌آموزی جهان».

این روزنامه دیواری به طول یک کیلومتر توسط دانش‌آموزان مدارس منطقه 15 آموزش و پرورش در قالب گروه‌های چندنفره اجرا و تکمیل می‌شود.

وقتی کار تکمیل این روزنامه دیواری به پایان رسید، قرار است روی دیوارهای سالن نشریات کودک و نوجوان نصب شود تا کودکان و نوجوانانی که برای بازدید از این سالن مراجعه می‌کنند، بتوانند هرچه را که دوست دارند به عنوان یادگاری روی آن بنویسند.

شبکه رادیویی برای کودک و نوجوان

در حال حاضر کودکان و نوجوانان در عرصه مطبوعات فقط امکان استفاده از نشریات و مجلات تخصصی را که برای این قشر مخاطب به چاپ می‌رسد دارند، اما بزودی قرار است اتفاقات خوبی در این زمینه رخ دهد. خبرهای خوشی مبنی بر این‌که بزودی قرار است کودکان و نوجوانان صاحب یک شبکه رادیویی مستقل هم بشوند، در راه است.

به همین منظور یکی از غرفه‌های سالن نشریات کودک و نوجوان به غرفه‌ شبکه رادیویی کودک و نوجوان اختصاص یافته است، هرچند این شبکه هنوز راه‌اندازی نشده و قرار است در آینده نزدیک این اتفاق خوب رخ دهد اما تعدادی از اهالی این رسانه در غرفه این شبکه دور هم جمع شده‌اند تا از همین حالا با کودکان و نوجوانانی که در حین بازدید از سالن نشریات کودک و نوجوان سری هم به غرفه شبکه رادیویی کودک و نوجوان می‌زنند، درباره اهداف و برنامه‌های این شبکه رادیویی و کارهایی که قرار است در این شبکه برای قشر کودک و نوجوان انجام شود، اطلاع‌رسانی کنند.

عمو پورنگ و خاله نرگس

عمو پورنگ و خاله نرگس جزو آن دسته از عمو و خاله‌های تلویزیونی هستند که در میان بچه‌ها از محبوبیت زیادی برخوردارند.

آنها در ایام برپایی نمایشگاه مطبوعات، همه روزه با حضور در سالن نشریات کودک و نوجوان از نزدیک، به طور زنده و رودررو برای کودکان و نوجوانان علاقه‌مند برنامه اجرا می‌کنند.

خانواده‌هایی که برای بازدید از نمایشگاه مطبوعات مراجعه می‌کنند، می‌توانند همه روزه از ساعت 16 تا 17 فرزندانشان را برای تماشای اجرای برنامه زنده عموپورنگ و امیرمحمد و همین طور خاله نرگس و پنگول به محل اجرای این برنامه در سالن نشریات کودک و نوجوان ببرند.

اولین خبرگزاری تخصصی کودک و نوجوان

کودکان و نوجوانان هم بزودی برای خودشان صاحب یک خبرگزاری اختصاصی خواهند شد.

برای این که با چند و چون کار این خبرگزاری آشنا شوید، می‌توانید به غرفه ماهنامه کودک در سالن نشریات کودک و نوجوان مراجعه کنید.

فرشید حسینی، مدیر اجرایی نشریه ماهنامه کودک و اولین خبرگزاری تخصصی کودک و نوجوان می‌گوید که این خبرگزاری فعلا به صورت آزمایشی کارش را آغاز کرده و قرار است در آینده نزدیک به طور رسمی فعالیت خود را آغاز کند.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: