روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
پنجشنبه 24 آبان 1397 / 06 ربيع الأول 1440 / a 15 Nov 2018
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه انقلاب دوم
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
چهارشنبه 11 آبان 1390 - ساعت 16:15
شماره خبر: 100858357202
خاطرات
لانه جاسوسي تعطيل بايد گردد!
در واحد سیاسی حزب جمهوری اسلامی در باب دیدار مرحوم بازرگان با برژینسکی، بیانیه‌ای صادر کردیم که متن آن را نیز مرحوم شهید قندی از شهدای هفتم تیر نوشته بود.

بنده متن بیانیه را برای شهید باهنر خواندم، چرا که یا آقای باهنر، یا آقای خامنه‌ای یا شهید بهشتی باید متن این بیانیه را تنظیم می‌کردند. در آن بیانیه ما دولت آقای بازرگان را مورد سوال قرار دادیم.

بعد از این‌که بیانیه را برای انتشار به رسانه‌ها فرستادیم، نکته اینجا بود که همه مدعیان عدم سانسور رسانه‌ای این بیانیه را سانسور کردند و تنها روزنامه جمهوری اسلامی در صبح روز 13 آبان متنی را با عنوان «بیانیه حزب جمهوری اسلامی در سوال از دولت بازرگان» منتشر کرد.

بنا بود یک راهپیمایی مقابل لانه جاسوسی انجام شود، به دلیل موافقت نکردن دولت موقت، این راهپیمایی در راه‌آهن برگزار شد. خاطرم هست که آقای مرتضایی‌فر شعار می‌داد که «لانه جاسوسی تعطیل باید گردد».

روز 13 آبان من در دفتر حزب جمهوری بودم و در اتاقم نشسته بودم که از بازار تهران تلفن زدند که لانه در حال تسخیر شدن است. درخواست داشتند بروند و مقابله کنند. من هم به آنها پاسخ دادم دلیلی ندارد برای مقابله بروید و باید تا زمان روشن شدن موضع‌ها منتظر ماند.

ظهر همان روز من از همه گروه‌های گوناگون از جمله آقایان تاج‌زاده و محدث و انجمن اسلامی معلمان و تشکل‌های مختلف، دعوت کردم و خبر تسخیر لانه جاسوسی را به آنها دادم و پیشنهاد کردم بحث حمایت دسته‌جمعی و صدور بیانیه در دستور کار قرار گیرد، اما هیچ کدام از آنها حاضر به انجام چنین کاری نشدند و من به محضر آیت‌الله بهشتی رفتم و گفتم هیچ‌کدام از این افراد حاضر به حمایت نشده‌اند، سپس سوال کردم با این تفاسیر بیانیه را صادر کنم یا خیر؟

آیت‌الله بهشتی تاکید داشت که کار جمعی انجام شود و بعد از ظهر همان روز ساعت 4 آن مطلب بسیار زیبا در مجلس خبرگان از طرف ایشان بیان شد.

می‌توان گفت اولین حمایت رسمی از تسخیر لانه جاسوسی توسط آیت‌الله شهید بهشتی در مجلس خبرگان به انجام رسید.

پس از آن نیز در جلسه شورای مرکزی حزب، بازرگان به آقای بهشتی اعتراض کرد و آقای بهشتی نیز به وی گفت: آقای بازرگان! جوانان این کشور لانه را گرفته‌اند.

مدت‌ها بود انقلاب با بیان قاطع و قوی با مستکبران صحبت نکرده بود و جوانان امروز همین زبان را به کار برده‌اند و شما به آمریکایی‌ها بگو با چنین کشوری روبه‌رو هستند تا بدانند اگر شاه را می‌برند و قصد توطئه‌ای همچون کودتای 28 مرداد را دارند، امکانپذیر نخواهد بود، این ملت اجازه این کار را نخواهد داد.

اسدلله بادامچیان، نماینده تهران


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: