روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
يكشنبه 05 خرداد 1398 / 21 رمضان 1440 / a 26 May 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
راديو و تلويزيون
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
دوشنبه 28 دي 1388 - ساعت 00:00
شماره خبر: 100865036262
روايتي تازه از 116 روز حضور در نوفل‌لوشاتو
گروه رسانه: در آستانه فرا رسیدن ایامدهه فجر، شبکه یک سیما با پخش یک مجموعه مستند درباره حوادث انقلا‌ب به استقبال این رویداد تاریخی خواهد رفت .این مجموعه مستند که 116 روز در نوفل لوشاتو نام دارد سعی دارد به گوشه‌ای از حوادث و رخدادهای انقلا‌ب و کودتای 28 مرداد بپردازد.

با توجه به این‌که تنها یک هفته به پخش این مجموعه مستند از شبکه یک سیما باقی مانده است، عبدالحمید ارجمند، محقق و تهیه‌کننده این مجموعه به سایت سیمافیلم گفت: اسنادی در رابطه با انقلاب اسلامی، تبعید امام به شهرک نوفل‌لوشاتوی فرانسه و کودتای 28 مرداد از زبان مقام‌های ارشد آن زمان از جمله دیوید اوون، وزیر وقت امور خارجه انگلیس و گری سیک، مشاور امنیت ملی در زمان کارتر رئیس‌جمهور وقت آمریکا، رابرت آرمائو، محافظ شخصی محمدرضا پهلوی در هنگام فرار از ایران، نخست‌وزیر وقت فرانسه و نماینده ایران در سفارت آمریکا و برخی از دیپلمات‌های آمریکایی در زمان انقلاب اسلامی بیان می‌شود.

ارجمند درخصوص انتشار اسناد مربوط به سال 57 که چندی پیش مرکز اسناد محرمانه انگلیس اقدام به چاپ آن کرد، گفت: باید بگوییم که به گزارش‌هایی که در آن زمان فقط جنبه اطلاع‌رسانی میان نیروهای جزء سفارتخانه‌ها داشته است، نباید لفظ سند اطلاق کرد. همچنین توجه به این نکته که چرا وزارت‌خارجه انگلیس بعد از 30 سال در چنین برهه‌ای، تصمیم به انتشار این اسناد گرفته است، باز جای تامل و بحث دارد.

وی درخصوص تفاوت کار آنها و آنچه که در مجموعه 116 روز نوفل‌لوشاتو اتفاق افتاده، افزود: ما سعی کردیم در این مجموعه با اشخاصی که در آن زمان در راس کار قرار داشتند و همچنین از نزدیک با فضای سیاسی انقلاب اسلامی ایران آشنا بودند، گفتگویی شفاف و رودررو داشته باشیم.

ارجمند خاطرنشان کرد: نکته حائز اهمیت ‌این‌که برای اولین بار است در این مجموعه مستند مقامات ارشد آمریکا و انگلیس اعتراف می‌کنند کودتای 28 مرداد نتوانسته منافع آنها را تامین کند. جالب است بدانید که تاکنون علاوه بر مصاحبه با برخی از صاحب‌منصبان آمریکایی و انگلیسی که توسط علیرضا نقاش صورت گرفته، گفتگوهایی با یاران امام و افرادی چون محتشمی، دعایی و روحانی و... همچنین مصاحبه‌هایی با افرادی که در زمان سکونت امام در نوفل‌لوشاتو با ایشان رابطه داشتند یا خبرنگارانی که در پاریس با وی گفتگو می‌کردند، انجام شده است.

گفتنی است، این مجموعه مستند 11 قسمتی 116 روز تبعید امام خمینی(ره) در شهرک نوفل‌لوشاتوی فرانسه و اتفاقاتی را که حول محور تبعید ایشان در جریان انقلاب اسلامی رخ داد، بررسی می‌کند.

این مجموعه مستند را فرشاد اکتسابی، کارگردانی و عبدالحمید ارجمند برای مرکز سیمافیلم تهیه و تولید کرده است که عوامل تولید آن عبارتند از محققان: دکتر ابوالفضل آقابابا، نسرین زمهریری، منیژه برادران و مولود شاه‌کرمی، طراح و نویسنده: عبدالحمید ارجمند، تصویربردار: آرش شیروانی، صدابردار: احمد مقدم، طراح دکور، صحنه و لباس: احمد گلریز، طراح چهره‌پردازی: فریور معیری، جلوه‌های ویژه میدانی: اصغر پورهاجریان، جلوه‌های ویژه رایانه‌ای: محمد سیحونی، کامیک استریپ: حسن تبریزی، گفتار متن: داوود نماینده، جواد پزشکیان، کریم بیانی، حمید منوچهری، بازیگران: اکبر رحیمی، شهریار فخاری، حسین وجدانی، علی آراسته، علی‌اصغر کاووسی، محمد بهپوری، حسین اطهمی و... تدوین: فرشاد اکتسابی و موسیقی امیر فتح‌اللهی.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: