روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
جمعه 30 فروردين 1398 / 13 شعبان 1440 / a 19 Apr 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
تپش
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
چهارشنبه 21 بهمن 1388 - ساعت 19:01
شماره خبر: 100867090301
چهره‌ها و حادثه‌ها
ماشينم چپ شد و يک ماشين ديگر را چپ کرد
دکتر پرویز سیار، کارشناس داوری، متولد 15 اردیبهشت 1317 در سنگلج تهران است. او از کودکی فوتبال بازی می‌کرد و بعد از دبیرستان‌ به آلمان رفت هنگامی که مشغول تحصیل رشته پزشکی بود در تیم دانشکده خود توپ می‌زد. او در بازی‌های دوستانه‌ای که بین تیم دانشکده و تیم‌های دیگر شهر برگزار می‌شد شرکت می‌کرد و هزینه فروش بلیت این بازی‌ها خرج امور خیریه می‌شد. در همین حال او به داوری علاقه مند شد و بعد از گذراندن دوره‌ای داور شد. 7 سال در آلمان قضاوت کرد و بعد از مراجعتش به ایران در سال 1354 به مدت 6‌سال داور بود. او هرگز از فوتبال خداحافظی نکرده و اکنون که کارشناس داوری است، در سن 71 سالگی فوتبال هم بازی می‌کند.

 زندگی در آلمان برای دکتر سیار پر از حادثه‌های تلخ و شیرین بوده. از حادثه رانندگی گرفته تا داور شدنش. تصادف رانندگی‌اش اما به گفته خودش مرگبار و وحشتناک بوده است. سیار توضیح می‌دهد: من راننده محتاطی هستم. داشتم با خودرو سیتروئن و با سرعت مجاز در یکی از جاده‌های اصلی رانندگی می‌کردم که ناگهان به قسمتی از جاده رسیدم که به اندازه یک فرش 12 متری آب جمع شده بود و حالت یک دریاچه را داشت. تعجب آور بود چون جاده‌های آلمان طوری ساخته می‌شود که در شرایط بارندگی آب را به طرفین جاده هدایت می‌کند. اما در نزدیکی این محل شرکتی در حال ساخت و ساز بود و جاده را از حالت استاندارد خارج کرده بود، بدون این‌که تابلوی راهنمایی بزند. من داخل این گودال آب افتادم و چرخ‌های سمت راستم قفل کرد و به سمت راست جاده منحرف شدم. به درخت‌های بزرگ 50 ساله برخورد کردم و دوباره به سمت چپ منحرف شدم.

بعد از انحراف به چپ ماشین سیار با خودرویی که از رو به رو می‌آمده برخورد می‌کند: با خودروی بی.ام.و که از روبه‌رو می‌آمد و دو سرنشین داشت برخورد شدیدی کردم و خودرو آنها چپ شد. خوشبختانه برای آنها اتفاقی نیفتاد اما من زانوی راستم و دو‌مهره‌کمرم شکست و مهره‌های گردنم آسیب دید. بعد از این حادثه چند ماه در بیمارستان بستری شدم و از ماشینم هم چیزی باقی نمانده بود. هزینه زیادی به جرثقیل دادم که ماشینم را به گورستان ماشین‌ها ببرد.

چند دقیقه بعد از حادثه وکیل سیار در محل حاضر می‌شود و از صحنه تصادف و جاده عکس می‌گیرد. بعد از آن دادگاهی تشکیل می‌شود که مقصر آن شرکت شناخته می‌شود. سیار ادامه می‌دهد: وکیل شرکت ساختمانی عکس‌هایی را نشان داد که سه چهار ساعت بعد از حادثه گرفته شده بود و گفت سرعت این آقا غیر مجاز بوده و ما تابلوهای هشدار را در مسیر نصب کرده بودیم. وکیل من هم عکس‌هایی که بیست دقیقه بعد از حادثه گرفته بود نشان داد و گفت شما نه تنها خلافکار و مقصر هستید، بلکه دروغگو و متقلب هم هستید. خلاصه شرکت ساختمانی مقصر شناخته شد و من خسارت گرفتم. پول یک ماشین نو، هزینه درمانی بیمارستان و خسارتی به عنوان پول درد دریافت کردم. در آلمان برای دردی هم که قربانی متحمل می‌شود خسارت تعیین می‌کنند.

در همین کشور اما سیار داور می‌شود. ماجرای داور شدن او هم خواندنی است. سیار این ماجرا را بازگو می‌کند: در یکی از بازی‌های دوستانه که تیم ما با تیم پلیس شهر داشت، یک افسر پلیس داور بود. او مرا از بازی اخراج کرد و من خیلی ناراحت بودم. همان شب ما ضیافت شامی در اداره پلیس شهر داشتیم. او دید که اوقات من تلخ است. پیشم آمد و گفت متاسفم. با این‌که بازی دوستانه بود اما تو خطایی انجام دادی که نمی‌توانستم اخراجت نکنم. سپس کتابی به من داد درباره داوری. من آن شب کتاب را خواندم و تازه فهمیدم بعد از این همه سال که فوتبال بازی می‌کنم خیلی چیزها هست که نمی‌دانم. روز بعد با او تماس گرفتم و پرسیدم چه طور می‌شود داور شد؟

افسر پلیس یا همان داوری که سیار را اخراج کرده خوشحال می‌شود و از او به گرمی استقبال می‌کند و او را پیش رئیس کمیته داوران شهر می‌برد. سیار دوره‌ای 12 هفته‌ای را می‌گذراند، امتحان می‌دهد و قبول می‌شود. او ادامه می‌دهد: آلمان 81 هزار داور دارد و برای این‌که کمبود نداشته باشد باید این رقم را به 110 هزار ارتقا دهد. به همین خاطر از کسانی که بخواهند داور شوند استقبال می‌کنند. آن موقع هم از من استقبال کردند. بعد از این‌که کارت داوری گرفتم 7 سال در آلمان داوری کردم. من در بالاترین سطح باشگاههای آلمان غیر از حرفه‌ای قضاوت کرده‌ام.