روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
چهارشنبه 01 خرداد 1398 / 17 رمضان 1440 / a 22 May 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه نوروز 89
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
پنجشنبه 27 اسفند 1388 - ساعت 00:03
شماره خبر: 100869686284
رهبري و مردم
هر نظامی برای برپایی و حفظ نیازمند 2 عنصر حیاتی و مهم است، رهبری و پشتوانه افکار عمومی. بوده‌اند انقلاب‌های بسیاری که رهبران آن در پیروزی انقلاب نقش برجسته‌ای داشته‌اند، اما به مرور روند دیکتاتوری در پیش گرفته پشتوانه‌ مردمی خود را از دست داده‌اند، اما انقلاب اسلامی نه‌تنها از این دو عنصر حیاتی به‌نحو مطلوب استفاده کرد، بلکه این دو را چنان درهم آمیخت که جایگاه رهبر و مردم به جایگاه مرید و مراد تبدیل شد.

مع ذلک می‌توان نقش رهبری نظام را در قالب چند عنوان تعریف و بازخوانی کرد.

1- نقش رهبری انقلاب در حفظ جهت‌گیری‌های انقلاب: رهبری انقلاب در این 3 دهه نقش موثر، کلیدی و موفقی در حفظ جهت‌گیری‌هایی چون حفظ استقلال، تثبیت حاکمیت دین و مردم داشته است. توجه به تربیت دینی جامعه، رسیدگی به وضعیت محرومان و مستضعفان و بهبود وضع معیشتی مردم از دیگر عناصری بود که رهبری نظام برای استقرار آن تلاش و همت کرده است.

2- نقش رهبری در مقابله با معضلات و دفع بحران‌ها: در‌سال‌های اولیه استقرار نظام جمهوری اسلامی، انقلاب با دسیسه‌ها و توطئه‌های گوناگونی مواجه شد. با تدبیر رهبر کبیر انقلاب در مقاطع حساس و سرنوشت‌ساز انقلاب یعنی در دوران کوتاه دولت موقت و دوران ریاست جمهوری ابوالحسن بنی‌صدر توطئه‌ها به خوبی مهار و کنترل شد. انقلاب تازه در رفع این دسیسه‌ها فارغ شده بود که جنگی همه‌جانبه به کشور تحمیل شد. در این برهه نیز نقش رهبری انقلاب در بسیج مردم بر علیه حمله دشمن و مدیریت جنگ، برجسته و نمونه‌ای از توانمندی‌های رهبری نظام بوده است.

3- حفظ و دفاع از حقوق مردم: آنچه در عملکرد رهبری نظام در طول سال‌های گذشته نمایان است، نشانگر التزام و تعهد عملی رهبری و پافشاری ایشان (چه امام خمینی(ره)‌ و چه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای)‌ برای تامین حقوق همه‌جانبه مردم است. حق مشارکت در تعیین سرنوشت، حق انتخاب شدن و انتخاب کردن و حق داشتن زندگی سالم و عزتمند.

4- نظارت فعال بر حاکمیت: در نظام جمهوری اسلامی، رهبری علاوه بر جایگاه حکومتی از جایگاه قدرت معنوی و اجتماعی هم برخوردار است و همین امر موجب اعتماد جامعه به اقدامات و جهتگیری‌های حاکمیت می‌شود. در حقیقت نظارت کلان و موثر بر حاکمیت و مراقبت جهت پیشگیری از سوءاستفاده از قدرت یکی از کارکردهای مهم رهبری است و همین نظارت فعال از سویی موجب سلامت نظام و حفظ جهتگیری‌های اصلی آن و از سوی دیگر موجب اعتماد مردم به قوای سه‌گانه شده است. علاوه بر این رهبری نظام در هماهنگ کردن بخش‌های مختلف حاکمیت نقش عمده‌ای داشته است و همین هماهنگ‌سازی‌ها و نظارت‌ آنها زمینه را برای برنامه‌ریزی‌های کلان و اجرای اقدامات و تصمیمات بزرگ در کشور فراهم کرده است.

از کلیات که بگذریم بدون تردید حوادث اخیر یکی از گذرگاه‌های خطرناک کشور و اگر اغراق نباشد، خطرناک‌ترین گذرگاه نظام اسلامی در بیش از 3 دهه عمر انقلاب اسلامی بوده است که با همان عنصر مهم رهبری و پشتوانه مردم کشور به سلامت عبور کرد. نقش رهبری در این برهه را می‌توان در دو مقوله پیش‌بینی و تبیین فتنه بررسی کرد. رهبر معظم انقلاب اسلامی در اول فروردین 88 و 3 ماه مانده به انتخابات در سخنرانی خود در مشهد مقدس در مورد احتمال وجود توطئه‌ها و القاء شبهات در انتخابات هشدار دادند. سپس در آستانه انتخابات از روشنگری‌ها و هدایت‌های بصیرت‌آمیز به طور مرتب مردم را برخوردار می‌فرمودند، مخصوصا روی جمهوریت و اسلامیت نظام با بیانات مختلف تاکید داشتند و بعد از انتخابات و مسائل اردوکشی‌های خیابانی که عمدتا در تهران و تا حدی در بعضی شهرستان‌‌ها پیش آمد، علاوه بر ایراد خطبه‌ها و سخنرانی‌های حکیمانه بعضی از کاندیداها و اعضای اصلی ستادهای آنان را در جلسات خصوصی کرارا خواسته و نصایح لازم مخصوصا اصل قانونمندی را گوشزد فرمودند و ضرورت توبه و برگشتن به آغوش ملت را یادآور شدند. گاهی با یادآوری بصیرت عمار و ضرورت دشمن‌شناسی و لزوم مقابله با آنان به درایت مردم می‌افزودند. از مظاهر منادی وحدت بودن رهبری همین بس که می‌فرمایند باید جذب حداکثری و دفع حداقلی محقق شود. گاهی از فتنه‌هایی که به وسیله بنی‌صدر و خارجی‌ها در زمان حضرت امام(ره)‌ پیش آمد، سخن به میان آورده، مسجد ضرار و سوءاستفاده از عناوین مذهبی را یادآوری می‌کنند. در برخورد با فتنه و تبیین حقایق و ترمیم مسائل کشور تلاش وافر می‌کنند. آنجا که می‌فرمایند «برخی مسائل و حوادث تلخ ماه‌های اخیر بر اثر غفلت‌های بزرگ برخی اشخاص به وجود آمد.» (88/11/13)‌ یا جایی دیگر تبیین می‌کنند: «مهم‌ترین هدف از حوادث دوران فتنه بعد از انتخابات، ایجاد شکاف بین آحاد مردم بود.» (88/11/19)‌ یا به آن اشاره دارند که «حوادث بعد از انتخابات به دلیل نادانی و محاسبه غلط برخی افراد بود و دشمن تلاش کرد با استفاده از این حوادث، جمهوری اسلامی ایران را تضعیف کند اما این حوادث نه تنها موجب تضعیف نظام نشد بلکه موجب قدرت بیش از پیش نظام اسلامی شد.» (88/11/28)‌

رهبری البته نقش مردم را برای دفع فتنه برجسته می‌بینند آنجا که می‌فرمایند «حضور در صحنه مردم به هنگام احساس خطر برای نظام اسلامی یک حرکت ایمانی و قلبی و متاثر از انگیزه الهی است»(88/11/19)‌

همین تدبیر رهبری و حمایت مردمی است که حماسه 9 دی، 13 آبان و 22 بهمن شکل می‌گیرد و نظام یک‌بار دیگر بیمه می‌شود. پس باید این دو عنصر حیاتی را ارج نهاد و برای حفظ آن کوشید.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: