روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
يكشنبه 28 بهمن 1397 / 11 جمادي الثاني 1440 / a 17 Feb 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه نوروز 89
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
پنجشنبه 27 اسفند 1388 - ساعت 00:04
شماره خبر: 100869686564
ابوالفضل فيضي‌خواه
شادي فقط يک کلمه است
هر سال دریغ از پارسال! این وصف هر ساله ما آدم بزرگ‌هاست، نزدیک نوروز هر سال. آنقدر گفته‌ایم و شنیده‌‌ایم: «عید فقط برای بچه‌هاست»، که خودمان هم باورمان شده که عید را فقط بچه‌ها باید شادی کنند و سهم ما آدم بزرگ‌ها از نوروز فقط دوره کردن خاطرات کودکی است!

دنیای ما آدم‌بزرگ‌ها البته پر از مثلا دلایل جور واجور برای دریغ کردن این شادی است، اما حتی محکم‌ترین این دلایل هم در مقابل ارزش شاد بودن آن هم در فصل شادی طبیعت، سست و شکننده است.

این اعتقاد که عید فقط برای بچه‌هاست حتی ناتوان از آفریدن شادی برای کودکان است. چطور می‌شود بدون شاد بودن شادی آفرید؟ چنین اعتقادی تنها مختص ما آدم‌بزرگ‌هاست که فکر می‌کنیم شادی هم مثل هزار شیء دیگر خریدنی است و کافی است فقط به قدر کفایت پول در جیب داشته باشیم تا به همان اولین مغازه نزدیک خانه مراجعه کنیم و قدری از آن را بخریم! گیریم که اینطور باشد. موقع خریدن شادی باید آن را با چه واحدی بخواهیم؟ متر؟ کیلو؟؛ از‌ آن سو، فروشنده بیچاره چقدر باید بفروشد که ضرر نکند؟، تازه اگر دستگاه سنجش شادی را اختراع کرده باشند! این اعداد که زندگی ما را احاطه کرده‌اند کلید حل هر مساله‌ای هم که باشند نه تنها گره‌ای از مساله زندگی و ارزش‌های ذاتی آن باز نمی‌کنند که بدون شک گره بر گره آن ‌هم می‌اندازند. مگر نه این‌که حتی همین بچه‌هایی که مدام قربان صدقه‌شان می‌رویم، قبل از آمدنشان، مدام با عدد محاسبه‌ می‌شوند؟ یکی خوبه، دوتا بسه!

نه؛ نه تنها «عید فقط برای بچه‌ها نیست»، ‌بلکه «عید اصلا برای بچه‌ها نیست»، بچه‌ها که به کوچک‌ترین بهانه‌ای شادند. عید برای ما آدم بزرگ‌هاست؛ برای ما که شادی را فراموش کرده‌ایم و دیگر بزرگ‌ترین دلیل‌های عالم هم کفایت نمی‌کند که قدری شاد باشیم!

راستی این نوشته قرار بود 400 کلمه باشد، اما نشد!


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: