روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
چهارشنبه 30 آبان 1397 / 12 ربيع الأول 1440 / a 21 Nov 2018
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه نوروز 89
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
پنجشنبه 27 اسفند 1388 - ساعت 00:04
شماره خبر: 100869841872
گزارشي از پشت صحنه سريال زن‌بابا
هميشه پاي يک زن در ميان نيست
عید نوروز که می‌رسد تلویزیون تلاش می‌کند برگه‌های تازه‌ای برای ارتباط با مخاطب
رو کند. به همین دلیل مدیران شبکه‌ها به تکاپو می‌افتند که کنار فیلم‌ها و برنامه‌های متنوعی که تدارک می‌بینند، یک سریال هم روی آنتن بفرستند.
هرچه باشد، یک عید نوروز است و یک تلویزیون. امسال هم اغلب شبکه‌ها یا سریالی را تهیه‌ کرده‌اند یا بشدت مشغولند تا سریالی را مناسب آن روزها آماده پخش کنند. گروه فیلم و سریال شبکه 3 هم مانند همیشه تلاش کرده از این قافله عقب نماند. امسال شبکه 3 خیلی محترمانه «زن‌بابا» را به خانه‌‌ها می‌آورد!

یک بعدازظهر زمستانی به محل اصلی لوکیشن سریال «زن‌بابا» در بلوار ارتش می‌روم. هوا سوز عجیبی دارد و سربالایی شهرک یاس هم برای آدمی که وسیله نقلیه ندارد، حسابی نفس‌بر است. وقتی وارد خانه می‌شوم، گروه مشغول گرفتن یک پلان هستند. سعید آقاخانی، کارگردان پشت 2 مونیتور کوچک نشسته و صحنه را کنترل می‌کند. علی صادقی، مهران غفوریان، شقایق دهقان و رامین ناصرنصیر بازیگران این سکانس هستند. علی صادقی با آن کلاهی که بر سر دارد بیشتر شبیه نقش «شیرو» در سریال سلطان و شبان شده که نقش‌اش را مهدی هاشمی بازی می‌کرد. معلوم است این‌بار هم یکی از نقش‌‌های شیرین همیشگی به صادقی سپرده شده است. ظاهرا پیشتر صحنه چند بار تکرار شد، چراکه غفوریان می‌گوید: «این همه ما بازی می‌کنیم، فقط یک‌بار نشان می‌دهید؟» همه می‌خندند. سعید آقاخانی دوباره توضیحاتی درباره صحنه و جای درست بازیگران می‌دهد. صحنه تکرار می‌شود. در این سریال علی صادقی در نقش بهبود بنی‌‌‌‌آدم ظاهر شده. او آخرین فرزند عزیز بنی‌‌‌آدم است که نقش‌اش را سیروس گرجستانی بازی می‌کند. بهبود، جوانی است که می‌خواهد با دختردایی‌اش پریسا ازدواج کند اما این تازه آغاز ماجراهاست. رامین ناصرنصیر نقش برادر بهبود یعنی عنایت را بازی می‌کند، شقایق دهقان هم ایفاگر نقش عالیه، دختر عزیزآقاست و مهران غفوریان هم در نقش فریدون، شوهر عالیه ظاهر شده است. با اعلام آمادگی فرشاد گل‌سفیدی، مدیر تصویربرداری سریال، کار آغاز می‌شود. ظاهرا قبل‌‌تر دعوایی بین فریدون، بهبود و عالیه درگرفته است.

عنایت (به بهبود):‌ تو چه مرگته؟ این بازی‌ها چیه درمی‌آری؟

بهبود (عصبانی و کلافه):‌ چه مرگی؟! می‌خوام زن بگیرم. نمی‌ذارن. اون از دایی که نمی‌ذاره با زنم بیام اینجا. اینم از آقاجون که گیر داده منو اینجا نگه داره.

فریدون آنها را از هم جدا می‌کند و او را کشان کشان به سمتی می‌برد.

فریدون: ولش کنین! (به بهبود)‌ اصلا تو حرف حسابت چیه؟

بهبود: هیچی! نگهداری از آقاجون تا امروز وظیفه من بود، از حالا تحویل خودتون. من دیگه نیستم.

فریدون: خجالت بکش! یعنی چی نیستم؟ باباته!

بهبود (کلافه):‌ آقاجون که فقط بابای من نیست. بابای شما هم هست. خیلی ادعاتون می‌شه، 2 روز نگهش دارین ببینم از پس‌اش برمیاین یا نه.

من رفتم.

بهبود به سمت در می‌رود.

عالیه: فریدون! نذار بره!

فریدون بسرعت دنبال بهبود می‌رود و مقابل در خروجی، راه او را می‌بندد.

بهبود: تو دخالت نکن فریدون، برو کنار.

فریدون (خیرخواهانه):‌ بچه شدی؟ قهر کردن نداره. تو مگه پریسا رو نمی‌خوای؟ اوکی! با من! همین الان با آقاجون حرف می‌زنم، برات ردیفش می‌کنم.

بهبود: قپی نیا بابا!

فریدون: من قپی میام؟ پس وایستا تماشا کن.

فریدون دست بهبود را گرفته و به سمت حیاط برمی‌گردد.

فریدون: آقا ... ما باید با آقاجون حرف بزنیم. خب راست می‌گه. زن می‌خواد بدبخت!

فقط به پول فکر کن

سال پیش، مهران غفوریان حضور موفقی در سریال عید امسال، ساخته دیگر سعید آقاخانی داشت. غفوریان در «زن‌بابا» بازیگر نقش داماد عزیز بنی‌آدم است. خود مهران غفوریان درباره نقش‌اش می‌گوید: «فریدون، شخصیتی است که موقعیت طنز ایجاد می‌کند و از این نظر، آدم ویژه‌ای است. او آدمی است که می‌خواهد از اتفاقاتی که افتاده است، پولی به چنگ بیاورد. بنابراین برایش خیلی فرق نمی‌کند که او را در حیطه‌ای که وارد می‌شود، به رسمیت بشناسند یا نشناسند، او تنها به فکر این است که پولی به جیب بزند. همین دخالت‌های او باعث می‌شود موقعیت‌های طنز مناسبی ایجاد شود و تا اینجای کار، تمام آنچه جلوی دوربین رفته را دوست دارم.»

هنوز خیلی‌ها او را با مجموعه‌های طنز زیر آسمان شهر می‌شناسند. اما آیا زن‌بابا هم همان موفقیت‌ها را تکرار خواهد کرد؟

غفوریان می‌گوید: «همه‌چیز نشان می‌دهد کار خوبی خواهد شد. علاوه بر این، جنس کارگردانی و نگاه سعید آقاخانی را به کار دوست دارم، از آنجا که آقاخانی خودش آدم طنازی است، فکر می‌کنم زن‌بابا هم اثر قابل اعتنایی بشود.»

غفوریان مدت‌هاست که به عنوان کارگردان اثری ارائه نکرده است، اما او می‌گوید سال آینده یک اثر به تهیه‌کنندگی سیدمحمود رضوی برای شبکه یک خواهد ساخت.

این سریال نشد، سریال دیگر... فرق ندارد

امسال یکی از آن سال‌های عجیب به لحاظ حضور عوامل مختلف در سریال‌ نوروزی خواهد بود. سعید آقاخانی که خودش کارگردان این مجموعه است، پیشتر در سریال نوروزی شبکه یک یعنی چاردیواری به کارگردانی سیروس مقدم در یکی از نقش‌های اصلی ظاهر شده؛ او همچنین به عنوان یکی از نویسندگان فیلمنامه با این پروژه همکاری کرده است و به هر حال، چه خوشمان بیاید یا نیاید مقایسه بین آثار نوروزی مثل هرسال اجتناب‌ناپذیر خواهد بود. کدامیک موفق خواهند بود؟! سعید آقاخانی کارگردان یا سعید آقاخانی بازیگر؟ علاوه بر این، با تعطیل شدن سریال شبکه 2 سیما بعضی بازیگران سریال برج سعادت در سریال زن‌بابا محصول شبکه 3 حاضر شده‌اند. علی صادقی،‌ بازیگر نقش بهبود می‌گوید: «من، مهران غفوریان و محمود بهرامی قرار بود در سریال مجید صالحی بازی کنیم، اما وقتی ساخت این سریال به تعویق افتاد، ترجیح دادیم با سعید آقاخانی همکاری کنیم.»

صادقی که در ساخته پیشین آقاخانی هم حضور داشته است، درباره نقش‌اش می‌گوید: «بهبود، شخصیتی است که نظرش با پدرش عزیز و دایی‌اش محمود متفاوت است. او جوانی است که می‌کوشد موقعیت تازه‌ای برای خودش فراهم کند و همین تلاش برای تحول در زندگی باعث می‌شود که ماجراهای بسیاری را پدید بیاورد.»

در ساخت چنین سریالی علاوه بر استفاده از تجربه بازیگران، گاه از نیروی خلاقه و فی‌البداهه آنان نیز استفاده می‌شود. صادقی با صحه گذاشتن بر استفاده فی‌البداهه برخی دیالوگ‌ها می‌گوید: «زن‌بابا یک داستان شیرین خانوادگی است که در آن اتفاقات گوناگونی می‌افتد، من هم در این سریال مثل بیشتر فیلم‌ها و سریال‌هایی که قبل‌تر بازی کرده‌ام، ممکن است از دیالوگ‌های فی‌البداهه برای جذاب‌تر شدن بازی‌ها استفاده کنم، البته اگر قرار باشد از دیالوگ فی‌البداهه استفاده کنم، معمولا با کارگردان هماهنگ می‌کنم تا نکته‌ای که گفته می‌شود، در خط داستان باشد.»

تاکنون علی صادقی بین بازیگران کمدی کمترین میل و اشتیاق را برای کارگردانی از خود نشان داده است. جواد رضویان، مجید صالحی، رضا عطاران، مهران غفوریان، سعید آقاخانی و خیلی‌های دیگر از بازیگران طنز و کمدی هستند که رفته رفته کارگردان شده‌اند. صادقی درباره تمایلش به کارگردانی می‌گوید: «راستش فعلا قصد انجام چنین کاری را ندارم، چون کارگردانی یک کار انرژی‌بر و با مسوولیت سنگین است که نیاز به داشتن تجربه‌های مختلف دارد، بنابراین در حال حاضر ترجیح می‌دهم تنها بازیگر باشم تا چیز دیگر.»

مسائل پیچیده، ساده حل نمی‌شوند

در این سریال، بازیگران شناخته شده دیگری هم هستند که عهده‌دار ایفای نقش‌های مختلف شده‌اند. محمد کاسبی، بازیگر نام‌آشنایی است که این بار او را در هیئت دایی محمود یعنی برادرزن عزیز خواهیم دید. او آدمی است که هنوز خرده‌حساب‌هایی با شوهرخواهرش دارد و همین باعث شده جنگ و جدال‌های 2 خانواده ادامه داشته باشد. حدیث میرامینی هم نقش پریسا، دختر او را بازی می‌کند. پریسا دوست دارد با بهبود ازدواج کند، اما مسائل پیچیده‌تر از آن است که بشود بسادگی آن را حل کرد. فریبا حیدری هم در نقش رخساره، همسر محمود و مادر پریسا ظاهر شده است. خودش درباره این نقش می‌گوید: «رخساره، زنی آرام و موقر است که بین درگیری‌های محمود و شوهرخواهرش میانجیگری می‌کند. او دوست دارد دخترش با پسر عزیز ازدواج کند اما ماجراهایی اتفاق می‌افتد که کار را برای همه سخت می‌کند.» حلیمه سعیدی (سوری‌خانم)‌، حمید لیقوانی (فرخ)‌، آتیه جاوید (سوسن)‌، مانی رحمانی (مانی)‌ و محمود بهرامی (تیمور)‌ بازیگران دیگر این پروژه تلویزیونی هستند.

دخالت سمساری در امور خانوادگی

صحنه برای تصویربرداری یک سکانس دیگر آماده شده است. با صدای «آماده، حرکت» علیرضا نجف‌زاده دستیار اول کارگردان و برنامه‌ریز همه ساکت می‌شوند. اینجا یک صحنه دیگر از داخل حیاط است. عنایت و عالیه از خانه بیرون می‌آیند و پشت سر آنها فریدون غرولندکنان بیرون می‌آید.

بهبود (به تیمور و فرخ)‌: آقا اوضاع خیطه. دست‌بوسی و مردونگی باشه واسه بعد. ما رفتیم! و بسرعت از در حیاط بیرون می‌رود. عنایت و عالیه و فریدون با بیرون آمدن عزیز، به سمت در حیاط می‌روند.

عالیه: قربونت بشم آقاجون. بذار پیشت بمونم.

عزیز (همچنان که با عصبانیت آنها را همراهی می‌کند)‌: من دیگه بچه ندارم. این دندون لق، آهان! کندم انداختم دور! برین بیرون!

فریدون (به عزیز):‌ منو جلوی اینا کوچیک نکنین.

عزیز: این هیکل کوچک‌بشو نیست. برو بیرون!

فریدون غرولندکنان از حیاط بیرون می‌رود. عزیز به تیمور و فرخ می‌رسد، هر دو ترسیده‌اند. گلویی صاف و زیرچشمی به عزیز نگاه می‌کنند.

عزیز (به فرخ و تیمور):‌ شما 2 تا مگه کار و زندگی ندارین؟ با دست تیمور را به بیرون راهنمایی می‌کند. فرخ می‌خواهد دنبال او بیرون برود که عزیز جلوی او را می‌گیرد.

عزیز: تو کجا؟ ننه تو که اونوره!

بازیگر نقش تیمور، محمود بهرامی است. بهرامی درباره تیمور می‌گوید: «او دوست عزیز است و یک سمساری دارد که از طریق خرید و فروش وسایل مختلف زندگی‌اش را می‌گذراند. این وسایلی که می‌بینید در گوشه حیاط ریخته شده، مال تیمور است. تیمور یکی از دوستان نزدیک عزیز است و همین دوستی نزدیک، علتی شده تا در بسیاری از امور خانوادگی او دخالت کند؛ اما از آنجا که نویسندگان همچنان در حال نوشتن فیلمنامه این سریال هستند و بخش‌های عمده‌ای از فیلمنامه مانده، بسیاری از ویژگی‌های این نقش ناشناخته است.» بهرامی را سال‌ها پیش در سریال «متهم گریخت» در نقش شازده دیده بودیم که حضور نسبتا موفقی بود. او در سال‌های گذشته، در بسیاری از آثار طنز مختلف حضور داشته است. وقتی از او درباره بهترین خاطره‌اش در سال 88 می‌پرسم، می‌گوید: یکی از بهترین خاطرات من از سال 88، مطلبی بود که در روزنامه جام‌جم درباره من به چاپ رسید. تیترش این بود: «محمود بهرامی، بازیگری برای همیشه» که در آن درباره فیلم «گاهی به آسمان نگاه کن» و چند اثر دیگر من نوشته بودند. برای خود من این مطلب خیلی ارزشمند بود، چون چنین تیتری را تنها برای یک بازیگر انگلیسی دیده بودم!

برنامه‌ریزی سخت‌تر‌می‌شود

معمولا وقتی فیلمنامه یک سریال کامل نشده باشد، بیشترین فشار علاوه بر سایر عوامل دست‌اندرکار به برنامه‌ریز وارد می‌شود، بویژه که باید اثر در یک زمان مشخص آماده نمایش شود. علیرضا نجف‌زاده، برنامه‌ریز این کار درباره سختی‌های‌ این کار می‌گوید: «در حال حاضر نویسندگان فیلمنامه 2 قسمت جلو هستند و گروه در روز 13 تا 14 ساعت کار می‌کند که البته این احتمال هست با پیشرفت تصویربرداری به روزی 18 تا 19 ساعت هم برسد. از آنجا که فیلمنامه کامل نیست و ما نمی‌توانیم لوکیشن‌ها را رج بزنیم، تلاش می‌کنیم قسمت‌های اول سریال را آماده کنیم که این کار باعث می‌شود مدام رفت و برگشت داشته باشیم و همین رفت و برگشت باعث اتلاف وقت و کندی تصویربرداری می‌شود. در حالی که اگر فیلمنامه کامل باشد، به همان اندازه برنامه‌ریزی دقیق‌تر انجام می‌شود و گروه قدرت مانور بیشتری خواهد داشت.»

او می‌افزاید: کار تصویربرداری این سریال از 11 بهمن شروع شده و تا ایام عید نیز طول خواهد کشید. تقریبا بازیگران اصلی این سریال انتخاب شده‌اند که البته در ادامه و بنابر نیاز قصه احتمالا بازیگران دیگری نیز به این مجموعه اضافه خواهند شد. داستان سریال «زن‌بابا» از آن داستان‌های خانوادگی است که ممکن است بسیاری با آن مواجه شده باشند. عزیز بنی‌آدم مدت‌هاست که همسرش را از دست داده و اکنون با پسرش بهبود زندگی می‌کند. علاقه بهبود به دختردایی‌اش پریسا سرانجام باعث می‌شود عزیز بنی‌آدم در برابر محمود، دایی بچه‌ها جبهه‌گیری کند. اختلافات قدیمی، یکباره نو می‌شوند و 2 خانواده در برابر هم صف‌آرایی می‌کنند. این موضوع برای بهبود که بشدت علاقه‌مند ازدواج با دختر‌دایی‌اش است، گران می‌آید، اما یکباره اتفاقی می‌افتد که ماجرا سمت و سویی دیگر پیدا می‌کند.

این سریال را مهران مهام و ایرج محمدی تهیه می‌کنند و علیرضا کاظمی‌پور و سعید جلالی نیز کار نگارش فیلمنامه آن را در 15 قسمت 45 دقیقه‌ای به عهده دارند. همچنین محسن بابایی (طراح گریم)‌، شاپور دلدار (مدیر تولید)‌، هلیا سهیمی (عکاس)‌، مرتضی اصلان‌زاده (مدیر صدابرداری)‌ و کیوان ذوالفقاری (طراح صحنه)‌ با این پروژه همکاری می‌کنند. «زن‌بابا» در گروه فیلم و سریال شبکه 3 آماده می‌شود.

مهدی غلامحیدری


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: