روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
سه شنبه 30 بهمن 1397 / 13 جمادي الثاني 1440 / a 19 Feb 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه نوروز 89
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
پنجشنبه 27 اسفند 1388 - ساعت 00:04
شماره خبر: 100869869409
جنگل، قانون دارد
از راه‌های تعیین‌شده وارد جنگل شوید و در صورتی که از خودروی شخصی استفاده می‌کنید، باید آن را در محل‌های مخصوص توقف خودرو پارک کنید و از توقف در مکان‌های دیگر بپرهیزید.

* فراموش نکنید که توقف خودرو روی علف‌ها و برگ‌های خشک، خطرناک است، زیرا ممکن است هنگام روشن کردن خودرو (استارت زدن) و ایجاد جرقه در لوله اگزوز، علف‌ها و برگ‌های خشک آتش بگیرند و در اندک‌مدت‌ شعله‌ور شوند.

* اگر تصمیم دارید مدتی در جنگل اقامت کنید محل‌هایی را که جهت این منظور تعیین‌ شده‌اند برگزینید و در هر صورت محل اقامت‌تان را تا شعاع 10 متری از خس و خاشاک و برگ‌ها و علف‌های خشک روی زمین پاکسازی کنید.

* اگر می‌خواهید با افراشتن چادر (خیمه) و برای چندمین روز در جنگل اقامت کنید، حتما وسایل و امکانات مورد نیاز مانند مواد غذایی مناسب و کافی، روشنایی، چراغ‌قوه، لباس گرم و مناسب و وسایل کمک‌های اولیه درمانی و ... را به همراه داشته باشید.

* هنگام برافراشتن چادر دقت کنید که باعث تخریب پوشش گیاهی نشوید و از زخمی کردن درختان یا شکستن شاخه‌های آنها یا زدن میخ به آنها جدا خودداری و رعایت این امر را بویژه به کودکان یادآوری کنید.

* به کودکان یادآوری کنید که از محل زیاد دور نشوند و خطر گم شدن در جنگل یا حمله حیوانات ساکن جنگل را به آنها یادآوری و گوشزد کنید.

* حتی‌المقدور هنگام اقامت در جنگل از غذاهای سرد و مطمئن استفاده و چای را در ظروف مخصوص (فلاسک) نگهداری و استفاده کنید؛ اما اگر غذای گرم می‌خواهید وسایل و امکانات پخت و پز مناسب را همراه بیاورید تا مجبور به برافروختن آتش نشوید و تا می‌توانید از افروختن آتش در جنگل‌ها خودداری کنید.

* اگر از سر ناچاری برای روشن کردن آتش یا چراغ نفتی، نفت در خودروی خود حمل می‌کنید، حتما آن را در ظرف دربسته فلزی با گنجایش حداکثر 3 لیتر حمل کنید و هنگام استفاده دقت نمایید نفت را روی زمین و پوشش گیاهی نریزید.

* هنگام استفاده از کبریت برای روشن کردن گاز پیک‌نیک یا چراغ نفتی حتما دقت کنید چوب کبریت نیم‌سوخته یا نیمه مشتعل را روی زمین نیندازید، چرا که چوب کبریت نیمه‌سوخته عامل ایجاد بسیاری از حریق‌ها در جنگل‌ها و بستان‌ها باشد، لذا پس از استفاده، از خاموش شدن آن اطمینان حاصل کنید.

* هوای پاک طبیعت سبز و تفریح با کشیدن سیگار تناقض دارد. ته‌سیگار روشن عامل تعداد زیادی از حریق‌‌های جنگل‌ها و بوستان‌هاست؛ لذا توصیه می‌شود هیچ‌گاه در این اماکن سیگار نکشید و دخانیات استعمال نکنید یا حداقل ته‌سیگار نیمه‌روشن خود را روی زمین پرتاب نکنید و از خاموش شدن کامل آن مطمئن شوید.

* اگر تحت شرایط اضطراری مجبور به روشن کردن آتش در جنگل شدید حتما در محل‌های تعیین‌شده از سوی مسوولان (اجاق‌های فلزی مخصوص)‌ به این کار اقدام کنید.

اگر با خودروی شخصی به جنگل می‌روید حتما یک دستگاه خاموش‌کننده دستی مناسب در خودرو داشته باشید تا
در صورت بروز هرگونه حریق بتوانید در اولین فرصت آن را کنترل و اطفاء کنید

* در صورتی که توسط مسوولان نگهداری از جنگل، محل‌های خاصی برای برافروختن آتش تعیین نشده بود و شما مجبور به برافروختن آتش بودید، ضروری است محل مناسب و بدون درخت و پوشش گیاهی پیدا کنید و تا شعاع حداقل 3 متر، زمین را از خس و خاشاک و برگ‌های خشک پاک کنید و سپس زمین را مقداری بکنید و گود کنید و خاک کنده شده را به صورت خاکریز در اطراف گودال جمع کرده و با چیدن تعدادی سنگ روی خاکریز به صورت دایره، اجاق کوچکی درست کنید. توجه کنید که بیشتر از حجم گودال آتش نیفروزید.

* در صورت برافراشتن خیمه مراقب باشید محل ایجاد اجاق دور از خیمه باشد. چراغ گاز پیک‌نیک یا چراغ نفتی را بیرون خیمه و با حفاظ در مقابل وزش باد استفاده کنید.

* هرگز مسوولیت برافروختن آتش را به عهده کودکان و نوجوانان نگذارید واجازه ندهید آنها تحت هیچ شرایطی در جنگل آتش‌بازی کنند و خطرات این کار را همواره به آنها گوشزد کنید.

* حتی‌المقدور از ذغال چوب یا چوب‌های خشک برای روشن کردن آتش استفاده کنید و اجازه ندهید کودکان و نوجوانان برای جمع‌آوری چوب، شاخه‌های درختان را بشکنند، بوته‌ها را بکنند و به پوشش گیاهی و درختان آسیب بزنند.

* ایجاد آتش در جنگل‌ها بر حسب ضرورت و برای مدت محدود و مشخصی می‌تواند انجام شود و پس از استفاده از آن باید برابر ضوابط ایمنی، کاملا آن را اطفاء کرد؛ بنابراین روشن کردن آتش برای تامین روشنایی هنگام شب یا برای گرم شدن، کار بسیار خطرناکی است.

* دقت کنید که هنگام استفاده از آتش، دیگران و بخصوص کودکان در نزدیکی آن قرار نگیرند، زیرا بر اثر گرم شدن، سنگ‌ها امکان ترکیدن و پرتاب تکه‌های آن به اطراف و در نتیجه صدمه دیدن افراد وجود دارد.

* پس از استفاده از آتش با خفه کردن آن به وسیله ریختن خاک و پاشیدن آب روی آن از خاموش شدن آن اطمینان حاصل کنید و وقتی در حال ترک جنگل هستید دوباره با ریختن خاک مرطوب روی خاکستر آتش از احتراق مجدد آن جلوگیری کنید.

* هرگز در حین حرکت با خودرو در جاده‌های جنگلی، ته سیگارروشن یا چوب کبریت نیمه‌مشتعل را به بیرون پرتاب نکنید، زیرا در این صورت و به احتمال زیاد باعث وقوع حریق در جنگل خواهید شد.

* بستان‌ها و جنگل‌ها بخشی از محیط‌زیست ما انسان‌ها هستند که به لحاظ پالایش هوا و ایجاد محیط پاک و سالم از اهمیت و ارزش فوق‌العاده‌ای برخوردارند. به لحاظ حفظ پاکیزگی و نظافت در جنگل توصیه می‌شود از ریختن زباله و ضایعات مواد غذایی به هر شکل در آن خودداری شود.

* بهترین شیوه آن است که با استفاده از کیسه‌های مناسب پلاستیکی، ضایعات و زباله‌ها را جمع‌آوری کرده، به صورت در بسته آنها را در سطل‌های زباله به خارج از جنگل منتقل کنید و در محل‌های تعیین شده قرار دهید.

* اگر با خودروی شخصی به جنگل می‌روید، حتما یک دستگاه خاموش‌کننده دستی مناسب در خودرو داشته باشید تا در صورت بروز هرگونه حریق بتوانید در اولین فرصت آن را کنترل، مهار و اطفاء کنید.

* در صورتی‌که در جنگل‌ها، بستان‌ها و باغ‌ها با حریق مواجه شدید، بهترین روش استفاده از خاموش‌کننده دستی و در صورت نبود، پاشیدن خاک روی آتش و خفه کردن آن و همچنین اطفاء به وسیله آب است. در این شرایط با حفظ خونسردی، کودکان و افراد مسن را به محل امن انتقال دهید و با استفاده از امکانات موجود حداکثر تلاش خود را برای اطفای حریق به عمل آورید، اما در صورت گسترده بودن حریق به سرعت نگهبانان و ماموران حفاظت از جنگ یا آتش‌نشانی را در جریان قرار دهید و با آنها همکاری کنید.

منبع: سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی تهران


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: