روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
چهارشنبه 01 خرداد 1398 / 17 رمضان 1440 / a 22 May 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه نوروز 89
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
پنجشنبه 27 اسفند 1388 - ساعت 00:04
شماره خبر: 100869928155
گزارشي از پديده ويرانگر پيش‌بيني مسابقات فوتبال در شمال ايران
بلاي توتو يا رمز خوشبختي
هوار ملامحمد در مرکز زمین پا به توپ می‌شود و پس از چند متر پیشروی، کریم باقری را در فضای خالی سمت راست خود می‌بیند. حالا توپ زیر پای کریم است و چند ثانیه بعد توی دروازه استقلال.
پرسپولیس با این گل طلسم تساوی‌های یک- یک دربی را ‌شکست، اما در عین ناباوری این گل همه پرسپولیسی‌ها را خوشحال نمی‌کند! در نقطه مقابل، استقلالی‌های زیادی هم بودند که پس از گل‌نشدن موقعیت استثنایی سیدصالحی در دربی 68، مشت‌های خود را به نشانه خوشحالی گره کردند، به این امید که این بار نیز بازی با همان نتیجه یک یک به پایان برسد!
شاید در نگاه اول باورش برای همه سخت باشد، اما این جادوی پیش‌بینی مسابقات فوتبال و رویای یکشبه پولدار شدن است که این چنین تعصبات چندین ساله صدها تماشاگر فوتبالی را کمرنگ می‌کند تا فقط همان نتایجی که آنها در برگه‌های پیش‌بینی زده‌اند، برایشان مهم باشد و بس.

14 سال پیش؛ توتو

تاریخچه مسابقات پیش‌بینی نتایج فوتبال در ایران، به 14 سال پیش برمی‌گردد؛ همان زمان که در شهر ساحلی لنگرود، برگه‌های ناشناخته‌ای میان اهالی این شهر دست به دست ‌و دهان به دهان شد. این برگه‌ها خیلی زود به «توتو» شهرت یافت ؛ واژه‌ای برگرفته از بازی تقریبا مشابه ایتالیایی.

از بندر انزلی در غربی‌ترین بخش ساحل دریای خزر تا بندر ترکمن در شرقی‌ترین قسمت این سواحل، «توتو»، ظرف مدت کوتاهی به پدیده‌ای اجتماعی در اکثر شهرهای شمالی تبدیل شد تا پیر و جوان، کاسب و کارمند، تحصیلکرده و بیسواد، بخت خود را برای بردن این جایزه‌های نقدی بیازمایند.

به گفته صاحبان یکی از باجه‌های روزنامه‌فروشی شهرهای شمالی تا چند سال پیش به این علت که طرح برگزاری مسابقات توتو فراگیر نشده بود، تنها چند شرکت در این زمینه فعالیت می‌کردند، ولی اکنون سیل علاقه‌مندان، شرکت‌های زیادی را برای فعالیت در این زمینه مشتاق کرده است.

برهمین اساس هر هفته یک یا چند برنده خوشبخت با سرمایه‌ اندکی که بعضا از هزار تومان هم تجاوز نمی‌کند، صاحب پول قابل توجهی می‌شوند و دیگران با مثال زدن آنها حریص‌تر از قبل به خرید برگه‌ها اقدام می‌کنند.

برگه‌های توتو، روی بازی‌های هفتگی لیگ برتر فوتبال ایران یا لیگ‌های معتبر اروپایی طرح‌ریزی می‌شود، به این ترتیب که 14 یا 16 بازی از لیگ‌های داخلی یا خارجی، یک هفته قبل از شروع، روی برگه‌هایی تایپ شده و در اختیار نمایندگی‌های غیررسمی قرار می‌گیرد. این نمایندگی‌های غیررسمی طیف وسیعی را دربرمی‌گیرد؛ از باجه‌های مطبوعات و خواربارفروشی‌ها گرفته تا دستفروش‌های کنار خیابان. آنها برگه‌ها را از مرکز اصلی پخش تحویل می‌گیرند تا عامه براحتی بتوانند به برگه‌ها دسترسی پیدا کنند.

«توتوبازها» هم که بخوبی از مکان توزیع این برگه‌ها آگاهند، بعد از دریافت برگه‌ها نتایج بازی‌ها را پیش‌بینی کرده و در جداول مخصوص برگه‌ها می‌نویسند، سپس آن را همراه مبلغ تعیین شده به یکی از این نمایندگی‌های غیررسمی تحویل می‌دهند.

معمولا مهلت تحویل برگه‌های توتو 24 ساعت قبل از آغاز اولین مسابقه مندرج در آنهاست. زیر برگه‌ها هم پر است از جمله‌های هشداردهنده نظیر «برگه‌های زیر هزار تومان فاقد اعتبار می‌باشد»، «چنانچه برگه‌ای در جدولی با پول آن همخوانی نکند امتیاز آن محاسبه نمی‌گردد»، «برگه‌های بدون مهر فاقد اعتبار است» و از این قبیل جملات. بلافاصله بعد از پایان بازی‌ها هم شرکت‌کنندگان به محاسبه امتیازهایی که گرفته‌اند می‌پردازند، به این امید که برنده خوشبخت هفته خودشان باشند.

جایزه‌های نجومی، سودهای میلیونی

قیمت برگه‌های توتو متفاوت است. زمانی با 100 یا 200 تومان هم می‌شد در مسابقات پیش‌بینی شرکت کرد، اما الان ‌حداقل پولی که می‌توان پرداخت کرد تا شانسی برای برنده شدن داشت، هزار تومان است که البته اکثر شرکت‌کننده‌ها برای افزایش شانس خود برگه‌های بیشتری می‌خرند که این باعث بالارفتن جایزه نهایی می‌شود. طبق بررسی‌های ما، سقف جایزه برنده اول در برخی توتو‌ها به 160 یا 170 میلیون تومان در هفته می‌رسد که واقعا رقم قابل‌توجهی است!

به گفته صاحبان یکی از باجه‌های روزنامه‌فروشی شهرهای شمالی تا چند سال پیش به این علت که طرح برگزاری مسابقات توتو فراگیر نشده بود، تنها چند شرکت در این زمینه فعالیت می‌کردند، ولی اکنون سیل علاقه‌مندان، شرکت‌های زیادی را برای فعالیت در این زمینه مشتاق کرده است.

به خاطر همین سود‌های بادآورده و کلان است که برخی بانیان برگزاری مسابقات پیش‌بینی برای این که تبلیغات شرکت خود را در میان علاقه‌مندان انجام داده باشند، امتیاز یک تیم ورزشی را می‌خرند و آن تیم را با همان نام، در مسابقات استانی یا کشوری هدایت می‌کنند. از مصادیق این موضوع می‌توان به باشگاه فرهنگی شهید کجوری اشاره کرد که تیم فوتبال آن با نام «یاقوت سبز» در لیگ دسته سوم کشور جزو مدعیان است و همزمان با آن، مجوز برگزاری مسابقات پیش‌بینی اسکار 90 را از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران دارد؛ شرکتی که در همین 32 سالی که از عمر آن می‌گذرد، نزدیک به 600 مسابقه پیش‌بینی هفتگی را با نام‌های اسکار 90، یاس، پرادا و... برگزار کرده است و در مجموع رقمی بالغ بر 400 میلیون تومان جایزه نقدی میان شرکت‌کننده‌ها تقسیم می‌کند!

تقلب بی‌تقلب!

اگر پای صحبت شرکت‌کنندگان در مسابقات پیش‌بینی نتایج فوتبال بنشینید، آنها با اطمینان به شما می‌گویند که هیچ‌گونه تقلبی در بررسی امتیازها و اهدای جوایز به برندگان صورت نمی‌گیرد.

آنها براساس صحبت‌های برگزارکنند‌گان این‌گونه مسابقات و فروشنده‌‌های برگه‌های پیش‌بینی به این باور رسیده‌اند. یکی از مدیران شرکت‌های برگزار کننده توتو در توضیح این مساله که آیا تقلبی هم از سوی آنها صورت می‌گیرد یا خیر، این چنین گفت: «ما برگ‌های شرکت‌کنندگان را روز قبل از شروع بازی‌ها در کتاب «فتوکل» چاپ می‌کنیم و در اختیار نمایندگی‌ها قرار می‌دهیم و برندگان از میان همین شرکت‌کننده‌ها انتخاب می‌شوند. پس تقلبی درکار نیست.»

یکی از فروشنده‌های برگه‌های توتو نیز برای این‌که ما را متقاعد کند شکی در صحت مسابقات وجود ندارد، عنوان کرد: «امتیازها در حضور شرکت‌کنندگان کنترل می‌شود و کپی برگه‌ها برای کنترل بیشتر در بایگانی نمایندگی‌ها موجود است. از طرفی نمایند‌گی‌های فروش برگه‌های توتو، پس از معرفی برنده‌ها چیزی بین 15 تا 20 درصد از آنها کمیسیون می‌گیرند که این نیز رقم قابل توجهی است، از این رو دلیلی برای تقلب کردن وجود ندارد.»

همان‌طور که این فروشنده اشاره کرد، رقم کمیسیون واقعا قابل توجه است. به عنوان مثال در مسابقاتی که جایزه نفر اول به طور متوسط 100 میلیون تومان است، برای هر هفته پیش‌بینی مسابقات فوتبال، چیزی حدود 20 میلیون تومان به برگزارکنندگان آن توتو می‌رسد. این سود خالص در یک ماه به 80 تا 100 میلیون تومان و در سال به یک میلیارد تومان تجاوز خواهد کرد، آن هم فقط برای برگزاری تنها یک مسابقه پیش‌بینی فوتبال در هفته!

حال اگر این شرکت‌ها، بیشتر از یک مسابقه در هفته برگزار کنند، به همان نسبت نیز سودشان افزایش خواهد یافت. اما با وجود این حسابگری صاحبان شرکت‌های برگزارکننده مسابقات «توتو» در به جیب زدن 20 درصد از کل جایزه، باز هم برخی منابع موثق معتقدند دست‌های پشت پرده به این سود هم راضی نمی‌شوند و با زدوبندهای خاص خود، خیلی وقت‌ها کاری می‌کنند که برنده کل جایزه یکی از همان صاحبان برگزاری مسابقات باشد.

اعتراض‌های خاموش

در تمام این سال‌ها پیش‌بینی مسابقات فوتبال با اعتراضاتی هم از سوی روحانیون و مقامات فرهنگی کشور روبه‌رو بوده است. در آخرین نمونه این اعتراض‌ها حجت‌الاسلام علی‌اکبر اکرمی، امام جمعه شهرستان آستارا با اشاره به این‌که این سبک شرط‌بندی‌ها عاملی برای فروپاشی خانواده‌هاست، عنوان ‌کرد: «برگه‌های پیش‌بینی نتیجه بازی فوتبال از نظر همه مراجع تقلید شرعا حرام است و از مصادیق قمار به حساب می‌آید.»

البته زمانی، برای این‌که همین اعتراض‌ها فروکش کند بخشی از درآمد‌های حاصل از برگه‌های توتو در کارهای