روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
چهارشنبه 01 خرداد 1398 / 17 رمضان 1440 / a 22 May 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه نوروز 89
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
پنجشنبه 27 اسفند 1388 - ساعت 00:05
شماره خبر: 100870042762
خودروهايي براي آينده
امروز دیگر کسی سراغ فال‌بین‌ها و آینه‌بین‌ها نمی‌رود تا از آینده خود و جهان خبر بگیرد. گروهی دیگر وظیفه پیش‌بینی جهانی که می‌آید را بر عهده گرفته‌اند. این افراد ابزارشان به جای رمل و اسطرلاب و آینه و فنجان قهوه، ‌نرم‌افزارهای دقیق، ‌محاسبات پیچیده و تخیلی خلاق است.

اینان دانشمندانی هستند که با مطالعه تاریخ تحول علم و فناوری و با نگاه جامع به افق‌هایی که پیش‌روی انسان قرار دارند تصویری از آینده را در فواصل زمانی نزدیک و دور ترسیم می‌کنند. برخی از این ایده‌ها در قالب داستان‌ها و فیلم‌های علمی - تخیلی ارائه می‌شوند و برخی به صورت تحقیقات آکادمیکی که مسیر و راه آینده فناوری‌ها را برای شرکت‌های پیش رو ترسیم می‌کنند. اینان آینده‌نگرها هستند.

یکی از حوزه‌هایی که آینده‌نگرها به آن توجه جدی دارند، ‌آینده خودروهاست. خودروهای آینده چه شکلی خواهند بود؟ ‌از چه پیشران‌هایی استفاده خواهند کرد؟ و ‌چه توانایی‌های جدیدی به آنها افزوده خواهد شد؟‌

شاید اگر بخواهیم به پاسخ آینده‌نگرها برای آینده‌ای دور بنگریم شاید راحت‌تر بتوانیم درباره خودروهای خیال‌پردازانه اشاره کنیم.

برخی از ایده‌های اصلی برای خودروهایی که برای آینده‌ای دور متصور می‌شوند شامل مفاهیمی نظیر امکان استفاده از فضا به جای سطح است و به همین دلیل ایده قدیمی ماشین‌های پرنده با توجه به افزایش حجم خودروها بیش از هر زمانی مورد نظر قرار خواهد گرفت. سطح زمین شهرها توان پاسخ به جمعیت فراوان آینده را نخواهد داشت و برای همین باید این سطح را توسعه داد کاری که در دوران ما با تاسیس پل‌ها و تونل‌های داخل شهری صورت می‌گیرد در آینده با افزودن قابلیت پرواز ارتفاع پایین برای خودروها تحقق خواهد یافت. آینده‌نگرها از هم اکنون در حال توسعه ایده‌هایی برای قوانین رانندگی در ارتفاعات موازی هستند. برخی از این آینده‌نگرها از همین مساله افزایش جمعیت و کم بودن زمین‌های شهری پیش‌بینی می‌کنند تا چند قرن دیگر انسان مجبور به زیستن در برج‌های بلند خواهد بود و شاید سیستم‌هایی مانند متروهای عمودی مورد استفاده قرار گیرد. نظیر این ایده را استیون اسپیلبرگ در فیلم برجسته خود که آینده‌ای نزدیک را روایت می‌کرد گزارش اقلیت به تصویر کشید.

اما این ایده‌ها مربوط به آینده‌ای دور است. آینده از هم‌اکنون آغاز شده است و خودروهای مدرن امروزی از هم اکنون تنه به ایده‌های تخیلی می‌زنند.

از مهم‌ترین چالش‌هایی که خودروهای نسل آینده با آن مواجه خواهند بود مساله سوخت جایگزین است. سوخت‌های مشتق از نفت،‌ به دلیل آلودگی‌ها و مساله گرمایش زمین و کمبود منابع نفتی و احتمال پایان یافتن آنها در آینده‌ای نه چندان دور،‌ قابل اعتماد نیستند. بنابراین منبعی برای آینده سوخت خودروها دغدغه‌ای بزرگ به شمار می‌رود. گزینه‌هایی مانند الکتریسیته، ‌سوخت‌های گیاهی ‌یا ژنراتورهای ایزوتوپی نظیر آنچه در مریخ نورد آزمایشگاه مریخی MSL به کار گرفته شده است شاید جایگزینی مناسب به شمار روند.

از سوی دیگر افزایش توانایی‌ها و قابلیت‌های آیرودینامیکی خودرو که به کارآمدتر شدن آنها می‌انجامد در طراحی بدنه‌های خودرو و جنس آنها بیشتر از قبل به چشم می‌خورد. ترکیب‌های جدیدی که ضمن سبکی، مقاومت بالا و در نتیجه امنیت بسیار چشمگیری دارند. از سوی دیگر جریانی که خودروهای آینده را بیش از امروز تحت تاثیر قرار خواهد داد پررنگ شدن الکترونیک و رایانه در آنهاست. خودروهای فردا بیشتر از آنچه تصور می‌شوند به ابزارهای الکترونیکی و برنامه‌های کامپیوتری و قابلیت‌های کنترل ماهواره‌ای مجهز خواهند بود تا راننده درآسایش بیشتر و امنیت بیشتری از رانندگی خود لذت ببرد.