روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
يكشنبه 28 بهمن 1397 / 11 جمادي الثاني 1440 / a 17 Feb 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه نوروز 89
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
پنجشنبه 27 اسفند 1388 - ساعت 00:05
شماره خبر: 100870048403
خبرسازان
محمدعلی رامین

مدیر استثنایی مطبوعات

محمدعلی رامین یک استثنا تمام‌عیار در دنیای مدیریت رسانه است. این موضوع از همان روزهای اول مدیریتش در بالاترین کرسی مدیریت مطبوعات به روشنی قابل مشاهده بود.

روزهای میانی آبان ماه چند روزی از مدیریتش بر معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نگذشته بود که با شیر و خرما به استقبال خبرنگاران شتافت.

رامین که متولد 1332 دزفول و فارغ‌التحصیل دانشگاه کلاستال و دانشگاه کارلسروهه آلمان است، در همان روزهای نخست قبول این سمت به تک تک روزنامه‌های سراسری سر زد تا با این کار علاوه بر گفتگو با اهالی مطبوعات و البته توصیه‌هایش به رعایت دقیق مفاد قانون مطبوعات مدیریتی کاملا متفاوت را در این حوزه رقم زند.

شاید یکی از دلایلی را که باعث می شود بتوان رامین را به عنوان یکی از چهره‌های سال 88 معرفی کرد نشست وی با روزنامه‌نگاران در نخستین روزهای عهده‌دار شدن مسوولیتش در معاونت مطبوعاتی باشد؛ نشستی که در ابتدا او عنوان کرد که قرار نیست حرف‌هایش اتمام حجت با روزنامه‌های متخلف باشد، اما نزدیک به یک ساعت خواندن قانون مطبوعات برای خبرنگاران حاضر در آن جلسه اتمام حجتی غیرمستقیم را با تمامی رسانه‌ها رقم زد. این مدیر که در کارنامه رسانه‌ای خویش فعالیت در نشریات آلمانی الفجر، مونیخ و القیام هامبورگ آلمان و نشریه ای در داخل را در پرونده خود دارد، در گفته‌هایش به اصلی پایبند است که در جای خود قابل توجه است. او معتقد است: «اگر روزنامه‌ها تذکری از هیات نظارت دریافت می‌کنند، باید از این هیات قدردانی کنند.» چرا که توجه به این تذکرات عاملی برای تداوم فعالیت مطبوعاتی خواهد بود . و به تعبیری اگر روزنامه متخلفی تذکری در یافت نکرد باید بیشتر احساس نگرانی کند.

او اما در همین محدود روزهای بعد از انتصاب به مسوولیت معاونت مطبوعاتی ارشاد اندیشه‌ای بزرگ را در سر می‌پروراند: «روزنامه‌های ایران همگی در تیراژی میلیونی منتشر شوند.» البته او راه حلی کارشناسانه را در بازدید‌های اقماری‌اش به روزنامه‌ها نیز در این زمینه مطرح می‌کند که بر اساس آن روزنامه‌های کم‌تیراژ باید با ادغام در یکدیگر در قالب یک روزنامه چند میلیونی منتشر شوند تا ما هم در ایران روزنامه میلیونی داشته باشیم.

حمید بقایی
مردی که حاشیه به او سنجاق شده است

حمید بقایی را شاید بتوان یکی از شخصیت‌های پر حاشیه سال 88 دانست. در روزهای آغازین دولت دهم و پس از انتصاب وی به عنوان رئیس سازمان میراث فرهنگی، بسیاری بر این باور بودند که ریاست سایه او که در مدت حضور اسفندیار