روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
چهارشنبه 01 خرداد 1398 / 17 رمضان 1440 / a 22 May 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه نوروز 89
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
پنجشنبه 27 اسفند 1388 - ساعت 00:05
شماره خبر: 100870120869
خواندني‌هاي مجلس 88
درخصوص کتاب رکوردهای گینس حتما شنیده‌اید. این همان کتابی است که همه چیز، از پدیده‌های نایاب یا دستاوردهای انسانی در خود گنجانده است.

در این کتاب درباره پربیننده‌ترین، خطرناک‌ترین،‌ ثروتمندترین، بزرگ‌ترین، کوچک‌ترین و ... در نهایت هر چیزی که منتهی به «ترین‌ها» می‌شود، آمده و گفته شده است.

بحث «ترین‌ها» علاوه بر کتاب گینس در میان مردم هم طرفداران زیادی دارد، به طوری که همه می‌خواهند بدانند که مثلا مهم‌ترین اتفاقات و رویدادها کی و کجا رخ داده یا چه کسی چه کاری را انجام داده است، به هر حال همه به دنبال «ترین‌» ها هستند تا بدانند و ببینند و بشنوند.

این حس کنجکاوی شما مربوط به عرصه‌های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی نیست بلکه در مباحث سیاسی نیز یکی از پرطرفدارترین‌ها و پرمخاطب‌ترین‌هاست.

همه دلشان می‌خواهد بدانند که رئیس‌جمهور محبوبشان در طول مدتی که او را انتخاب کرده‌اند، پربارترین اقداماتش چه بوده یا قرار است چه باشد یا می‌خواهند بدانند که نمایندگان مجلسی را که برای مدت 4 سال انتخاب کرده و به خانه ملت فرستاده‌اند، چه کرده‌اند و چه می‌کنند!

مردم علاقه دارند بدانند که مجلس هشتم شورای اسلامی طی این یک‌سالی که گذشت، چه کرده و آیا همانند کتاب گینس «ترین»‌هایی را به خود اختصاص داده است.

البته از آنجا که خانه ملت، محلی برای تصمیم‌گیری درخصوص قوانین کشور و نظارت بر حسن اجرای آن است، محلی برای رفت و آمد وزرایی است که مورد سوال نمایندگان واقع شده‌اند، دعوت از وزرا، سوال از آنان و بحث برسر طرح‌ها و لوایح جزو مباحثی است که مردم مترصد آن هستند درباره هر کدام آن چیزی بدانند. اما سالی که گذشت مانند همه مراحل و مقاطعش در خانه ملت هم فراز و نشیب‌هایی داشت. لایحه زمانبر هدفمند کردن یارانه‌ها که با سرنوشت اقتصادی مردم در ارتباط بود و لایحه پردردسر حمایت از خانواده که بند 23 آن مربوط به اصلاح قانون چند همسری بود، از جنجالی‌ترین مباحث سال 88 در مجلس شورای اسلامی بود.

فعال‌ترین نماینده

برای نام بردن از فعال‌ترین نمایندگان باید تعریف جدی از نوع فعالیت داشت. باید تاکید کرد که تنها حضور در صحن علنی و اظهارنظر درخصوص لوایح و طرح‌ها نمی‌تواند دلیلی برنوع فعالیت نمایندگان باشد، اما خوب آنچه به چشم می‌آید، همیشه گفتنی‌تر است.

شاید بتوان گفت نمایندگان خطه شمال کشور که مشارکت آنان در مخالفت یا موافقت درباره هر طرح و لایحه‌ای به وضوح دیده می‌شود، از پر اظهارنظرترین نمایندگان در صحن علنی هستند، مخالفت‌های علی‌اصغر یوسف‌نژاد نماینده ساری و اظهارنظرات مهرداد بائوج لاهوتی نماینده لنگرود، کاظم دلخوش نماینده صومعه‌سرا و بهمن محمدیاری نماینده تالش که به صورت دائمی از نمایندگان ثابت و سخنران مجلس هستند، یکی از نکاتی است که باید به آن اشاره کرد.

البته نباید ناگفته بماند که نمایندگان و کارشناسان مجلس از جمله در بحث لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها یعنی غلامرضا مصباحی مقدم و احمد توکلی 2 نماینده تهران و کاظم دلخوش نیز از فعال‌ترین نمایندگان هنگام بررسی این لایحه بودند.

شاعرانه‌ترین جلسه‌ رای اعتماد به وزرا

انتخابات دهمین دوره مجلس برگزار شد و رئیس‌جمهور وزرایی را به مجلس پیشنهاد کرد تا رای اعتماد آنان را بگیرد. این جلسه همراه با مخالفت‌ها و موافقت‌هایش، نکته جالبی هم داشت؛ خواندن شعرهایی متناسب با حال و هوای وزیر معرفی شده یا اظهارنظر مخالفان و موافقان وزیر پیشنهادی با خواندن شعری در پایان اظهارنظراتشان. این موضوع باعث شد که علی لاریجانی، رئیس مجلس با خندیدن به این اشعار اعلام کند که کشکولی از اشعار را توانسته از این جلسه جمع کند.

نمونه‌ای از این کشکول شعر بهروز جعفری، نماینده سمیرم در دفاع از وزیر نفت (میرکاظمی)‌ بود که درباره تعامل دوسویه دولت و مجلس گفت: «چه خوش بی‌مهربونی هر دو سر بی» اما حرفش را عوض کرد و دوباره گفت: «چه خوش بی‌مهربونی مستمر بی».

یا ملک محمدی،‌ نماینده دامغان که برای موافقتش با علی‌آبادی برای وزارت نیرو پشت تریبون قرار گرفت و خطاب به وی گفت: آقای وزیر نیرو، زنیرو بود مرد را راستی، ز سستی کژی آید و کاستی!

البته جلسه رای به معاونت پارلمانی، محمدرضا میرتاج‌ الدینی، نماینده سابق تبریز باز هم شعرخوانی داشت و میرتاج الدینی برای آن که نمایندگان به او رای بدهند، شعری از مولانا با این مضمون خواند:

این همه گفتیم لیک اندر بسیچ
بی‌عنایات خدا هیچیم هیچ
بی‌عنایات حق و خاصان حق
گر ملک باشد سیاه‌استش ورق

در نهایت این شعرخوانی باعث شد رئیس مجلس با شوخی به نمایندگان بگوید که رحم کنند و به او رای بدهند.

خوش اقبال‌ترین نمایندگان

در شأن و جایگاه نمایندگی و تقدس آن همان بس که امام(ره)‌ فرمودند مجلس در راس امور است.

اما فارغ از این سخنان در سال 88 دو تن از نمایندگان مجلس تصمیم گرفتند با پذیرفتن پیشنهاد رئیس‌جمهور از خانه ملت کوچ کنند و در کابینه دهم مشغول فعالیت شوند تا یکی وزیر و دیگری معاون رئیس‌جمهور شود.

حمیدرضا حاجی بابایی، نماینده همدان و عضو هیات رئیسه مجلس که مدت‌ها ریاست فراکسیون فرهنگیان مجلس را برعهده داشت،‌ بعد از معرفی دو گزینه دیگر یعنی سوسن کشاورز که نتوانست رای بیاورد و فاطمه آلیا که نامه معرفی‌اش در راه ماند،‌ نهایتا به عنوان گزینه وزارت آموزش و پرورش به مجلس معرفی شد و بعد از 4 دوره نمایندگی از دوره پنجم مجلس تا دوره هشتم، با رای اعتماد مجلس هشتم، وزیر دولت دهم شد.

محمدرضا میرتاج الدینی نماینده تبریز نیز بعد از 2 دوره نمایندگی در مجالس هفتم و هشتم از حوزه انتخابیه تبریز،‌ پس از حضور محمدرضا رحیمی در سمت معاون اولی، به عنوان معاون پارلمانی رئیس‌جمهور معرفی شد و پیروز رای موافق مجلس برای استعفای وی،‌ معاون رئیس‌جمهور شد تا این بار در پست جدیدش رابط مجلس و دولت شود.

خوش مصاحبه‌ترین نمایندگان

بد نیست بدانید بعد از پایان جلسه علنی مجلس، خبرنگاران پارلمانی با حضور در راهروهای مجلس و صحبت با نمایندگان از اوضاع و احوال کمیسیون‌ها، تغییرات در روند قانونگذاری و تحولات سیاسی اخباری را تهیه و به سمع و نظر مردم می‌رسانند، یکی از نمایندگانی که بیشترین مصاحبه را در طول سال گذشته در راهروهای مجلس داشته غلامرضا مصباحی مقدم و کاظم دلخوش رئیس و مخبر کمیسیون ویژه بررسی لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها بودند. اما نمایندگانی چون محمدرضا میرتاج‌الدینی و حمیدرضا حاجی‌‌بابایی که بعدا به دولت پیوستند نیز از خوش مصاحبه‌ترین اعضای مجلس و هیات رئیسه در ارتباط با رسانه‌ها بودند.

البته ناگفته نماند که اکثر نمایندگان علاقه‌مند گفتگو با رسانه‌ها هستند اما خب مقاطع مختلف و تحولات جامعه باعث می‌شد که تعدادی بیشتر به اظهارنظر بپردازند. به هر حال بیش از نیمی از نمایندگان رسانه‌ای هستند و البته با خبرنگاران میانه خوبی دارند.

کم صحبت‌ترین نمایندگان

اظهارنظر کردن در این خصوص شاید اعتراضات زیادی را در پی داشته باشد و برخی را نیز ناراحت کند، اما به هر حال گفتنی را باید گفت.

سالی که گذشت مانند همه مراحل و مقاطعش در خانه ملت هم فراز و نشیب‌هایی داشت. لایحه زمانبر هدفمند کردن یارانه‌ها که با سرنوشت اقتصادی مردم در ارتباط بود و لایحه پردردسر حمایت از خانواده که بند 23 آن مربوط به اصلاح قانون چند همسری بود از جنجالی‌ترین مباحث سال 88 در مجلس شورای اسلامی بود

مجلس هشتم شورای اسلامی، 8 زن نماینده زن از حوزه‌های مختلف کشور دارد اما این زنان جزو کم صحبت‌ترین نمایندگان در صحن علنی هستند،‌ البته این نمایندگان در توجیه دلیل خود عقیده دارند که نظرات آنان در کمیسیون‌ها و هنگام بررسی طرح‌ها و لوایح داده می‌شود و دلیلی ندارد که صدایشان را برای مخالفت یا موافقت بلند کنند.

البته این موضوع مربوط به زنان نمی‌شود و برخی از نمایندگان مرد هم که اکثریت 277 نفری مجلس را تشکیل می‌دهند ترجیح می‌دهند در صحن علنی نظراتشان را ارائه نکنند و البته حتی مشارکتی در رای دادن به طرح‌ها و لوایح نداشته باشند طوری که گاهی صدای رئیس‌ مجلس را برای مشارکت‌جویی آنها در برخی جلسات می‌توان بخوبی شنید.

پرسفرترین نماینده

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در مباحث مربوط به خود از اهمیت ویژه‌‌ای برخوردار است و به تبع کارش در ارتباط گرفتن با دیگر کشورها و تنظیم روابط پارلمانی نقش موثری دارد.

باید گفت اعضای این کمیسیون نسبت به سایر کمیسیون‌ها بیشتر در سفرهای خارجی به سر می‌برند اما مخبر این کمیسیون کاظم جلالی نماینده شاهرود از کسانی است که جزو مسافران همیشگی به شمار می‌آید. این نماینده عضویت خود را در گروه‌های پارلمانی جمهوری اسلامی،‌ دبیر کلی گروه ایرانی اتحادیه بین‌المجالس جهانی، عضو کمیته حقوق بشر IPU و عضو کمیته اجرایی و شورای بین‌المجالس اسلامی را دلیل این موضوع می‌داند و تاکید دارد که نمایندگان دیگری هم هستند که گوی سبقت را از او ربوده‌اند.

پرسوال‌ترین نمایندگان

در بررسی‌های به عمل آمده از اکسیون‌ها مشخص شد، نمایندگان تهران که تعداد آنها 30 نفر است پرسوال‌ترین نمایندگان از وزیران هستند.

غایب‌ترین نماینده

مرحوم حجت‌الاسلام فاکر، نماینده مشهد در دوره‌های پنجم، هفتم و هشتم، غایب‌ترین نماینده سال گذشته بود. بیماری این نماینده فقید که نهایتا به درگذشت وی منجر شد باعث می‌شد او کمترین حضور را در صحن علنی مجلس داشته باشد.

این نماینده، ریاست کمیسیون اصل 90 مجلس را نیز برعهده داشت که به علت بیماری 2 نایب رئیس مسوولیت او را پذیرفته بودند.

پرمراجعه‌ترین معاون پارلمانی

از سوی دولت و وزارتخانه‌های مختلف، معاونت‌هایی برای برقرار کردن ارتباط با نمایندگان و خانه ملت مشخص شده، اما از تمام این معاونت‌ها و معاون پارلمانی‌ها، یکی همیشه سرش شلوغ‌تر است.

معاونت پارلمانی دانشگاه آزاد از جمله معاونتهایی است که همیشه اطرافش تعدادی از نمایندگان حاضرند و با در دست داشتن نامه موکلانشان در حال طرح مشکلات آنها هستند. مشکلات مربوط به این معاونت و درخواست نمایندگان عموما انتقال، تخفیف شهریه، مهمان شدن و ... است که باعث شده معاونت پارلمانی این دانشگاه با داشتن 2 مدیر کل همیشه پرونده‌های زیادی را در پارلمان به این طرف و آن طرف ببرد.

پرفراکسیون‌ترین مجلس

مجلس هشتم شورای اسلامی با داشتن حدود 40 فراکسیون، بالاترین رقم تشکیلاتی را در مجلس به خود اختصاص داده است.

فراکسیون معلولان، فرزندان ایثارگران و شهدا، فراکسیون دانشگاهیان، وقف و امامزادگان، شهری، محیط زیست، مناطق محروم، غدیر، زنان و خانواده، انقلاب اسلامی و... تعدادی از تشکیلاتی است که خارج از فعالیت‌ نمایندگان در کمیسیون‌های مجلس تشکیل شده است.

پرسابقه‌ترین نماینده

یکی از پرسابقه‌ترین نمایندگان مجلس احمد ناطق‌نوری نماینده نور و برادر علی‌اکبر ناطق‌نوری است. این نماینده که 72 سال دارد، در دوره‌های اول، سوم، چهارم، پنجم، ششم، هفتم و هشتم مجلس شورای اسلامی نمایندگی مردم نور را بر عهده داشته است.

وی راز موفقیتش را اقداماتش در میان مردم می‌داند. این نماینده مجلس که از ابتدای انقلاب تاکنون جز یک دوره در تمام دوره‌های مجلس حضور داشته، رکورددار نمایندگی در ایران به شمار می‌رود.

مجلسی با مشابه‌ترین اسامی

مجلس هشتم شورای اسلامی با داشتن مشابه‌ترین نام و نام‌خانوادگی، یکی از رکورددارترین‌هاست. داشتن دو نماینده با اسم «علی مطهری» که یکی نماینده مردم تهران است و دیگری نمایندگی مردم شبستر را به عهده دارد و حضور دو نماینده شیراز با نام سیداحمدرضا دستغیب که باید آنها را از نام پدرشان تشخیص داد، از موارد جالب این دوره است. جالب این که علی مطهری نماینده تهران فرزند شهید مطهری و عضو کمیسیون فرهنگی و علی مطهری شبستر عضو کمیسیون صنایع و معادن است و سیداحمدرضا دستغیب که با نام پدرش علی‌اصغر شناخته می‌شود، عضو کمیسیون فرهنگی و سیداحمدرضا دستغیب که نام پدرش فخرالدین است، عضو کمیسیون صنایع و معادن است که البته این دو فامیل هم هستند.

پیرترین و جوان‌ترین نماینده دوره هشتم

مسن‌ترین نماینده این دوره مجلس محمدتقی رهبر نماینده اصفهان متولد 1314 و جوان‌ترین نماینده احمدرضا دستغیب نماینده شیراز فرزند علی‌اصغر متولد 1355 است.

پرمراجعه‌ترین نمایندگان

نمایندگان شهرهای کوچک در مجلس، معمولا از بیشترین مراجعات در دفاتر خود برخوردار هستند. منتخبین این شهرها عقیده دارند که نمایندگان شهرهای بزرگ به دلیل تعداد بالای نمایندگان و مشکلات متفاوت، از کمترین مراجعات برخوردارند. البته باید گفت بیشترین مراجعات به نمایندگان مجلس مربوط به شغل و وام است.

گران‌ترین صندلی‌های مجلس

ماجرای صندلی‌های گران‌قیمت کمیسیون اجتماعی و انعکاس آن در رسانه‌ها باعث شد سروصدای زیادی در مجلس به پا شود. خرید هر صندلی به مبلغ 600 هزار تومان برای اعضای کمیسیون که بعدا قیمت آن کمتر از این مبلغ هم ذکر شد، باعث شد سلیمان جعفرزاده رئیس این کمیسیون و نماینده ماکو که با خرید این صندلی موافقت کرده بود، اعلام کند هر کدام از اعضا صندلی‌ها را با هزینه شخصی تهیه کرده اند.

فاطمه امیری


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: