روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
سه شنبه 25 تير 1398 / 13 ذی القعدة 1440 / a 16 Jul 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ايران زمين
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
سه شنبه 24 فروردين 1389 - ساعت 00:09
شماره خبر: 100872370063
فرسايش خاک خراسان بايد کنترل شود
فرسایش و تخریب بیش از حد خاک در خراسان شمالی زنگ خطر را برای این استان به صدا درآورد و به همین منظور سال 89 به عنوان سال صیانت و حفاظت از خاک از سوی استاندار خراسان شمالی انتخاب شد.

به گزارش خبرنگار جام جم از بجنورد، استاندار خراسان شمالی در اولین کارگروه تخصصی حفظ و صیانت از خاک که در استانداری این استان تشکیل شد، گفت: با توجه به اهمیت بالای خاک و ضرورت حفاظت از آن سال جاری را به سال صیانت و حفاظت از خاک در خراسان شمالی نامگذاری کرده‌ایم.

محمدحسین جهانبخش افزود: اگر 30 درصد پوشش گیاهی در استان افزایش یابد علاوه بر حفظ خاک، بیش از 50 درصد از سیلاب‌ها مهار می‌شوند.

وی تصریح کرد: سالانه 5‌/‌17 تن در هکتار از خاک استان فرسایش می‌یابد که این میزان، بالاتر از متوسط کشوری است.وی خاطرنشان کرد: اگر تنها 10 درصد از بارندگی‌ها در 434 هزار هکتار عرصه جنگلی این استان ذخیره شود،
120 میلیون مترمکعب معادل چند سد بزرگ این استان، آب ذخیره می‌گردد.جهانبخش اظهار کرد: خراسان شمالی جزو 10 استان حادثه‌خیز و ایران جزو 10 کشور حادثه‌خیز است.

او گفت: متاسفانه به دلیل کم‌آگاهی مردم بیشتر تخریب خاک‌های استان در روستاها شکل می‌گیرد.وی برداشت گیاهان دارویی را بسیار مفیدتر از کشاورزی و چرای دام در مراتع عنوان کرد.وی همچنین به برگزاری همایش ملی خاک در خراسان شمالی اشاره کرد و گفت: این موضوع را به گوش دولت خواهیم رساند که اگر مورد موافقت آنها قرار گیرد تابستان امسال میزبان این همایش خواهیم بود.معاون عمرانی استاندار نیز به حادثه‌خیز بودن خراسان شمالی اشاره کرد و گفت: این استان بیشترین خسارت را از فرسایش خاک و سیلاب‌ها دیده است.

عفتی افزود: به علت فرسایش شدید خاک چندین روستای این استان مجبور به جابه‌جایی محل سکونت خود شده‌اند.

تصویب بهره‌برداری از چاه‌های آب فاقد پروانه توسط مجلس می‌تواند زمینه‌ساز مشکلات بزرگی برای خاک خراسان شمالی باشد.استاندار خراسان شمالی با بیان این مطلب گفت: با تصویب این طرح و بهره‌برداری از چاه‌های فاقد پروانه به یکباره ذخایر آب‌های زیرزمینی استان کاهش می‌یابد.

جهانبخش افزود: تاکنون که با قانون جدید مجلس مبنی بر بهره‌برداری از چاه‌های فاقد پروانه دامنه این خسارات وسیع‌تر نیز می‌شود.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: