روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
چهارشنبه 04 اسفند 1395 / 25 جمادي الأول 1438 / a 22 Feb 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
سياسي
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
شنبه 04 ارديبهشت 1389 - ساعت 00:00
شماره خبر: 100873324765
شناور هوشمند و فوق سريع ايران عملياتي شد
تکاوران غواص نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز گذشته مرحله دوم رزمایش بزرگ پیامبر اعظم 5 را اجرا کردند.

به گزارش واحد مرکزی خبر، تکاوران غواص دیروز اقتدار خود را در مین‌ریزی گسترده و حرفه‌ای به نمایش گذاشتند و این عملیات مهم با مین‌های غواص حملی انجام شد که از فناوری تخریبی نوینی برخوردار است.

در کنار تکاوران ورزیده سپاه، نیروهای محلی بسیجی نیز به علت آشنا بودن با منطقه، آموزش‌های سخت و حساس غواصی، مین‌ریزی و جمع‌آوری و خنثی‌سازی انواع مین‌ها را دیده‌اند و همراه با سپاهیان غواص به اجرای این عملیات مهم پرداختند. اجرای عملیات چسباندن مین به انواع شناورهای سطحی و نیم‌سطحی دشمن فرضی، تصویربرداری از واحدهای زیرسطحی دشمن فرضی و رهگیری و شناسایی آنها، عملیات غواصان سپاهی را تکمیل کرد.

30 شناور مین‌ریز در این بخش از رزمایش پیامبر اعظم 5 حضور داشتند. به عقیده کارشناسان نظامی، در جنگ‌های نوین، اشراف اطلاعاتی از کوچک‌ترین تحرک نظامی دشمن حرف نخست را می‌زند و طرفی که اطلاعات بیشتر داشته باشد، برنده کارزار است.

دیروز همچنین هواپیماهای بدون سرنشین با فناوری نوینی که در اختیار دارند، رهگیری هوایی و اشراف اطلاعاتی خود درباره تحرکات و موقعیت دشمن فرضی را به اثبات رساندند و اطلاعات گرفته شده از هواپیماهای بدون سرنشین سپاه بسرعت به اتاق فرماندهی و کنترل منتقل شد.بهره‌گیری از توانمندی مردمی در سراسر ساحل خلیج‌فارس برای شناسایی و رهگیری شناورهای دشمن در یک نظام هماهنگ و محاسبه شده نیز در این مرحله از رزمایش تمرین شد. نیروی هوا فضای سپاه هم دیروز به صحنه رزمایش آمد و با استفاده از تجربیات و فناوری نوین باعث شد تا امواج مغناطیسی دشمن نتواند سامانه‌های راداری جمهوری اسلامی ایران را مختل کند.

در این مرحله از رزمایش با حضور نیروهای هوافضای سپاه، همه سامانه‌های راداری موجود در خلیج‌فارس به صورت ترکیبی برای شناسایی دشمن ایفای نقش کردند.

نمایش قدرت شناور هوشمند و منحصر به فرد سپاه

نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نخستین بار شناور هوشمند و منحصر به فرد خود را با نام یا مهدی(عج)، در نخستین روز رزمایش بزرگ پیامبر اعظم 5، با موفقیت کامل عملیاتی کرد. استفاده از شناورهای هوشمندی که به فناوری نوین و منحصر به فرد رهگیری و تخریبی مجهزند، قدرت نیروی دریایی سپاه را در دفاع از آب‌های خلیج‌فارس و تنگه‌هرمز، دوچندان کرده است.

شناور فوق سریع یا مهدی(عج) قادر است به صورت هوشمند هدف را رهگیری کند و دور از رادارهای دشمن، به شناورهای متجاوز حمله‌ور شود و با قدرت تخریبی خود، هر نوع ناو و هدف سطحی را منهدم و غرق کند. این شناور، به تولید انبوه صنایع دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی رسیده است.

همچنین نمایش قدرت همزمان 313 فروند از شناورهای تندروی موشک‌انداز، ‌شناسایی و تکاوری که فقط بخشی از قدرت دریایی منطقه یکم نیروی دریایی سپاه است، صحنه رزمایش بزرگ پیامبر اعظم5 را جلوه‌ای خاص بخشید.

کارشناسان نظامی معتقدند؛ شناورهای تندروی سپاه با سرعت، قدرت تخریب، حجم آتشباری وسیع و توانمندی اختفا در برابر رادارهای پیشرفته، کابوسی برای دشمن شده‌اند.

استفاده از نیروی انسانی کمتر و تجهیزات پیشرفته‌تر، از دیگر ویژگی‌های قایق‌های تندروی نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

به‌کارگیری آسان، امکان تولید انبوه به صورت نامحدود و وسیع و آموزش گسترده بسیجیان برای استفاده از این شناورها، به قایق‌های تندروی سپاه این امکان را داده است که براحتی بتوانند به صورت انبوه به سمت هر مهاجمی حمله‌ور شوند.

این قایق‌های تندرو از فرماندهی متمرکزی برخوردار نیستند و هر یگان در تصمیم‌گیری در شرایط خاص و شرایط منطقه‌ای، خوداتکاست. در این مرحله از رزمایش، نخست 50 فروند از شناورهای تندرو هدف خود را در آب‌های سرزمینی ایران که برای نخستین بار یک ناو جنگی حقیقی است، شناسایی کردند، سپس یگان‌های تکاور دریایی سپاه، پس از هشدارهای پی‌درپی و سرپیچی ناو جنگی دشمن فرضی، به این ناو حمله‌ور شدند و آن را محاصره و تسخیر کردند.

دستگیری یگان رزمناو دشمن فرضی، مهمات‌گذاری و انهدام آن با شناورهای هوشمند سپاه، بخش دیگری از نمایش قدرت نیروهای سپاه بود.

حضور شماری ازفرماندهان نظامی قطر در محل رزمایش

شماری از فرماندهان نظامی کشور قطر دیروز در صحنه رزمایش بزرگ پیامبر اعظم 5 حضور یافتند و عملیات نیروهای سپاهی را از نزدیک مشاهده کردند.

به گزارش واحد مرکزی خبر، عبدالرحیم ابراهیم الجناحی، یوسف محمد الجابر و نواف حسن علی النعیمی؛ فرماندهانی بودند که از ستاد دریایی و معاونت عملیاتی ارتش قطر در این مرحله از رزمایش حضور یافتند. عبدالرحیم ابراهیم الجناحی در مصاحبه با خبرنگاران، ایران را کشوری بسیار مقتدر خواند و گفت: اجرای این نوع رزمایش‌ها اثبات‌کننده آن است که جمهوری اسلامی ایران و کشورهای حاشیه خلیج‌فارس خود می‌توانند امنیت منطقه را برقرار کنند و لزومی به حضور بیگانگان نیست. وی گفت: صحنه‌های رزمایش پیامبر اعظم 5 را از رسانه‌های مختلف پیگیری کردم و به من احساس افتخار داد. این فرمانده ارتش قطر افزود: ما مایلیم همان طور که فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هم اعلام کردند در آینده‌ای نزدیک رزمایشی مشترک با جمهوری اسلامی ایران در آب‌های خلیج‌فارس برگزار کنیم.

گزارشی از اجرای موفقیت‌آمیز مرحله اول

سخنگوی رزمایش پیامبر اعظم5 با بیان این‌که هدف از مرحله نخست رزمایش آبی پیامبر اعظم5، انهدام اهداف سطحی دشمن بود، گفت: این هدف توسط بخشی از یگان‌های نیروی دریایی سپاه در اولین روز رزمایش با موفقیت انجام شد.

وی با اشاره به ویژگی‌های شناور «یا مهدی» که در این رزمایش عملیاتی شد، افزود: این شناور ساخت داخل و با قدرت بالای تخریبی توانست اقتدار و عظمت نیروی دریایی سپاه را در حفاظت از آب‌های خلیج‌فارس به نمایش بگذارد.

فرمانده پایگاه یکم دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: راکت‌های شناور یا مهدی با سرعت بالا و ایجاد موج‌های متعدد، قادرند هرگونه هدف سطحی را در آب‌های خلیج‌فارس به آتش بکشانند. وی افزود: شناور یا مهدی، یکی از قایق‌های کنترل از راه دور است و راکت‌های آن قادرند روی هر شناوری حفره‌ای به ابعاد 7 متر در 7 متر ایجاد کنند.

تنگسیری رزمایش پیامبر اعظم 5 را نمونه و بخشی از توان نیروی دریایی سپاه پاسداران ذکر کرد و افزود: شناورهای تندرو در کل سطح آب‌های خلیج‌فارس قادرند امنیت این نقطه از میهن اسلامی را به عهده بگیرند.

وی با اشاره به توان بالای نیروهای به‌کار گرفته شده در رزمایش پیامبر اعظم 5 افزود: توان بالا و اعتقاد و ایمان به خدا در نیروهای به‌کار گرفته شده در رزمایش، توان و قدرت تسلیحات را دوچندان کرده است.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: