روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
شنبه 29 دي 1397 / 12 جمادي الأول 1440 / a 19 Jan 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه‌نامه 10 سال با جام‌جم
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
شنبه 11 ارديبهشت 1389 - ساعت 21:35
شماره خبر: 100874004046
جام‌جم از نگاه کارشناسان
زمان مثل برق و باد در حال گذر است، تا امروز ما هم خود را در آستانه 10 سالگی روزنامه جام‌جم ببینیم، آن هم در شرایطی که به واسطه درگیری با کار خبر و اطلاع‌‌رسانی، شاید چندان در جریان گذشت این زمان قرار نگیریم. همین مساله درگیری همیشگی با کار خبر و اطلاع‌رسانی در حوزه‌های مختلف، چندان فرصتی را در اختیارمان نمی‌گذارد که هر روز خود را نقد کنیم و ضعف‌ها و نقاط قوتمان را مورد بازبینی قرار دهیم. به همین دلیل دهمین سالگرد انتشار روزنامه جام‌جم فرصت خوبی است تا از نگاه دیگران، کارخود را به نظاره بنشینیم و تنها انتظارات آنها را از جام‌جم جویا شویم. بویژه کسانی که از منظری دیگر به مطالب روزنامه در حوزه‌های مختلف می‌نگرند و انتظاراتی از مجموعه «جام‌جم» دارند.

در مطالب زیر انتظارات تنی چند از صاحب‌نظران عرصه‌های مختلف را می‌خوانید.

ارتباط موثر با مخاطب
محمدتقی روغنی‌ها / مدرس روزنامه‌نگاری

برای تحلیل موقعیت فعلی روزنامه جام‌جم میان سایر رسانه‌ها باید به چند مساله و نقش آنها اشاره کرد.

1 ـ ارتباط موثر با رسانه ملی: ارتباط «جام‌جم» با صداوسیما پل ارتباطی مکتوبی میان مخاطبان رسانه با خود رسانه است که ویژگی متفاوتی را نسبت به روزنامه‌های دیگر در این زمینه به‌وجود آورده است. همین مساله باعث شده است میزان و نوع مخاطب این روزنامه به طور کامل مشخص شود زیرا بخش عمده‌ای از مخاطبان اصلی این روزنامه را افرادی تشکیل می‌دهند که پیگیر برنامه‌های صداوسیما هستند.

2 ـ تنوع در «جام‌جم»: این روزنامه ویژه‌نامه‌های متفاوتی دارد که باعث می‌شود مخاطبان زیادی به خاطر آنها همراه این روزنامه شوند. البته این تنوع در صفحات اصلی و میانی این روزنامه نیز به چشم می‌خورد و این مساله وجه تمایزی برای این روزنامه با روزنامه‌های دیگر است که اکنون در ایران به چاپ می‌رسد.

3 ـ نگاه حرفه‌ای به روزنامه‌نگاری: استفاده مناسب از عکس و گفتگوهای مناسب و جذاب با افراد خاص باعث شده است این روزنامه در مقایسه با روزنامه‌های دیگر متفاوت‌تر جلوه کند.

از سویی دیگر باید گفت یکی از دلایل موفقیت «جام‌جم» این است که معمولا در همه شماره‌ها، یک گزارش اجتماعی یا فرهنگی به‌عنوان گزارش یک و تیتر یک روزنامه انتخاب می‌شود که این موضوع در روزنامه‌های دیگر کمتر به چشم می‌خورد.

«جام‌جم» و روزنامه‌نگاری سنگین
علی اکبر قاضی‌زاده/ مدرس روزنامه‌نگاری

«جام‌جم» موفق است. این موضوع تازه‌ای نیست، زیرا شاید از معدود روزنامه‌هایی باشد که با حساب و کتاب منتشر می‌شود. به نظرم «جام‌جم» از اول برای انتشار منطق داشت تا مخاطب خاصی را هدف بگیرد. «جام‌جم» در سطحی که از ابتدا شاکله‌اش را بر آن بنا نهاده موفق بوده است. در دنیای امروز خطی نازک میان روزنامه‌نگاری‌ عوامانه و روزنامه‌نگاری سنگین وجود دارد که باعث می‌شود روزنامه‌ای معتبر شود یا آن‌که از درجه اعتبار در نگاه مخاطبان ساقط شود، اما در این میان روزنامه جام‌جم به دنبال روزنامه‌نگاری سنگین رفته است که این مساله نیز خط تمایز این روزنامه با روزنامه‌های دیگر شده است. این موضوع از آن رو است که برخی روزنامه‌ها به دنبال درشت کردن برخی تیتر‌ها و جنجال کردن برای کسب مخاطب بیشتر هستند که خوشبختانه «جام‌جم» برای کسب مخاطب بیشتر از این حربه استفاده نکرده و با حرکتی مطمئن و به دور از جنجال‌های رسانه‌ای موسوم به زرد، در پی کسب مخاطب خویش بوده است.

به نظر من «جام‌جم» از اول نیز خاصیتش این بوده که مشتریان تلویزیون و رادیو را هدف بگیرد و در این زمینه نیز به طور کامل موفق بوده است.

البته از سویی باید گفت فکر می‌کنم «جام‌جم» چیز تازه‌ای در روزنامه‌نگاری امروز ایران نیاورده است، ولی شاید مهم‌ترین دلیل موفقیتش را بتوان استفاده از تجربه قدیمی‌تر‌ها در زمینه ارتباط موثر با مخاطب دانست که این روزنامه از اول انتشار تاکنون همیشه در چنته خود آدم‌های با تجربه‌ای همراه داشته است تا در عین مخاطب داشتن، زرد نیز نباشد.

موفق در پرداختن به مسائل فرهنگی و اجتماعی
مهدی چمران/ رئیس شورای اسلامی شهر تهران

عملکرد روزنامه جام‌جم را به دلیل نوع پرداختن به مباحث سیاسی و بویژه فرهنگی و اجتماعی رضایت‌بخش می‌دانم و از آنجا که خود علاقه خاصی به مسائل فرهنگی و هنری دارم، تحلیل‌‌ها و اخبار منعکس شده پیرامون این دو حوزه در روزنامه جام‌جم را قابل استفاده برای عموم مخاطبان می‌دانم و فکر می‌کنم از این لحاظ جایگاه مطلوبی میان مردم پیدا کرده است، اما از این بابت که کمتر به مسائل شورا پرداخته می‌شود، کمی گلایه دارم و البته هنوز فرصت نکرده‌ام این گلایه را منتقل کنم. هرچند معتقدم پرداخت روزنامه جام‌جم در حوزه مسائل اجتماعی بسیار خوب و سریع بوده است و امیدوارم در آینده تعامل بین این روزنامه و شورا پررنگ‌تر از گذشته شود.

«جام‌جم» رسانه متنوعی است
محمدرضا میرتاج‌الدینی / معاون پارلمانی رئیس‌جمهور

محمدرضا میرتاج‌الدینی، معاون پارلمانی دولت گفت: روزنامه جام‌جم روزنامه متنوعی به‌دلیل موضوعات جذاب خبری بخصوص در ابعاد فرهنگی، سیاسی و اجتماعی است.

وی «جام‌جم» را جامع و متنوع دانست و افزود: این روزنامه بخوبی به مسائل اصلی کشور اشاره دارد، در عین حال از تندروی‌های برخی رسانه‌ها به دور است و حرکت معتدلی را دنبال می‌کند. معاون پارلمانی دولت گفت: این روزنامه در انعکاس اخبار دولت بد عمل نکرده ولی انتظار بیشتری از این رسانه می‌رود.

بیشتر به مسائل فرهنگی توجه کنید
پرویز بیگی‌حبیب‌آبادی / شاعر

من پیش از این در گفتگویی مفصل با روزنامه جام‌جم تاکید کرده بودم که در جهان امروز، سرعت حرف اول را می‌زند و ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که می‌توان آن را عصر هجوم و انفجار اطلاعات دانست که یکی از نمودهای این انفجار و هجوم، در رسانه‌ها و به‌طور کل جریان اطلاع‌رسانی تجلی پیدا کرده است.

در کنار این سرعت، من به تخصصی بودن هم اعتقاد دارم و از همین رو خودم به‌سوی کار تخصصی در حوزه فرهنگ و نشر گرایش پیدا کرده‌ام و انتظار من هم از یک رسانه مانند «جام‌جم» جدای از جریان سالم و سریع اطلاع‌رسانی، تخصصی‌محور بودن و داشتن نگاه و رویکرد فرهنگی به تمام مسائل است.

واقعیت این است که فرهنگ در مظلومیتی به‌سر می‌برد که به هیچ وجه شایسته آن نیست و قطعا اهالی رسانه و بخصوص دوستان «جام‌جم» در معرفی و به نمایش درآوردن دارایی‌های فرهنگی ما سهم انکارناپذیری دارند. انتظار می‌رود «جام‌جم» به مباحث و مسائل فرهنگی توجه ویژه‌ای داشته باشد.

به حق فرهنگی مردم بی‌تفاوت نباشید
عماد افروغ / نماینده مجلس

انتظار من از روزنامه و رسانه «جام‌جم» در درجه نخست این است که در خدمت آرمان‌های انقلاب اسلامی و به‌دنبال نیازها و مطالبات واقعی و هویت فرهنگی و تاریخی مردم باشد و همچنین با هیچ جناح و جریان سیاسی عقد اخوت نبندد و معتقدم آنچه آسیب وارد می‌کند خلط‌آرمان‌های انقلاب اسلامی با منافع برخی گروه‌های سیاسی است. من فکر می‌کنم انقلاب با هزینه‌هایی که برای محقق شدن آن پرداخته‌ایم آنقدر به گردن ما حق دارد تا اهداف متعالی آن را با منافع گروه و جریانی خاص گره نزنیم. نکته دیگر این است که روزنامه «جام‌جم» نسبت به شبکه‌های صداوسیما معذوریت کمتری دارد و می‌تواند کمی گشاده‌دست‌تر و با سعه صدر بیشتری با موضوعات برخورد کند. اما مساله مهم دیگر حق فرهنگی مردم است که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد. این حق فرهنگی در لابه‌لای جهان‌بینی یک قوم، ارزش‌ها و الگوهای رفتاری آن تجلی پیدا می‌کند. رسانه‌ای با گستره «جام‌جم» نباید و نمی‌تواند به این حق فرهنگی بی‌تفاوت باشد. نظام هستی‌شناسی و مبتنی بر یکتاپرستی مردم ایران در نمودهای فرهنگی و هنری همچون معماری، شهرسازی و ادبیات اقتضائاتی به وجود می‌آورد که «جام‌جم» در این راه اگرچه گام‌هایی را برداشته است، اما هنوز برای پیمودن مسیر، راه زیادی باقی مانده است.

اخبار ورزشی بیشتر دیده شود
مجید ندیری / مدیررادیو ورزش

ضمن تبریک به همکاران پرتلاش روزنامه جام‌جم که در بحث ورزش هم خیلی خوب درخشیدند و باتوجه به نزدیکی این روزنامه به صداوسیما توقع می‌رود تعامل بیشتری با شبکه‌ها و برنامه‌های ورزشی صداوسیما داشته باشد و اطلاع‌رسانی بیشتری در این زمینه صورت گیرد، یکی از توقع‌‌های مردم هم از این روزنامه انعکاس خیلی بهتر و کامل‌تر برنامه‌ها و اخبار ورزشی رسانه است.

به شهرستان‌ها بیشتر توجه کنید
احمد بیگدلی / داستان‌نویس

روزنامه جام‌جم یکی از رسانه‌های خوب و پرتلاش در حوزه فرهنگ است که در شهرستان‌ها نیز از سوی مردم مورد استقبال مناسبی قرار می‌گیرد.

نویسندگان و اهل فرهنگ در شهرستان‌ها با کمترین امکانات دارند کار می‌کنند و آثار خوبی هم می‌آفرینند که متاسفانه آثارشان به اندازه دوستان پایتخت‌نشین و تهرانی از سوی رسانه‌ها مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

فکر می‌کنم «جام‌جم» که شمارگان خوبی هم دارد و در تمام ایران، استان‌ها و شهرها حضور دارد، می‌تواند بیشتر از آنچه امروز شاهد آن هستیم به نویسندگان و اهل قلم شهرستانی و البته فعالیت‌ها و آثارشان توجه کند که این توجه باعث می‌شود به نوعی شاهد ایجاد یک جریان فرهنگی در همه شهرها باشیم. جریانی که قطعا با حمایت رسانه‌ای خیلی راحت‌تر می‌تواند به اهدافش برسد.

روزنامه جام‌جم یک روزنامه حرفه‌ای است
محمدحسین صوفی / معاونت صدا

فراگیر و گسترده هم به لحاظ موضوع و هم به لحاظ توجه به مخاطبان گوناگون. شخصا از عملکرد این روزنامه راضی هستم. اما فعالیت در حوزه رسانه‌ها، پایانی ندارد. رقابت‌ها تنگاتنگ، تکنولوژی روز به روز در حال پیشرفت و سلیقه مخاطبان لحظه به لحظه در حال تغییر است و هر لحظه رسانه‌ها با نوآوری به دنبال جذب مخاطبان جدید هستند لذا روزنامه جام‌جم باید همواره خود را در چنین زمینه و فضایی تازه و جذاب نگه دارد.

تحت تاثیر جریان‌های زودگذر قرار نگیرید
بلقیس سلیمانی / داستان‌نویس

نخستین انتظار من از روزنامه جام‌جم با توجه به شمارگان و گستره بالایی که دارد، اطلاع‌رسانی دقیق و همچنین گرفتار نشدن و تاثیر نگرفتن از جریان‌های زودگذر و کاذب فرهنگی است. رسانه سالم و خوب، رسانه‌ای است که بتواند خودش جریان‌ساز باشد و یک جریان فرهنگی و مبتنی بر ارزش‌ها را ترویج کند. کشف استعدادها و توجه به هنرمندان و نویسندگانی که کمتر فرصت و تریبون مطرح شدن دارند از دیگر انتظارات من است؛ همچنین فاصله‌گرفتن از آپارتاید شهرستانی و پایتخت‌نشین نکته دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد.

طرح مسائل سیاسی بیشتر شود
حسن غفوری‌فرد / نماینده مجلس

حسن غفوری‌فرد، نماینده تهران و عضو هیات رئیسه مجلس با اشاره به این‌که روزنامه‌ جام‌جم را مرتب مطالعه می‌کند، گفت: ما به عنوان هیات رئیسه مجلس معتقدیم که طرح مسائل سیاسی در این روزنامه باید بیشتر شود. نماینده تهران افزود: «جام‌جم» کار اصلی خود را روی بحث‌های فیلم و سریال متمرکز کرده است و کمتر به مسائل سیاسی می‌پردازد. به عنوان فردی که در کارهای سیاسی مشغول است، معتقدم «جام‌جم» باید در همه ابعاد به مسائل بپردازد.

موثر در کاهش جرم
سرهنگ امیدی / رئیس مبارزه با جرایم رایانه‌ای آگاهی

با تبریک دهمین سالگرد روزنامه جام‌جم به دوستان و همکارانی که در این عرصه فعالیت می‌کنند بر این باورم که به هر میزان آگاه‌سازی از سوی رسانه‌ها صورت گیرد به همان میزان نیز شاهد کاهش جرایم خواهیم بود. نیروی انتظامی برای مقابله با جرایم سایبری، جعل و کلاهبرداری که من مسوولیت مبارزه با آن را به‌عهده دارم، اهداف خاصی دارد که روزنامه‌ جام‌جم می‌تواند به عنوان یک روزنامه پرتیراژ پلیس را کمک کند، کما این که ارتباط گروه حوادث با پلیس بسیار خوب و تنگاتنگ است و با اخبار مربوط به این حوزه و ارائه هشدارهای مناسب گام‌های خوبی برداشته شده است.

از نگاه من رسانه نیز همانند پلیس اهداف خاص خود را دنبال می‌کند و اگر برخی اوقات کار حرفه‌ای آنها مطلوب ما نباشد، دلیل بر این نیست که رسانه از پلیس فاصله گرفته است.

در حال حاضر ما رسانه‌ها و ازجمله روزنامه جام‌جم را یک سرمایه ارزشمند برای خود محسوب کرده و در مواقعی که احساس نیاز شده است، این روزنامه که وابسته به رسانه ملی است در کنار ما بوده است؛ لذا به سهم خود برای تمام همکاران روزنامه جام‌جم آرزوی موفقیت در این عرصه را می‌نمایم.

توقع از جام‌جم زیاد است
نسرین ابروانی /مدیر رادیو پیام

ما به عنوان اهالی یک رسانه شنیداری که چهره هنرمندان این عرصه دیده نمی‌‌شود، از روزنامه جام‌جم توقع داریم، در روز یا هفته بخش ثابتی از روزنامه را به معرفی برنامه‌های شاخص و چهره‌های مطرح رادیویی در زمینه‌های مختلف این عرصه اختصاص داده شود، تا مخاطب آنچه که باید از رادیو بداند در این ستون ثابت ببیند.

همه جا «جام‌جم» را می‌بینم
قلعه‌نویی / سرمربی سپاهان

امیر قلعه‌نویی، سرمربی سپاهان که جام قهرمانی فصل جاری را با سرانگشتان خود لمس می‌کند، درباره روزنامه ‌جام‌جم‌ گفت: من روزنامه شما را همه جا می‌بینم و فکر می‌کنم بیشتر از همه روزنامه‌ها چاپ می‌شود. وقتی به شهرهای دیگر می‌روم صبح کله سحر این روزنامه را دست همه می‌بینم.

اول خیال می‌کردم بخش ورزشی ندارد و فقط به مسائل اجتماعی می‌پردازد، بعد که تصادفی این روزنامه را دیدم، از صفحه‌بندی و نوع نگارش و بی‌طرفی آن خوشم آمد.

قلعه‌نویی اضافه کرد: انتظار من از روزنامه‌ای مثل «جام‌جم» این است که موضعگیری نداشته باشد، منظورم این است که جانبدارانه ننویسد. البته تا امروز که موردی ندیدم و امید دارم همین روال همیشه ادامه داشته باشد.

رادیو را بیشتر معرفی کنید
علی سیفی/ مدیررادیو البرز

روزنامه «جام‌جم» به لحاظ ویژگی منحصر به‌فردش روزنامه خوبی است من به عنوان یکی از اهالی حوزه رسانه معتقدم با توجه به رقبای قدرتمندی که در زمینه‌ رسانه‌ای برای ما وجود دارد روزنامه جام‌جم می‌تواند صفحه‌ای را برای فاش کردن لایه‌های پنهان برخی از فیلم‌ها و سریال‌ها و برنامه‌های رادیو جهان ایجاد کند تا بتواند زوایای مختلف اهداف و مسائل پشت پرده آن برنامه‌ها بررسی شود درباره شبکه البرز هم شاید روزنامه فضایی که برای رادیو اختصاص داده بسیار محدود و کم است، و امیدواریم در آینده رادیو بتواند جایگاه بهتری در روزنامه جام‌جم داشته باشد.

امانتدار است
سردار بتولی / رئیس‌پلیس آگاهی ناجا

بدون اغراق «جام‌جم» یکی از نشریات وزین و ارزشی در میان عامه مردم در عرصه اطلاع‌رسانی مرتبط با پلیس و بخصوص پلیس آگاهی کشور است که با امانتداری و صداقت اخبار را منتشر می‌کند. این روزنامه توانسته است در بخش حوادث، سیاست‌های ناجا را که در راستای امنیت است به شکل مطلوبی ارائه کند و تجزیه و تحلیل اخبار، تاثیرات بسزایی در مقابله با جرم ترسیم کرده است.

انتظار پلیس آگاهی ناجا این است که این رویه ادامه پیدا کرده و تقویت شود و به صورت جدی و کارشناسانه به دلایل و زمینه‌های شکل‌گیری و بستر جرم پرداخته شود تا از بروز جرایم خشن پیشگیری نماید. بدیهی است که حوزه رسانه بسیار وسیع است و این انتظار وجود دارد که در سال 89 «جام‌جم» با تحلیل و تبیین چرایی جرم از نقطه‌نظرات روان‌شناسان،‌ جامعه‌شناسان و کارشناسان صاحبنظر استفاده کند و با توجه به قابلیت‌های روزنامه‌ جام‌جم می‌توان با بحث‌های علمی در این حوزه موضوع را به لایه‌های مختلف جامعه از جمله مراکز علمی گسترش داد.

با تبریک دهمین سالگرد انتشار «جام‌جم» برای همه دست‌اندرکاران بخصوص در حوزه حوادث آرزوی موفقیت و بهروزی می‌کنم.

جام‌جم، اخبار رادیو را منتشر کند
کامران کاظم‌زاده / مدیررادیو فرهنگ

بسیاری از خبرهای رادیو می‌تواند با پوشش مناسبی در روزنامه وجه مطلوب پیدا کند و با این‌کار ماندگارتر شود.

امیدواریم قدم‌های اولیه که در راه‌ همکاری بیشتر روزنامه جام‌جم با رادیو فرهنگ برداشته شد به نتیجه مطلوب برسد، ما آمادگی همکاری بیشتری در جهت انعکاس بیشتر برنامه‌های خود را در این روزنامه وزین داریم.

تیراژ «جام‌جم» نشان دهنده کیفیت آن است
عبدالصمد مرفاوی / سرمربی استقلال

عبدالصمد مرفاوی ، سرمربی استقلال ، «جام‌جم» را روزنامه‌ای وزین ‌دانست و تصریح کرد که خانواده‌اش از مشتریان پروپاقرص آن هستند .

وی که دل پردردی از بعضی مطالب غیرواقع برخی نشریات ورزشی دارد، در مورد انتظاراتش از روزنامه جام‌جم گفت: «جام‌جم» روزنامه‌ای است که در عرصه اطلاع‌رسانی درست پیشرو است و یقینا همه آنها که طی این سال‌ها با «جام‌جم» یار و همراه بوده‌اند، انتظار دارند روزنامه همچنان با اطلاع‌رسانی درست و بی‌نقص خود به‌نیازهای آنان پاسخ دهد. نقدهای درست و سازنده نیز نکته قابل تاملی است که البته فکر‌می‌کنم «جام‌جم» تا امروز خود را به آن مقید دیده است.

مرفاوی با بیان این‌که به واسطه مشغله‌کاری نمی‌تواند هر روز «جام‌جم» را مطالعه کند، افزود: خانواده‌ام با خرید این روزنامه موفق، نه تنها از اخبار مربوط به برنامه‌های شبکه‌های مختلف تلویزیون مطلع می‌شوند، بلکه از دیگر مطالبش هم سود می‌برند.

او تصریح کرد: تا جایی که اطلاع دارم «جام‌جم» جزو روزنامه‌های پرتیراژ ایران محسوب می‌شود و این نشان‌‌دهنده کاردانی گردانندگان آن است و امیدوارم روزی شاهد جشن صدمین سال انتشار این روزنامه باشیم.

باید همواره متفاوت باشید
یزدانی‌خرم / رئیس فدراسیون کشتی

محمدرضا یزدانی‌خرم تصریح کرد؛ روزنامه جام‌جم مفید و جامع است و تمام ابعاد اجتماعی ، سیاسی ، اقتصادی، فرهنگی و ورزشی در آن پوشش داده می‌شود.

البته وی تاکید داشت «جام‌جم» باید وابستگی خود را به صدا و سیما بیشتر کند.

رئیس باسابقه فدراسیون کشتی، در ادامه با اشاره به نقشی که این روزنامه می‌تواند به عنوان مکمل برنامه‌های صدا و سیما ایفا کند، تصریح کرد: چون روزنامه در همه حوزه‌ها فعالیت دارد، می‌تواند برای کسانی که در شبکه‌های مختلف کار می‌کنند به عنوان یک منبع مطمئن در حوزه رسانه‌ای مکتوب مورد توجه قرار گیرد، البته مشروط بر این‌که مطالب ارائه شده در آن نو و علمی باشد و تا وقتی گوینده رسانه ملی آن را ارائه می‌کند برای شنونده جذاب و جالب باشد، چرا که ممکن است در بعضی شبکه‌ها تهیه‌کننده یا گوینده وقت نداشته باشد به این اطلاعات از طریق دیگر دسترسی داشته باشد.

وی در جمع‌بندی صحبت‌هایش خاطرنشان کرد: انتظار ما این است که «جام‌جم» زبان نوشتاری صداوسیما باشد و با روزنامه‌های دیگر متفاوت باشد.

جام جهان‌نماست
مسعود احمدی افزادی / مدیرشبکه تهران

روزنامه جام‌جم یک اسم دارد، که این اسم را هیچ روزنامه دیگری ندارد؛ فکر می‌کنم زمانی که این اسم را برای این روزنامه انتخاب می‌کردند حتما بر این باور بودند، که این روزنامه باید تمام حوادث و رخدادهای تلخ و شیرین را در هر زمینه‌ای که اتفاق می‌افتد، آن طور هست به تحریر درآورد، «جام‌جم» یا جام جمشید در ایران با ستان، گوی بلورینی بود که به بزرگان این امکان می‌داد تا هرآنچه را که در این مرز و بوم اتفاق می‌افتد به‌درستی ببینند تا بدرستی تصمیم بگیرند، توقع ما هم از روزنامه جام جم این است که خوب ببیند، خوب بشنود و خوب منعکس کند.

حاشیه‌های کاذب در «جام‌جم» جایی ندارد
یحیی‌زاده / رئیس کمیته تربیت‌بدنی مجلس

سیدجلال یحیی‌زاده، رئیس کمیته تربیت بدنی و جوانان مجلس شورای اسلامی ، روزنامه جام‌جم را رسانه‌ای موفق و متنوع خواند و گفت: بخش ورزشی «جام‌جم» بسیار کارشناسی شده به مسائل ورزش می‌پردازد تا جایی که معتقدم در بسیاری از موارد حتی بهتر از تلویزیون عمل می‌کند . این موضوع نشانگر عملکرد حرفه‌ای گردآورندگان این صفحه است.

از همه مهم‌تر «جام‌جم» هیچ‌گاه وارد حاشیه‌های کاذب ورزش نمی‌شود و همین موضوع به محبوبیت روزنامه افزوده است.

یحیی‌زاده یک پیشنهاد نیز برای «جام‌جم» داشت: پیشنهاد می‌کنم یک ضمیمه هفتگی اختصاصی ورزش داشته باشید تا هر هفته بتوانید موضوعات بیشتری را طرح و کارشناسی کنید.

«جام‌جم» شایعه‌ساز نیست
احمدی / رئیس انجمن روزنامه‌نگاران

عبدالحمید احمدی، رئیس انجمن روزنامه‌نگاران و عکاسان ورزشی گفت: «جام‌جم» توانسته در دوره زمانی 10 ساله با موفقیت تمام، رسالت مطبوعاتی و رسانه‌ای خود را انجام دهد، آن هم در شرایطی که رسانه‌های ما عمدتا با مشکلات گوناگونی دست به گریبان هستند.

احمدی پتانسیل «جام‌جم» را بسیار بالا دانست و افزود: اگر رسانه‌ای از همان ابتدا بر پایه قوی و اصول و معیارهای درست هدفگذاری شود، می‌تواند در کوتاه‌مدت به انتظارات مخاطبانش جامه عمل بپوشاند.

متاسفانه برخی رسانه‌ها با دامن زدن به شایعات، رسالت اصلی خود را از یاد می‌برند. این معضلی است که بصراحت می‌توانم بگویم تا امروز در «جام‌جم» مشاهده نشده است.

به رشته‌های غیرفوتبالی توجه بیشتری داشته باشید
مشحون / رئیس فدراسیون بسکتبال

محمود مشحون، رئیس فدراسیون بسکتبال هم که یکی از خوانندگان پروپاقرص روزنامه جام‌جم است، با تبریک دهمین سال تولد «جام‌جم»، نظرات خود را اینچنین بیان کرد: «جام‌جم» روزنامه وزینی است که هر مطلبی را منتشر نمی‌کند و تمام مباحث مندرج در آن کارشناسی و حساب شده است.

بدون تعارف «جام‌جم» پرخواننده‌ترین روزنامه کشور است و همین مساله خود نشانگر حرفه‌ای بودن آن است.

دست‌اندرکاران «جام‌جم» با هوش بالا توانسته‌اند ضمن شناخت نیازهای جامعه و طرح آنها ، همراه ارائه راهکارهای مفید برای فائق آمدن بر مسائل و مشکلات، مخاطبان خود را پیدا کنند. مشحون با انتقاد از پوشش خبری وسیع فوتبال در رسانه‌های مختلف افزود: خوشبختانه این مورد متوجه «جام‌جم» نیست و امیدوارم این روزنامه بیش از پیش به ورزش‌های دیگر توجه لازم را نشان دهد و این فرصت را در اختیار رشته‌های دیگر نیز بگذارد که خود و قهرمانانشان را مطرح کنند.

روزنامه‌ای متفاوت برای همه
محمود زنده‌نام / مدیرمرکز نمایش رادیو

هیچ‌کس فکر نمی‌کرد که روزنامه جام‌جم به عنوان یک رسانه چاپی در کنار رسانه ملی صداوسیما بتواند چنین جایگاهی پیدا کند تا جایی که با تیراژ بسیار بالا در کشور چاپ شود و به عنوان یکی از پرفروش‌ترین روزنامه کشور مطرح شود، من توقع دارم که این روزنامه عملکرد متفاوتی نسبت به انعکاس رخدادهای صداوسیما داشته باشد و از طرفی منتقد و تحلیلگر کلیه آثار رادیویی و تلویزیونی باشد. ضمن این که اخبار و اطلاعات رسانه ملی را به شکل کامل منتشر می‌کند، محصولات و تولیدات رادیویی را با بهره‌گیری از دانش و اطلاعات منتقدین و تحلیلگران خارج از رسانه ملی مورد نقد و بررسی قرار دهد.

دور از افراط و تفریط
رضازاده / سرپرست فدراسیون وزنه‌برداری

اول از همه تولد دهمین سال انتشار روزنامه جام‌جم را به تمام عوامل آن تبریک می‌گویم. وقتی از من خواستید نظرم را درباره دهمین سال تولد روزنامه جام‌جم بگویم، اولش کمی تعجب کردم، چون واقعا فکر نمی‌کردم 10 سال از انتشار این روزنامه گذشته باشد. به نظر من این مدت خیلی زود گذشت، اما به هر حال آنچه اهمیت دارد این است که روزنامه جام‌جم در تمام این سال‌ها مخاطبانش را حفظ کرد و حتی بر تعداد آنها افزود.

این مزیت آن هم در شرایطی که مطبوعات ما به دلیل مشکلات عدیده همواره باید با موانع بزرگ سر راه خود در ستیز باشند، واقعا با ارزش است. نکته بارزی که من در تمام این سال‌ها در روزنامه شما دیدم، پرهیز از افراط و تفریط بود.

مردم همواره اخبار صحیح را در صفحات روزنامه جام‌جم خوانده‌ و کمتر شاهد موضعگیری‌های جانبدارانه از سوی خبرنگاران «جام‌جم» بوده‌اند.

حسین رضازاده افزود: وقتی خودم در عرصه قهرمانی فعالیت می‌کردم کمتر فرصت داشتم روزنامه‌ها را ورق بزنم؛ البته همان زمان به یاد دارم که یک سال سوژه اصلی گفتگوی ویژه نوروزی صفحات ورزشی «جام‌جم» بودم و اتفاقا مصاحبه خوبی هم از کار درآمد.

سرپرست کنونی فدراسیون وزنه‌برداری در پاسخ به این پرسش که آیا فرصت خواندن روزنامه جام‌جم را پیدا می‌کند یا خیر گفت: از وقتی مسوولیت فدراسیون وزنه‌برداری را به عهده گرفته‌ام بیشتر فرصت ورق زدن روزنامه‌ها را دارم که البته این رصد کردن اخبار مقتضای شرایطی شغلی جدید من است.

من در این 4 ماه اخیر تقریبا هر روز «جام‌جم» را ورق ‌زده‌ام. با توجه به این‌که همسو با اهداف سازمان صدا و سیما حرکت می‌کند، فکر می‌کنم بد نباشد اگر صفحات ورزشی آن افزایش یابد یا حتی یک ویژه‌نامه ورزشی در دل خود داشته باشد. در سال‌های اخیر، صداوسیما تلاش‌های گسترده‌ای برای اشاعه ورزش و همگانی کردن آن صورت داده و روزنامه جام‌جم هم با داشتن یک ویژه‌نامه ورزشی می‌تواند گام‌های مثبتی در این راه بردارد.

جام‌جم منبع اطلاع‌رسانی شود
حمید شیخ محمدی / مدیررادیو سلامت

روزنامه جام‌جم در حالی دهمین سالگرد انتشارش را جشن می‌گیرد که به یکی از پرتیراژترین روزنامه‌هایی که در کشور توزیع می‌شود، تبدیل شده است.

این نکته از چند جهت مسوولیت مجموعه همکاران پرتلاش روزنامه جام‌جم را دوچندان می‌کند.

در وهله اول باتوجه به توزیع این روزنامه در سراسر کشور آن هم با بالاترین تیراژ به نظر می‌رسد فرصت آن باشد تا این روزنامه تبدیل به یک مرجع و منبع مهم و تاثیرگذار در ابعاد مختلف و به طور خاص در حوزه فرهنگ، هنر و اندیشه شود.

ارتباط با نخبگان جامعه و معرفی چهر‌ه‌های اثرگذار در حوزه‌های مختلف به منظور الگوسازی در جامعه از دیگر انتظاراتی است که می‌توان از این روزنامه پرتیراژ داشت.

جریان‌سازی در حوزه‌های مختلف اجتماعی، سیاسی، فرهنگی با محوریت آگاهی‌بخش، امید آفرینی و توجه به مقوله‌های دین و اخلاق از مهم‌ترین بخش‌هایی است که می‌تواند در روند رو به اثر روزنامه وزین جام‌جم موثر و مفید آید.

همچنین به‌کارگیری نیروی انسانی زبده و استفاده از آخرین دستاوردهای علم روزنامه‌نگاری از افق‌هایی است که می‌تواند در برنامه‌های آتی برای ارتقای جایگاه روزنامه جام‌جم در نظر گرفته شود.

استفاده از شیوه‌های نوپدید و جدید در عرصه‌ مطبوعات و توجه به ابعاد مختلف روزنامه‌نگاری برای ارزیابی مجدد این روزنامه به منظور حفظ جایگاه فعلی و ارتقای آن ضروری به نظر می‌رسد.

امید است که روزنامه جام‌جم بتواند به عنوان مکمل رسانه ملی در شناساندن این رسانه و معرفی فعالیت‌های ارزشمند آن در سطح کشور نقش خود را ایفا نماید.

انعکاس فعالیت‌های قرآنی
محمد محمدزاده / مدیر رادیو قرآن

انعکاس بیشتر فعالیت‌های قرآنی بخصوص برنامه‌های رادیو قرآن ، تنها توقع ما از روزنامه جام‌جم است، ما هم آماده‌ایم تا با روزنامه جام‌جم تعامل بیشتری داشته باشیم.

افزایش صفحات ورزشی
احسان حدادی / قهرمان پرتاب دیسک آسیا

احسان حدادی، قهرمان پرتاب دیسک آسیا با اشاره به لزوم حضور پربار مطبوعات در عرصه ورزش کشور و نقشی که می‌توانند در رشد و تعالی ورزش ایفا کنند، گفت: با این‌که به واسطه تمرین‌های پرفشار وقت چندانی برای مطالعه روزنامه ندارم، اما هر وقت بخواهم روند اخبار را دنبال کنم به روزنامه جام‌جم مراجعه می‌کنم که با توجه به وجود سایت جام‌جم آنلاین اخبارش همیشه قابل دسترس است.

او با تمجید از سیاست و خط‌مشی روزنامه در مقوله ورزش یادآور شد: بی‌تردید افزایش صفحات ورزشی روزنامه جام‌جم می‌تواند در بسیاری از مسائل ورزش راهگشا بوده و به عنوان یک منبع خبری و تحلیلی مطمئن، با حجم بیشتری به کار خود ادامه دهد.

ترسیم توانمندی پلیس
سردار ساجدی‌نیا / رئیس‌پلیس تهران

سردار ساجدی‌نیا رئیس پلیس تهران: در عصری که به تعبیری در جامعه اسلامی جنگ نرم آغاز شده است رسانه‌ها نقش بی‌بدیلی برای حضور در خط مقدم این جبهه دارند و روزنامه جام‌جم به دلیل دارا بودن پتانسیل ویژه و مخاطبان گسترده ازجمله رسانه‌هایی است که می‌تواند به خوبی در عرصه امنیت ایفای نقش کند.

با تبریک دهمین سالگرد انتشار این روزنامه که همیشه همگام نیروی انتظامی تهران بزرگ در اجرای طرح‌های امنیتی و انضباطی بوده است، این توقع وجود دارد که روزنامه جام‌جم همت بیشتری در ارائه گزارش‌های مربوط
به عملکرد و توانمندی پلیس در عرصه‌های مختلف داشته باشد، زیرا ارائه هشدارها به مردم و آگاه‌سازی آنها از مولفه‌های بسیار مهم در پیشگیری از جرم است.

بار دیگر همت دوستان را در روزنامه‌ جام‌جم ارج می‌نهیم و برای همه آنها آرزوی موفقیت می‌نمایم.

گزارشگری بیطرفانه رویدادهای اقتصادی
طهماسب مظاهری / رئیس‌کل سابق بانک مرکزی

رئیس کل سابق بانک مرکزی درباره انتظار و توقع خود از «جام‌جم» به عنوان یک روزنامه پرتیراژ گفت: اکنون که مسائل اقتصادی دغدغه روز مردم شده ، اطلاع‌رسانی شفاف و بی‌غرض نقش مهمی در جهت‌دهی نگاه افکار عمومی به اقتصاد ایفا می‌کند و «جام‌جم» باید از این جهت پیشرو باشد.

وی افزود: انتظار این است که «جام‌جم» رویدادهای اقتصادی را بیطرفانه گزارش کند. یعنی از ورود نظرات شخصی به تحلیل‌هایی که ممکن است ذهن خوانندگان را نسبت به یک موضوع جهت بدهد، خودداری کند. چرا که این کار اخلاقی نیست. هدف تحلیل در کنار هم قرار دادن نظرات و نگاه‌های مختلف و دریچه‌های متفاوت به یک موضوع است تا خواننده مزایا و معایب هر دیدگاه را سبک و سنگین کرده و خود راسا تصمیم بگیرد.

وی اظهار کرد: به نظر می‌رسد جای این گونه تحلیل‌های اقتصادی در مطبوعات ما خالی است و لذا از «جام‌جم» به عنوان یک روزنامه پرتیراژ و وزین انتظار می‌رود کارهای قوی در این حوزه ارائه کند.

بیان مشکلات صنعت و صنعتگران
اسحاق جهانگیری / وزیر اسبق صنایع

اسحاق جهانگیری، وزیر اسبق صنایع و معادن نیز می‌گوید: حال که شاهد اجرای قریب‌الوقوع طرح هدفمندکردن یارانه‌ها هستیم، معتقدم مطبوعات ما در زمینه تحلیل مزایا و معایب اجرای این طرح بویژه تاثیر آن بر وضعیت صنعت و صنعتگران چندان خوب عمل نکرده‌اند و «جام‌جم» نیز از این قاعده مستثنا نیست.

وی افزود: مطبوعات ما باید بگویند که تنها راه کاهش و تخفیف تورم اضافی ناشی از هدفمندکردن یارانه‌ها، تولید و صنعت است که کالا به بازار می‌فرستد. سیاست واردات ارزان کالا چندان نمی‌تواند دوام داشته باشد، چرا که منابع کشور محدود است. لذا هر اندازه رسانه‌ها به مشکلات تولید و صنعت توجه کنند و رابطه این مشکلات با طرح تحول اقتصادی را بشکافند، به کشور خدمت کرده‌‌اند.

وی تصریح کرد: جایگاه روزنامه جام‌جم با توجه به تیراژ و امکاناتی که دارد و آن را در مقایسه با اغلب رسانه‌ها بی‌دغدغه‌تر کرده است، ایجاب می‌کند بیشتر به مشکلات صنعت و صنعتگران بپردازد. حتی پیشنهاد ایجاد یک صفحه روزانه یا هفتگی برای پوشش مسائل این قشر، انتظار نابه‌جایی نیست که امید داریم محقق شود.

جای خالی تحلیل
دکتر موسی غنی‌نژاد / کارشناس اقتصادی

دکتر موسی غنی‌نژاد، کارشناس برجسته اقتصادی و استاد دانشگاه نیز می‌گوید: انتظار من به عنوان یک کارشناس اقتصادی که مسائل اقتصادی منعکس شده در رسانه‌ها را پیگیری می‌‌کنم، ازدیاد تحلیل و نه خبر در روزنامه‌هاست.

خود شما بهتر می‌دانید که خبر تا زمان انتشار روزنامه در رسانه‌هایی چون رادیو و تلویزیون بارها پخش می‌شود.

وی افزود: آنچه کار روزنامه‌ها و از جمله روزنامه وزین جام‌جم را متمایز می‌سازد، جهت‌دهی بیطرفانه و روشنفکرانه به ذهن خوانندگان درباره آن موضوع از طریق تحلیل، یادداشت، مقاله، گزارش و غیره است.

متاسفانه باید بگویم تحلیل‌های خوب اقتصادی در جام‌جم کمتر به چشم می‌خورد و بیشتر خبرهای عادی صفحه اقتصاد آن را پر می‌کند. البته این به معنی نفی توان حرفه‌ای و زحمات دوستان نیست، اما انتظار این است که از این پس به تناسب موضوع روز شاهد ارائه تحلیل‌های کارشناسی و بموقع در «جام‌‌جم» باشیم. به امید آن روز بنده هر روز «جام‌‌جم» را خواهم خواند!

به هدفمندی یارانه‌ها بپردازید
مفتح / معاون وزیر بازرگانی

محمدصادق مفتح، معاون بازرگانی داخلی وزیر بازرگانی نیز درباره انتظاراتش از روزنامه جام‌جم می‌گوید: امسال هدفمندی یارانه‌ها مهم‌ترین برنامه اقتصادی کشور است، لذا انتظار از روزنامه جام‌جم این است که پرداختن به این مساله را در راس برنامه‌ها و مطالب اقتصادی‌اش قرار دهد.

وی افزود: رسانه‌ها نقش بی‌نظیری در آرامش‌بخشی به مردم درباره اجرای هدفمندی یارانه‌ها دارند. این یک واقعیت است که اکنون نگرانی در افکار عمومی درباره پیامدهای اجرای این طرح به چشم می‌خورد، حال آن که دولت بارها اعلام کرده تمهیدات کامل و جامعی برای مقابله با هرگونه مساله در بازار پیش‌بینی کرده است؛ لذا مطبوعات باید در این ارتباط به مردم اطمینان و آرامش بدهند.

وی اظهار کرد: انتظار از روزنامه‌ای چون جام‌جم که بظاهر مطالب متنوع و رویکرد تقریبا غیرسیاسی آن در خانواده‌ها با استقبال روبه‌رو می‌شود، این است که در ارتباط با اجرای هدفمندی یارانه‌ها سعی در آرامش‌بخشی داشته و از جنجال‌های بدون پایه و منبع خودداری کند. ما در وزارت بازرگانی واقعا شاهد این هستیم که برخی دست‌ها می‌خواهند بازار کشور را همزمان با اجرای هدفمندی یارانه‌ها آشفته کنند؛ لذا انتظار از جام‌جم این است که در شناسایی و رسوا کردن این دست‌ها بکوشد تا دولت در اجرای این جراحی بزرگ، از همکاری و همراهی مردم برخوردار شود.

پوشش بیشتر اخبار تعاونی‌ها
محمد عباسی / وزیر تعاون

محمد عباسی، وزیر تعاون نیز بزرگ‌ترین انتظار خود از روزنامه جام‌جم را پرداختن و پوشش بیشتر اخبار تعاونی‌ها ذکر کرده و می‌گوید: نگاه مطبوعات ما به بخش تعاون با گستردگی، ظرفیت‌ها، قابلیت‌ها و توانمندی‌هایی که این بخش دارد، تناسبی ندارد و انتظار ما از جام‌جم این است که این خلأ را در دوره جدید انتشار خود پر کند.

وی افزود: وزارت تعاون اخیرا علاوه بر نقشی که در اجرای اصل 44 داشت، ساماندهی امور متقاضیان شغل را نیز عهده‌دار شده که مسوولیت بزرگی است.

بخش تعاون در حال رشد در اقتصاد ملی است؛ اما هنوز بخش زیادی از افکار عمومی با قابلیت‌های این مساله آشنا نیستند؛ لذا به عنوان وزیر تعاون از جام‌جم می‌خواهم حداکثر حمایت قلمی خود را از تعاونی‌ها و تعاونگران به عمل آورد تا کمکی موثر به اصلاح این طرزفکر صورت گیرد.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: