روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
يكشنبه 05 خرداد 1398 / 21 رمضان 1440 / a 26 May 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه‌نامه 10 سال با جام‌جم
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
شنبه 11 ارديبهشت 1389 - ساعت 21:35
شماره خبر: 100874008256
جام‌جم آنلاين نخستين روزنامه آنلاين ايران
اگر اهل خبر و اینترنت باشید و به وبگردی علاقه داشته باشید، حتما تا حالا به جام‌جم آنلاین هم سری زده‌اید. اما حتی اگر این کار را هم نکرده باشید، در بسیاری از سایت‌ها، اخبار و مطالبی را خوانده اید که منبع آن، جام‌جم آنلاین بیان شده است.

جام‌جم آنلاین، پایگاه خبری روزنامه جام‌جم است که نوزدهم مهرماه 1381 به عنوان نخستین روزنامه سایبر ایرانی تولد یافت و از همان هنگام، بی‌وقفه در کار ارائه اخبار و اطلاعات از ایران و گوشه و کنار جهان به مخاطبان بوده است.

«روزنامه‌ای برای همه» ، «یک کلیک تا جهان» و «نگاهی نو به رخدادهای ایران و جهان»، شعارهایی است که جام‌جم آنلاین برای خود برگزیده است. این رسانه برای تحقق شعار خود، هر روز نه تنها به انتشار مطالب چاپی روزنامه و ضمائم آن مبادرت می‌کند، بلکه آخرین اخبار و رویدادهای ایران و جهان را به صورت لحظه به لحظه به دو زبان فارسی و انگلیسی منتشر می‌سازد.

تلاش برای تحقق این شعارها از طریق ارائه اخبار و مطالب تازه و خواندنی از ایران و جهان موجب شده است تا جام‌جم آنلاین به نشانی www.jamejamonline.ir اکنون یکی از پربیننده‌ترین سایت‌های اطلاع‌رسانی ایران باشد، به گونه‌ای که طبق تازه‌ترین گزارش‌ها، در حال حاضر روزانه به طور متوسط حدود 300 هزار بار از آن بازدید می‌شود.

بیشترین خوانندگان جام‌جم آنلاین مخاطبان داخل ایران هستند اما پس از آن، این سایت در ایالات متحده آمریکا ـ که ایرانیان بسیاری در آنجا زندگی می‌کنند ـ مخاطب بسیاری به دست آورده است.

ایرانیان و فارسی زبانان دیگر کشورها از جمله در کشورهای اروپایی و عربی نیز خواننده این سایت هستند؛ اما علاوه بر آن،
جام‌جم آنلاین مخاطبان پر و پا قرصی هم در کشور فارسی زبان همسایه ما یعنی افغانستان دارد.

سرویس‌های جام‌جم آنلاین

جام‌جم آنلاین، محصولات خبری خود را در حال حاضر در سه بخش جداگانه در اختیار خوانندگان می‌گذارد: «آنلاین»، «روزنامه» و «ضمائم».

بخش آنلاین، صفحه اصلی Home Page سایت را تشکیل می‌دهد و مطالب خود را در 20 صفحه با دسته بندی عناوین کل اخبار، «فرهنگی»، «دفاع مقدس»، «اجتماعی»، «اقتصادی»، «سینما»، «رادیو و تلویزیون»، «سیاسی»، «بین‌الملل»، «ورزشی»، «دانش»، «حوادث»، «گردشگری»، «شهرستان‌ها»، «تاریخ»، «گفتگو»، «صوت و تصویر»، «سرگرمی»، «یادداشت»، «عکس و کاریکاتور» عرضه می‌کند.

مطالب این صفحات از سه منبع اصلی تامین می‌شود:

الف. خبرگزاری‌ها و دیگر رسانه‌ها. بخش عمده اخبار تازه جام‌جم آنلاین را خبرهایی تشکیل می‌دهد که خبرگزاری‌های داخلی یا خارجی و برخی پایگاه‌های رسمی همانند دفتر رهبر معظم انقلاب و ریاست جمهوری و دیگر نهادها و سازمان‌های اداری و عمومی به صورت لحظه به لحظه منتشر می‌کنند.

این اخبار از سوی خبرنگاران و دست‌اندرکاران بخش خبری جام‌جم آنلاین، انتخاب و پس از پردازش یا بدون تغییر متن اما با ذکر منبع منتشر می‌شود. با این حال، حتی در مواردی که متن اخبار تغییری نمی‌کند، به‌دلیل آن‌که اندازه تیترهای خبری در جام‌جم آنلاین کوتاه است و از سوی دیگر، توجه به ویژگی‌های خبری، معمولا عناوین خبرها تغییر می‌کند.

ب. مطالب روزنامه. منبع عمده دیگر مطالب بخش آنلاین پایگاه جام‌جم آنلاین، مطالبی است که در روزنامه چاپی «جام‌جم» به چاپ می‌رسد. این مطالب که شمار آنان به حدود 70 تا 80 مطلب در هر روز می‌رسد، تقریبا تمامی مطالب صفحات لایی، گزارش‌های خبری و اخبار تولیدی و اختصاصی روزنامه را در بر می‌گیرد؛ اما اخبار عمومی روزنامه که از دیگر رسانه‌ها تهیه شده، به دلیل آن‌که جام‌جم آنلاین آن را قبلا منتشر کرده است، در بخش آنلاین قرار نمی‌گیرد.

ج. مطالب تولیدی. سومین منبع تامین مطالب صفحات بخش آنلاین روزنامه جام‌جم آنلاین مطالبی است که توسط بخش خبری این پایگاه یا خبرنگاران بخش چاپی روزنامه، تهیه یا از منابع خارجی ترجمه می‌شود. شمار چنین مطالبی در حال حاضر چندان زیاد نیست و حدود 10 تا 15 درصد کل مطالب بخش آنلاین را در بر می‌گیرد.

مطالب صفحات گوناگون روزنامه با عنوانی که بر آن نهاده شده است، مطابقت دارد اما جام‌جم آنلاین در برخی از آنها دست به ابتکاراتی زده است؛ مثلا در صفحه «سیاسی» می‌توان علاوه بر آگاهی از مهم‌ترین و تازه ترین رخدادهای این عرصه، هر روز صبح تیترهای مهم روزنامه‌های چاپ تهران و متن سرمقاله‌های آنها را خواند. صفحه «دفاع مقدس» نیز به انتشار مطالب مربوط به دوران جنگ تحمیلی 8 ساله عراق علیه ایران از جمله خاطرات و زندگینامه شهدا می‌پردازد. صفحه «گردشگری» مجموعه‌ای از مطالب را درباره گردشگری در ایران و جهان عرضه می‌کند و بیشتر مطالب بخش خارجی آن، ترجمه و گردآوری جام‌جم آنلاین است. صفحه «تاریخ» به‌عرضه مطالبی درباره مهم‌ترین رویدادهای ایران و جهان اختصاص دارد. در این صفحه مطالب مربوط به تحولات گذشته جهان و «زندگی نخبگان» داخلی و خارجی توسط خبرنگاران جام‌جم آنلاین، تهیه و منتشر می‌شود. صفحه «گفتگو» نیز بیشتر به انعکاس گفتگوهای روزنامه چاپی اختصاص دارد که به صورت پرسش و پاسخ منتشر می‌شود. صفحه یادداشت به انتشار یادداشت‌ها و دیدگاه‌های کارکنان روزنامه درباره مسائل مختلف یا برخی یادداشت‌های رسانه‌ها اختصاص دارد. در صفحه «سرگرمی» نیز می‌توان اخبار جالب و سرگرم کننده در باره موضوعات مختلف داخلی و خارجی را مشاهده کرد.

دستیابی به عناوین کل اخبار سایت جام‌جم آنلاین با درج زمان انتشار آن از طریق گزینه‌ای به همین نام یا بخش موسوم به آر. اس. اس( RSS) میسر است.

یکی از بخش‌های منحصر به فرد جام‌جم آنلاین، سرویس عکس آن است. در این بخش می‌توان پنج گونه عکس را برای افرادی با هر سلیقه و گرایش یافت. «گزارش تصویری» به گزارش‌های متنوع عکاسان جام‌جم آنلاین در نقاط مختلف ایران و خارج از کشور اختصاص دارد تا تصاویر رویدادهای خبری یا دیدنی را در اختیار مخاطبان قرار دهند. «عکس خبری» شامل تک عکس‌هایی از موضوعات خبری روز است. «عکس‌های خبرگزاری‌ها» رویدادهای جهان را از نگاه دوربین خبرگزاری‌های معتبر بین‌المللی روایت می‌کند. «عکس‌های دریافتی» جایی است تا مخاطبان «جام‌جم»‌ هنر خود را به نمایش بگذارند و بالاخره در «عکس‌های اینترنتی» می‌توان تصاویری متنوع و گوناگون را از لحظات زندگی انسان‌ها، طبیعت و جامعه مشاهده کرد.

جام‌جم آنلاین که از مجموعه‌ای از عکاسان در سراسر کشور بهره می‌برد، روزانه به طور متوسط پنج گزارش تصویری را با میانگین 12 عکس در هر گزارش منتشر می‌کند. شمار عکس‌های خبری آن نیز هر روز بین 3 تا 10 قطعه است. در بخش عکس‌های دریافتی تاکنون 13 گزارش تصویری منتشر شده است و عکس‌های خبرگزاری‌ها و اینترنتی نیز روزانه به طور متوسط یک گزارش تازه با میانگین 12 عکس دارد.

بخش عکس جام‌جم آنلاین را دو گزینه دیگر به نام «آرشیو عکس» و «جستجوی عکس» که امکان دستیابی به تصاویر گذشته را فراهم می‌سازد، تکمیل می‌کند.

«کاریکاتور» نیز از ویژگی‌های پایگاه خبری جام‌جم آنلاین است که به تناوب آثاری در این زمینه را از هنرمندان منتشر می‌کند.

ارائه برخی رویدادهای مهم ایران و جهان به صورت انتشار فیلم یا فایل صوتی، از دیگر بخش‌های جام‌جم آنلاین محسوب می‌شود. در این زمینه روزی چند فیلم انتشار می‌یابد، اما مشکلات فنی از جمله در زمینه اینترنت و پهنای باند در ایران و کمبود نیروهای متخصص در این زمینه، موانعی است که بر سر فعالیت در حد انتظار این بخش قد علم کرده است.

این پایگاه خبری همچنین از طریق بخش ویژه‌ای که در پایین هر صفحه متن قرار دارد، «نظرات خوانندگان» را در باره مطالب، اخبار و گزارش‌ها، دریافت و منتشر می‌سازد. در حال حاضر، روزانه صدها نظر از خوانندگان دریافت می‌شود که به صورت کامل یا با تعدیل، انتشار می‌یابد. برخی نظرات نیز به دلیل عدم رعایت چارچوب‌های اخلاقی یا مسائل مربوط به امنیت ملی منتشر نمی‌شود. تشخیص این امر بر عهده سردبیر جام‌جم آنلاین است. وجود گزینه «ب » «نظرات خوانندگان»در تحقق ویژگی دوسویگی و تعاملی بودن روزنامه نقش موثری ایفا می‌کند.

جام‌جم آنلاین همچنین مطالب مرتبط با اخبار را به شیوه پیوند در سمت چپ صفحه متن خبر ارائه می‌کند. میزان خبرهای پیوند داده شده به سلیقه خبرنگار و فضای موجود در قسمت پیوند بستگی دارد و می‌تواند از یک تا بیش از 30 پیوند را هم در بر بگیرد. پایگاه خبری جام‌جم آنلاین در صفحه نخست خود، دستیابی به آخرین اخبار بورس از طریق لینک به «پایگاه بورس اوراق بهادار تهران» و آب و هوا با وصل شدن به پایگاه «سازمان هواشناسی کشور» را نیز میسر ساخته است. در بخش «پیوند»های جام‌جم آنلاین نیز می‌توان 136 وب سایت شامل پایگاه‌های اطلاع‌رسانی دفتر مقام ‌ معظم رهبری ، قوای سه‌گانه، شبکه‌های مختلف تلویزیونی، مطبوعات خارجی، روزنامه‌های ایران، خبرگزاری‌های داخلی، وزارتخانه‌ها، بانک‌ها، سازمان‌ها و مراکز موسیقی دست یافت. امکان دسترسی به مطالب گذشته سایت جام‌جم آنلاین هم از طریق گزینه‌های «جستجوی پیشرفته» و «جستجو در جام‌جم» و نیز «آرشیو» برای مخاطبان فراهم است، اگرچه بخش آرشیو آن هنوز کامل نیست و در حال حاضر، فقط تا بهمن ماه 1386 را ارائه می‌کند. جام‌جم آنلاین برای مناسبت‌های خبری مهم، بخش‌های ویژه‌ای را از طریق درج «بنر» در صفحه نخست خود ایجاد می‌کند. «انتخابات ریاست جمهوری»، «سی‌امین سالگرد انقلاب اسلامی»، «غزه در خون» و «جشنواره مطبوعات» از جمله چنین صفحاتی است.

روزنامه

مطالب روزنامه چاپی جام‌جم در نخستین دقایق بامداد روز انتشار یعنی حتی پیش از آن‌که روزنامه از چاپخانه خارج شود و در اختیار مردم قرار گیرد، در جام‌جم آنلاین انتشار می‌یابد.

دستیابی به مطالب چاپی روزنامه جام‌جم در پایگاه خبری جام‌جم آنلاین از 3 طریق ممکن است: گزینه روزنامه در بالای صفحات سرویس‌های آنلاین، گزینه روزنامه در زیر لوگوی اصلی صفحه اصلی یا تصویر صفحه نخست روزنامه که در سمت چپ صفحه اصلی جام‌جم آنلاین درج شده است. با کلیک روی هر یک از این گزینه‌ها، می‌توان در هر نقطه از جهان با سهولت به مطالب روزنامه جام‌جم دست یافت.

مطالب روزنامه در پایگاه خبری جام‌جم آنلاین نیز به 3 روش ارائه می‌شود: HTML یا همان زبان وب که مطالب را به شیوه کلیک کردن با امکان چاپ، ارسال به دیگران و ارائه نظر مخاطبان فراهم می‌سازد، ‌PDF یعنی دستیابی به تصویر صفحه کامل روزنامه بدون هیچ کم و کاستی. اما سومین روش که علاقه‌مندان خاصی نیز دارد، ارائه روزنامه به صورت فلش است که در آن، روزنامه به همان شکل چاپی اما با قابلیت ورق خوردن در اختیار مخاطب قرار می‌گیرد. اگر از گوشی کامپیوترتان استفاده کنید، می‌توانید صدای ورق خوردن روزنامه را در گزینه فلش بشنوید. ضمیمه‌ها و نیازمندی‌های جام‌جم را نیز در این بخش می‌توان دید. برای دستیابی به مطالب شماره‌های گذشته روزنامه می‌توان از طریق گزینه «آرشیو روزنامه» که سمت چپ بالای صفحه وجود دارد، تاریخ شماره درخواستی را درج کرد تا مطالب آن را در اختیار مخاطب بگذارد. علاوه بر این از طریق جست وجو در بخش پیشرفته یا عادی سایت نیز می‌توان مطالب درخواستی منتشره در روزنامه یا جام‌جم آنلاین را یافت.

ضمائم

روزنامه جام‌جم هر روز هفته یک ضمیمه ویژه منتشر می‌کند: شنبه‌ها «قاب کوچک» درباره رادیو، تلویزیون وسینما، یکشنبه‌ها «کلیک» درباره اینترنت، موبایل و کامپیوتر، دوشنبه‌ها «چاردیواری» در زمینه خانواده، سه‌شنبه‌ها «نسل 3» برای جوانان، چهارشنبه‌ها «تپش» ویژه حوادث و پنجشنبه‌ها «سیب» درباره دانش و پزشکی. علاوه بر این، روزنامه جام‌جم 3 ویژه‌نامه ایام را درباره رویدادهای تاریخ معاصر ایران، «سپیده» درباره فرهنگ و «نقطه» درباره اندیشه به صورت ماهانه منتشر می‌کند که البته، در حال حاضر، انتشار سپیده و نقطه متوقف شده است.

پایگاه اطلاع‌رسانی «جام‌جم آنلاین» این امکان را برای مخاطبان خود فراهم کرده است تا به این ویژه‌نامه‌ها و شماره‌های قبلی آن نیز از طریق گزینه «ضمائم» دست یابند. فعالیت خبری جام‌جم آنلاین هر روز از ساعت 8 صبح آغاز می‌شود و تا حدود ساعت یک بامداد ادامه می‌یابد.

ساختار جام‌جم آنلاین

جام‌جم آنلاین از نظر ساختار اداری، بخشی از روزنامه جام‌جم به شمار می‌رود و به عنوان واحد آنلاین در ساختمان اصلی روزنامه در بلوار میرداماد تهران جنب مسجد الغدیر قرار دارد. با این حال، از تحریریه مستقلی برخوردار است.

از نظر نیروی انسانی، در جام‌جم آنلاین به طور مشخص 8 نفر در قالب 2 شیفت اصلی و شیفت‌ کمکی فعالیت می‌کنند که از این تعداد، یک نفر مدیر (سردبیر)، 3 نفر دبیر فارسی، یک نفر دبیر انگلیسی و 3 نفر نیروی فنی هستند و نیروهای فنی در زمینه امور خبری نیز به دبیران یاری می‌رسانند.

علاوه بر این، بخش گزارش‌های تصویری، عکس روز و خوانندگان از سوی سرویس عکس روزنامه تغذیه و مدیریت می‌شود. گروه ترجمه روزنامه با 3 مترجم در کار ترجمه روزانه اخبار به واحد آنلاین یاری می‌رساند. خبرنگاران دیگر گروه‌ها نیز می‌توانند مطالب خبری تولیدی خود را در اختیار واحد آنلاین قرار دهند. واحد انفورماتیک روزنامه نیز اگرچه از نظر اداری مستقل است اما در ارتباط تنگاتنگ با واحد آنلاین قرار دارد و خدمات فنی لازم را در اختیار آن می‌گذارد. مدیریت فنی سایت نیز در اختیار واحد انفورماتیک است. سردبیر جام‌جم آنلاین ـ که از نظر اداری مدیر به شمار می‌رود ـ ‌ در نمودار سازمانی، معاون سردبیر روزنامه در امور آنلاین است.

تاریخچه تحولات

جام‌جم آنلاین از هنگام تاسیس در سال 1381 تاکنون در همه عرصه‌ها شاهد تغییر و تحولاتی بوده است.

از نظر شکلی، این روزنامه الکترونیک تا بهمن‌ماه سال 1386 به صورت کدنویسی منتشر می‌شد. تفکیک نشدن مطالب روزنامه و بخش آنلاین، مشکلات جدی بخش جستجو، عدم امکان انتشار فایل‌های صوتی و تصویری، کاستی در زمینه انتشار عکس، نبود امکان نگهداری اخبار در صفحه نخست و تغییر آن با ارسال خبرهای جدید، قدیمی بودن سیستم انتشار اخبار، عدم امکان دریافت نظرات خوانندگان و مسائلی از این دست موجب شد‌ جام‌جم آنلاین صفحه خود را به شکل کنونی طراحی و امکانات و خدمات تازه‌ای را از طریق آن ارائه کند.

ارائه تازه‌ترین اخبار از رویدادهای ایران و جهان، عرضه کامل مطالب روزنامه در بخش ویژه آن، انتشار اینترنتی ضمائم روزانه و ماهانه «جام‌جم»، امکان جستجوی عادی و پیشرفته، عرضه مطالب در قالب آرشیو، ایجاد بانک عکس قوی، انتشار کاریکاتور و ارائه مطالب خبری به صورت فایل‌های صوتی و تصویری از جمله نوآوری‌های جام‌جم آنلاین در دوره جدید است.

این پایگاه ارسال اخبار برای مخاطبان به شیوه پیامک یا همان اس.ام.اس را هم در دستور کار خود قرار داده و روزانه برای تعداد محدودی از مخاطبان رئوس اخبار مهم را ارسال می‌کند.

این پایگاه اطلاع‌رسانی تاکنون در زمینه انتشار تبلیغات تجاری اقدام چشمگیری به عمل نیاورده بود اما از مردادماه 88 به انتشار تبلیغات اینترنتی و نیز گنجاندن صفحات نیازمندی‌ روزنامه چاپی روی صفحه اینترنتی خود اقدام کرده است.

جام‌جم آنلاین تا آبان ماه سال 1386 علاوه بر انتشار اخبار به زبان فارسی و انگلیسی، اخباری را نیز به زبان‌های عربی و فرانسوی منتشر می‌کرد اما مسوولان پس از بررسی و با توجه به این نکته که مطالب منتشر شده همگی مربوط به دیگر رسانه‌ها بود و ویژگی چندزبانی متعلق به خبرگزاری‌هاست و نیز شمار اندک مخاطبان این صفحات اقدام به تعطیلی صفحه عربی و فرانسوی کردند.

صفحه انگلیسی جام‌جم آنلاین اکنون روزانه به طور متوسط 20 خبر و گزارش تصویری منتشر می‌کند. طراحی نسخه انگلیسی جام‌جم آنلاین نیز از سال گذشته مدرن‌تر و به روزتر شده است.

پایه‌گذار جام‌جم آنلاین در سال 1381 دکتر یونس شکرخواه بود که به مدت 3 سال مدیریت آن را بر عهده داشت. پس از آن، علی خندق‌آبادی و یوسف غروی قوچانی مسوولیت اداره آن را بر عهده گرفتند و از مهرماه 1386 به مدت 2 سال محمدرضا نادری گیسور مدیر جام‌جم آنلاین بود و از آن زمان تاکنون، محمدرضا عرفانیان این روزنامه آنلاین پیشرو کشور را هدایت می‌کند.

محمد صفری، یوسف اسدی، بهرام افتخاری، کوروش نور، محمد عظیمی و محمدحسین ممجد هر روز از ساعت 8 صبح تا پس از 24 برای به روزرسانی و تهیه و ارائه اخبار و مطالب به مخاطبان در جام‌جم آنلاین تلاش می‌کنند ضمن آن‌که تحریریه روزنامه جام‌جم در این زمینه با واحد آنلاین همراه و همکار است.