روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
شنبه 16 آذر 1398 / 09 ربيع الآخر 1441 / a 07 Dec 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
سياسي
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
سه شنبه 28 ارديبهشت 1389 - ساعت 00:02
شماره خبر: 100875400191
حضرت‌آيت‌الله‌خامنه‌اي‌: تنها راه تغيير روابط ظالمانه کنوني جهان، نزديکي دولت‌هاي مستقل است
ديدارهاي روساي‌جمهوري برزيل، سنگال و سريلانکا با رهبر معظم انقلاب
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی روز یکشنبه در دیدار لولا داسیلوا، رئیس‌جمهور برزیل و هیأت همراه با اشاره به مواضع مستقل و مترقی دولت برزیل در مسائل جهانی تاکید کردند: تنها راه تغییر شرایط ناعادلانه کنونی در جهان، همکاری و گسترش روابط دولت‌های مستقل با یکدیگر است.
ایشان خاطرنشان کردند: بر همین اساس جمهوری اسلامی ایران از همکاری با برزیل در مسائل دوجانبه و بین‌المللی استقبال می‌کند.
رهبر انقلاب اسلامی با تاکید بر این‌که برزیل سال‌های اخیر با برزیل گذشته بسیار تفاوت کرده است، افزودند: کشور برزیل، کشوری بزرگ و تأثیرگذار در مسائل آمریکای لاتین و مسائل بین‌المللی است و مواضع دولت برزیل در سال‌های اخیر، مستقل و در جهت مقابل مواضع آمریکا بوده است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به سخنان رئیس‌جمهور برزیل مبنی بر لزوم تغییر ساختار سازمان ملل متحد، تاکید کردند: تنها راه تغییر روابط بشدت ظالمانه کنونی در جهان، نزدیکی دولت‌های مستقل به یکدیگر و ایفای نقش آنهاست.

ایشان خاطرنشان کردند: ابرقدرت‌ها برای جهان روابط عمودی تعریف کرده‌اند که در رأس آن یک ابرقدرت قرار دارد. این روابط باید تغییر کند و تغییر آن نیز امکان‌پذیر است.


رهبر انقلاب اسلامی با تاکید بر این‌که قدرت‌های سلطه‌گر و در رأس آنها آمریکا، از همکاری و گسترش روابط کشورهای مستقل و تأثیرگذاری آنها در مسائل جهانی بشدت ناخرسند هستند، خطاب به رئیس‌جمهوری برزیل افزودند: نمونه بارز این مساله، جنجالی است که آمریکایی‌ها برای سفر جنابعالی به ایران به راه انداخته‌اند زیرا آنها با این‌گونه روابط مخالفند.


حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تاکید کردند: ما معتقدیم بسیاری از کشورهایی که در 200 سال اخیر و به دلیل سیاست‌های قدرت‌های استعمارگر در حاشیه قرار گرفته بودند، می‌توانند نقش ایفا کنند.


ایشان با اشاره به این‌که در صورت ایفای نقش این کشورها، آمریکا با آنها به شدت برخورد خواهد کرد، افزودند: نمونه این وضعیت، برخوردی است که آمریکا در 30 سال گذشته با جمهوری اسلامی ایران داشته است، ولی ما معتقدیم در این مصاف پیروزی با آن طرفی است که حق با او است و در این مسیر استقامت می‌کند.


رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: ملت ایران به دلیل آن‌که در 30 سال گذشته در مقابل آمریکا ایستادگی کرد، نه تنها از بین نرفت بلکه قوی‌تر و ریشه‌دارتر شد.


حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تاکید بر این‌که ابرقدرت‌ها هیچگاه به هیچ حدی راضی نخواهند شد، افزودند: ابرقدرت‌ها فقط هنگامی دست از پیشروی برمی‌دارند که مجبور به توقف شوند.


ایشان خاطرنشان کردند: خداوند به ملت‌هایی که در راه اهداف بلند و متعالی گام بردارند و به پروردگار توکل کنند قطعاً کمک خواهد کرد و ما به این نصرت الهی باور داریم و آن را در 30 سال گذشته به چشم خود دیده‌ایم.


رهبر انقلاب اسلامی تاکید کردند: ما همان‌گونه که به کمک الهی معتقدیم، تأثیر و قدرت عزم ملی را نیز باور داریم.


حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین با اشاره به ظرفیت‌های فراوان جمهوری اسلامی ایران و برزیل برای گسترش روابط، افزودند: دو کشور می‌توانند در زمینه‌های مختلف از تجربیات یکدیگر استفاده کنند.


در این دیدار که محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور نیز حضور داشت، لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس‌جمهور برزیل با ابراز خرسندی فراوان از حضور در ایران، تاکید کرد: اصلی‌ترین هدف از این سفر گسترش روابط برزیل و جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های مختلف اقتصادی، بازرگانی و سیاسی و همکاری دو جانبه در مسائل بین‌المللی است.


وی با تاکید بر این‌که شرایط جهان تغییر کرده و سازمان ملل متحد نیز براساس این تحولات، نیازمند تغییر است، افزود: در سال‌های اخیر کشورهای مهمی در صحنه جغرافیای سیاسی جهان ظهور کرده‌اند که ایران از جمله آنهاست و این کشورها می‌توانند با همکاری با یکدیگر یک قطب سیاسی و اقتصادی جدیدی را تشکیل دهند.


لولا داسیلوا با اشاره به مواضع جمهوری اسلامی ایران در مسائل بین‌المللی تاکید کرد: برزیل معتقد است، ملت و دولت ایران حق دارند که از استقلال خود دفاع کنند و در جهت پیشرفت و توسعه گام بردارند.


سازمان کنفرانس اسلامی باید تقویت شود


حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی همچنین در دیدار آقای عبدالله واد، رئیس‌جمهور سنگال و هیأت همراه با اشاره به اهمیت مسائل دنیای اسلام در کنار روابط دوجانبه کشورهای اسلامی خاطرنشان کردند: کشورهای اسلامی با داشتن ظرفیت‌های فوق‌العاده انسانی و امکانات زیاد جغرافیایی، یک هویت عظیم و حقیقت بزرگی را تشکیل می‌دهند که اگر این هویت به میدان بیاید هیچ‌کس نمی‌تواند آن را نادیده بگیرد.


رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به جایگاه آقای عبدالله واد به‌عنوان رئیس دوره‌ای سازمان کنفرانس اسلامی، افزودند: برای نزدیک‌تر شدن روابط کشورهای عضو این سازمان و توجه به منافع جمعی، باید سازمان کنفرانس اسلامی از لحاظ سیاسی و روحیه اسلامی تقویت شود.


حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با یادآوری علت اصلی تشکیل سازمان کنفرانس اسلامی تصریح کردند: این سازمان اساساً برای حمایت از فلسطین و مساله قدس بوجود آمد و امروز که صهیونیست‌ها مشغول پیاده کردن سیاست یهودی‌سازی قدس، الخلیل و دیگر مناطق فلسطین هستند، این سازمان باید تمرکز اصلی خود را روی مساله مهم فلسطین قرار دهد.


ایشان با اشاره به سیاست مخرب قدرت‌های استکباری در قضیه فلسطین افزودند: تمام کشورهای اسلامی باید احساس کنند، مساله فلسطین، مساله آنهاست.


رهبر انقلاب اسلامی همگرایی بیشتر کشورهای اسلامی را ضروری دانستند و خاطرنشان کردند: صهیونیست‌های غاصب که از حمایت آمریکا برخوردارند باید از طرف کشورهای اسلامی تحت فشار سیاسی و اقتصادی قرار بگیرند.


حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به روابط دو جانبه ایران و سنگال افزودند: ظرفیت‌ها و فرصت‌های خوبی برای گسترش بیش از پیش این روابط وجود دارد که باید از آن استفاده کرد.


عبدالله واد، رئیس‌جمهور سنگال در این دیدار که محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس‌جمهور نیز حضور داشت، گزارشی از 2 سال ریاست خود بر سازمان کنفرانس اسلامی و تلاش‌های صورت گرفته برای گسترش روابط اقتصادی میان کشورهای اسلامی بیان کرد و گفت: سنگال پیشنهاد برگزاری کنفرانس جامع علمای امت اسلامی را مطرح کرده که قرار است جلسه مقدماتی آن در داکار برگزار شود. عبدالله واد همچنین به روابط خوب تهران و داکار اشاره کرد و گفت: ایران از توانمندی‌های خوبی در زمینه آموزش و پرورش، تأسیسات زیربنایی و نفت برخوردار است که امیدواریم در این سفر در جهت تعمیق روابط دو کشور به توافق برسیم.


در دیدار رئیس‌جمهور سریلانکا با رهبر انقلاب


حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی همچنین در دیدار ماهیندا راجا باکسه، رئیس‌جمهور سریلانکا و هیات همراه، با اشاره به سابقه روابط دو کشور خاطرنشان کردند: روابط ایران و سریلانکا ریشه‌دار است، اما هیچ زمانی این روابط به خوبی امروز نبوده است چرا که انگیزه و زمینه‌های خوبی برای همکاری بیشتر وجود دارد.


رهبر انقلاب اسلامی به موفقیت‌های دولت سریلانکا در فائق آمدن بر مشکلات داخلی اشاره کردند و با تمجید از رویکرد فعال این کشور در حمایت از فلسطین افزودند: فلسطین ملت مظلومی است که از همه طرف مورد جفاست و دشمن جلاد آنان یعنی اسرائیل، با حمایت آمریکا از همه امکانات برای پایمال کردن حقوق فلسطینیان استفاده می‌کند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در همین زمینه افزودند: همه کسانی‌که در کشور خود مسوولیتی دارند، باید به فکر ایفای نقش فعال در خصوص حمایت از فلسطین باشند.


ایشان اظهار امیدواری کردند: سفر رئیس‌جمهور سریلانکا به تهران موجب گسترش بیش از پیش همکاری‌های دو کشور در تمام زمینه‌ها شود.


در این دیدار که محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس‌جمهور نیز حضور داشت، ماهیندا راجا باکسه، رئیس‌جمهور سریلانکا گفت: ما از سال‌ها قبل دوستی با ملت فلسطین را آغاز کردیم و در مجامع بین‌المللی نیز نظرات خود را در حمایت از این ملت مظلوم بیان کرده‌ایم و به آن افتخار می‌کنیم.


ماهیندا راجا باکسه با اشاره به تلاش‌های دولتش برای مقابله با تروریست‌ها و حمایت از مسلمانان این کشور افزود: دولت سریلانکا موفق شده است مسلمانان این کشور را که در جریان حملات تروریست‌ها آواره شده بودند، به مناطق اصلی سکونت خود بازگرداند.


رئیس‌جمهور سریلانکا افزود: روابط ایران و سریلانکا از سابقه تاریخی طولانی برخوردار است و ما از کمک‌ها و پشتیبانی‌های ایران تشکر می‌کنیم و آماده‌ایم در تمام زمینه‌ها، روابط اقتصادی خود را گسترش دهیم.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: