روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
شنبه 04 خرداد 1398 / 20 رمضان 1440 / a 25 May 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه‌نامه سرآمدان
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
دوشنبه 03 خرداد 1389 - ساعت 17:19
شماره خبر: 100875983075
دفاع مقدس دوران افتخار است
در مقوله خاطرات و تاریخ جنگ، من می‌خواهم تکیه و تأکید کنم. ما همه این حجم کاری که انجام دادیم، در مقابل آنچه که باید انجام بگیرد، بسیار کم است. با این‌که الان، هم سپاه، هم ارتش، هم حوزه هنری، هم بخش‌های مختلف مردمی، هم ستاد کل و آن قسمت تاریخ جنگ مشغول کار هستند، در عین حال، فرآورده‏های مجموع اینها، هم از لحاظ کمیت، بسیار کمتر از آن چیزی است که باید باشد، هم از لحاظ کیفیت ـ اگرچه بعضی از کیفیات آنها واقعاً خوب است ـ اما در مجموع، آن کیفیتی که باید نشان‏دهنده زیبایی‌ها، ظرافت‌ها، لطف‌ها، برجستگی‌ها و درخشندگی‌های این دوران عجیب باشد، نیست و هنوز خیلی جا برای حرف زدن هست؛ خیلی.

ببینید! وقتی گفته می‌شود که مثلاً ما 600 یا 1000 عنوان کتاب درباره دفاع مقدس نوشته‏ایم، بعضی‌ها خیال می‌کنند که این خیلی زیاد است؛ نه، این خیلی کم است. جنگ یکی از مقاطع حساس تاریخ برای همه ملت‌هاست. چه در آن جنگ شکست بخورند، چه پیروز بشوند، بررسی این حادثه برای آن ملت‌ها، سرشار از درس است.

نه این‌که فقط افتخار کنیم. افتخار کردن، یکی از بخش‌های قضیه است. اطلاعات فراوان، آگاهی‌های گوناگون، نشان دادن وضعیت‌هایی که وجود داشته است و وضعیت‌هایی که می‌تواند در آینده وجود داشته باشد، از بخش‌های دیگر قضیه است. در دنیا روی جنگ‌هایی که اتفاق می‌افتد، خیلی کار می‌کنند. من نمی‌دانم شما دوستان یا دوستانی که در این مقوله‏ها مشغول کارند، چقدر اطلاع دارند که بر روی جنگ‌های گوناگون در کشورهای مختلف، چقدر کار شده است.

من فقط این یک رقم را عرض بکنم. این جنگ‌های داخلی آمریکا ـ که معروف به جنگ‌های انفصال است که تقریباً از سال 1860 شروع شده و 4 سال هم طول کشیده. و در سال 1864 یا 65 هم تمام شده است؛ من حالا دقیق یادم نیست ـ جنگ بین شمال و جنوب و جنگ بین ایالات مختلف در یک کشور بود و تقریباً حدود 80 یا 90 سال بعد از تشکیل دولت ایالات متحده آمریکا، 2 بخش از این کشور با همدیگر جنگ کردند. یک نویسنده آمریکایی ـ که ظاهراً معاصر ماست ـ می‌گوید: درباره این جنگ‌ها بیش از 100 هزار عنوان کتاب نوشته شده است! برای 4 سال جنگ، آن هم جنگ بی‏افتخار ـ جنگ 2 بخش از یک ملت با همدیگر افتخاری ندارد ـ بیش از 100 هزار عنوان کتاب نوشته شده است.

در واقع کشور آمریکا (در این جنگ)‌شکست خورد؛ اگرچه که یک بخش بر بخش دیگر پیروز شد؛ آن چیزی که نقل می‌شود، حدود ششصد، هفتصد هزار نفر در این چند سال کشته دادند؛ یعنی چند برابر مجموع شهدای ما در جنگ تحمیلی و دفاع مقدس! ـ برای 4 سال، آن همه کتاب نوشته‏اند.

دفاع مقدس، جنگِ سرتاپا افتخار است؛ از همان روزی که رژیم صدام به تهران حمله کرد و فرودگاه را زد و تا روزی که امام قطعنامه را قبول کردند و تا بعد از آن‌که صدام دوباره حمله کرد و باز مردم مبارز و مجاهد ما ریختند و تمام صحرای این منطقه را پُر کردند و جوانان بسیجی از سرتاسر کشور که نمایش عجیبی نشان دادند و عراق را در این نوبت دوم مجبور به عقب‏نشینی کردند، سرتاسر این دوران، دوران افتخار است.

جا دارد که کار هنری بشود، ثبت و ضبط بشود و کار تخصصی انجام بگیرد. الان مراکزی هست و دوستانی کارهای حرفه‏ای و تخصصی خوبی انجام می‌دهند.

در آنِ واحد دو کار: هم کار حرفه‏ای و تخصصی و مدیریت مطلع و عالمانه بر جمع‏آوری خاطرات، هم در کنار آن، استفاده از عموم کسانی که در جاهای مختلف خاطراتی از جنگ دارند و منحصر نکردن آن به یک کانال خاص که موجب محدودیت نشود.

بخشی از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی
در دیدار جمعی از رزمندگان، ایثارگران و فرماندهان دفاع مقدس‏ 1385/7/29
منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار
حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی خامنه‌ای
(مد‌ظله‌العالی)


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: