روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
سه شنبه 30 بهمن 1397 / 13 جمادي الثاني 1440 / a 19 Feb 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه‌نامه سرآمدان
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
دوشنبه 03 خرداد 1389 - ساعت 17:19
شماره خبر: 100875983225
گفتگو با مهندس مسعود زريبافان معاون رئيس جمهور و رئيس بنياد شهيد و امور ايثارگران
ايثارگران وارثان حماسه ملي سوم خرداد هستند
مسعود زریبافان، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران است؛ در آستانه ســوم خرداد روز ملی ایثار مقاومت و پیروزی و گرامیداشت آزادسازی خرمشهر پای صحبت‌های او نشستیم. وی از ضرورت توجه و تجلیل از ایثارگران و همچنین برنامه‌ها و اهداف ششمین کنگره ملی تجلیل از ایثارگران گفت.

او معتقد است در مقابل دریای بیکران رشادت و ایثارگری مردم این سرزمین خدایی، برپایی چنین کنگره‌هایی، چون قطره کوچکی جلوه می‌کند که در صورت مقایسه میان آنچه انجام گرفته و آنچه مورد نیاز است، می‌توان به عظمت راه پیش روی برپا‌کنندگان کنگره پی برد.

مشروح این گفتگو را در ادامه می‌خوانید.

به عنوان سوال آغازین بفرمایید آزادسازی خرمشهر در تقویت باور و غرور ملی چه نقشی دارد؟

آزادی خرمشهر تنها فتح شهری در اسارت دشمن نبود، بلکه بازگشت غرور و افتخار ملتی انقلابی بود که طرح غارتش را استکبار جهانی و ایادی متجاوزش در خیال خام خود می‌پروراندند.

آزادی خرمشهر، نمایشگر اراده پولادین جوانان ایرانی بود که عاشقانه به ندای آزادی خواهانه و استقلال طلبانه رهبر کبیرشان، امام خمینی (ره) لبیک گفتند و با روح حماسه خود پشت دنیاپرستان سودپرست را لرزاندند.

آزادی خرمشهر و 8 سال دفاع مقدس، منبع لایزالی است که نه تنها روشنگر راه رزمندگان و مبارزان جبهه‌های حق علیه باطل در سراسر جهان است بلکه التیام‌بخش زخم دل مردم داغدار از فاجعه مدینه و کربلاست.

هر سال با نزدیک شدن برگ‌های تقویم به سومین روز خرداد، گویی بهار تازه‌ای از راه می‌رسد. روزهای دوری نیستند، آن روزها که همه راه‌ها به خرمشهر ختم می‌شد و قلب همه ایرانیان در آتش و خون این شهر می‌تپید.

شاید همین دیروز بود که جوانان غیور ایرانی از کوچه پس‌کوچه‌های خرمشهر، سنگر غیرت و حمیت ساخته بودند و بار دیگر حماسه باشکوه پیروزی خون بر شمشیر را رقم می‌زدند.

مگر می‌شود مظلومیت نخل‌های سوخته را از یاد برد؟ مگر می‌شود خون‌هایی که با کارون و اروند به خلیج فارس پیوستند از جوشش انداخت؟ مگر زمان می‌تواند بر قاب عکس شهیدان غبار فراموشی بنشاند؟ خرمشهر و 8 سال دفاع مقدس فقط در جغرافیا و تاریخ اتفاق نیافته است، جایگاه آنان، جان هر ایرانی است و ایثارگران، برترین راویان و وارثان این حماسه ملی‌اند.

با توجه به برگزاری کنگره ملی تجلیل از ایثارگران، نظر جنابعالی در خصوص ترویج فرهنگ ایثار و تکریم ایثارگران چیست؟

ایثار مفهومی والا و ارزشمند است که مورد احترام و تکریم همه مردم جهان از هر نژاد، مذهب و قومیتی بوده و جامعه بشری همواره در طول تاریخ حیات خود ایثارگران را تقدیس کرده است. کشورهای مختلف جهان، نمادهای ایثارگری همچون مزار سرباز گمنام را برای زنده نگه داشتن مقام ایثار در جامعه ایجاد می‌کنند و حتی جوامعی که نماد تاریخی یا واقعی ندارند سعی می‌کنند با اسطوره‌سازی و شخصیت‌پردازی، نمادهای مجازی برای آن مقوله مهم اجتماعی ایجاد نمایند.

و اما ایثار در فرهنگ اسلامی، جایگاه ویژه‌ای دارد و تقدس معنوی بالایی را در جوامع اسلامی بخود اختصاص داده است. اسلام بالاترین مرتبه ایثارگری را از خودگذشتگی و تقدیم بهترین متاع زندگی یعنی جان در راه آرمان‌های الهی می‌داند. واژه‌های شهید، جانباز، آزاده و خانواده شهید در این فرهنگ غنی دارای بار ارزشی گرانسنگی است که از عهده سنجش و قدرشناسی آن فقط ذات قدسی باریتعالی برمی آید و لاغیر.

قـــــدردانی از ایثارگران علاوه بر این‌که یک وظیفه دینی و انسانی است؛ یک موضوع مرتبط با امنیت ملی کشور است و باید به آن با نگاهی فراتر نگریسته شود و امروز که فرهنگ زورمداری در جهان سایه گسترده است، انقلاب و کشور بیش از هر زمانی دیگر نیاز به حراست و امنیت دارد.

بنیاد شهید و امور ایثارگران، در چنین شرایطی برگزاری کنگره ملی تجلیل از این قشر فرهیخته و فداکار را از منظری نو در دستور کار خود قرار داده و برآنست تا توجه آحاد جامعه را به ارزش ایثار به معنای گسترده و نمادهای اعلای آن یعنی شهیدان، جانبازان و آزادگان جلب نماید؛ باشد تا با ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، جامعه‌ای الهی و پر از شکوفایی ارزش‌های بلند الهی زیستن و ربوبی نگریستن را در مسیر ایجاد جامعه‌ای پر‌نشاط و سرشار از جنبه‌های متعالی حیات به نظاره بنشینیم.

اینک در مقابل دریای بیکران رشادت و ایثارگری مردم این سرزمین خدایی، برپایی چنین کنگره‌هایی، چون قطره کوچکی جلوه می‌کند که در صورت مقایسه میان آنچه انجام گرفته و آنچه مورد نیاز است، می‌توان به عظمت راه پیش‌روی برپا کنندگان کنگره پی برد. این امر اراده دست اندرکاران و مدیران مجموعه بنیاد شهید و امور ایثارگران را برای ارائه خدمات برجسته‌تر و مناسب‌تر به قشر فرهیخته و سختکوش ایثارگران، بیش از پیش مستحکم‌تر کرده است.

کنگره بزرگداشت ایثارگران چه نقشی در نهادینه کردن روحیه ایثار و فداکاری در جامعه دارد؟

بزرگداشت و تکریم از ایثارگران در روز ملی مقاومت ایثار و پیروزی، هر سال در حالی بر فضای فرهنگ کشور عزیزمان طنین‌انداز می‌گردد که بی‌هیچ تردیدی بیش از هر زمان دیگری شناخت حق بزرگ شهیدان و ایثارگران گرانقدر برای ملت بزرگوار، شجاع و قدرشناس ایران اسلامی روشن گردیده است.

ادامه راه نورانی تکریم ایثارگران به همراه برنامه‌ها و فعالیت‌های نوگرایانه و بدیع، نتیجه تقویت همکاری، همسویی و عزم عمومی و ملی است، تا آنجا که توانسته است روح ایثار و فرهنگ ایثارگری و فداکاری را در امت اسلامی مان نهادینه سازد.

معرفی فرهیختگان و چهره‌های ممتاز ایثارگری به عنوان چهره‌های ماندگار و اسوه‌های واقعی نسل جوان و تقدیر از افرادی که با همت و تلاش‌های ارزنده خود در عرصه‌های گوناگون خدمات چشمگیر و ارزنده‌ای را به فرهنگ ایثار و شهادت و کشورهای اسلامی ارائه نموده اند از جمله نقش‌ها و اهداف اصلی برگزاری کنگره ملی تجلیل از ایثارگران است.

این سنت نیکو به امید خداوند بزرگ در سال‌های آینده با قوت و گستردگی و عمق بیشتری ادامه خواهد یافت و روحیه ایثار و فداکاری را در کشور بیش از پیش نهادینه خواهد کرد.

امید است خداوند متعال این تلاش را از خادمان ایثار و شهادت به فضل و کرمش قبول بفرماید.

رویکرد و چشم انداز آتی بنیاد شهید در حوزه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت چیست؟

وظیفه ما کار فرهنگی است و اگر بـخواهیم به نتیجه مطلوب برسیم باید وظیفه خودمان را به خوبی انجام دهیم ودر درجه اول باید آرمان های شهدا و ایثارگران را بشناسیم و قطعا اگر غیر از این باشد به بیراهه می‌رویم؛ همانا هدف و آرمان شهدا استقرار یک نظم الهی است.لذا با روش‌های عادی نمی‌توان فرهنگ ایثار و شهادت را ترویج کرد. اگر خودمان ایثارگری نداشته باشیم و از فرهنگ ایثار سخن بگوییم اثرگذار نخواهیم بود و اگر جامعه هدفمان که ایثارگر است ایثارگری را در چهره ما نبیند قطعا از ایثارگری فاصله می‌گیرد.

اخلاق اسلامی و خلق ایثارگری را باید در خود نهادینه کنیم و چون می‌خواهیم فرهنگ ایثار و شهادت را در جامعه تسری بدهیم، این تحقق نمی‌یابد مگر این‌که خودمان این خلق و خوی را داشته باشیم.

همچنین تکریم و تواضع نسبت به جامعه هدف بسیار مهم است و باید جامعه هدف احساس کند تواضع و تکریم جزو ذات مسوول است و به حرف شما اعتماد کند، پس در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و هم تکریم و خدمت‌رسانی باید این مهم جزو خصایص ذاتی مدیران و کارکنان بنیاد شهید باشد.

توجه به گرمی کانون‌ خانواده‌های شهدا و ایثارگران و محوریت دادن به کارهای فرهنگی حتی در حوزه خدمت رسانی بسیار مهم است و این وظیفه معاونان فرهنگی و پژوهش است و غفلت در این حوزه ممکن است باعث سوق دادن تمام امکانات و ظرفیت‌ها از بعد فرهنگی به سایر ابعاد شود. همچنین سعی کنیم رویکردمان را از جنبه اجرایی به سمت رویکرد سیاستگذاری و نظارتی تغییر دهیم تا فرصت استفاده و به کارگیری منابع مان را در کارهای فرهنگی پیدا کنیم و در خصوص توجه ویژه به فعالیت‌های قرآنی، نماز، تزکیه و توجه به وضعیت تحصیلی و حضور فرزندان شاهد در کرسی‌های دانشگاهی باید جدیت بیشتری به خرج دهیم که در این رابطه با وزارت علوم و معاونت نیروی انسانی ریاست جمهوری تعامل خوبی برقرار کرده‌ایم و به نتایج مثبتی ان‌شاءالله خواهیم رسید. لذا توجه به کار فرهنگی در بنیاد اولویت اساسی ما می‌باشد و برای ترویج فرهنگ گرانسنگ ایثار