روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
شنبه 04 خرداد 1398 / 20 رمضان 1440 / a 25 May 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه‌نامه سرآمدان
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
دوشنبه 03 خرداد 1389 - ساعت 17:19
شماره خبر: 100875984122
سردار محمد نوراني از خانه و شهرش مي‌گويد
خرمشهر فقط يک سمبل نيست
تنها 22 سال سن داشت وقتی تانک‌ها‌ی بعثی‌ها روی آسفالت و خاک شهر و خانه‌اش به راه افتادند. او با دیگر جوانان غیرتمند شهر بیش از یک ماه با دست خالی مقابلشان جنگید. عده‌ای شهید شدند و عده‌ای چون او مجروح و جانباز.سردار نورانی خودش یک تاریخ شفاهی کامل است فقط کافی است دل بدهی تا سفره دلش را باز کند.

در آستانه سوم خرداد به سراغ سردار نورانی رفتیم و پای صحبت‌های او نشستیم تا برایمان از روزهایی بگوید که به قول روانشاد قیصر امین‌پور روزهای ناگزیری بودند.

درباره سوم خرداد بسیار سخن گفته شده است اما می‌خواهم برای آغاز گفتگو تحلیل شما درباره جایگاه این روز در تاریخ دفاع مقدس را بدانم؟

در یک جمله باید بگویم سوم خرداد سمبل دفاع مقدس است، اما نباید محدود به سمبل شود و مناسبتی از آن یاد کنیم البته رزمندگان ما حماسه‌های بسیاری را در طول دفاع مقدس آفریدند اما یک روز آزادسازی خرمشهر را می‌توان به عنوان سمبل مقاومت مردم ایران نامید که قطعا می‌تواند الگوی خوبی برای جوامعی که به دنبال آزادی، حق‌طلبی و عدالت‌خواهی هستند، باشد.

به نظر می رسد «سوم خرداد» جدای از سمبل دفاع بودن نوعی پتانسیل ملی و غرورآفرین هم دارد؟

بله و ضرورت هم دارد که نسبت به بازخوانی و معرفی جایگاه سوم خرداد بین جوان‌های خودمان تلاش کنیم متأسفانه امروزه بسیاری از جوانانمان به دو گانگی و دو هویتی دچار شده اند و این موضوع برای کشور و مملکت بسیار نامطلوب و خطرناک است. بیگانگی از فرهنگ، تاریخ و حماسه‌های ملی نه فقط برای کشور ما که برای همه جوامع بشری نامطلوب است. اگر جوانان کشور ما جذب فرهنگ دیگر کشورها شوند هویت ایرانی خود را از دست خواهند داد. هم‌اکنون می‌بینیم بعضی از جوانان ما به جای موسیقی اصیل ایرانی به موسیقی غربی علاقه‌مند هستند و به جای علاقه به فیلم‌های ساخت داخل و شعر و ادبیات ایرانی به فیلم و ادبیات دیگر کشورها علاقه‌مند هستند و در بسیاری از عرصه‌ها قهرمانان خود را در سایر فرهنگ‌ها و کشورها جستجو می‌کنند در حالی‌که در طول تاریخ کشور ما قهرمانانی پا به عرصه وجود گذاشتند که نه فقط برای خودمان که برای همه جوامع بشری می‌توانند الگو باشند به هر حال بازخوانی حماسه سوم خرداد ضرورت بی‌تردید برای کشور و نسل‌های آینده است.

در این که به فرموده حضرت امام (ره) خرمشهر را خدا آزاد کرد و عنایت حق تعالی بود تردیدی وجود ندارد که توکل به خدای بزرگ در همه زمینه‌ها راهگشاست ولی دوست دارم شما درباره وحدت و نقش ارتش، سپاه و بسیج در این آزادسازی برای ما بگویید؟

قطعا اگر یکی بود و دیگری نبود شاید ما این موفقیت‌ها را نمی‌داشتیم و قطعا همه