روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
شنبه 04 خرداد 1398 / 20 رمضان 1440 / a 25 May 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه‌نامه سرآمدان
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
دوشنبه 03 خرداد 1389 - ساعت 17:19
شماره خبر: 100875984341
روايت فتح در تماشاي فرماندهان

امیر سپهبد شهید علی صیاد شیرازی

... بنده به عنوان مسوول در قرارگاه کربلا، مرکز عملیات مشترک ارتش و سپاه انقلاب اسلامی و به عنوان یک رزمنده کوچک اسلام، شاهد و ناظر بودم که خداوند خرمشهر را آزاد کرد و هیچ دلیل دیگری را قبول نمی‌کنم.

دکتر محسن رضایی

ما بعد از آزادی خرمشهر برای صلح جنگ می‌کردیم و تا 5 سال بعد عملا پیشنهاد صلحی به ایران داده نشد. بعضی می‌گویند چرا آتش‌بس را نپذیرفتیم؟ آتش‌بس فریب و برای بازسازی عراق و جمع‌آوری نیرو و حمله مجدد به ایران بود.

دکتر علی‌اکبر ولایتی

عراق بصراحت شکست خود را اعتراف نکرد و حتی مدعی بود که گوشمالی لازم را به انقلاب اسلامی ایران داده است و در نتیجه، چون ضرورتی احساس نمی کرد که نیروهایش بیشتر در خرمشهر بمانند، آنها را با درگـیری به عقب کشیده است.

دریادار علی شمخانی

... اگر در خرمشهر صلح می‌کردیم و صدام مجددا به ما تجاوز می‌کرد، آیا امروز از ما سوال نمی‌شد که چرا با وجود آن‌که پیروز بودید جنگ را ادامه ندادید؟ اگر بعد از فتح صلح می‌کردیم، تمام قدرت اصلی‌مان را که ناشی از قدرت بسیج‌ مردم بود از دست می‌دادیم.

سرلشکر پاسدار غلامعلی رشید

تاثیر فتح خرمشهر بر تغییر معادلات متاثر از 2 ملاحظه کلی می‌باشد. یکی پیوستگی جنگ و انقلاب، دوم تاثیر پیروزی نظامی ایران بر عراق و سقوط احتمالی صدام. فتح خرمشهر بیانگر ظهور قدرت جدید در ایران و منطقه بود.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: