روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
چهارشنبه 29 خرداد 1398 / 15 شوال 1440 / a 19 Jun 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه‌نامه سرآمدان
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
دوشنبه 03 خرداد 1389 - ساعت 17:19
شماره خبر: 100875984541
گفتگو با دکتر عباس خامه‌يار، معاون پژوهش و ارتباطات فرهنگي بنياد شهيد و امور ايثارگران
تجليل از خادمان فرهنگ پايداري، بزرگداشتي ملي است
در آستانه سوم خرداد و به مناسبت برپایی ششمین کنگره ملی تجلیل از ایثارگران پای صحبت‌های خامه‌یار معاون پژوهش و ارتباطات فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران نشستیم و دیدگاهش را درباره برگزاری کنگره، اهداف و ضرورت تجلیل از ایثارگران جویا شدیم.

آقای دکتر خامه‌یار به عنوان نخستین پرسش اگر موافق هستید از نامگذاری سوم خرداد به نام روز ملی مقاومت، ایثار و پیروزی آغاز کنیم. واقعا در میان روزهای مختلف سال چرا سوم خرداد؟

بزرگداشت سوم خرداد به عنوان جاودان روز ملی مقاومت، ایثار و پیروزی، پس از یک سال اشغال نسبتا طولانی از سوی ارتش متجاوز بعثی عراق، در حقیقت احترام به حماسه مردم ایران و رزمندگان اسلام در جریان جنگ تحمیلی است.

فتح خرمشهر در روز سوم خرداد سال 1361 به معنای توانایی انقلاب اسلامی برای ظهور قدرت‌های بعدی از درون ملت به منظور حفظ تمامیت ارضی کشور در مقابل تهاجم همه جانبه دشمن بوده است. اگر به دوران گذشته ایران تا حدود 300 سال پیش، نگاهی هر چند گذرا، انداخته شود و در مورد وقایع آن چه روی داده است تاملی هر چند کوتاه صورت گیرد و تاریخ مکتوب آن تورق شود؛ به وضوح روشن خواهد شد که در هر جنگی که در مرزهای کشور رخ داده، ایران بخش‌هایی از سرزمین خود را از دست داده است و تنها در دوران حیات انقلاب اسلامی و در دوره پرافتخار رهبری حضرت امام خمینی (ره) است که این معادله تاریخی به هم می‌ریزد و ایران موفق می‌شود که پس از اشغال بخش‌هایی از سرزمینش، دشمن را از تمامی خاک خود با قدرت تمام بیرون براند.

پس از گذشت اندکی از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، جنگی نابرابر با حمایت قدرت‌های بزرگ جهانی و کشورهای عرب ثروتمند، بر ایران تحمیل می‌گردد. در این شرایط، مردم ایران فقط با انگیزه الهی و با دست‌های خالی از سلاح‌های پیشرفته و با عشق به مکتب اسلام و با هدایت و رهبری حکیمانه رهبر نهضت اسلامی، در جبهه‌های جنگ، حضور مردانه و عاشقانه می‌یابند و به کمک نیروهای مسلح خود می‌شتابند و از خود، حماسه‌هایی شگرف می‌آفرینند.

یکی از ثمرات این فداکاری عظیم، فتح خرمشهر، در پایان سلسله عملیات بیت‌المقدس و پس از یک نبرد 35 روزه است. مقاومت شدید دشمن در خرمشهر برای حفظ موفقیت‌های به دست آمده و پافشاری آن بر اشغال بخش‌های وسیعی از استان خوزستان، اهمیت و ابعاد بزرگ را در استراتژی نظامی حاکمان وقت بغداد و متحدان جهانی و منطقه‌ای‌اش روشن می‌کند.

این پیروزی اعجاب‌انگیز و افتخار آفرین، فقط در سایه روحیه بزرگ و قلوب سرشار از ایمان و اخلاص و روح شهادت‌طلبی رزمندگان عزیز اسلام،که در مکتب امام خمینی(ره)، به طور مرتب، خود را از وابستگی‌های دنیایی رهایی می‌بخشیدند، اتفاق افتاد و رمز حماسه بزرگ و جاودان «فتح خرمشهر» را فقط باید در آن مقوله جستجو کرد.

فکر می‌کنم سالروز حماسه فتح خرمشهر، فرصت مناسبی است تا مردم ایران یک بار دیگر بررسی کنند که چه کسانی در آن فتح نقش داشتند و چگونه ایمان و اعتقاد هر نوع هراس و تردید را در دل و جان مردم از میان برد؛ به نظر شما مهم‌ترین ویژگی‌هایی که در آن روزگار زمینه‌ساز دفاع و فتح شد چه بوده است؟

شاید پاسخ این پرسش‌ در این جمله بنیانگذار انقلاب اسلامی خلاصه شود که: «ملت ما برای خدا قیام کرده است و ملتی که برای خدا قیام کند از هیچ چیز نمی‌ترسد و آسیب نمی‌بیند». به حق، فرماندهان جبهه‌های جنگ و رزمندگان سلحشور اسلام در آن دوران، از جمله کسانی بودند که مصداق بارز سخن فوق بودند.آنان فقط برای خداوند، تمام توان خویش را علیه دشمن به کار گرفته بودند و بیش از هر چیزی به شیوه‌های مقابله با دشمن فکر می‌کردند و ابتکار عمل مناسب در طرح‌ریزی‌های عملیاتی از خود به خرج می‌دادند، جلسات خود در قرارگاه کربلا را با آیاتی از قران مجید، آغاز می‌کردند و بر بالای اکثر نقشه‌ها و کالک‌های عملیاتی خود این آیه کریمه را درج کرده بودند که: «وَالَّذینَ جاهَدوا فینا لَنَهدینَّهُم سُبُلَنا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحسِنین» و آنان که در راه ما جهاد و کوشش کردند، محققاً آنها را به راه‌های خویش هدایت می‌کنیم و خداوند همیشه با نیکوکاران است. (سوره عنکبوت، آیه 69)

شما و مجموعه همکارانتان در بنیاد شهید و امور ایثارگران چند سالی است که در روز سوم خرداد کنگره ملی تجلیل از ایثارگران را برگزار می‌کنید. چه ضرورت‌هایی باعث شد تا به سمت برپایی کنگره بروید؟

امروز رهبر معظم انقلاب اسلامی، فرزندان خود را به حفظ ارزش‌ها، تکریم از ایثارگران و پایمردی دائمی فرا خوانده است و در این مسیر بنیاد شهید و امور ایثارگران را کمربسته ترویج فرهنگ ایثار، ‌مقاومت و پیروزی نامیده است. سالروز این حماسه افتخارآمیز در سال 1384 به عنوان روز ملی مقاومت، ایثار و پیروزی، نامگذاری و با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی در تقویم ملی کشورمان ثبت گردید؛ و از این رهگذر در راستای تکریم و تقدیر از حماسه‌آفرینان این روز بزرگ «کنگره ملی تجلیل از ایثارگران» از سال 1383 هر ساله به گونه‌ای مبدعانه، همزمان با سالروز آزادسازی خرمشهر قهرمان برگزار گردید. در این مراسم ایثارگران و خانواده‌های بزرگوار آنان و مقامات کشوری شرکت می‌کنند. اثرگذاری و استقبال بی‌بدیل از این بزرگداشت ملی، خادمین و مروجین فرهنگ متعالی ایثار و شهادت را بر آن داشت تا پیوسته در هر سال کنگره ملی تجلیل از ایثارگران را در ابعادی تازه‌تر و گسترده‌تر برگزار نماید.

شایان ذکر است ایثارگران و خادمین فرهنگ ایثارگری که هر یک شکل خاصی از گذشت فداکاری، مهر و آموزه‌های ساختن جامعه جدید را عهده‌دار شده‌اند، در مجموعه‌ای مکتوب هر ساله معرفی می‌شوند. اینان بزرگوارانی از سرآمدان جامعه ایثارگران و فرزانگانی از خادمین فرهنگ پایداری هستند که فرهنگ ایثار شهادت و اقتدار را در جامعه ما به هر شکل ارج می‌نهند.

امروز تجلیل از ایثارگران در آستانه سوم خردادماه هر سال، در حالی بر فضای فرهنگ کشورمان طنین‌انداز می‌شود که بی‌هیچ گمان بیش از هر زمان دیگر شناخت حق عظیم شهیدان و ایثارگران عزیز بر ملت بزرگ و قدرشناس ایران روشن گردیده است.

اهداف برگزاری کنگره چیست و این کنگره چقدر در تداوم راه ایثارگران و الگوپذیری جوانان از آنها کمک می‌کند؟

ببینید تداوم مسیر نورانی تجلیل از ایثارگران به همراه اقدامات بدیع و نوگرایانه، حاصل تقویت همکاری عزم ملی است؛ تا آنجا که می‌توان روح ایثار و فرهنگ ایثارگری را در جامعه اسلامی‌مان نهادینه سازیم، احیای روح قدردانی و قدرشناسی از مجاهدت های عظیم ایثارگران در پاسداری از اسلام، نظام و کشور به عنوان یک وظیفه انسانی، ملی و اسلامی، ارائه پیامی نو در ارتباط با ضرورت و اهمیت ترویج و تعمیق فرهنگ ایثار، مقاومت و شهادت در جامعه، افزایش نشاط، امید به آینده، غرور مقدس و سرور ملی در سایه همبستگی و مشارکت اجتماعی، معرفی فرهیختگان و چهره‌های شاخص ایثارگری به عنوان چهره‌های ماندگار و الگوهای واقعی نسل جوان و تقدیر از کسانی که با تلاش‌های خود در عرصه‌های مختلف خدمات ارزنده‌ای را به فرهنگ ایثار و شهادت ارائه کرده‌اند از جمله اهداف اصلی برگزاری کنگره ملی تجلیل از ایثارگران می‌باشد. این سنــت حسنه ان‌شاءالله هر ساله ادامه خواهد یافت. باشد که خداوند بزرگ خادمان ایثارگران را شایسته تجلیل از این پاک نهادان و پارسایان بی‌ادعا گرداند.

به پاس قدرشناسی از ایثار سرآمدان دوگونه نماد برگزیده گردید یکی «نشان ایثار» که طبق ماده 15 آیین‌نامه اعطای نشان‌های دولتی به ایثارگران سرآمد اعطا می‌شود و دیگری «تندیس ایثار» که به مروجان فرهنگ ایثار در رشته‌های هنری، قرآنی، ادبی و... اهدا می‌گردد.

بفرمایید کنگره در چه سطحی برگزار و چه برنامه‌هایی تدارک دیده شده است؟

طبق سنوات قبلی، کنگره با سخنرانی ریاست محترم جمهور و با حضور جمعی از سران کشوری و لشگری روز دوم خردادماه در تالار وحدت برگزار می‌شود که در این کنگره 5 نفر از والدین شهدا نشان ملی ایثار دریافت می‌کنند و 25 نفر از ایثارگران، مروجان و اولین‌های فتح خرمشهر، تندیس ملی ایثار دریافت خواهند کرد. لازم به ذکر است که در انتخاب افراد به توزیع جغرافیایی و مسائل قومیتی و حتی اقلیت‌های دینی توجه شده است.

از سال 1383 تاکنون 524 نفر نشان ملی ایثار دریافت کرده‌اند که بخشی از آنها با ابتکار عمل ریاست محترم جمهوری در سفرهای استانی اهداء شده است. همچنین تاکنون 81 تندیس ایثار هم در کشور توسط ریاست محترم جمهوری اهداء شده است که آقایان فرشچیان، مرحوم رسول ملاقلی‌پور، مرحوم قیصر امین‌پور و مرحومه طاهره صفارزاده مترجم و شاعره معروف از جمله این دریافت کنندگان می‌باشند. نکته قابل توجه این‌که سال گذشته پنجمین کنگره ملی تجلیل از ایثارگران در محضر رهبر معظم انقلاب با عنوان دیدار یار برگزار شد که با حضور تمامی تجلیل شوندگان در 4 دوره قبل کنگره ملی می‌باشد.

اولین نمایشگاه هنرمندان جانباز 3 سال قبل در فرهنگسرای خاوران تهران با عنوان دولت عشق برگزار شد و نظایر آن با هماهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی سال گذشته در کشورهای چین، لبنان، بلغارستان، امارت و الجزایر برگزار شد که بسیار مورد توجه قرار گرفت.

تاکنون بالغ بر 6 میلیون ودویست هزار نسخه ویژه نامه مطبوعاتی در مناسبت‌های ویژه ایثار و شهادت بخصوص سوم خرداد «روز ملی مقاومت، ایثار و پیروزی» و با مساعدت معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بدون هیچ گونه هزینه‌ای منتشر شده است.

برگزاری نمایشگاه آثار مستند شهدا در محل کاخ چهل ستون قزوین، برگزاری نشست‌های علمی در دانشگاه‌های قزوین، قم، زنجان، یاسوج و شیراز، پخش برنامه مستند 25 دقیقه‌ای ننه مریم، با محوریت خرمشهر از شبکه اول سیما، برگزاری 30 یادواره در شهرستان‌های آذربایجان غربی، برگزاری شب‌های شعر و خاطره، همایش پیشکسوتان و فاتحان خرمشهر در مشهد مقدس، اجرای نمایشنامه خط سرخ به مدت 10 روز در محل فرهنگسرای امام خمینی (ره) زنجان، عطر افشانی مزار مطهر شهدا، اجرای برنامه‌های ورزشی مرتبط با جانبازان و آزادگان و مسابقات رالی، دوومیدانی و پیاده روی همگانی در استان‌های کرمانشاه، هرمزگان، خوزستان، چهارمحال و بختیاری و مرکزی، مراسم کلنگ‌زنی ساماندهی گلزار شهدای ساوه و شازند، زیارت مشهد شلمچه در قالب کاروان‌های متشکل از خانواده‌های شاهد و ایثارگر عملیات بیت المقدس.

به عنوان آخرین سوال آیا برنامه‌های دیگری هم بنیاد به مناسبت گرامیداشت سوم خرداد ماه در نظر گرفته است؟

برگزاری نشست علمی در دانشگاه تربیت مدرس در خصوص آزادی خرمشهر و با حضور استادان و دانشجویان، برگزاری دومین نمایشگاه هنری جانبازان هنرمند با حضور 30 هنرمند جانباز از سراسر کشور در رشته‌های عکس، صنایع دستی، نقاشی، خوشنویسی که روز دوشنبه سوم خرداد ماه در خانه هنرمندان افتتاح شده و به مدت یک هفته دایر است. انتشار 3 ویژه‌نامه مطبوعاتی در روزنامه‌های کثیرالانتشار، دیدار با خانواده‌ها و ایثارگران فتح خرمشهر در سراسر کشور، هماهنگی جهت انجام مصاحبه تلویزیونی با فاتحان و ایثارگران فتح خرمشهر، رونمایی از 5 کتاب فرهنگ اعلام شهدا از 5 استان اردبیل، سمنان، کهگیلویه و بویراحمد، کردستان و ایلام با حضور ریاست محترم جمهوری، نصب تراکت و بیلبورد در سطح شهرها از جمله برنامه‌های مرتبط با گرامیداشت روز ملی مقاومت ایثار و پیروزی است.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: