روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
سه شنبه 30 بهمن 1397 / 13 جمادي الثاني 1440 / a 19 Feb 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه‌نامه سرآمدان
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
دوشنبه 03 خرداد 1389 - ساعت 17:19
شماره خبر: 100875985668
برپايي نمايشگاه هنرمندان جانباز
تجلي دولت عشق
دومین نمایشگاه آثار هنرمندان جانباز سراسر کشور از امروز در خانه هنرمندان ایران نگارخانه چهارفصل گشایش می‌یابد.

به گفته مهندس محمد اسماعیل رضایی این نمایشگاه گوشه‌ای از کارنامه درخشان جانبازانی است که به هنر صادقانه عشق ورزیده‌اند و نمایانگر آن است که روح تعهد و خلاقیت هنری چگونه در هم آمیخته می‌شود و محدودیت‌های جسمانی را کنار می‌زند و آثاری درخشان پدید می‌آورد.

مدیر کل امور هنری و نمایشی بنیاد شهید و امور ایثارگران همچنین درباره بخش‌های مختلف این نمایشگاه گفت: آثار 34 نفر از هنرمندان جانباز کشور در چهار بخش خوشنویسی، نقاشی، عکاسی و صـــنایع دستی در این نمایشگاه به نمــایش در آمده است.

دوره نخست این نمایشگاه هم با عنوان دولت عشق در سال 1385 برپا شده بود.

مخاطبان در این نمایشگاه با تصاویر و آثاری بدیع و بسیار زیبا مواجه می‌شوند که به دلیل حافظه تاریخی پدیدآورندگان آن از تمایزی ویژه برخوردارند.

در بخش خوشنویسی این نمایشگاه آثاری از احمد آریامنش، حسینعلی اسفندیاری، احمد علی باروتی، قاسم بخشی‌زاده، یونس پولاد، علی تن، محمدحسن دانشگرنژاد، غلامرضا راهپیما، سیدجمال سیاه‌پوش، داریوش طبخی، محمدرضا کاظم مسگرها، سیدرضا کامرانی و سیدمهدی محمودی ارائه شده است.

هاشم بدری، ناصر تقی‌زاده، علی تن، سیدعلی مومن و... هم آثارشان در بخش نقاشی به نمایش در آمده است و داود جلیل‌نژاد، یوسف زینال‌زاده، حسین شیرزادی، داود عامری، رجبعلی قهرمانی و... از عکاسان جانبازی هستند که در بخش عکس نمایشگاه حضور دارند.

اما جانبازان عزیز در حوزه هنرها و صنایع دستی هم در این نمایشگاه شما را به دیدن آثارشان دعوت می‌کنند از جمله این عزیزان می‌توان به غلامعلی اطمینان، احمد علی زند علیرضا سرباز، داریوش طبخی، سید رضا کامرانی، عباس نیازی و... اشاره کرد.

به نظر می‌رسد دومین نمایشگاه هنرمندان جانباز سراسر کشور بیشتر از هر چیزی فرصتی است برای توجه به آنچه که خصوصیات درونی یک هنرمند را از دیگران متمایز می‌کند و همچنین فرصتی است برای یادگیری و آموختن از جانبازانی که در دوره‌ای از زندگی با مفاهیم و رخدادهایی چون جنگ، جبهه، خاکریز، شهادت و مبارزه مواجه بوده‌اند و اینک همان رخدادها به نوعی دیگر و در قالب و فرمی هنری در آثارشان تجلی یافته است و باید که چند باره رفت و چند باره این نمایشگاه را دید تا به تعبیر چیستی آثار رسید و البته فرصتی هم خواهد بود برای تجربه کردن در محیطی متفاوت، درک دوباره اشخاص، مکان‌ها و رها شدن در فضای فیزیکی پر رمز و راز نمایشگاهی که متعلق به بهترین فرزندان این مرز و بوم است.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: