روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
سه شنبه 22 آبان 1397 / 04 ربيع الأول 1440 / a 13 Nov 2018
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه‌نامه سرآمدان
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
دوشنبه 03 خرداد 1389 - ساعت 17:19
شماره خبر: 100875985974
روايت شاهدان زمان از حماسه مقاومت
تاريخ مصور سال‌هاي پايداري
نشر شاهد که ناشر برگزیده 30 سال انقلاب است در سال‌های اخیر رویکردی داشته که بسیار تحسین برانگیز و قابل توجه است و آن پرداختن به انتشار و عرضه کتب مستند در حوزه ایثار و شهادت است. این انتشارات، اکنون فرآیند انتشار آثار و اسناد فرهنگی شهدا و ایثارگران را آغاز و نخستین کتاب از این مجموعه را که شامل وصایای کامل شهداست به چاپ رسانده، اولین جلد از این کتاب مجموعه کاملی از وصیت‌نامه‌های شهدای کهگیلویه و بویراحمد منتشر شده و دومین جلد آن هم امسال در نمایشگاه کتاب عرضه و رونمایی شد. نشر شاهد در حوزه انتشار آلبوم عکس شخصیت‌ها و رویدادهای ایثار و شهادت نیز کتبی را به انتشار رسانده است که از جمله آنها می‌توان به خرمشهر، شهر مقاومت و حماسه و همچنین کتاب شاهدان زمان اشاره کرد. چاپ کتاب‌هایی با موضوع زندگینامه مستند شهدا نیز از جمله فعالیت‌های نشر شاهد در راستای انتشار آثار مستند شهدا و ایثارگران است. این انتشارات به چاپ یادنامه شهدا نیز می‌پردازد.

اما کتاب «خرمشهر حماسه مقاومت» در قالبی نفیس سال گذشته توسط نشر شاهد منتشر شد؛ این مجموعه در 4 عنوان با زمینه مشترک «مصور» انتشار یافته و در آنها تصاویر ماندگاری از مفهوم ایثار و شهادت ثبت شده است.

این مجموعه شامل 230 عکس می‌باشد که از بین 6 هزار عکس انتخاب شده است؛ عکس‌هایی که خرمشهر را در 3 مقطع زمانی قبل از جنگ، حین جنگ و بعد از جنگ به تصویر کشیده است.

کتاب دیگر این مجموعه «پرواز پایداری» نام دارد که شامل 52 اثر در زمینه ویدئو آرت، چیدمان، فتو آرت و لایت آرت است. این آثار از بین 450 اثر انتخاب شد و در قالب کتاب نفیسی انتشار یافته است.

کتاب نفیس «روزنه‌ای به باغ بهشت» هم حاوی 115 تابلوی نفیس نقاشی از هنرمندان و نقاشان معاصر کشورمان با موضوع شهدای شاخص است.

«خرمشهر حماسه مقاومت» از زوایای مختلف قابل توجه است. نخست آن‌که این کتاب تاریخ مستند و مصوری از نماد مقاومت در تاریخ معاصر کشورمان است که در آن با استفاده از ذوق و خلاقیت هنرمندان عکاس، 3 برهه حساس از موقعیت‌های پیش از جنگ، هنگام جنگ و بعد از جنگ شهر خرمشهر به تصویر کشیده شده است.

فصل اول این کتاب با عنوان «خرمشهر پیش از جنگ تحمیلی» با عکسی از آرشیو خبرگزاری ایرنا شروع می‌شود که در آن پل قدیمی خرمشهر نشان داده می‌شود.

بیشترین عکس‌های این فصل بیانگر زیبایی‌های شهر بندری خرمشهر است که در آنها زندگی عادی ساکنان شهر جریان دارد و اغلب توسعه و آبادانی شهر نشان داده شده است. فصل دوم کتاب با عنوان «مقاومت در خرمشهر، اشغال و آزادسازی» سرگذشت این شهر را از زمان سقوط تا آزادسازی نشان می‌دهد. البته شروع این فصل با عکسی از آرشیو موسسه کیهان است که متعلق به سال 1358 و بمب‌گذاری ایادی ضدانقلاب در بازار سیف شهر خرمشهر است.

بیشترین حجم کتاب به این فصل اختصاص یافته که در آن ماندگارترین عکس‌ها از دوران مقاومت، اشغال و آزادی از زاویه نگاه عکاسان بزرگ به تصویر کشیده شده است. سرانجام فصل سوم با عنوان «زندگی پس از جنگ در خرمشهر» بیشتر دمیدن روح دوباره به کالبد زخمی شهر را نشان می‌دهد.

شاهدان زمان

نمونه دیگری که در این زمینه باز هم توسط نشر شاهد منتشر شده است کتاب نفیس تصویری شاهدان زمان است که در واقع شناسه عکاسان شهید، جانباز و ایثارگر کشورمان در طول 3 دهه گذشته محسوب می‌شود.

شاهدان زمان در 4 فصل مجزا، شامل مجموعه‌ای از عکس‌های عکاسان شهید و جاویدالاثر، عکاسان جانباز و عکاسان ایثارگر با موضوع مقاومت، ایثار و پیروزی می‌باشد.

این کتاب توسط مجتبی آقایی سربرزه گردآوری شده و به نوعی می‌توان آن‌را آنتولوژی عکاسان انقلاب و دفاع مقدس دانست کتابی که آثار چهره‌های مطرحی چون کاظم اخوان، سعید جان‌بزرگی، رسول کاظم‌نژاد، رضا برجی، مهدی جعفری، مهرزاد ارشدی، محمود بدرفر، رسول ملاقلی‌پور و بهرام محمدی‌فرد را در بر می‌گیرد.

تمام صفحات این کتاب روایتی مستند و مدلل از یک دوره تاریخی است دوره‌ای پرافتخار و کم‌نظیر در میان هزاران سال تاریخ و تمدن ایران اسلامی که از زاویه دید و تماشای شاعرانه فرزندان ایثارگر این مرز و بوم ثبت و منعکس شده است. شاهدان زمان به واقع حکایت شاهدانی است که اشک‌ها و لبخندها را در کنار هم به تصویر کشیده‌اند لحظه‌هایی که یک بسیجی نوجوان غرق در خون می‌شود و لحظه‌ای که عملیاتی منجر به آزادسازی می‌شود و خوشحالی و شکرگزاری رزمندگان را در بر می‌گیرد.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: