روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
شنبه 04 خرداد 1398 / 20 رمضان 1440 / a 25 May 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه‌نامه سرآمدان
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
دوشنبه 03 خرداد 1389 - ساعت 17:19
شماره خبر: 100875987128
گفتگو با مصطفي مطورزاده، نماينده مردم خرمشهر در مجلس شوراي اسلامي
بازسازي ‌کامل‌ خر‌‌مشهر، نيازمند ‌اقدام ويژه است
مصطفی مطورزاده، نماینده خرمشهر در مجلس شورای اسلامی که در دوره پنجم، هفتم و هشتم به عنوان منتخب مردم این شهر حاضر در خانه ملت است، عقیده دارد خرمشهر که 10 سال، تمامی شرایط سخت جنگ را تحمل کرده هم‌اکنون باید چهره جدیدی از رونق و عمران داشته باشد اما با وجود همه دلسوزی‌های مسوولان هنوز این توفیق را به دست نیاورده است.

او در گفتگو با ما به سوالاتمان در خصوص وضعیت شهر، حماسه خرمشهر و شرایط فعلی مردم و... پاسخ داد که متن کامل آن را می‌خوانید.

سوم خرداد روز حماسه خرمشهر است چه اتفاقی و موانعی باعث شده که پس از اتمام جنگ، این شهر روند توسعه را به کندی طی کند؟

برای پاسخ به این سوال باید به جایگاه و منزلت خرمشهر در اقتصاد ایران در شرایط قبل از جنگ، و نقش مردم این شهر در دفاع مقدس اشاره کرد. در سال 1359 علی‌رغم این که ملت و دولت ایران آمادگی دفاع در مقابل دشمن و شروع جنگ را نداشتند، جنگ از طرف استکبار جهانی و به ماموریت صدام حسین، به قصد براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران آغاز شد. برنامه و نقشه این جنگ آنقدر دقیق و حساب شده بود که برای شروع آن، خوزستان هدف اصلی گرفته شد چون ایران منهای خوزستان مانند بدن بدون ارتباط با مغز بود. بعد از این که خرمشهر به دست دشمن اشغال شد مردم این شهر 10 سال دربه‌دری، مهاجرت و غربت را در بدترین شرایط سپری کردند. مردم خرمشهر بعد از بازگشت به شهر، از کمترین امکانات رفاهی چون آب، برق و... بی‌بهره بودند به طوری که بیمارستان آنها یک مدرسه بود و آب با تانکر میانشان توزیع می‌شد اما با توجه به تمامی کمبودها مردم به شهر بازگشتند تا ثابت کنند، اگر هزاران بار دیگر شهرشان اشغال و تخریب شود آنها برای‌ نشان دادن توانمندی و ایمانشان به شهرشان برمی‌گردند و آن را می‌سازند. به هر حال امروز با گذشت 21 سال از بازگشت مردم و گذشت 30 سال از آغاز جنگ، مردم خرمشهرهنوزباوجود همه دلسوزی‌ها و مساعدت‌های دولتمردان از مشکلات زیادی در رنج هستند و هنوز زیرساخت‌های اقتصادی این شهر که مبتنی بر بندر،‌خدمات بندری و تجاری بوده به شکل سال 1359 بازنگشته است.

به نظر می‌رسد نگاه به خرمشهر باید بصورت ویژه‌ای صورت گیرد ، اگر ما خرمشهر را به صورت شهرهای عادی و همانند دیگر شهرهای ایران نگاه کنیم 100 سال دیگر هم اگر بگذرد وضعیت فعلی بر خرمشهر حاکم خواهد بود. بنابراین اگر می‌خواهیم خرمشهر از وضعیت فعلی به مرحله‌ای در خور شأن و منزلت این مردم برسد باید تلاش بیشتری را از طرف مسوولان شاهد باشیم. سالانه بیش از یک میلیون زائر در تعطیلات نوروز به خرمشهر (راهیان نور و سایر زوار) وارد خرمشهر می‌شوند. لذا به نظر می‌رسد دولت باید در اقدامی ویژه،‌گروه مشخصی را تحت نظر یکی از معاونان رئیس‌جمهور یا وزرا تشکیل دهد تا بصورت ویژه به مسائل خرمشهر توجه کند.

چه میزان از شهروندان فعلی این شهر در حال حاضر به شهر آمده‌اند؟

جمعیت کشور نسبت به سال 59 تقریبا دو برابر رشد داشته اگر با این معیار و نرخ رشد جمعیت کشور به مردم خرمشهر نگاه کنیم باید بگویم با این نسبت فقط 50 درصد مردم خرمشهر به شهرشان بازگشته‌اند که دلیل اصلی آن، نرخ بالای بیکاری، نبود امکانات رفاهی و مشکلاتی نظیر آموزش، بهداشت و... است.

از کافی نبودن بودجه خرمشهر صحبت کردید سهم بودجه این شهر به چه میزان باید مشخص شود که روند رو به رشد خرمشهر را تضمین کند؟

طبق برآوردهایی که شده برای تکمیل فاضلاب خرمشهر باید 70 میلیارد تومان به نرخ امروز هزینه شود تا شبکه فاضلاب و تصفیه‌خانه آن تکمیل شود. در حال حاضر رقمی در حدود 4 میلیارد تومان در سال برای این پروژه در نظر گرفته می‌شود که اگر عدد 70 میلیارد تومان را تقسیم بر 5 کنیم، ببینید چند سال طول می‌کشد تا تامین بودجه این پروژه صورت گیرد. البته با توجه به نرخ تصاعدی قیمت‌ها، قطعا سال به سال باید به این مبلغ نیز افزوده شود. ما برای این که مشکل فاضلاب خرمشهر را حل کنیم باید طی حداکثر 5 سال این رقم را تامین کنیم. البته در بخش مصوبات دولت، برای آماده‌سازی زیر ساخت‌های شهر خرمشهر و آبادان مصوب شده که طی 5 سال، 150 میلیارد تومان به این دو شهر داده شود. البته اگر سالانه 10 میلیارد تومان برای زیرساخت‌های شهری خرمشهر اختصاص داده شود طی 5 سال خرمشهر وضعیت خوبی در این زمینه پیدا خواهد کرد.

شما از حضور گردشگران مناطق جنگی در شهر صحبت کردید آیا برای این میراث معنوی و بحث گردشگری آن زمینه‌سازی شده است؟

صیانت این فرهنگ و اشاعه و انتقال آن به نسل‌های بعد، ماموریتی فراتر از یک ارگان و نهاد می‌خواهد که خوشبختانه در نسل فعلی این میراث به خوبی حفظ شده، اما در آینده نیاز به کار دارد.

وقتی جوانان مشتاق دانشجو و... با ولع و حرص خاصی برای بازدید از مشهد شهدا و میدان حماسه رزمندگان اینطور مشتاقانه در این شهر حاضر می‌شوند ماموریتی بر عهده مسوولان است که این فضا را مساعد کنند.مهیا کردن فضا صرفا این نیست که اتوبوسی را تهیه و زائران را به این مکان هدایت کنیم بالاخره برای اسکان، استراحت و استفاده از امکانات بهداشتی باید شرایطی را فراهم کنیم که این فرهنگ حفظ شود. اگر ما توجه به این مسائل و حمل و نقل و راه‌آهن شهر داشته باشیم قطعا توجه به این شاخص‌ها می‌تواند در حل و فصل اشتغال نیز نقش ارزنده‌ای داشته باشد. البته خوشبختانه رئیس‌جمهور نماینده‌ای را برای ساماندهی گردشگران نوروزی راهیان نور گذاشته‌اند اما چون مقطعی با این قضیه برخورد می‌شود. جواب مناسب را نمی‌توانیم از بحث گردشگری بگیریم. باید قرارگاه ستاد و نهادی مشخص شود که مسوول این امر باشد.

خرمشهر نمادی از مقاومت است آیا می‌توان این شهر را نماد سمبلیک از ایثار و مقاومت معرفی کرد؟

خرمشهر در 40 روز مقاومت مردم که حماسه‌ای تاریخی را رقم زد شهره جهان شد و فتح این شهر در سوم خرداد این پیام را به دوستداران انقلاب در سراسر دنیا داد که انقلاب قدرتمند است و می‌تواند از حریم کشور دفاع کند و این پیام را به دشمنان انقلاب داد که این ملت به تنهایی می‌تواند حقوق خود را به دور از توسل به نهادهایی مثل سازمان ملل و شورای امنیت که بازیچه دست‌استکبار هستند استیفاد کند. بنابراین اتفاقاتی که در خرمشهر در طول جنگ افتاد ایجاب می‌کند که ما برای نام مقدس خرمشهر کاری کنیم که متناسب با این حماسه باشد. بزرگداشت خرمشهر این است که شهری را که به لحاظ اقتصادی ، تجاری ، صنعتی وفرهنگی جایگاهی داشت، مجددا احیا کنیم.

رهبر معظم انقلاب بنابر نگرانی در مورد خرمشهر در سال 85 فرمودند: «خرمشهر معلوم می‌شود خیلی کمبود دارد باید ساخته شود این را زنده کنید، این مهم‌تر از مراسم است.»

به عنوان نماینده‌ای که 3 دوره است از سوی مردم این شهر در مجلس شورای اسلامی حضور دارید، فکر می‌کنید مسوولان چه اقدامات دیگری را باید برای خرمشهر انجام دهند؟

مسوولان باید دریابند که خرمشهر یک شهر عادی نیست و یک شهر ویژه است. خرمشهر متعلق به جمعیت 200 هزار نفری این شهر نیست بلکه این شهر متعلق به همه ملت ایران است و هر چه حماسه و افتخار در طول انقلاب وجود داشته خلاصه و تابلویش در خرمشهر نمایان است. بازسازی کامل شهر غیرت و همت ملی می‌خواهد، اگر هر وزارتخانه‌ای در چارچوب مسوولیت و ماموریتی که دارد گامی را برای خرمشهر بردارد قطعا به ژاپنی‌ها خواهیم گفت که شما تنها مردم دنیا نیستید که ناکازاکی و هیروشیما را بعد از تخریبش ساختید بلکه ما ایرانی‌ها هم هستیم که خرمشهر را به عنوان نماد مظلومیت و اقتدار کشور بازسازی کرده‌ایم.

فاطمه امیری


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: