روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
سه شنبه 30 بهمن 1397 / 13 جمادي الثاني 1440 / a 19 Feb 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه‌نامه سرآمدان
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
دوشنبه 03 خرداد 1389 - ساعت 17:19
شماره خبر: 100875987271
رضا حاجي‌آبادي
تاريخ شفاهي جنگ تحميلي
دفاع مقدس ملت ایران در مقابل تجاوز بیگانه فصلی تاثیرگذار در تاریخ این مرز و بوم است. فصلی که درآن نهال نوپای انقلاب اسلامی رشد کرد و همراه آن جوانان و نوجوانان پاک میهن اسلامیمان نیز مردانی آبدیده شدند تا پایه‌های انقلاب اسلامی ایران به برکت خون شهدای انقلاب و جنگ تحمیلی استحکام یابد. دوران دفاع مقدس بدون نگاه به جنبه‌های ارزشی، دینی و ملی آن،به عنوان یک حادثه تاریخی که مدت 8 سال از تاریخ سیاسی، نظامی، اقتصادی و فرهنگی جمهوری اسلامی را به خود اختصاص داده، مطرح است.

اکنون و در حالی که 20 سال از پایان این حادثه تاریخی گذشته است، بیش از هر زمان دیگر لزوم اجرای هر چه سریع‌تر تاریخ شفاهی جنگ تحمیلی احساس می‌شود. در حال حاضر تعداد زیادی از شاهدان اصلی این فصل تاثیرگذار تاریخ جمهوری اسلامی یا به جمع شهدا پیوسته‌اند یا در هیاهوی زندگی ماشینی خاطرات آن دوران در گوشه‌های ذهنشان بدون استفاده مانده است. با این تفاسیر شاید بتوان ادعا کرد مهم‌ترین دغدغه حال حاضر در این باره شتاب و سرعت در ضبط خاطرات شفاهی است چون مرور زمان امکان فراموشی و از یاد بردن جزئیات وقایع توسط اشخاص را در پی خواهد داشت.

لازم به یادآوری است که گاهی اوقات هم بواسطه گذشت زمان، حوادث و وقایع توسط فرد به صورت جابه‌جا نقل می‌شود و همین موضوع به خودی خود سبب تحریف در بیان واقعه تاریخی و بیشتر شدن ابهام آن می‌شود.

تاریخ شفاهی جنگ تحمیلی در حقیقت بیان دلاوری‌ها، ایثارگری‌ها و جانبازی‌های مردمانی از این مرز و بوم است که مشابه رفتار‌ها و اقدام‌های آنها در هیچ جای دیگر یافت نمی‌شود. شکی نیست تاخیر در اجرای این امر مهم سبب خواهد شد منابع اصلی برای گردآوری اطلاعات به مرور زمان از بین برود. به نظر می‌رسد هر چه از شروع دوران دفاع مقدس در سال 1359 ــ یعنی قریب به 30 سال پیش ــ دور می‌شویم بیم آن می‌رود که غبار فراموشی بر خاطرات شاهدان اصلی این فصل باشکوه حیات اجتماعی ایران اسلامی که اکنون مردانی در حدود سنی 50 الی 60 سال هستند، بنشیند.

تاریخ شفاهی عملیات‌های جنگ تحمیلی، تاریخ شفاهی آزادگان، تاریخ شفاهی شهرهای جنگی، تاریخ شفاهی مصدومان شیمیایی و.. هزاران موضوع دیگر را می‌توان از اولویت‌های انجام تاریخ شفاهی دفاع مقدس دانست که با گذشت زمان امکان بازیابی آنها کمتر و کمتر می‌شود.

به نظر می‌رسد تشکیل مرکزی مستقل و فراگیر برای تاریخ شفاهی جنگ یکی از اولویت‌های اساسی ثبت تاریخ شفاهی جنگ تحمیلی می‌باشد. لزوم تاسیس این مرکز برای همگان روشن است، اما بیم آن می‌رود همانگونه که برای نگهداری اسناد و آثار فرهنگی ایثارگران مراکر متعدد و همسو تشکیل شده است برای این موضوع نیز تمامی نهاد‌ها و سازمان های مرتبط چنین کاری را انجام دهند. بد نیست از تمامی این سازمان‌ها و نهاد‌ها خواسته شود که قبل از انجام هر پروژه تاریخ شفاهی حداقل با یکدیگر هماهنگی لازم را صورت دهند تا از انجام پروژه‌های مشابه جلوگیری شود.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: