روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
سه شنبه 22 آبان 1397 / 04 ربيع الأول 1440 / a 13 Nov 2018
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه‌نامه سرآمدان
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
دوشنبه 03 خرداد 1389 - ساعت 17:19
شماره خبر: 100875987774
2 روايت از سردار مرتضي قرباني
حسرت بسیجی بودن: همیشه حسرت بسیجی‌های جوان آن روزهای جنگ را می‌خورم، یادم می‌آید یک بار با شهیدان زین‌الدین، کاظمی، خرازی و صیاد بودیم که با هلی‌کوپتر، صیاد ما را برد که عقبه کانی‌مانگا را ببندیم، ‌همین که رسیدیم آنجا این قدر فشار دشمن و آتش زیاد بود که ما سه چهار فرمانده که خواستیم دشمن را شناسایی کنیم، پشت یک سنگر کپ کردیم، اما دیدیم 2 بسیجی بسیار راحت نشسته‌اند و قرآن می‌خوانند و اصلا به تیر و توپ‌های عراقی‌ها توجه نداشتند. با دیدن این صحنه اول شهید زین‌الدین به گریه افتاد و سپس بقیه... و آن داستان باعث شد یک نوع تحرک و نشاطی به وجود بیاید و آن خط و پیروزی تثبیت شود.

صحنه‌های دیگری هم دیدیم که تکان‌دهنده بود مثلا شهید بقایی در حال خواندن قرآن بود به آیه یا ایتها النفس المطمئنه... که رسید گلوله خورد و شهید شد.. خدا همه شهیدان را بر سر سفره آقایشان ابا عبدالله الحسین سیدالشهدا (ع) مهمان کند به فضل و کرمش ان‌شاءالله.

تکلیف شرعی: از 34 روز درگیری خرمشهر من 32 روز را در درگیری‌ها حضور داشتم که اونجا تیر خوردم و اومدیم آبادان و به عقب فرستاده شدم که در حال مجروحیت من یک گروهان تشکیل دادم که این گروهان ترکیبی بود از بچه‌های خرمشهر، آبادان و اصفهان و تعدادی از نیروهای سیستان و بلوچستان که من فرمانده گروهان کربلا بودم که سال‌ها بعد آن را به لشکر کربلا تبدیل کردیم.

یادم است هنگامی که عراقی‌ها وارد ایران و مناطقی از خوزستان شده بودند حضرت امام (ره) یک دستوری صادر کردند که شکست حصر آبادان یک تکلیف شرعی و الهی است. این را که شنیدیم کمبود توپ و تانک و هواپیما و این چیزها فراموش شد، عمل به این تکلیف برای ما یک فرض شد و همه نیت شهادت کردند و گفتند باید ما این دستور شرعی را محقق کنیم. البته تقریبا 10 ماه طول کشید تا این دستور شرعی را بتوانیم اجرا کنیم یعنی آنقدر صبر و تحمل کردیم و با تاکتیک و کارهای فنی خاص طوری برخورد کردیم که عراقی‌ها کم آوردند به صورتی که کل نیروهای عراقی در این منطقه در محاصره فقط یک لشکر ما بود ولی همین یک لشکر که از سپاه و ارتش بود با هم متحد عمل کردند و بعد از سقوط بنی‌صدر حمله کردند و دشمن سقوط کرد.

منبع: واحد مرکزی خبر


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: