روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
شنبه 04 خرداد 1398 / 20 رمضان 1440 / a 25 May 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه‌نامه سرآمدان
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
دوشنبه 03 خرداد 1389 - ساعت 17:19
شماره خبر: 100875988016
نگاهي به سمفوني‌هاي مقاومت و ايثار در گفتگو با مجيد انتظامي
تجلي عشق در رنگ‌بندي نت‌ها
سمفونی‌های ایثار و مقاومت از ساخته‌های مجید انتظامی، آثاری هستند که در تاریخ موسیقی کشور جایگاهی بلند و ماندگار پیدا کرده‌اند. این 2 اثر سمفونیک هم توانستند نظر موافق اهل هنر و منتقدان را جلب کنند و هم به گوش مخاطبان خوش بیایند و تماشاگران و شنوندگان زیادی را جذب خود سازند.

انتظامی در تولید و اجرای این آثار از همراهی نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران، گروه کر و شاعرانی چون مسعود هوشمند، ساعد باقری و پرویز بیگی حبیب‌آبادی سود جست و توانست با همراهی کلام و موسیقی، 2 واژه ایثار و مقاومت را در قالب هنر ارائه نماید.

انس با انقلاب اسلامی و دفاع مقدس

این آهنگساز که در زمینه تولید موسیقی فیلم و ارکسترال با ساخت چندین اثر نشان داده با مفاهیم و ارزش‌های دفاع مقدس و انقلاب اسلامی آشنا و مانوس است، در همین ارتباط می‌گوید: اصولا من کاری را که به آن اعتقاد نداشته باشم، انجام نمی‌دهم و رویکرد من به آثار مربوط به انقلاب و دفاع مقدس به دلیل اعتقادی است که به این موضوع و مضمون دارم. در واقع این موسیقی‌ها را با قلب و جانم ساخته‌ام و برآمده از اعتقاد‌های من هستند.

انتظامی ادامه می‌دهد: به عنوان یک ایرانی نمی‌توان نسبت به حماسه مقاومت و ایثار رزمندگان بی‌تفاوت ماند. آنان جانشان را فدای این کشور کردند و همه ما مدیون آنها هستیم. ایمان من به شهدا، آزادگان، جانبازان و ایثارگران دلیل اصلی تعداد زیاد موسیقی متن‌هایی است که برای فیلم‌های دفاع مقدس ساخته‌ام.

سمفونی‌های ایثار و مقاومت در این چند سال مخاطبان زیادی را به خود جذب ساخته‌اند که انتظامی در توضیح این موفقیت می‌گوید: فکر می‌کنم به دلیل اعتقاد قلبی به ارزش‌های انقلاب و دفاع مقدس، این آثار بسیار خوب از کار درآمده‌اند و مورد توجه مردم قرار گرفته‌اند. حتی پس از مدتی که از ساخت این کارها می‌گذرد، کیفیت آنها مرا متعجب می‌کند.

تولید 2 اثر سمفونیک ایثار و مقاومت برخلاف بسیاری از کارهای مشابه که با شتابزدگی صورت می‌گیرد، با وسواس به مرحله اجرا و ضبط رسید و حتی برای چند ماه علاقه‌مندانش را در انتظاری اضافه قرار داد. انتظامی درباره این اتفاق توضیح می‌دهد: من برای نوشتن هر یک از این آثار بیش از یک سال وقت گذاشتم و با آنها زندگی کردم . برای مثال ساخت سمفونی مقاومت به دلیل حساسیت‌هایی که داشتم بیش از دیگر کارهایم طول کشید.

این موسیقیدان ادامه می‌دهد: در ساخت سمفونی مقاومت مدتی کار را رها کردم تا با جان و از عمق وجودم دوباره به سراغش بروم. نوشتن این آثار بیشتر کار دل است و نمی‌توان زمان خاصی را برای آن تعیین کرد.

رنگ و بوی ایرانی

یکی از ویژگی‌های سمفونی‌های ایثار و مقاومت، رنگ و بوی ایرانی آنهاست. سازنده این آثار در این باره اعتقاد دارد: موسیقی باید رنگ و بوی جغرافیای این مملکت را داشته باشد. ما برای همین در حالی که در تمام قسمت‌های این 2 سمفونی از تم‌های ایرانی با فرمول‌های بین‌المللی استفاده کردیم، از سازهای سنتی و محلی نیز بهره بردیم. در حالی که معاونت پژوهش و ارتباطات فرهنگی بنیاد شهید با حضور در عرصه تولید آثار فاخر موسیقی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس توانسته تا حدی کم کاری دیگر نهادها را در این حوزه جبران کند، اما باز هم نیاز به فعالیت بیشتر در این عرصه حس می‌شود. انتظامی در این ارتباط می‌گوید: اگر مسوولان و نهادهای مختلف ما سالی یک قطعه یا سمفونی سفارش می‌دادند هم اکنون 30 قطعه در سطح بین‌المللی داشتیم که می‌شد در تمام دنیا آنها را اجرا کرد، ولی متاسفانه این اتفاق نیفتاد. وی ادامه می‌دهد: در حال حاضر قطعات انقلابی ما شاید 5 یا 6 تا بیشتر نباشد که بسیار کم است.

ارزش‌های انسانی

این 2 اثر سمفونیک با گسترش مفاهیمی چون ایثار و مقاومت به وجوه مختلف زندگی مردم، توانسته‌اند تا با جمع بزرگی از مخاطبان ارتباط برقرار کنند و ذهنیت کلیشه‌ای از ارزش‌ها را تغییر دهند. انتظامی در توضیح این ویژگی آثارش می‌گوید: وقتی سفارش این کارها به من داده شد، اولین چیزی که به آن رسیدم این بود که نباید این مفاهیم را در گستره محدود عملیات نظامی و دفاعی محصور کنم.

در واقع مقاومت و ایثار خصلت‌هایی انسانی هستند که در تمامی عرصه‌های زندگی تجلی پیدا می‌کنند و به حیات او معنا می‌بخشند. وی ادامه می‌دهد: آنچه باعث می‌شود که آدمی دست به مقاومت و ایثار بزند، عشق است که به زندگی او امید و هدف می‌دهد؛ عشق به میهن، عشق به پدر، مادر، فرزند و دیگر بستگان، عشق به عقیده و عشق به هر چیز مقدس و پاک.

انتظامی با تاکید بر این‌که کوشیده است در سمفونی‌هایش، این عشق تجلی پیدا کند، می‌افزاید‌: در این 2 اثر، این عشق است که موج می‌زند، چرا که در طول تاریخ این احساس همیشه موتور محرک انسان برای مقاومت در برابر مشکلات و مصائب زندگی بوده است.

این رهبر ارکستر توضیح می‌دهد: مقاومت و ایثار یک مفهوم و واژه جهانی است و از زوایای گوناگون می‌توان به آن نگاه کرد. چون این مفاهیم به شکل‌های گوناگون تجلی پیدا می‌کند، این آثار هم رنگ‌های مختلفی دارد. برای همین در نوع استفاده از ‌هارمونی‌ها و ریتم‌ها، تمام این ملاحظات را در نظر گرفته‌ام.

مهدی یاورمنش


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: