روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
شنبه 04 خرداد 1398 / 20 رمضان 1440 / a 25 May 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه‌نامه سرآمدان
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
دوشنبه 03 خرداد 1389 - ساعت 17:19
شماره خبر: 100875988975
همراه با اولين‌هاي خرمشهر
در فرهنگ همه مردمان جهان نخستین و اولین‌ها در هر موضوع و ماجرایی جذابیت و ویژگی خاصی دارد و اگر این موضوع ارتباطی به یک بخش از تاریخ، هویت و غرور یک سرزمین و مردمش داشته باشد که اهمیتی دوچندان می‌یابد. خرمشهر و سقوط و آزادسازی‌اش دقیقا در حافظه مردم ایران یک اتفاق مهم و هویت‌بخش است و شاید مرور اولین‌های آن بعد از جنگ نزدیک به 3 دهه جذابیت‌های زیادی داشته باشد و بخشی از آن به کوشش مولف و پژوهشگر کشورمان محمد خامه‌یار در کتابی مستقل به نام اولین‌های دفاع مقدس به تازگی منتشر شده که در مدت زمان کوتاهی به چاپ سوم رسیده است.

اولین دستور تخلیه خرمشهر

اولین دستور تخلیه خرمشهر و عقب‌نشینی در ساعت 30‌/‌1 دقیقه بامداد چهارم آبان ماه 1359 صادر شد. دستور تخلیه خرمشهر زمانی صادر شد که جوانان غیور و جوانمردان این شهر 35 روز تمام با کمترین سلاح و امکانات در مقابل دشمن ایستادگی و جنگ تن به تن کردند. انتشار خبر دستور تخلیه خرمشهر برای مدافعان این شهر،‌ غیرقابل باور بود. شهید محمد جهان‌آرا فرمانده سپاه خرمشهر، پس از عقب‌نشینی از خرمشهر در محلی به نام «محرزی» و چند نقطه دیگر اقدام به عملیات پدافندی و گسیل نیرو به داخل خرمشهر برای شناسایی مواضع دشمن و عکسبرداری و فیلمبرداری از تحرکات نیروهای دشمن نمود. اقدامات جهان‌آرا، در خرمشهر از لحاظ سیاسی، نظامی و تبلیغاتی اهمیت بسیاری داشت تا آنجا که یکی از مسوولان اعلام کرد: دشمن خیال کرده که خرمشهر را در اختیار دارد، ما لحظه به لحظه او را زیر نظر داریم و فیلم‌های فعالیت‌های آنها نزد ماست.

اولین فرمانده‌ای که وارد خرمشهر شد

عملیات بیت‌المقدس یک ماه به درازا کشید و در این مدت حسین خرازی نه تنها به عنوان بازوی توانمند فرماندهی عالی عملیات نظامی ایفای نقش می‌کرد بلکه از هر لحظه، برای حضور مستقیم در خط مقدم منطقه نبرد سود می‌برد و در سایه خصلت‌های ذاتی خود مانند یک بسیجی به جبهه اسلام قوت می‌بخشید.

سوم خرداد ماه 1361، یوم الهی بود که در آن امت مسلمان ایران به آرزوی بزرگ خود رسید. در سحرگاه آن روز، کریم نصر، فرمانده گردان موسی بن جعفر (ع) از لشکر امام حسین (ع) که ماموریت رسیدن به اروند رود از مسیر گمرک خرمشهر را به عهده داشت، حسین خرازی را از طریق بی‌سیم مطلع کرد:

... به حول و قوه الهی ما به هدف رسیدیم، بچه‌ها الان کنار اروند رود...

و به این صورت بیش از 15 هزار نفر نیروی سازمان یافته عراق در محاصره کامل رزمندگان اسلام قرار گرفتند. لحظات پرشوری که پس از چند ساعت درگیری شدید،‌به تصرف خونین شهر قهرمان توسط یاران امام خمینی (ره) انجامید.

اولین فرمانده سپاه خرمشهر

شهید محمد جهان‌آرا، اولین فرمانده سپاه خرمشهر بود. جهان‌آرا در نهم شهریور ماه سال 1333 در خانواده‌ای مذهبی در خرمشهر متولد شد. روز هفتم مهر 1360 محمد جهان‌آرا و تعداد دیگری از فرماندهان راهی تهران شدند تا گزارش عملکرد شجاعانه نیروها را به رهبر انقلاب بدهند. در میانه راه هواپیمای حامل آنها دچار نقص فنی شد و سقوط کرد و جهان‌آرا و دیگر مسافران هواپیما به شهادت رسیدند. بعد از فتح جاویدان خرمشهر، غلام کویتی‌پور، مداح جبهه‌های نور علیه ظلمت، نوحه‌ای را در رثای جهان‌آرا اجرا کرد که برای همیشه در ذهن مردم ما باقی است.

اولین حمله به مسجد جامع

اولین روزی که عراقی‌ها مسجد جامع خرمشهر را هدف قرار دادند، عید قربان بود. مسجد جامع خرمشهر سمبل مقاومت خرمشهر شناخته می‌شود و در طول 35 روز مقاومت مرکز فرماندهی و ستاد نیروهای مردمی، تبادل اخبار تجهیز و تسلیح و آموزش نیروهای رزمنده، مداوای اورژانسی مجروحین و نگهداری موقت شهدا، همگی در مسجد جامع صورت می‌پذیرفت و آن گاه که مدافعان از کارون گذشتند، مسجد جامع نیز خاموش تا سوم خرداد 1361 شاهد اشک شوق و شادی توام با سجده شکر رزمندگان اسلام بود.

اولین مکتوب درباره خرمشهر

بیش از 6 ماه از اشغال خرمشهر نگذشته بود که اولین کتاب‌ دفاع مقدس با موضوع مقاومت و آزادسازی خرمشهر در سال 1360 منتشر شد.

«آخرین نگاه از پل خرمشهر» ـ ناصر مؤذن و «روزهای مقاومت در خرمشهر» ـ پرویز مسجدی این 2 کتاب بودند. این جریان در سالی که خرمشهر از عراقی‌ها باز پس گرفته شد، با انتشار 3 کتاب دنبال می‌شود. در سال 1361 سه کتاب «لاله‌های خونین خرمشهر»، «حدیث‌ حماسه‌ها» و «روایت فتح» که مجموعه گزارش‌ها و تصاویر مربوط به عملیات‌های مختلف است، به ویترین کتابفروشان راه یافت.

اولین خبر آزادسازی خرمشهر

اولین خبر آزادسازی خرمشهر ساعت 14 روز سوم خرداد ماه سال 1361 از رادیو پخش شد. گوینده رادیو ایران این خبر را اعلام کرد:

«شنوندگان عزیز.... شنوندگان عزیز.... توجه فرمایید... خرمشهر، شهر خون آزاد شد.»

ولی شنوندگان صبر نکردند، بقیه‌اش را بشنوند، ریختند بیرون. هر کس هر طور می‌توانست شادمانی می‌کرد. یک صدای خسته هم سرودی را می‌خواند که قرار بود در حافظه تاریخ ماندگار شود؛ «ممد نبودی ببینی شهر آزاد گشته...»