روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
پنجشنبه 23 آبان 1398 / 16 ربيع الأول 1441 / a 14 Nov 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
چارديواري
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
دوشنبه 04 مرداد 1389 - ساعت 19:00
شماره خبر: 100881411791
مسواک خوب کدومه؟
اگر از همه فواید خوب مسواک زدن برای بهداشت دهان و دندان بگذریم، نسبت به این مساله نمی‌شود بی‌تفاوت بود که محققان تاکید کرده‌اند 2 نوبت مسواک زدن در روز، می‌تواند شما را از بیماری‌های قلبی در امان نگه دارد.

اما مسواک زدن هم قواعد خودش را دارد تا جایی که براساس آمار‌ها 95 درصد ایرانی‌ها از مسواک استفاده می‌کنند، اما از این تعداد متاسفانه کمتر از 30‌درصد به طور صحیح مسواک نمی‌زنند.

به گفته دندانپزشکان، مسواک زدن و کشیدن نخ دندان بخش‌های مهمی از بهداشت و سلامت دندان‌ها هستند. توصیه برای نخ دندان کشیدن به این علت است که پاک کردن پلاک‌ها و ذرات باقیمانده غذا در بین دندان‌ها فقط با مسواک امکان ندارد.

آنها توصیه می‌کنند که 2 بار در روز دندان‌ها را بشویید و از خمیردندان‌های حاوی فلوراید استفاده کنید. همچنین مسواک را باید به طور منظم ـ حدود هر 3 تا 4 ماه یک بار ـ تعویض کرد.

درخصوص خرید مسواک پزشکان به خانواده‌ها توصیه می‌کنند که از مسواک‌های نرم استفاده کنند، چراکه مسواک‌های زبر تحلیل لثه و سایش دندان‌ها را در پی دارد.

روش صحیح مسواک زدن بسیار مهم است و هر فرد باید دست‌کم روزی 2 بار و هر بار به مدت 7 تا 10دقیقه مسواک بزند.

مسواک زدن هنگام صبح و قبل از خوردن صبحانه بسیار مفید است، چراکه سطح دندان‌ها تمیز و جذب مواد به آن کم می‌شود که در نتیجه تجمع میکروب‌ها و پروسه پوسیدگی کاهش می‌یابد.

به گفته دندانپزشکان، پیش از باز شدن و ساییده شدن برس مسواک آنها را باید تعویض کرد.

مسواک نو در مقایسه با مسواکی که 3 ماه مصرف شده، 30 درصد بیشتر پلاک‌های میکروبی و لایه رسوبی باقیمانده از مواد غذایی را از روی دندان‌ها پاک می‌کند.مسواک‌های کهنه نه‌تنها تاثیر مثبت بر سلامت‌ دهان و دندان ندارند بلکه ممکن است حامل باکتری‌های مضری باشند که می‌توانند موجب بروز عفونت‌هایی چون ژنژیویت (التهاب لثه) یا پرید مونتیل (التهاب بافت‌های اطراف دهان) شود. به طور کلی مسواک را باید هر 3 تا 4 ماه عوض کرد.

همچنین افراد بیمار باید در شروع بیماری از یک مسواک جداگانه استفاده کرده و پس از بهبود آن را دور بیندازند.

مسواک کودکان

به توصیه یک دندانپزشک کودکان، قبل از این که کودک دندان در بیاورد، باید بعد از هر وعده مصرف شیر، لثه‌های کودک را به وسیله یک دستمال نرم و مرطوب تمیز کرد.

دکتر امینی به ایسنا می‌گوید: همچنین بعد از رویش دندان‌ها تا 3 سالگی، دندان‌های کودک باید توسط یکی از والدین به وسیله مسواک نرم و آب تمیز شود.

به گفته او، مهم‌ترین مساله‌ای که سلامت دهان و دندان کودک را تهدید می‌‌کند، سلامت مادران در زمان بارداری است، زیرا مراقبت از دندان‌ها در این دوران بسیار حائز اهمیت است و به محض اطلاع از بارداری باید به دندانپزشک مراجعه کرد.

این دندانپزشک کودکان تصریح می‌کند: تمیز کردن دندان کودک بعد از هر وعده غذایی باعث می‌شود خرده‌های مواد غذایی از لابه‌لای دندان‌ها برداشته شود و همچنین تحریکات لثه و عامل ایجادکننده پوسیدگی دندان برطرف گردد.

به گفته امینی، معاینات منظم دندانپزشکی به کودک شما کمک می‌کند که همیشه دندان‌های سالم داشته باشد.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: